Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cobb-Douglas function
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
|
|
nr 1
167-185
Podjęto próbę zastosowania klasycznego narzędzia, jakim jest funkcja Cobba-Douglasa do analizy wpływu dwóch podstawowych czynników produkcji na jej wielkość w wybranych branżach polskiej gospodarki. Statystyczną weryfikację dopasowania tej funkcji poprzedzono sprawdzeniem dopasowania funkcji liniowej. Istotną różnicą w stosunku do klasycznego podejścia jest odmienne zdefiniowanie zmiennych objaśniających.
|
|
96
|
z. 4
155-165
W opracowaniu dokonano analizy porównawczej rentowności gospodarstw rolnych zróżnicowanych pod względem ich ekonomicznej wielkości. Wykorzystano w niej model funkcji dochodowej typu Cobb-Douglasa. Odniesiono się również do przydatności modelu pięciu sił M.E. Portera do analizy rentowności w rolnictwie. (abstrakt oryginalny)
W artykule opisujemy, w jaki sposób zwykle stosowane funkcje użyteczności można, przez operację "obcięcia", doprowadzić do funkcji wyrównanej. Konkretny przykład dotyczy funkcji Cobba-Douglasa. Wprowadzamy też, jak się wydaje, nową klasę funkcji, nazwanych przez nas funkcjami eliptycznymi, które z definicji są funkcjami wyrównanymi. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono metodę estymacji opartą na regresji grzbietowej, która ma zastosowanie, gdy zmienne objaśniające są silnie skorelowane i równocześnie nie jest możliwa redukcja modelu. Taka sytuacja ma często miejsce podczas próby oceny udziału poszczególnych nakładów w produkcji całkowitej. Rozważania teoretyczne zilustrowano estymując udziały czterech podstawowych nakładów, tj. ziemi, kapitału obrotowego, kapitału trwałego i pracy, w produkcji rolniczej Francji i Wielkiej Brytanii na podstawie danych statystycznych za okres 1973-2003.
5
Content available remote Problemy analizy wymiarowej w ekonomii
100%
|
|
nr 1 (76)
147-172
Ekonomia głównego nurtu (a zwłaszcza ekonomia neoklasyczna) uznaje fizykę za swój metodologiczny wzorzec. Jeśli tak, to ekonomiści głównego nurtu, wykorzystując formalizm matematyczny do opisu zjawisk gospodarczych, powinni też przestrzegać analizy wymiarowej (czyli dokonywać tzw. rachunku mian). Dlaczego zatem ekonomiści tak bardzo stronią od analizy wymiarowej? Artykuł ten jest kontynuacją dyskusji na temat analizy wymiarowej w ekonomii, jaka toczyła się na łamach "Studiów Ekonomicznych" w 2006 roku. Po przedstawieniu problemów ze stosowaniem analizy wymiarowej w ekonomii dokonano krytycznej analizy tekstów polskich ekonomistów o analizie wymiarowej opublikowanych w latach 2006 i 2007 w "Studiach Ekonomicznych". W trzeciej części artykułu opisano oryginalne wyniki prac Charlesa Wigginsa Cobba i Paula Howarda Douglasa z 1928 roku. Pokazano tam, jak bardzo obecne stosowanie funkcji Cobba-Douglasa we współczesnej literaturze i w podręcznikach ekonomii różni się od oryginalnej propozycji jej autorów. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ocena zmian, jakie zaszły w produktywności czynników produkcji w towarowych gospodarstwach rolnych w 2012 roku w stosunku do 2004 roku. Analizie poddano elastyczność związków między czynnikami produkcji, tj. powierzchnią użytków rolnych w hektarach, nakładami pracy ludzkiej w roboczogodzinach oraz kosztami ogółem w złotych w latach 2004 i 2012, a uzyskanymi w wyniku ich zastosowania efektami wyrażonymi wartością produkcji. Pozwoliło to na ocenę zmian, jakie zaszły w efektywności gospodarowania towarowych gospodarstw rolnych w ciągu ośmiu lat po akcesji Polski do Unii Europejskiej. W badanym okresie przeciętna produktywność pracy zwiększyła się o 86,5%, a ziemi o 29,7%. Przeciętna produktywność kapitału zmniejszyła się, podobnie jak krańcowa produktywność pracy i ziemi. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3
3-18
W opracowaniu dokonano ekonomicznej oceny opłacalności substytucji czynników zmiennych, tj. nawozów mineralnych (SE295) środkami ochrony roślin (SE300) w procesie produkcji roślinnej towarowych gospodarstw rolnych w Polsce. Podstawą analizy był model funkcji produkcji Cobba-Douglasa ukierunkowany na analizę substytucji czynników. W roku 2010 badana próba liczyła 8 583, a w 2011 - 8 378 towarowych gospodarstw rolnych. Z ekonomicznego punktu widzenia korzystne dla poprawy efektywności produkcji roślinnej w towarowych gospodarstwach rolnych było zastępowanie nawożenia mineralnego środkami ochrony roślin. W roku 2010 było to wynikiem trzykrotnie wyższej (3,01) stopy transformacji czynnika środków ochrony roślin w bioprodukt roślinny. W roku 2011 ten stosunek wynosił 2,65 na korzyść środków ochrony roślin. Im większa różnica między tymi stopami, tym wyższa jest ekonomiczna efektywność substytucji między substytutami.(abstrakt oryginalny)
Paweł Dykas i Tomasz Misiak w artykule pt. "Zróżnicowanie wydajności pracy w Polsce na poziome powiatów" przeprowadzili analizę zróżnicowania wydajności pracy w Polsce w przekroju powiatów w latach 2002-2009. Podjęli również próbę wskazania głównych determinant tego zróżnicowania. (fragment tekstu)
9
Content available remote Estimation of Technical Efficiency by Application of the SFA Method for Panel Data
84%
|
|
11(26)
|
z. 3
5-13
Estimation of the technical efficiency which measures the ability of a company to obtain the maximum output from given inputs or to use the minimum input to achieve given outputs has been considered. Stochastic methods were chosen because of their wide application in research in the whole world. The Translog and Cobb-Douglas stochastic frontiers were fitted in order to estimate the efficiency of milling companies in Poland. (original abstract)
Sylwia Roszkowska w artykule pt. "Wpływ kapitału ludzkiego na wzrost w gospodarce polskiej - oszacowania wieloczynnikowej funkcji produkcji" podjęła próbę oszacowania wpływu kapitału ludzkiego na wzrost gospodarczy w Polsce, wykorzystując wieloczynnikową funkcję produkcji typu Cobba-Douglasa. Jako zmienne cząstkowe dla oceny kapitału ludzkiego przyjęto strukturę zatrudnienia wg wykształcenia i wg sektorów ekonomicznych, a także miary przedsiębiorczości i rozwoju badań naukowych. (fragment tekstu)
W literaturze przedmiotu oraz praktyce gospodarczej pojęcie koW artykule omówione zostały dwa rodzaje modeli umożliwiające analizowanie wybranych aspektów składających się na konkurencyjność przedsiębiorstw. Przedstawiono funkcję o stałej elastyczności substytucji (CES) i funkcję Cooba-Douglasa oraz scharakteryzowano występujące między nimi różnice. Oszacowano każdą z tych funkcji, a następnie je porównano. Konkurencyjność została zbadana w oparciu o reszty funkcji Cobba-Douglasa, która została oszacowana na podstawie danych dotyczących wybranych spółek notowanych na GPW w Warszawie w 2004 r. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania była ocena substytucji nakładów pracy ludzkiej kapitałem w towarowych gospodarstwach rolnych ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą, w Polsce w latach 2009-2011. Opracowanie wykonano na podstawie jednostkowych danych empirycznych polskiego FADN zgrupowanych w typach rolniczych "krowy mleczne" i "zwierzęta ziarnożerne". Do badań wykorzystano metodę funkcji produkcji typu Cobbaa-Douglasa. Z badań wynika, że w analizowanym okresie substytucja pracy ludzkiej kapitałem była efektywna w obydwu badanych typach rolniczych. Z analizy porównawczej krańcowych stóp substytucji wynika, że substytucja nakładów pracy ludzkiej kapitałem była korzystniejsza w towarowych gospodarstwach rolnych określonych w metodyce FADN jako typ rolniczy "krowy mleczne" względem typu "zwierzęta ziarnożerne". (abstrakt oryginalny)
Wzrost gospodarczy, jak wynika z badań, opiera się w długim okresie na innowacjach, a te z kolei zależą m.in. od inwestycji w działalność badawczo-rozwojową (B+R). Celem artykułu jest pomiar i ocena wpływu innowacji na konkurencyjność przedsiębiorstw z działów przetwórstwa przemysłowego. Jako mierniki konkurencyjności przyjęto - w zależności od wersji modelu - produkcję sprzedaną lub wartość dodaną brutto. Badanie opiera się na analizie funkcji produkcji Cobba-Douglasa poszerzonej o zmienną opisującą innowacje (nakłady na działalność innowacyjną). Postępowanie badawcze zostało zrealizowane dla okresu 2009-2016 i stanowi przyczynek do określenia roli innowacji w kształtowaniu wyników ekonomicznych przedsiębiorstw. Podstawą zbioru zmiennych wejściowych są dane statystyczne publikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Dodatnia i istotna statystycznie ocena współczynnika autoregresyjnego zarówno w modelu produkcji sprzedanej, jak i w modelu wartości dodanej brutto wskazuje na zależność analizowanych kategorii od wyników osiągniętych w okresach wcześniejszych. Zasadność zastosowania dynamicznych modeli panelowych została potwierdzona empirycznie. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest określenie współczynników elastyczności produkcji względem poszczególnych czynników wytwórczych oraz zbadanie, jak kształtują się możliwości wzajemnego zastępowania czynników wytwórczych w procesie produkcji. Badanie przeprowadzono w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące podmiotów zatrudniających co najmniej 49 osób. Analizą objęto 26 klas i grup Europejskiej Klasyfikacji Działalności (EKD) zaliczanych do działu produkcja artykułów spożywczych i napojów (15.1). Jako okres badawczy przyjęto lata 2003-2007. Do określenia elastyczności produkcji względem czynników wytwórczych wykorzystano funkcję produkcji typu Cobba-Douglasa. Parametry funkcji oszacowano klasyczną metodą najmniejszych kwadratów po wcześniejszym sprowadzeniu funkcji potęgowej do postaci liniowej. Z kolei możliwości substytucji czynników produkcji w przemyśle spożywczym określono przy wykorzystaniu krańcowej stopy substytucji. (fragment tekstu)
|
|
96
|
z. 3
97-106
W artykule przedstawiono analizę efektywności skali polskich spółdzielni mleczarskich w latach 2004-2006 z wykorzystaniem funkcji produkcji oraz metody Data Envelopment Analysis (DEA). Przeprowadzone badania na próbie 170 obiektów z zastosowaniem funkcji Cobba-Douglasa wskazały na występowanie rosnących korzyści skali w całym sektorze mleczarskim. Zastosowanie metody DEA potwierdziło, że większość badanych spółdzielni charakteryzowała się rosnącymi korzyściami skali produkcji. (abstrakt oryginalny)
W pracy dokonano dynamicznej analizy zróżnicowania obszaru, wyposażenia w środki trwałe oraz nakładów materialnych i nakładów pracy w gospodarstwach rolniczych. Badaniem objęto blisko 9000 gospodarstw ankietowanych przez IERiGŻ w okresie 1993 - 2003. Do analizy wykorzystano krzywe Lorenza, wskaźnik Giniego oraz dynamiczną funkcję produkcji Cobba - Douglasa. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono propozycję zastosowania modelu Cobba-Douglas'a jako jednego z narzędzi ekonomicznych ułatwiających szacowanie skutków ograniczenia efektu negatywnego. Rozważania prowadzono na przykładzie przedsiębiorstwa przetwórstwa mleczarskiego. Zastosowanie modelu Cobba-Douglas'a pozwoliło wyznaczyć optymalną strukturę aktywów, co odpowiada optymalnej wielkości produkcji przy warunku minimalizacji kosztów całkowitych produkcji uwzględniających negatywny efekt zewnętrzny badanego przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3
385-389
Subject and purpose of work: This paper uses Cobb-Douglas optimization to formulate an optimal transaction cost algorithm within the constraint of a generalized legal framework. Materials and methods: The author has adopted a Lagrangian approach to formulate the social utility function, then, from a set of legally allowed strategies established the Karush-Kuhn-Tucker conditions for the legal game so as to find the optimal parameters within the social utility function. Finally, the optimal transaction cost algorithm was developed. Results: The Bordered Hessian Matrix from the partial differentials of the social utility function showed that there is a particular parameter within the social utility function which describes the optimal transaction cost. An adjustment of this parameter is essential in mechanism design for legal games. Conclusions: The author has shown how transaction costs influence the set of strategies played by players in a legal game, and has described the essence of a social utility function and how it can be optimized. (original abstract)
Celem badań było porównanie wyników oceny efektywności prowadzonej przy wykorzystaniu wybranych postaci funkcyjnych. Dokonano oceny efektywności przedsiębiorstw z branży przetwórstwa mięsa. Bazowano na stochastycznej metodzie granicznej SFA (ang. Stochastic Frontier Analysis). W metodzie tej wykorzystano dwie postaci funkcyjne najczęściej stosowane w literaturze krajowej i zagranicznej, tj. funkcję Cobba-Douglasa i translogarytmiczną. Na podstawie uzyskanych wyników oceniono stosowane postaci funkcyjne. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono ocenę wykorzystania funkcji Cobb-Douglasa do określenia wpływu majątku trwałego, zatrudnienia na wielkość produkcji wybranych branż przemysłu rolno-spożywczego w 1976 r. i 1984 r.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.