Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 636

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 32 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Companies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 32 next fast forward last
Opisano problem napływu zagranicznego kapitału do Polski. Zwrócono uwagę na podstawy prawne napływu obcego kapitału oraz na rozmiar, efekty i perspektywy zagranicznych inwestycji.
Artykuł jest kontynuacją wcześniejszych publikacji; podejmuje temat spółek wycofywanych z giełdy i opiera się na badaniach własnych autora. Wskazuje skalę zjawiska i określa efekty ekonomiczne tego procesu, weryfikując również zagrożenia, jakie niesie ze sobą dla akcjonariuszy mniejszościowych. Uzyskane wyniki są niespodziewane: z jednej strony potwierdzają wzrost skali działania po wycofaniu z giełdy, z drugiej - nie wskazują na poprawę rentowności czy przepływów pieniężnych. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Z problematyki reprezentacji łącznej w spółkach osobowych
100%
Konstrukcja reprezentacji łącznej jest instytucją o szerokim zastosowaniu, które wykracza poza granice określonych konstrukcji prawnych do niej się odwołujących. Po pierwsze reprezentacja łączna może dotyczyć prokurentów, stanowiąc drugą formę prokury obok jej samoistnej postaci. Po drugie, jest domyślną regułą obowiązującą w wieloosobowych zarządach spółek kapitałowych. Po trzecie, na gruncie spółek osobowych stanowi alternatywę dla ustawowego modelu samodzielnych kompetencji wspólników. Sposób działania tej konstrukcji w praktyce obrotu jest tożsamy w każdym przypadku, lecz istnieją pomiędzy nimi subtelne różnice teoretyczne. Wyrażają się one zwłaszcza w odmiennych rolach reprezentacji łącznej, jako jednej z form prokury, modelu ustawowego w zarządzie spółki kapitałowej czy wreszcie alternatywnego rozwiązania w umowach spółek osobowych. Ponieważ zasadniczym polem zainteresowania doktryny jest funkcjonowanie tej konstrukcji w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej (także w wariancie mieszanym - reprezentacji przez członka zarządu i prokurenta), warto poświęcić odrębny tekst spółkom osobowym.(fragment tekstu)
4
Content available remote Mobilność spółek w systemie prawa handlowego
100%
Podejmowanie i prowadzenia działalności gospodarczej w ramach Unii Europejskiej uzależnione jest od szeregu czynników natury prawnej. Przy czym podmioty założone w oparciu o regulacje wewnątrzunijne traktowane są jak osoby fizyczne, posiadające również obywatelstwo UE. Przy czym, aby móc korzystać ze swobód, jakie zostały im przyznane traktatowo muszą zostać założone zgodnie z ustawodawstwem jednego z Państw Członkowskich. Cecha ta gwarantuje bowiem, iż podmiot legalność w podejmowaniu i kontynuowaniu działalności, co w tym przypadku jest niezwykle ważne. Poza tym jego siedziba statutowa, jak również zarząd muszą się znajdować na terytorium jednego z państw UE. Dopiero spełniając te kryteria można mówić o możliwości przeniesienia działalności gospodarczej spółki z państwa dotychczasowej siedziby na teren państwa przyjmującego, wykorzystując w tym celu przyznane danemu podmiotowi swobody osiedlania się i swobody przedsiębiorczości. Łączy się to czasami ze spełnieniem szeregu przesłanek, a w skrajnych przypadkach z koniecznością przeprowadzeniem procedury likwidacyjnej spółki, jako warunku niezbędnego dla założenia nowego podmiotu w państwie przyjmującym. Działań tego typu dokonuje się wykorzystując w tym celu przepisy krajowe usdg i Krs, a także zasady funkcjonujące w Jedenastej Dyrektywie odnoszącej się do wymogów ujawniania informacji o oddziałach utworzonych w Państwie Członkowskim przez niektóre rodzaju spółek podlegające prawu innego państwa. Jest to szczególnie ważkie rozwiązanie, gdyż w każdym z kraju UE obowiązują zbliżone zasady, zmierzające do maksymalnego uproszczenia procedur zakładania, czy też przenoszenia organów zarządczych spółek, co więcej tworzony jest system europejskiego prawa prywatnego, który ten proces ma jeszcze bardziej ujednolicić, by w ten sposób ułatwić zainteresowanym podmiotom zmianę obszaru oddziaływania gospodarczego bez zbędnych formalności. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie procederu wykorzystania informacji poufnych w procesie inwestycyjnym jako problemu o podłożu etycznym i zaprezentowanie przykładu, w którym, mimo istniejących regulacji rynku kapitałowego, wykorzystanie tych informacji przyczyniło się do strat inwestorów mniejszościowych.(fragment tekstu)
W pracy autorzy podjęli próbę oceny, czy i na ile poziom ponoszonych kosztów działalności operacyjnej oraz wybrane wskaźniki mówiące o efektywności funkcjonowania w poszczególnych spółkach dystrybucyjnych uzależnione są od wybranych czynników charakteryzujących warunki ich działania. Wyróżniono czynniki geograficzne (powierzchnia, lokalizacja), organizacyjne (liczba odbiorców, struktura odbiorców), techniczne (długość linii różnych napięć, liczba stacji transformatorowych różnych napięć, moc zainstalowana transformatorów), ekonomiczne (płace, taryfy, straty bilansowe energii). Zastosowano oryginalną metodę graficznej prezentacji pełnej struktury danych wielowymiarowych, zaproponowaną w pracy oraz analizę czynnikową i analizę regresji liniowej wielu zmiennych. (fragment tekstu)
Przedstawiono wybrane zagadnienia, w kontekście controllingu, związane z funkcjonowaniem spółek zależnych w międzynarodowym środowisku, m.in.: różne systemy podatkowe i prawne, różnowalutowość, odmienność kulturowa i różne style kierowania.
Ustawodawca prawa upadłościowego i naprawczego, dopuszczając i regulując instytucję zmiany układu, w sposób nieprecyzyjny ustalił właściwie każdą z przesłanek, jakie zostały wskazane w przepisie art. 298. Nie dotyczy to bowiem jedynie kwestii, czy nadzwyczajna zmiana była spowodowana czynnikami gospodarczymi o charakterze obiektywnym, których wystąpienie w chwili przyjęcia układu jest niemożliwe, ale co nie mniej ważne, czy ów trwały wzrost lub zmniejszenie się dochodu z przedsiębiorstwa upadłego posiada zastosowanie także w sytuacjach, gdy ujawnił się on wskutek zabiegów o charakterze restrukturyzacyjnym. (fragment tekstu)
W artykule opisano czynniki kształtujące ekonomiczne ramy funkcjonowania spółek zależnych. Odniesiono się do wpływu procesu globalizacji na wzrost zainteresowania bezpośrednimi inwestycjami zagranicznymi oraz kompleksowo zaprezentowano cele tworzenia spółek zależnych. Ponadto w artykule przedstawiono podstawowe teorie odnoszące się do funkcjonowania spółek zależnych, takie jak: teoria kosztów transakcyjnych czy teoria cyklu życia spółki zależnej.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykuł jest omówienie problematyki spółek, które do dnia 1 stycznia 2016 r. nie zostały przerejestrowane z rejestru handlowego do Krajowego Rejestru Sądowego. W pierwszej części artykułu autor przedstawia regulację prawną w tym zakresie, która została wprowadzona ustawą z dnia 28 listopada 2014 r. Podkreśla, że w świetle tej ustawy, o ile nie zachodzi przypadek szczególny, spółki nieprzerejestrowane przestały istnieć z dniem 1 stycznia 2016 r. W drugiej części artykuły przedstawiono natomiast uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 2016 r., w świetle której spółki nieprzerejestrowane w dalszym ciągu istnieją, o ile sąd rejestrowy miał obowiązek wpisania do KRS jakichkolwiek danych dotyczących tych spółek z urzędu. Autor krytykuje powyższe orzeczenie wskazując właściwe argumenty.(abstrakt oryginalny)
Reaktywowanie w 1991 roku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, przyczyniło się do narodzin nowoczesnego rynku fuzji i przejęć w Polsce. Na przestrzeni szesnastu lat rynek ten przeszedł przez szereg etapów swego rozwoju. Uruchomienie w sierpniu 2007 roku rynku NewConnect można uznać za kolejny etap rozwoju rynku fuzji i przejęć przedsiębiorstw. Dla emitentów możliwość notowania na rynku NewConnect to z jednej strony m.in. promocja i prestiż ale z drugiej strony to odkrycie się przed konkurencją oraz zagrożenie utraty kontroli nad firmą. Dla inwestorów, a w szczególności tych akceptujących wyższe ryzyko, to możliwość m.in. przejmowania w transakcjach na rynku kapitałowym perspektywicznych firm z sektora MŚP. Ze względu na rozległość problematyki fuzji i przejęć, artykuł koncentruje się jedynie na działaniach podejmowanych przez inwestorów-nabywców tj. na "taktykach ofertowych". W pierwszym rzędzie w artykule przedstawiono rozwiązania wykorzystywane w tym względzie na rozwiniętych rynkach kapitałowych, a następnie przedstawiono taktyki ofertowe dostępne na polskim rynku kapitałowym.(abstrakt oryginalny)
Globalizacja rynków i wzrost konkurencji skłaniają przedsiębiorstwa do poszukiwania narzędzi wspomagających zarządzanie. Szczególnie burzliwe otoczenie działalności polskich przedsiębiorstw, wynikające z niestabilnej koniunktury, braku zarówno konsekwencji, jak i wizji w zakresie stanowionego prawa oraz perspektywa dalszego wzrostu konkurencji po wstąpieniu do Unii Europejskiej, skutkują j zwiększonym zapotrzebowaniem na rzetelną, wiarygodną i aktualną informację, umożliwiającą szybkie i jednoznaczne podejmowanie decyzji. Wzrost informacyjnego zapotrzebowania przedsiębiorstw rodzi konieczność poszukiwania narzędzi zapewniających sprawne gromadzenie, przetwarzanie i opracowywanie informacji oraz podejmowanie na ich podstawie decyzji. Narzędziem szczególnie przydatnym w tym zakresie jest, ze względu na swoją koordynacyjną funkcję, controlling finansowy. Jako podsystem zarządzania częściowo przejmuje on i częściowo wspomaga funkcje zarządzania. Właściwa realizacja najczęściej wspominanych w literaturze funkcji controllingu: planowania, sterowania i kontrolowania, umożliwia koordynację całego systemu przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
The liberalisation of the services market, which affects also tourist services, aims at the transformation of the economic structure, increasing economic efficiency and economic development. The tourism sector of economic activity has the potential to stimulate economic growth and increase employment in the EU simultaneously contributing to the economic and social development and integration. The objective of this article is to present the findings of the quantitative research related to the discussed issue, i.e. the benefits and threats related to the functioning of Polish tourist businesses in the European Union markets in the era of liberalization of the services market. In the article the authors have used source literature, secondary data as well as the findings of a study carried out as part of a research project financed by the National Science Centre (NCN) 2015/17/B/HS4/02750 "Liberalization of the services market in the EU as a factor increasing the innovativeness and competitiveness of Polish service companies".(author's abstract)
14
Content available remote IPO Underpricing Phenomenon on the Karachi Stock Exchange
100%
In this study the risk-adjusted performance of IPO firms listed on the KSE from 2000 to 2012 is analyzed. The objective is to provide insights of the underpricing (first trading day) of IPOs and to find out the determinants of underpricing in the light of asymmetric information and signaling theories. The results indicate that underpricing prevails on the KSE. The level of underpricing with regard to the marked adjusted model is found to be 28.28 percent for the full sample of 83 IPOs, which shows that investors can make a market adjusted profit of 28.28 percent by investing in new issues of IPO firms. The profit opportunity for the day traders is also observed. The year-wise analysis of the level of underpricing shows that the overall amount of level of underpricing decreased over the succeeding years. Furthermore, the level of underpricing is observed in all sectors except equity investment instruments, technology hardware and equipment and personal goods. The risk adjusted performance of IPO firms is also measured with the help of five models by using matched firm techniques. The level of underpricing is observed to be 39.64 percent for the market adjusted model, 42.63 percent for market model, 42.31 percent for CAPM, 42.84 percent for the Fama-French three-factor model and 42.99 percent for the four-factor model. The results indicate that the choice of model does not matter while measuring the risk adjusted returns of IPO firms on the first trading day.(original abstract)
Przedmiotem referatu są dwa kluczowe zagadnienia ustalane w trakcie procesu połączenia jednostek gospodarczych - cena przejęcia oraz koszt połączenia. Celem referatu jest identyfikacja składników, zarówno ceny, jak i kosztu połączenia, określonych w Ustawie o rachunkowości oraz w Międzynarodowym Standardzie Sprawozdawczości Finansowej 3.(abstrakt oryginalny)
Podstawę ustalenia parytetu wymiany akcji stanowi wycena łączących się jednostek gospodarczych. W artykule zostały opisane metody wyceny przedsiębiorstw, jakie mogą być wykorzystywane w przypadku łączących się jednostek. Ponadto zaprezentowano przykład obrazujący sposób ustalenia parytetu wymiany zastosowanego w połączeniu Grupy Getin oraz Getin Banku w czerwcu 2005 roku.(abstrakt oryginalny)
Bazując na danych 246 niefinansowych spółek notowanych na GPW w Warszawie w latach 2008-2014, analizie poddano charakterystyki spółek płacących i niepłacących dywidendy oraz wpływ wybranych charakterystyk na skłonność badanych spółek do wypłaty dywidendy. Wyniki badania wskazują, że spółki płacące dywidendy są większe, bardziej rentowne, mniej zadłużone, obarczone mniejszym ryzykiem i posiadają mniejsze możliwości inwestycyjne od spółek niewypłacających dywidend. Wyniki regresji logitowej potwierdzają, że wielkość spółki i rentowność mają pozytywny wpływ na jej skłonność do wypłaty dywidendy. Prawdopodobieństwo wypłaty maleje, gdy wzrasta poziom zadłużenia spółki i ryzyko oraz wzrastają możliwości inwestycyjne. (abstrakt oryginalny)
Ważne przyczyny stanowią podstawę wyłączenia wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Celem wyłączenia wspólnika jest zachowanie bytu spółki. W artykule podjęto próbę definicji tego pojęcia w doktrynie i judykaturze. Ważną przyczyną jest każda sytuacja (zawiniona czy też niezawiniona), z którą wiąże się naruszenie przez wspólnika zasad działania w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.(abstrakt oryginalny)
W literaturze przedmiotu powszechnie podkreśla się, że analiza memoriałowych korekt zysku netto jest istotnym narzędziem służącym do badania zafałszowania sprawozdań finansowych jednostek gospodarczych. Zasadniczym celem artykułu jest zwrócenie uwagi na fakt, że korekty zysku netto są również istotnym nośnikiem wartości informacyjnych, stwarzających możliwość pełniejszej identyfikacji i oceny wiarygodności sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Z tej perspektywy na szczególną uwagę zasługuje relacja zysku netto oraz operacyjnych przepływów pieniężnych, którą potraktować można jako istotny współczynnik oceny urealnionych korzyści finansowych przedsiębiorstwa. Dla operacjonalizacji wskazanego celu badawczego postawiona została hipoteza badawcza twierdząca, że w dominującej liczbie przedsiębiorstw przemysłowych występują dodatnie wartości współczynnika urealnionych korzyści finansowych, przy czym w scenariuszu zmian opisywanej miary dominują strategie wykazywania dodatniego wyniku finansowego netto wraz z generowaniem dodatnich operacyjnych przepływów pieniężnych. Badania empiryczne zostały zrealizowane wśród przemysłowych spółek giełdowych notowanych na GPW w Warszawie w latach 2006-2014(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Spółki celowe a realizacja projektów partnerstwa publiczno-prywatnego
100%
W niniejszym artykule omówiono spółki celowe w realizacji projektów PPP. Następnie przedstawiono spółkę specjalnego przeznaczenia oraz spółkę celową mieszaną.
first rewind previous Strona / 32 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.