Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Commercial Code
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Rozważania w opracowaniu są prowadzone przede wszystkim na gruncie obecnie obowiązującej regulacji zawartej w art. 1095 k.c., z uwzględnieniem zarówno stanu prawnego obowiązującego pod rządem Kodeksu handlowego, jak i projektowanych zmian tej instytucji, ujętych w Projekcie nowego kodeksu cywilnego. Zgodnie regulacją zawartą w art. 1095 k.c. prokurę można ograniczyć do zakresu spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa (prokura oddziałowa). Przedstawiona definicja legalna prokury oddziałowej budzi szereg kontrowersji. Ponadto sformułowana przez ustawodawcę definicja nie pozwala na wykorzystanie tej przydatnej instytucji w praktyce obrotu gospodarczego. Dlatego też w niniejszej pracy zarówno przedstawiono de lege ferenda propozycje koniecznych zmian legislacyjnych, jak i zaproponowano własną definicję prokury oddziałowej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł wskazuje na konieczność reformy prawa handlowego, jej główne założenia i cele oraz uwarunkowania konstytucyjnoprawne. Przedstawia ideę nowego kodeksu handlowego jako narzędzia odbudowy rangi prawa handlowego i jego wartości, poprawy kondycji społecznej gospodarki rynkowej, wdrożenia materialnych gwarancji równości wobec prawa i równego traktowania przedsiębiorców oraz zrównoważonego rozwoju praw i wolności wszystkich uczestników obrotu. Omawia oczekiwane skutki nakreślonych kierunków reformy oraz zachęca do dyskusji i opowiedzenia się za ideą nowego kodeksu handlowego.(abstrakt oryginalny)
Autorzy, opierając się na przepisach kodeksu handlowego, przedstawiają zasady obowiązujące przy powoływaniu i odwoływaniu rad nadzorczych, ustalaniu składu rady nadzorczej (w zakresie ograniczeń osobowych i niezbędnych kwalifikacji). Pierwszą część artykułu kończy omówienie sposobu ukonstytuowania się rady nadzorczej.
W drugiej części artykułu autorzy omawiają takie zagadnienia jak: kadencja rady nadzorczej, prawa i obowiązki członków rad nadzorczych, kompetencje rady nadzorczej oraz odpowiedzialność cywilna i karna członków rad nadzorczych.
Ustawa z 9.02.2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw wprowadziła regulację grupy spółek wraz z wieloma specyficznymi rozwiązaniami dla konglomeratu spółek. Współdziałanie spółek kapitałowych i osobowych, powiązanych ze sobą więziami kapitałowymi lub osobowymi, występowało w czasie obowiązywania Kodeksu handlowego do 31.12.2000 r. oraz po wejściu w życie Kodeksu spółek handlowych, tj. od 1.01.2001 r. Funkcjonowanie spółek powiązanych kapitałowo lub osobowo, tj. przez tego samego lub tych samych wspólników, może prowadzić do pogorszenia sytuacji ekonomicznej, finansowej jednej ze spółek. Do zmiany w Kodeksie spółek handlowych obowiązującej od 13.10.2022 r. brak było regulacji określającej np. wydawanie poleceń przez spółkę dominującą spółkom zależnym. Rozwiązania w tym zakresie wprowadziła nowelizacja Kodeksu spółek handlowych z 9.02.2022 r.(abstrakt oryginalny)
Grupa Muszkieterów- ponadnarodowe zrzeszenie właścicieli supermarketów. Rezygnując z części niezależności, zyskują wsparcie organizacji, ktorej są członkami i jednocześnie zarządcami. Obecnie zrzeszenie Muszkieterów działających pod szyldem Intermarche (112 hipermarketów) i Bricomarche ( 37 sklepów typu dom i ogród), z obrotem za rok 2005 prawie 2 mld zł, zdystansowało takich gigantów jak np. E. Leclerc (1,8 mld zł przychodów). Kandydaci na członków zrzeszenia, po wstępnych rekomendacjach jada do Francji, gdzie stają przed Komisją Muszkieterów. Pozytywna decyzja i podpisanie kodeksu umożliwia odbycie sześciomiesięcznego szkolenia w jednym z francusich marketów. Po nim, ale jeszcez przed podpisaniem finalnej umowy, potencjalni członkowie otrzymują biznesplan.
Przedstawiono zagadnienia związane z kadencją władz spółki akcyjnej: pojęcie pierwszych władz, kadencyjność organów, okres powołania, początek biegu terminu powołania, koniec okresu kadencji i wygaśnięcie mandatu przed terminem.
Celem artykułu jest ukazanie niektórych praktycznych aspektów funkcjonowania spółki komandytowej w kontekście prowadzonej działalności gospodarczej. Omówiono takie zagadnienia, jak: istota spółki komandytowej, rejestracja spółki, wspólnicy spółki komandytowej, szczególny charakter spółki, aspekty podatkowe, rozwiązanie spółki. Na koniec zwrócono uwagę na renesans ustawodawczy spółki komandytowej przy równoczesnym małym zainteresowaniu przedsiębiorców tą formą działalności gospodarczej.
Jest to praca wskazująca na konsekwencje stosowania odmiennego w stosunku do spółek kapitałowych systemu podziału zysku, uniemożliwiającego wykorzystanie dźwigni finansowej. W opracowaniu przedstawione zostały modele dźwigni operacyjnej, finansowej i łącznej, zaprezentowane i porównane różne definicje zysku spółki i straty spółki, omówione kwestie prawa wspólników do udziału w zysku i uczestniczenia w stratach spółki oraz egzemplifikacja rezultatów wspierania operacyjnego wybranego przedsiębiorstwa.
Prawo gospodarcze we Włoszech wywodzi się z prawa kupieckiego, z dawnych statutów cechów kupieckich. Z czasem doszło do kodyfikacji tego prawa. Niniejszy artykuł omawia współczesne aspekty włoskiego prawodawstwa gospodarczego, wraz z kolejnymi jego nowelizacjami, zaś włoskie doświadczenia w tym zakresie mogą być przydatne dla Polski w dobie starań o pełne jej członkostwo w UE.
"Procedura przekształcenia spółki jawnej na żądanie spadkobiercy zmarłego wspólnika tej spółki może być nazwana szczególną, ze względu na charakterystyczny dla niej sposób zainicjowania procesu przekształcenia, może być także nazwana procedurą przymusową w tym znaczeniu, że albo spółka jawna przekształci się w komandytową lub w komandytowo-akcyjną, albo zajdzie przyczyna jej rozwiązania." W artykule przeprowadzono rozważania dotyczące procedury przymusowej.
12
63%
Spółka cicha jest jedną z umów nienazwanych, o charakterze wzajemnym i konsensualnym, oraz stanowi w chwili obecnej formę współdziałania kapitałowego przedsiębiorców, wykorzystywaną coraz powszechniej w obrocie gospodarczym. Konstrukcja spółki cichej, początkowo wprowadzona przez Kodeks handlowy z 1934 r., na dzień dzisiejszy nie ma swojej ustawowej regulacji, pomimo iż powszechność jej wykorzystania stanowi o istotności tego zagadnienia z zakresu prawa cywilnego. Celem artykułu jest przedstawienie szeroko rozumianej problematyki spółki cichej. Skupiono się w nim przede wszystkim na pozycji wspólnika cichego z punktu widzenia jego praw i obowiązków oraz podjęto próbę zdefiniowania spółki cichej oraz wskazania na jej istotne cechy. Opracowanie opisuje w szczególności podstawowe założenia spółki cichej, przepisy jakie należy stosować przy zawieraniu tego typu umowy, odnosi się do zagadnień związanych z kręgiem podmiotów mogących uczestniczyć w spółce cichej, sposobem w jaki wspólnicy spółki cichej dokonują między sobą rozliczeń, formę kontroli wspólnika cichego nad przedsiębiorstwem. Artykuł charakteryzuje także podstawowe różnice występujące między typową a tak zwaną atypową spółką cichą, pod względem praw i obowiązków wspólnika cichego oraz wskazuje na wady i zalety spółki cichej, stanowiąc tym samym interesującą lekturę dla każdego, kto chciałby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu przedmiotowej tematyki.(abstrakt oryginalny)
"Sukcesja administracyjno-prawna" przewidziana w kodeksie spółek handlowych jest wyjątkiem od zasady trwałości decyzji administracyjnych. W artykule przedstawiono problem zasady trwałości decyzji administracyjnych w odniesieniu do sukcesji praw i obowiązków z nich wynikających w świetle Kodeksu spółek handlowych.
Aport, czyli wkład niepieniężny jest terminem przeciwstawnym do pojęcia wkładów pieniężnych, stanowi alternatywną formę pokrycia kapitału zakładowego (akcyjnego) i charakteryzuje się w uregulowaniach kodeksu handlowego pewnymi odrębnościami w stosunku do wkładów pieniężnych.
Opisano zagadnienie zatorów płatniczych. Przedstawiono przyczyny bankructwa firm i regulacje prawne w różnych krajach Unii Europejskiej. Zwrócono uwagę na rolę windykacji w procesie likwidacji zatorów płatniczych.
W artykule przedstawiono nowe zasady powoływania członków zarządu w spółkach z udziałem większościowym Skarbu Państwa w świetle zmian przepisów ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji (Ustawa z dnia 5 grudnia 2002 roku). Omówiono kwalifikacje członków rad nadzorczych i członków zarządów oraz przepisy dotyczące przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego.
Po utworzeniu Księstwa Warszawskiego w lipcu 1807 r. przez Napoleona na ziemiach zagarniętych przez Prusy podczas II i III rozbioru oraz w Wolnym Mieście Gdańsku, następnie w Królestwie Polskim i w latach 1815-1846 w Wolnym Mieście Krakowie został wprowadzony francuski Kodeks cywilny z 1804 r., zwany ówcześnie Kodeksem Napoleona.(fragment tekstu)
W artykule starano się scharakteryzować najważniejsze właściwości słowackiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, próbując tym samym wytłumaczyć jej fenomen, polegający na tym, że ten rodzaj spółki jest najczęściej wybieranym przez przedsiębiorców na Słowacji. Tekst został podzielony na cztery zasadnicze części, w których przedstawiono przede wszystkim poszczególne zalety słowackiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W pierwszej części tekstu podano podstawowe informacje. W kolejnej zaprezentowano najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych organów tej spółki. W części trzeciej podjęto próbę krótkiego wyjaśnienia braku zainteresowania prostą spółką akcyjną, która niejako miała być dużo bardziej przystępna dla przedsiębiorców. Z kolei w ostatnim, czwartym fragmencie zawarto podsumowanie, przedstawiające w punktach najważniejsze cechy słowackiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które czynią ją najbardziej atrakcyjną dla przedsiębiorców. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie odnosi się do kontrowersyjnego zagadnienia rozstrzygnięcia kolizji pomiędzy zarejestrowanym znakiem towarowym a niezarejestrowanym oznaczeniem wcześniej używanym przez osobę trzecią w funkcji odróżnienia handlowego pochodzenia towarów lub usług bądź też jako oznaczenie przedsiębiorstwa, objętych ochroną deliktową zgodnie z przepisami dotyczącymi nieuczciwej konkurencji. Wyrażony został pogląd, zgodnie z którym istnienie prawa ochronnego na znak towarowy wyłącza bezprawność jego używania przez uprawnionego, a stanowisko przeciwne stoi w sprzeczności z przepisami unijnego prawa znaków towarowych.(abstrakt oryginalny)
Lata trzydzieste ubiegłego stulecia były niezwykle ważnym okresem w historii polskiej rachunkowości. Sformułowane w okresie międzywojennym pojęcia, zasady i metody rachunkowości, zwłaszcza dotyczące składników majątkowych, są nadal aktualne, przy czym zarówno stosowane wtedy regulacje prawne, jak i powstały dorobek naukowy polskich teoretyków rachunkowości nie są w pełni poznane ani właściwie ocenione. Celem artykułu jest prezentacja dorobku polskich teoretyków rachunkowości okresu międzywojennego w zakresie bilansoznawstwa. W pierwszej jego części został zarysowany stan rachunkowości w latach 1918-1939 ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju bilansoznawstwa w tamtym okresie oraz opracowanych przez naukowców definicji księgowości kupieckiej i rachunkowości. W następnej części opracowania przedstawiono założenia teoretyczne dotyczące budowy bilansu oraz praktyczne reguły tworzenia inwentarza. Najwięcej uwagi poświęcono Kodeksowi handlowemu z 1934 r., który regulował sprawozdawczość finansową od strony prawnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.