Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Company's procurement policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
2
Content available remote Wpływ międzynarodowego zaopatrzenia na funkcjonowanie przedsiębiorstw
100%
Artykuł prezentuje wpływ koncepcji międzynarodowego zaopatrzenia, tzw. Global Sourcing na rozwój i funkcjonowanie przedsiębiorstw. Przedstawia najważniejsze korzyści krótko- i długoterminowe, jakie płyną z omawianej idei po jej implementacji przez przedsiębiorstwo. (abstrakt oryginalny)
Do realizacji zadań controllingu logistycznego, w kwestii systemu planowania zakupów, mogą być wykorzystane modele optymalnego zaopatrzenia, charakteryzujące się zmiennym czasem i zmienną wielkością dostaw. Jest to realny systemem kontroli zapasów. Ułatwia określenie wielkości i terminu dostaw, zapewniając ciągłość sprzedaży bez zbędnego zalegania towarów w magazynie oraz bez generowania dodatkowych kosztów ich utrzymania. Na bazie modelu zaopatrzenia można podjąć decyzję, kiedy, ile i jakie towary kupić, aby było to najkorzystniejsze dla przedsiębiorstwa. Do sprawnego sterowania zakupem w controllingu logistycznym, niezbędny jest jednak odpowiedni system informacyjny, który zintegruje poszczególne elementy procesu zaopatrzenia.
W artykule przedstawiono wyniki badań własnych na temat różnic w stylach negocjacji stosowanych przez osoby dokonujące zakupów zaopatrzeniowych na potrzeby przedsiębiorstw. Badania przeprowadzono przy wykorzystaniu kwestionariusza opracowanego w oparciu o koncepcję stylów zachowań wobec konfliktu K.W. Thomasa. Z uzyskanych rezultatów wynika, że najczęściej stosowane style to współpraca i rywalizacja. Badania pozwoliły również na zidentyfikowanie różnic w stosowanych stylach w zależności od cech przedsiębiorstw, z których pochodzili badani oraz cech osobowościowych negocjatorów. (abstrakt oryginalny)
W artykule zarysowano rozwój funkcji zaopatrzenia, a ponadto wskazano główne przemiany i wyzwania, z którymi ma się do czynienia współcześnie przy zakupie dokonywanym w przedsiębiorstwie produkcyjnym. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest pokazanie bezpośredniego wpływu gospodarki zapasami w przedsiębiorstwie na skuteczność działań marketingowych. Wyróżniono i scharakteryzowano trzy podstawowe kategorie kosztów zapasów: 1) koszty tworzenia; 2) koszty utrzymania; 3) koszty schodzenia. Omówiono problematykę zarządzania zapasami, w odniesieniu do wielkości zakupów i polityki dostaw.
7
Content available remote Metody klasyfikacji wykorzystywane w procesie zaopatrzenia
84%
Procesy zaopatrzeniowe towarzyszą człowiekowi i otaczającej go przyrodzie od zawsze. Wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw dbają o jego ciągłość i zaspokajanie potrzeb poszczególnych odbiorców. Celem przedstawionych rozważań jest zidentyfikowanie znaczenia i roli wykorzystywanych w procesie zaopatrzenia metod klasyfikacji. Postawiono następującą hipotezę badawczą: poprawę jakości funkcjonowania działu zaopatrzenia można uzyskać poprzez regularne wykorzystywanie narzędzi klasyfikujących. Przeprowadzono w ramach rozważań badanie pełne, które swoim zakresem podmiotowym obejmuje całościowo asortyment zakupowy pewnego przedsiębiorstwa w latach 2007-2008. Przedmiotem badania jest ilość, kosztochłonność oraz ciągłość asortymentu zakupowego. W badaniach przeanalizowane zostały dane historyczne udostępnione przez przedsiębiorstwo, dotyczące struktury pozycji asortymentowych, wzbogacone informacjami z wywiadu i obserwacji z wykorzystaniem analizy wzrokowej, graficznej oraz metod klasyfikacji takich jak: ABC, XYZ, macierz portfolio. (fragment tekstu)
W referacie przedstawiono teoretyczny model zasilania firmy jako przykład integracji procesów i zasobów wokół obszaru "wejścia" w przedsiębiorstwie. Model ten w sposób wewnętrznie spójny porządkuje i systematyzuje dostępną wiedzę na ten temat. (abstrakt oryginalny)
W pracy podjęto próbę zestawienia ogółu uwarunkowań, które należy uwzględnić dokonując wyboru określonej strategii zbytu środków produkcji.
Podstawowy cel zaopatrzenia, jakim jest pozyskiwanie surowców i materiałów potrzebnych do produkcji, jest zachowany. Wynika to z silnego powiązania zaopatrzenia z produkcją. Dla zapewnienia tego celu głównego, mającego charakter techniczno-produkcyjny, we współczesnej gospodarce muszą być uwzględniane atrybuty logistyki, a więc produkt musi być dostarczony w odpowiedniej ilości, jakości, we właściwym miejscu, czasie i po odpowiednim koszcie. Włączanie zaopatrzenia w system logistyczny przedsiębiorstwa powoduje, że logistyka zaopatrzenia w swych celach działania wychodzi daleko poza przedsiębiorstwo na rynek zaopatrzeniowy. Dla przedsiębiorstwa wynika stąd potrzeba prowadzenia aktywnej polityki w sferze zakupów, polegającej m.in. na tworzeniu i zarządzaniu stosunkami z dostawcami, tworzeniu i kształtowaniu rynku zaopatrzeniowego oraz prowadzeniu polityki komunikacji w łańcuchu dostaw. Poprzez powiązanie logistyki zaopatrzenia z rynkiem staje się ono logistyką o charakterze rynkowo-marketingowym.(fragment tekstu)
W artykule dokonano analizy procesu zaopatrzenia surowca w przedsiębiorstwie produkcyjnym branży FMCG, która obejmuje dystrybucję towarów szybko zbywalnych. Na przykładzie przedsiębiorstwa opisano proces zaopatrzenia linii produkcyjnej, wskazano występujące problemy oraz zaproponowano propozycję usprawnienia procesu zaopatrzenia przez eliminacje "wąskich gardeł" w podprocesie prognozowania w aspekcie sezonowości wyrobów. Usprawnienie pozwoliło zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia braku dostępności towarów. (abstrakt oryginalny)
Dostrzegając znaczenie procesów zakupu dla firm handlowych w opracowaniu podjęto próbę określenia kierunków rozwoju strategii zaopatrzenia tych placówek w aspekcie ogólnym, a także, bazując na wynikach badań własnych, przeprowadzonych w 2004 roku wśród 240 przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego zróżnicowane pod względem wielkościowym oraz lokalizacyjnym (obszary miast i wsi) w województwie podkarpackim, przedstawiono zachowania przedsiębiorców w zakresie budowania systemu zaopatrzenia firmy. (fragment tekstu)
Druga część artykułu dotycząca zarządzania zakupami poświęcona jest przede wszystkim zagadnieniom związanym z kontaktami i współpracą firmy z dostawcami. Proces wyboru dostawcy w prezentowanej firmie zorganizowany jest w systemie zapewnienia jakości i odbywa się zgodnie z normą ISO 9001 oraz posiadanym przez firmę certyfikatem.
W artykule przedstawiono zagadnienia dotyczące polityki zapasów w kontekście utrzymania ruchu w elektrociepłowni. Analizie poddano poszczególne kategorie zapasów, zapewniające ciągłość produkcji i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i cieplnej. Na przykładzie stanu zapasów z dwóch elektrociepłowni wykonano analizę ABC/XYZ. Wyniki tej analizy pozwoliły uzyskać odpowiedź na pytanie, które kategorie zapasów wymagają szczególnego traktowania ze względu na dużą wartość i dużą dokładność prognoz (kategoria AX), a które stanowią element rutynowej polityki zakupu (CZ). (abstrakt oryginalny)
Marketing zakupu (buyer marketing) obejmuje zbiór działań i decyzji podejmowanych w celu wykorzystania szans, pojawiających się na rynku zaopatrzeniowym, określający strategię i politykę przedsiębiorstwa w zakresie zaopatrzenia. W opracowaniu autor zajął się problematyką ceny w marketingu zakupu: analizą cen zakupu, zależnością cen od cyklu życia produktu, elastycznością cenową i polityką cenową dostawcy.
Funkcja zakupu w przedsiębiorstwie znajduje się w okresie daleko idących przemian. Nowe sposoby działania obserwuje się zwłaszcza na odcinku stosunków dostawców z odbiorcami oraz w odniesieniu do systemów informacyjnych. Nowa organizacja odzwierciedla przy tym umacnianie się prestiżu sektora zakupu oraz jego odmienne usytuowanie w systemie organizacyjnym.
W artykule przedstawiono charakterystykę i organizację procesu zakupów na przykładzie jednego z przedsiębiorstw. Potrzeba stworzenia nowoczesnej struktury organizacyjnej komórki zakupów spowodowała podział zadań związanych z zakupami na działania operacyjne, strategiczne oraz związane z centralną polityką zakupów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.