Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 124

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Combined transport
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
1
Content available remote Nowy etap rozwoju transportu kombinowanego w Polsce?
100%
Artykuł składa się z trzech podstawowych części. W pierwszej części, mającej charakter metodyczny, dokonano usystematyzowania pojęć i definicji w przedmiotowym zakresie oraz przedstawiono autorską ocenę ewolucji pojęć, która ma miejsce w dokumentach WE. Część druga zawiera analizę podstawowych aspektów rynku transportu kombinowanego w Polsce w ostatnich latach. Natomiast w części trzeciej dokonano oceny rynku transportu kombinowanego w Polsce, zawierającą m.in. weryfikację poglądów autora - zwłaszcza w odniesieniu do barier i działań promujących - prezentowanych we wcześniejszych publikacjach. Następnie przedstawiono podstawowe uwarunkowania i przesłanki rozwoju transportu kombinowanego w Polsce.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Ekologiczne aspekty transportu kombinowanego
80%
W artykule opisano główne zagrożenia dla środowiska generowane przez transport drogowy (dla ziemi, gleby, powietrza, roślin, zwierząt i dla człowieka). Następnie scharakteryzowano przyjazne dla środowiska gałęzie transportu, które mogą stać się konkurencyjne dla przewozów drogowych, zwłaszcza transport kolejowy i wodny.(abstrakt autora)
Artykuł przedstawia obserwowane tendencje, realizowane inwestycje oraz założenia węgierskie koncepcji rozwoju przewozów kombinowanych. Część artykułu poświęcona jest koncepcji utworzenia dziesięciu centrów logistycznych na Węgrzech. Wskazano lokalizacje i funkcje terminali logistycznych oraz omówiono 4 fazy realizacyjne koncepcji utworzenia zbioru terminali logistycznych.
W artykule przedstawiono charakterystykę aktualnego stanu transportu kombinowanego oraz zamierzeń: wskazano linie kolejowe włączone do Umowy AGTC, omówiono terminale intermodalne i ich funkcje, podano relacje przewozowe w różnych formach przewozu. Wskazano na źródła finansowania rozwoju transportu kombinowanego. Zarysywano koncepcje utworzenia 10 centrów logistycznych.
Przyczyn słabego rozwoju przewozów kombinowanych w Europie upatruje się głównie w niskiej jakości usług przedsiębiorstw kolejowych. Przede wszystkim spada punktualność w przewozach szynowo-drogowych. Koleje już od lat mają coraz więcej problemów z regularną dostawą lokomotyw i wagonów, a nie są też rzadkością sytuacje, w których brakuje maszynistów (!) do prowadzenia pociągów. Nie najlepszy jest również stan torowisk na wielu szlakach, co utrudnia ruch pociągów, ogranicza ich prędkość i wywołuje kolejne opóźnienia. (fragment tekstu)
Problem oceny społecznych korzyści budowy i rozbudowy portowych terminali intermodalnych jest o tyle trudny, gdyż wynika z braku wytycznych dotyczących metodologii przeprowadzania takowej oceny. Do tej pory opublikowane zostały cztery opracowania pomocnie w określeniu korzyści społecznych. Są to tzw. Niebieskie Księgi dotyczące: transportu lotniczego, infrastruktury drogowej, sektora kolejowego i sektora transportu publicznego. żaden z powyższych dokumentów nie odnosi się do aspektów transportu morskiego i nie określa metody oceny korzyści społecznych wynikających z realizacji zadań inwestycyjnych np. w portowe terminale intermodalne: promowe, ro-ro czy kontenerowe. Niewątpliwie transport morski, w szczególności żegluga morska bliskiego zasięgu obejmująca przewozy promowe, kontenerowe i ro-ro stanowi element transportu intermodalnego, którego głównym celem jest przesunięcie przewozów towarowych od przewoźników drogowych do innych gałęzi transportu, a przez to obniżenie kosztów zewnętrznych transportu. Dlatego też portowe terminale intermodalne, jako ogniwa w lądowo-morskich łańcuchach transportowych, generują korzyści społeczne. W niniejszym artykule podjęto próbę identyfikacji korzyści i kosztów społecznych rozbudowy portowych terminali intermodalnych na przykładzie terminalu kontenerowego działającego w polskich warunkach gospodarczych, jak również zaproponowano metodę ich wyceny. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wielkogabarytowe zestawy drogowe a rozwój transportu kombinowanego w Europie
61%
Od lat obserwowana jest tendencja do zwiększania gabarytów pojazdów drogowych - zarówno ich długości, jak i ładowności. W kilku krajach europejskich dopuszczono do ruchu w transporcie krajowym pojazdy o długości 25,25 m i ładowności nawet do 60 ton. Rozpoczęła się już dyskusja na temat dopuszczenia tych pojazdów do ruchu międzynarodowego. Istnieją różne opinie na temat skutków społecznych i rynkowych zwiększania dopuszczalnych gabarytów. Bardzo często podnoszona jest kwestia możliwego negatywnego wpływu na rynek kolejowy dopuszczenia dużych pojazdów. W artykule odniesiono się do poglądów zarówno zwolenników, jak i przeciwników tych pojazdów. Na podstawie analizy różnych czynników opracowano model powiązań przyczynowo-skutkowych, które mogą mieć wpływ na przesunięcia międzygałęziowe.(abstrakt autora)
Artykuł poświęcono analizie i ocenie zasadniczych regulacji w Polsce dotyczących promowania rozwoju inteligentnych, zrównoważonych i efektywnych systemów transportowych. Szczegółowa analiza zapisów w dokumentach wskazała, że większość z nich ma charakter ogólny i nie określa źródeł, sposobów i terminów finansowania. Brak jest na przykład programu rozwoju transportu kombinowanego/intermodalnego w Polsce. Takie regulacje nie sprzyjają rozwojowi transportu kombinowanego/intermodalnego w naszym kraju. Udział przewozów w nowoczesnych technologiach w stosunku do ogólnych przewozów kolejowych oscyluje w granicach zaledwie 5%. Podkreślono, że w krajach europejskich, w których istnieją precyzyjne regulacje prawne i rządowe, programy wspierania rozwoju transportu kombinowanego/intermodalnego przewozy intermodalne z wykorzystaniem kolei przekraczają 30%. (abstrakt oryginalny)
W części pierwszej artykułu omówiono sytuację na rynku transportu intermodalnego w Europie oraz układ powiązań między głównymi jego uczestnikami. Część druga poświęcona została zaprezentowaniu sposobów wspierania transportu kombinowanego/intermodalnego przez Komisję Europejską. Część trzecia to analiza studiów przypadków w Austrii i Włoszech dotyczących wspierania rozwoju liniowej i punktowej infrastruktury transportowo-logistycznej. W części czwartej (podsumowaniu) scharakteryzowano metody wspierania rozwoju transportu kombinowanego/intermodalnego w krajach Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Autor dokonał przeglądu i oceny dotychczasowych osiągnięć w dziedzinie transportu intermodalnego w Europie oraz w naszym kraju. Charakterystyka czterech największych firm operatorskich, wśród których prym wiedzie niemiecki Kombiverkehr dobrze oddaje sytuację tego nowoczesnego sektora transportu na terenie Europy. Nowa technologia transportowa, pomimo obiecujących perspektyw niestety nie zyskała jeszcze należnego miejsca w Polsce.
13
Content available remote Organizacja, struktury oraz modele biznesowe europejskiego rynku intermodalnego
61%
Rozwój transportu intermodalnego w Europie stanowi w ostatnich latach szczególnie istotny kierunek polityki transportowej Unii Europejskiej. Działanie to wpisuje się bowiem w hasło zrównoważonego rozwoju, a także stanowi istotny obszar działalności biznesowej. Transport intermodalny, bedący jednym z rozwiązań wielogałęziowych, nie jest jednak pojęciem przejrzystym, a mnogość definicji oraz podobnych systemów przewozu (kombinowany, multimodalny) wprowadza pewną trudność w jednoznacznym jego zdefiniowaniu. Potocznie tego typu przewozy kojarzone są z układem droga-szyna, gdzie jednostki ładunkowe obsługiwane są przy wykorzystaniu taboru drogowego i kolejowego. Analiza nawet tak ograniczonego obszaru jest wyjątkowo trudna, ponieważ występuje tutaj duża złożoność: technologiczna, podmiotowa, przestrzenna i rodzajowa. Ponadto rynek przewozów intermodalnych może funkcjonować według kilku podstawowych modeli biznesowych. Wskazana wyżej złożoność problemu stanowi istotny czynnik utrudniający rozwój transportu intermodalnego, co szczególnie odczuwane jest w Polsce. Analiza struktury rynku intermodalnego, przeprowadzona w niniejszym artykule pomoże więc zrozumieć jego działanie, a także zidentyfikować potencjalne obszary będące dźwigniami jego przyszłego wzrostu.(abstrakt autora)
W artykule omówiono działania operatorów transportu kombinowanego/intermodalnego kolej - droga, zmierzające do wzrostu przewozów i udziału przedsiębiorstw kolejowych na europejskim rynku transportowym w badanym okresie. Przeprowadzone badania wskazują na rosnącą dynamikę przewozów w technologii intermodalnej. Przedstawiono wielkość i strukturę przewozów kombinowanych wykonanych przez operatorów zrzeszonych w UIRR. Dokonano analizy działalności handlowej największych przedsiębiorstw odnoszących sukcesy na rynku transportu kombinowanego/intermodalnego w Europie, a także wskazano najnowsze struktury organizacyjne na tym rynku, zwracając szczególną uwagę na czynniki decydujące o tendencjach wzrostowych.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Combined (Intermodal) Transport Market in Poland in 1993-2009
61%
From the early 90s combined transportation (based on standardized transportation and transshipment technologies) hasn't exceeded 3,5%2 of overall weight of loads transferred by railway in Poland. During the same period the share of that type of transport in overall railway transfers in European Union countries has made up from 10 to 20% and has a tendency to grow systematically. At the same time it should be emphasized that intermodal transportation in Poland has mainly resulted from the requirements of foreign contractors moving their freight in standardized unit loads. The scale of container transport is not large in the internal transport.(original abstract)
16
Content available remote Transport kombinowany/intermodalny w Polsce w latach 1993-2009
61%
Przewozy kombinowane (oparte na zunifikowanych technologiach przewozowo- ładunkowych) w Polsce od początku lat 90. nie przekraczają 3,5% ogólnej masy przewiezionych ładunków transportem kolejowym. W tym samym okresie w krajach Unii Europejskiej udział tej formy transportu w przewozach kolejowych ogółem wynosi od 10 do 20% i ma tendencję systematycznego wzrostu. Równocześnie należy wyjaśnić, że przewozy intermodalne w Polsce były i są nadal głównie rezultatem wymagań kontrahentów zagranicznych, przewożących swoje ładunki w zunifikowanych jednostkach ładunkowych. W komunikacji wewnętrznej przewozy kontenerowe odbywają się na niewielką skalę.(fragment tekstu)
17
Content available remote Optimizing Sales Areas of Combined Transport Chains
61%
Wstęp: Łańcuch transportu kombinowanego (takiego jak na przykład transport intermodalny) ma szereg zalet. Z punktu widzenia klienta najważniejszą zaletą jest możliwość łączenia różnych przewozów i w efekcie obniżenie kosztów transportu. Z drugiej strony transport kombinowany wymaga często dłuższego czasu realizacji, ze względu na potrzebne czasy przeładunków. Metody: obszar położony wokół terminala, na którym realizacja dostaw poprzez transport kombinowany jest korzystniejsza od transportu bezpośredniego, jest określany jako obszar sprzedaży. Celem tej pracy było znalezienie metody wyznaczania takiego obszaru. Wyniki i wnioski: Przedstawiono metody obliczania obszaru sprzedaży oraz wyznaczania punktów geograficznych ograniczających ten obszar. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono uzasadnienie i koncepcję rozwoju przewozów kombinowanych, oraz trudności na jakie napotyka wdrażanie tego systemu przewozów.
W artykule omówiono główne obszary działalności firmy SPEDCONT na rynku przewozów kombinowanych, w tym także w zakresie współpracy Polska - Węgry.
Ciągły wzrost zapotrzebowania na przewozy towarowe, a równocześnie znaczne opóźnienia w dostosowaniu infrastruktury do istniejących potrzeb mobilizują do poszukiwania i wdrażania różnych rozwiązań dla transportu towarowego. Jeśli uwzględnić również wysokie i ciągle wzrastające koszty zewnętrzne, z jakimi mamy do czynienia przy obecnej strukturze przewozów towarowych, poszukiwanie nowych rozwiązań staje się koniecznością. Właśnie to nowe rozwiązanie upatruje się w rozwoju transportu kombinowanego, jako elementu polityki zrównoważonego systemu transportowego, który szczególnie uwzględnia aspekt ekologiczny. Celem opracowania jest analiza konkurencyjności oraz możliwości rozwoju transportu kombinowanego: w pierwszej części na podstawie uwarunkowań społecznych oraz w części drugiej na podstawie rynkowej analizy oferty transportów kombinowanych poprzez Euroterminal w Sławkowie. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.