Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cleaner Production strategy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie zasad wdrożenia i realizacji Programu Czystszej Produkcji w przedsiębiorstwach oraz przedstawienie funkcjonowania Programu Czystszej Produkcji w Polsce od początku jego istnienia do chwili obecnej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problematykę zarządzania środowiskowego pod kątem efektów ekologicznych osiąganych przez przedsiębiorstwo hutnicze. Jako studium przypadku posłużyło przedsiębiorstwo Ferrum SA, które w 1992 roku przyjęło deklarację Czystszej Produkcji. Przedmiotem analizy, w zakresie oddziaływania przedsiębiorstwa na środowisko, była emisja zanieczyszczeń, gospodarka odpadami, gospodarka wodno-ściekowa oraz zużycie nośników energii. Zakresem czasowym analizy objęto lata 1990-2010. Dla poszczególnych aspektów środowiskowych ustalono wskaźniki efektywności ekologicznej, potwierdzając tym samym przydatność modelu zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa opartego na strategii czystszej produkcji do ciągłego ograniczania ilości generowanych zanieczyszczeń i lepszego wykorzystania zasobów na wejściu do procesu produkcyjnego. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Czystsza produkcja jako strategia zarządzania środowiskowego
84%
W opracowaniu omówiono istotę i genezę strategii czystszej produkcji. Według najczęściej podawanej definicji (stosowanej przez UNEP - United Nations Environmental Programme) strategia ta polega na ciągłym, zintegrowanym, zapobiegawczym działaniu w odniesieniu do procesów, produktów i usług, zmierzającym do zwiększenia efektywności produkcji i usług oraz redukcji ryzyka dla ludzi i środowiska. Szczególną uwagę zwrócono na główne cechy tej strategii, takie jak systematyczność, prewencyjność i kompleksowość. Dalsza część artykułu poświęcona jest problematyce wdrażania czystszej produkcji w przedsiębiorstwie oraz realizacji tej strategii w Polsce. Z rozważań wynika, że polski program czystszej produkcji prowadzony jest w sposób zorganizowany od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Program ten jest realizowany przez przedsiębiorstwa i samorządy. (abstrakt oryginalny)
Czystsza produkcja przedstawiona została jako element strategii ekorozwoju. Omówiono strategię czystszej produkcji, które to pojęcie UNEP definiuje jako: "...strategię ochrony środowiska polegającą na ciągłym, zintegrowanym, prewencyjnym działaniu w odniesieniu do procesów, produktów i usług oraz redukcji ryzyka dla ludzi i środowiska przyrodniczego". Przedstawiono założenia filozofii czystszej produkcji, formy i cele funkcjonowania tej strategii także jako systemu strategii zarządzania. Sporo miejsca poświęcono działalności organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ ds. Ochrony Środowiska, Ogólnoświatowej sieci organizacji Okrągłego Stołu Czystszej Produkcji, ONZ ds. Rozwoju Przemysłowego, Światowego Centrum Ochrony Środowiska itd.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.