Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Commnon Assessment Framework (CAF)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono przeznaczenie Common Assessment Framework, kryteria stosowane w CAF, sposoby wykorzystania CAF w organizacji oraz dotychczasowe doświadczenia wykorzystywania samooceny według CAF.
Celem artykułu jest zastosowanie modelu CAF do oceny wyników działalności w relacjach z pracownikami. Wykorzystanie tego modelu umożliwia poznanie istniejących relacji między pracownikami a kierownictwem oraz ocenę zadowolenia pracowników z warunków pracy, systemu motywacyjnego i systemu zarządzania. Wyniki badań przeprowadzonych w jednym ze śląskich urzędów miejskich pozwalają na zidentyfikowanie mocnych i słabych stron urzędu w ramach analizowanego obszaru oraz na zaproponowanie działań doskonalących, których wdrożenie powinno usprawnić relacje z pracownikami. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ewaluację wdrażania modelu Common Assessment Framework (CAF) w sektorze publicznym. W pierwszej części przedstawiono rozważania na temat jakości usług w administracji i krótko scharakteryzowano ideę, zasady i stosowane kryteria obwiązujące w modelu CAF. W drugiej części artykułu dogłębnie przeanalizowano problemy występujące przy wdrażaniu CAF, dzieląc cały proces wdrażania na kilka stadiów, dla każdego z nich przedstawiono przyczyny pojawiających się problemów, zaproponowano dla nich szereg rozwiązań, mających na celu ich usunięcie i umożliwienie sprawnego wdrażania modelu CAF. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Systemy zarządzania jakością w wybranych urzędach samorządowych
100%
W artykule autor odnosi się do doświadczeń z wdrażania i funkcjonowania systemów zarządzania jakością w wybranych urzędach administracji samorządowej w Polsce. Badania prowadzono w wybranych jednostkach administracji terenowej oraz samorządowej i miały na celu ustalenie stanu faktycznego zarządzania jakością i wskazanie możliwych dróg poprawy działania organizacji. Systemy to CAF oraz model zapewnienia jakości w oparciu o normę ISO 9000. Tezą postawioną przez autora jest wykazanie wpływu działania systemów na poziom realizacji zadań przez jednostki samorządu terytorialnego takie jak gminy i starostwa powiatowe. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: w jakim stopniu system zapewnienia jakości kształcenia opracowany zgodnie z wymogami obowiązującego w Polsce prawa na Wydziale Y Szkoły Wyższej X jest spójny z nowoczesnymi trendami w zarządzaniu jakością, opisanymi w modelu CAF 2013 (Common Assessment Framework - Wspólna Metoda Oceny) dla usług edukacyjnych? W badaniu wykorzystano metodę analizy porównawczej, metodę studiowania dokumentów wewnętrznych oraz rozmowę z przedstawicielem Wydziału do spraw WSZJK. W interpretacji wyników, w ustaleniu stopnia spójności, posłużono się jednościową skalą stanów względnych opracowaną przez R. Kolmana. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono nowoczesne metody zarządzania jakością w jednostkach administracji publicznej. Jako przykład metody wykorzystano wdrożenie CAF (Common Assesment Framework) w dwóch urzędach w województwie świętokrzyskim.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Modele doskonałości : korzyści i ograniczenia
84%
Artykuł został poświęcony modelom doskonałości, ze szczególnym uwzględnieniem modeli EFQM i CAF, ich popularności i zastosowaniu w organizacjach na całym świecie. Praca, opierając się na przeglądzie literatury przedmiotu oraz na badaniach własnych autorki, wskazuje jakie są tendencje wdrażania różnych modeli doskonałości oraz opisuje korzyści i zagrożenia jakie są z tym związane. W artykule zaprezentowano wpływ stosowania modeli na poprawę funkcjonowania organizacji, także pod kątem wskaźników finansowych. Wskazano przy tym, iż podczas wdrażania modelu należy uwzględnić możliwe ograniczenia z tym związane, między innymi: biurokrację, niezdrową elitarność, "syndrom certyfikatu" oraz stosunkowo wysokie koszty aplikowania do programu nagród. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie jakością w większości przypadków kojarzyć się może z zagadnieniami dotyczącymi sfery prywatnych przedsiębiorstw, tj. jakość produktu, obsługa klienta, zarządzanie produkcją, itp. w nastawieniu na jakość wykonania produktu lub z jakością oferowanych usług. Natomiast zarządzanie jakością powinno kojarzyć się bezpośrednio z dążeniem do poprawy osiąganych wyników poprzez ocenę zarządzania i wdrożenie odpowiednich środków poprawy. Zarządzanie jakością swoje korzenie ma w systemach stosowanych w przedsiębiorstwach w celu poprawienia jakości funkcjonowania firmy. Natomiast pewne cechy podstawowe, np.: doskonalenie, można wykorzystać w sektorze publicznym.(fragment tekstu)
W artykule omówiono nowoczesne narzędzie doskonalenia jakości usług administracji publicznej, jakim jest model CAF (ang. Common Assessment Framework). Przedstawiono istotę, fazy modelu oraz jego zastosowanie. Szczególną uwagę poświecono CAF Recognition Procedure (CAF RP), która ma na celu analizę ewaluacji samooceny organizacji.
Wykorzystanie metody CAF pozwala organizacjom na uzyskanie większej wiedzy na temat ich działalności i efektywności w zakresie wybranych obszarów. Metoda CAF pozwala w łatwy sposób na wprowadzenie w organizacji podstawowych zasad TQM. Może ona być pierwszym krokiem w kierunku doskonalenia jakości. Jest wykorzystywana w administracji publicznej, aby zdefiniować poziom, w jakim wypełnione są poszczególne kryteria, które wpływają na jakość. Niniejszy artykuł przedstawia ocenę wykorzystania CAF w Polsce, koncentrując się na ocenie funkcjonowania administracji samorządowej.(abstrakt oryginalny)
11
84%
Cel - przedstawienie istoty i zakresu metody CAF jako alternatywnego narzędzia monitorowania i oceny funkcjonowania kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych. Teoretyczne rozważania zostały uzupełnione o przykłady dobrych praktyk jednostek sektora finansów publicznych z działań osiągniętych dzięki zastosowaniu metody CAF. Metodologia badań - opracowanie artykułu poprzedziły studia literaturowe oraz analiza raportów z przeprowadzenia samooceny metodą CAF różnych jednostek sektora finansów publicznych. Główną metodą badawczą stosowaną w artykule jest analiza źródeł oraz metoda dedukcji i indukcji. Wynik - przeprowadzone badania dowiodły, że metoda CAF, choć trudna i pracochłonna, dostarcza użytecznych i kompleksowych informacji na temat funkcjonowania badanej jednostki, wskazując na jej mocne i słabe strony oraz umożliwiając określenie i wdrożenie działań doskonalących ujawnionych w trakcie samooceny kontroli zarządczej. Oryginalność/wartość - przedstawione w artykule treści stanowią syntetyczny opis istoty i zakresu metody CAF oraz zasad jej stosowania w praktyce jednostek sektora finansów publicznych na potrzeby oceny funkcjonowania kontroli zarządczej. (abstrakt oryginalny)
Wspólna metoda oceny CAF (The Common Assessment Framework) został opracowana przez instytucje europejskie, w celu dostarczenia prostych i łatwych instrumentów oceny organizacji administracji publicznej w Europie. W zamierzeniu metoda ta miała łączyć w sobie takie funkcje, jak prostotę, uniwersalność i porównywalność. Wszystkie te elementy zostały poddane krytycznej analizie na przykładzie konkretnego wdrożenia dokonanego w starostwie powiatowym w Kamiennej Górze.
Celem artykułu jest przedstawienie Wspólnej Metody Oceny (CAF - Common Assessment Framework) jako narzędzia kształtującego jakość instytucji regulacyjnych z punktu widzenia ich roli w kształtowaniu efektywnego funkcjonowania uczestników rynku. Zaprezentowano w nim rolę państwa w gospodarce w ujęciu teorii regulacji, rolę i znaczenie instytucji oraz wpływ jakości instytucji regulacyjnych na realizację procesów zarządzania w przedsiębiorstwach. Przedstawiono charakterystykę Wspólnej Metody Oceny (CAF) jako narzędzia kształtowania jakości instytucji regulacyjnych. Zdaniem autorów wdrożenie tej metody wpływa na procesy zarządzania uczestników rynku. Obejmuje bowiem takie obszary, jak: wspomaganie przepływu informacji; przejrzyste definiowanie i zabezpieczenie uprawnień własnościowych i kontraktów, wpływanie na poziom konkurencyjności, skłonność do inwestowania i tempo wzrostu gospodarczego.(abstrakt oryginalny)
W 2009 roku realizowany był projekt wdrażania metody CAF 2006 i podejścia procesowego w wybranych urzędach administracji rządowej. W artykule przedstawiono analizę skuteczności realizacji projektu wdrożenia tej metody oraz ocenę jej przydatności w urzędach administracji rządowej.
15
Content available remote Wybrane aspekty zarządzania jakością w administracji publicznej
84%
Przesłanki zastosowania nowoczesnych metod zarządzania w administracji publicznej wiążą się z koncepcją NPM (The New Public Management) - nowego zarządzania publicznego, która rozpowszechniła się w latach 80., szczególnie w krajach anglosaskich. Założenia NPM były skierowane na zwiększenie efektywności sektora publicznego. W ramach tej idei, podkreśla się zarówno rangę wspólnotowości w funkcjonowaniu władz publicznych oraz znaczenie jakości, jak i wagę procesu komunikacji społecznej w procesie świadczenia usług publicznych. Założenia te realizowane są drogą wyznaczania celów, nacisku na zarządzanie finansami i monitorowania wyników oraz wyznaczania standardów usług, często poprzez korzystanie praktyk benchmarkingowych. Wśród narzędzi istotne wydaje się być wykorzystanie systemów zarządzania przez jakość oparte na filozofii TQM (Total Quality Management) - kompleksowego zarządzania przez jakość. Odchodzi się w nich od tradycyjnego traktowania urzędu jako organizacji biurokratycznej, administrującej powierzonym majątkiem i wydającej decyzje. Urzędy publiczne uważa się za organizacje zarządzające usługami wykonywanymi na rzecz mieszkańców gminy, inwestorów, rad samorządowych czy też instytucji zewnętrznych, czyli - mówiąc językiem zarządzania przez jakość - klientów zewnętrznych i wewnętrznych. Z tego wynika, że mechanizmy, wykształcone początkowo w zarządzaniu usługami w sektorze prywatnym, mogły zostać przeniesione (z pewnymi adaptacjami) do administracji publicznej, bądź to w postaci wdrożenia wymagań norm ISO serii 9000 - standardu zarządzania jakością, bądź bardziej rozwiniętych modeli zwanych modelami doskonałości. Poniższe rozważania stanowią charakterystykę i próbę oceny efektywności tych właśnie sposobów wdrożenia filozofii TQM. (fragment tekstu)
The purpose of the article is to assess the quality of management of sports clubs for the disabled applying the Common Assessment Framework (CAF). The Common Assessment Framework (CAF) is a quality self-assessment tool, which allows: 1) to introduce the principles of total quality management to the public administration and to gradually get acquainted with them; 2) to encourage organisations of the public sector to carry out self-assessment for better understanding of themselves and agreeing on the activities for improvement; 3) to integrate a variety of quality management models; 4) to facilitate the comparative analysis of the activities of the public sector organisation. Based on the Common Assessment Framework (CAF), a quantitative study was carried out. This research used the method of simple random sampling, i.e. every sports club in Lithuania has an equal chance of being selected. The sample size was 45 sports clubs in Lithuania. The findings of the qualitative aspects of management of sports clubs for the disabled show the need for more efficient management of financial resources, increase in service uniqueness and adaptability in terms of investment, much greater individualization of work with the disabled, development of partnerships with other organisations when implementing joint projects, openness to ideas, pursuit for recognition, since the provided services have an impact on the quality of life of the disabled; they acquire healthy lifestyle skills, social skills, manage to be initiative and creative, are able to ensure higher quality of communication and cooperation.(original abstract)
17
Content available remote Włoska nagroda jakości w administracji publicznej
84%
W niniejszej publikacji zaprezentowano i przeanalizowano Włoską Nagrodę Jakości, a w szczególności zaprezentowano Włoską Nagrodę Jakości przyznawaną podmiotom administracji publicznej. Przedstawiono w niej akty prawne, sposób dokonywania selekcji kandydatów oraz organy dokonujące wyboru zwycięzców. Zaprezentowano również listę laureatów odbytych edycji. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Jakość usług i dobre praktyki w administracji publicznej
67%
Wdrażanie koncepcji Kompleksowego Zarządzania przez Jakość (Total Quality Management) w administracji publicznej ma na celu wsparcie instytucji tego sektora tak, by jakość usług świadczonych na rzecz klientów - obywateli była coraz wyższa. Pomocnym w tej mierze może być skorzystanie z dobrych praktyk czyli rozwiązań stosowanych w innych urzędach, choćby podczas wdrażania standardów ISO serii 9000, mających coraz większe znaczenie jako forma doskonalenia pracy administracji samorządowej i rządowej. I choć nie stanowią one panaceum na poprawę zarządzania urzędem, to ich formalny, uporządkowany charakter zachęca do wdrożeń. Jednak aplikacja normy ISO w urzędzie stanowi tylko wstęp do szerszego zastosowania modeli opartych na filozofii TQM. Ważnym narzędziem poprawy jakości i gromadzenia dobrych praktyk wydaje się być model CAF (Common Assessment Framework) zbudowany w oparciu o model doskonałości EFQM (European Foundation for Quality Management), ale dostosowany do specyfiki administracji publicznej. Coraz szerzej wdrażane są też regionalne programy rozwoju administracji publicznej. Jednak zastosowanie każdej z metod będzie możliwe, tylko wtedy jeżeli uzna się urzędy za organizacje zarządzające usługami wykonywanymi na rzecz klientów zewnętrznych i wewnętrznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi studium przypadku, do którego materiał został zebrany w trakcie realizacji dwuletniego projektu doradczego związanego z doskonaleniem jakości usług publicznych w jednostkach samorządu terytorialnego. Celem artykułu jest prezentacja specyficznych uwarunkowań związanych z realizacją dużego projektu doradczego w sektorze publicznym. Artykuł został podzielony na dwie części. Część pierwsza (w tym wprowadzenie) przedstawia syntetycznie kontekst funkcjonowania polskiej administracji publicznej oraz metodykę realizacji opisywanego projektu, uwzględniającą specyfikę sektora publicznego. Celem drugiej części jest charakterystyka wybranych metod i technik zastosowanych w projekcie, ze szczególnym uwzględnieniem samooceny według modelu CAF, wraz z określeniem osiągniętych korzyści oraz zidentyfikowanych problemów i wyzwań. Sformułowane wnioski mają charakter praktyczny, a zarazem uniwersalny i mogą zostać wykorzystane podczas realizacji podobnych przedsięwzięć w sektorze publicznym. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.