Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Company chart of accounts
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Zakładowy plan kont powinien zawierać wszystkie istotne postanowienia ustawy w sprawie dokumentów księgowych, ewidencji operacji gospodarczych, wyceny aktywów i pasywów, sprawozdawczości finansowej, archiwizowania i ochrony danych, nadrzędnych zasad rachunkowości, a także uregulowania kwestii określonych w art.4 i 10 ustawy o rachunkowości, dotyczących zakresu rachunkowości oraz dokumentacji opisującej przyjęte zasady rachunkowości.
Artykuł poświęcony jest ujmowaniu kosztów sprzedaży w zakładowym planie kont na potrzeby zarządzania przedsiębiorstwem. Właściwa ewidencja kosztów związanych ze sprzedażą wyrobów ma istotne znaczenie w ich planowaniu i kontroli. Na podstawie analizy literatury krajowej z rachunkowości oraz wybranych wzorcowych zakładowych planów kont można stwierdzić, że dominuje w nich nurt rozwiązań sprawozdawczych. Rozwiązania te charakteryzują się tym, że zarówno koszty sprzedaży, jak i koszty działań marketingowych traktuje się łącznie bez rozróżnienia. Nie pozwalają one na realne planowanie i kontrolę kosztów związanych ze sprzedażą wyrobów gotowych. W artykule przedstawiono zakres kosztów sprzedaży i ich ewidencję w literaturze krajowej oraz ich ujmowanie we wzorcowych planach kont. Zwieńczeniem artykułu jest studium przypadku, w którym przedstawiono ujmowanie kosztów związanych ze sprzedażą książek przez wydawnictwo książkowe.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie zakładowego planu kont jako elementu polityki rachunkowości w jednostce gospodarczej, służącego za podstawę oceny wiarygodności sprawozdania finansowego i prawidłowej prezentacji wyniku finansowego. Artykuł napisano przy zastosowaniu metody studiów literaturowych i interpretacji aktualnych aktów prawnych z zakresu rachunkowości finansowej, wykorzystaniu wyników wywiadów bezpośrednich z kierownictwem jednostek gospodarczych oraz metody opisowej z elementami analizy i konstrukcji logicznej.(fragment tekstu)
4
Content available remote Organizacja zakładowego planu kont na potrzeby budżetowania
75%
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie sposobów dokonywania modyfikacji w zakładowym planie kont, dzięki którym możliwe stanie się realizowanie celów rachunkowości zarządczej, jak również omówienie korzyści wynikających z zastosowania omówionych rozwiązań.(fragment ekstu)
W Polsce działalność prowadzi prawie sześćset funduszy inwestycyjnych. Dla funduszy Ministerstwo Finansów nie określiło dotychczas wzorcowego planu kont. W artykule omówiono zasady konstruowania, strukturę i zakres zakładowego planu kont funduszu inwestycyjnego otwartego jako podstawowego narzędzia realizacji zasad (polityki) rachunkowości funduszu. Na podstawie przeprowadzonej analizy dostępnej literatury i przepisów prawnych oraz materiałów źródłowych z funduszy inwestycyjnych zaproponowano wzorcowy wykaz kont dla funduszu inwestycyjnego otwartego.(abstrakt oryginalny)
Pojęcie działalności gospodarczej, regulowane przez różne akta prawne, wyróżnia się spośród wszystkich pozostałych głównie aspektem zarobkowym. Opisuje ją również ciągłość oraz zorganizowanie. Jej bezwzględną implikacją są rozrachunki. Organizacja ich dokumentacji w sposób przemyślany, wolny od chaosu może ułatwić codzienne funkcjonowanie oraz udzielać odpowiedzi na zagwozdki informacyjne kadry zarządzającej. Z racji tego, iż rozrachunki są jedną z najważniejszych konsekwencji funkcjonowania każdej działalności, potrzeby informacyjne z nimi związane są niezmiernie ważne w procesie podejmowania decyzji. Dowody księgowe m.in. dają świadectwo temu, że przeprowadzona operacja była m.in. zgodna z prawem. Otrzymanie dowodów księgowych jest pierwszym krokiem w procesie ich ewidencji na kontach zakładowego planu kont, którego rozbudowa zależy od specyfiki i potrzeb jednostki. Na podstawie analizy dokumentacji podmiotu "ABC" wysnuto wniosek prowadzenia jej w sposób odpowiadający specyfice, pozwalający zaspokoić potrzeby wewnętrzne jednostki. Z analizy ewidencji wypłynęła następująca konkluzja: potencjał ewidencyjny firmy został lekko zaniedbany, w konstrukcji ZPK pojawiają się mankamenty w postaci, np. błędnego nazewnictwa kont czy zbędnej analityki.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Prezentacja kosztów działalności wytwórni betonów na potrzeby zarządzania
75%
Cel - przedstawienie prezentacji kosztów działalności zaplecza budowy na przykładzie wytwórni betonów na potrzeby zarządzania przedsiębiorstwem. Metodologia badania - w publikacji zostały wykorzystane materiały w zakresie ewidencji kosztów działalności wytwórni betonów. Przeprowadzono analizę dostępnej literatury w zakresie rachunkowości przedsiębiorstw budowlano-montażowych oraz dokonano analizy zakładowych planów kont na potrzeby ujmowania kosztów działalności produkcyjnej z uwzględnieniem zaplecza budowy. Wykorzystano własne doświadczenia w tworzeniu i wdrożeniu zakładowych planów kont w przedsiębiorstwach, w tym budowlano-montażowych. Również dokonano analizy własnych dotychczasowych wdrożeń w tym zakresie i współpracy z kadrą menedżerską przedsiębiorstw. Wynik - przedstawiono zakres kosztów działalności wytwórni betonów oraz sposób ujmowania tych kosztów w zakładowym planie kont. Oryginalność/Wartość - w artykule przedstawiono własne rozwiązanie, które opracowano dla jednej z wytwórni betonów i przedstawiono jego wpływ na rozwój systemu informacyjnego zarządzania w tym przedsiębiorstwie. Przedstawione w artykule rozwiązanie może służyć doskonalenia rachunku kosztów innych wytwórni betonów. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie czy wykorzystywanie przez jednostki gospodarcze uniwersalnych planów kont jako gotowego rozwiązania jest zgodne z ideą tworzenia zakładowego planu kont.
W artykule przedstawiono syntetyczne ujęcie problematyki dotacji z funduszy strukturalnych w zakresie rachunkowości finansowej przedsiębiorstw. Omówiono podstawy prawne rachunkowego ujęcia dotacji w świetle przepisów podatkowych. Zaproponowano zmiany zakładowego planu kont i wprowadzenie kont syntetycznych służących rozliczeniu projektu inwestycyjnego.
Artykuł objaśnia bardzo ważną problematykę związaną z polityką rachunkowości w jednostce gospodarczej. Każde z przedsiębiorstw płaci podatki od sprzedaży, jak też od dochodu. Zadaniem systemu rachunkowości jest tak ujmować operacje gospodarcze, aby można było w każdej chwili sprawdzić wartość zapłaconego podatku. Ponadto zasady rachunkowości powinny uwzględniać wymogi podatkowe, ponieważ pomaga to wyliczyć należności publicznoprawne. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Rola zakładowego planu kont w procesie zarządzania przedsiębiorstwem
63%
W artykule przedstawiono podstawowe zasady związane z tworzeniem zakładowego planu kont w ten sposób, by informacje uzyskiwane z systemu finansowo-księgowego mogły być w jak najlepszy sposób wykorzystywane w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Odpowiednio zorganizowany zakładowy plan kont jest bowiem niezbędnym elementem do wdrożenia w przedsiębiorstwie rozwiązań controllingowych i rozliczania kierowników z uzyskiwanych efektów lub też z realizacji powierzonych im do wykonania zadań. Realizacja tych zadań wynika z głównego celu artykułu, którym jest wskazanie sposobu organizacji zakładowego planu kont, wpływającego na poprawę sprawności i efektywności zarządzania przedsiębiorstwem. Artykuł powstał na podstawie studiów literaturowych oraz doświadczenia zawodowego autorki. (abstrakt oryginalny)
Ustawa o rachunkowości wprowadziła istotne zmiany do księgowości dostosowując polskie rozwiązania do zasad rachunkowości obowiązujących w krajach Unii Europejskiej. Określiła ona wzory obowiązujących formularzy składających się na roczne sprawozdanie finansowe, nie pozwalając przy tym na wykazywanie w nich pozycji bez zamianowania. Tym samym jednostki utraciły prawo do podawania danych, wyodrębnionych według ich uznania. Autor analizuje ten problem.
Artykuł jest komentarzem do problemów wymagających uregulowania w ZPK.
W procesie dydaktycznym należy zwrócić szczególną uwagę na treść ekonomiczną zdarzenia gospodarczego, a nie tylko na przestrzeganie zasady podwójnego zapisu. W pracy podjęto próbę zdefiniowania "zdarzenia gospodarczego", "transakcji" i "operacji gospodarczej". Wymieniono cztery grupy operacji gospodarczych: strukturalne, niekapitałowe, kapitałowe oraz wynikowe. Klasyfikacja tych operacji jest bazą danych dla rachunkowości finansowej i zarządczej. Odzwierciedleniem przyjętych kryteriów klasyfikacji zasobów i procesów gospodarczych jest zakładowy plan kont.
Cel - przedstawienie zmian jakie zachodzących w zakresie zakładowych planów kont w szpitalach publicznych w odniesieniu do ewidencji kosztów ich działalności. Metodologia badania - w publikacji zostały wykorzystane akty prawne regulujące działalność szpitali w Polsce, materiały wewnętrzne szpitali, analizy systemu informacyjnego szpitala, zakładowe plany kont szpitali. Przeprowadzono analizę literatury w zakresie ewidencji kosztów działalności szpitali w Polsce. Wykorzystano własne doświadczenia praktyczne w konstruowaniu zakładowych planów kont dla szpitali publicznych oraz wdrażania systemów budżetowania. Wynik - przedstawiono rozwiązania ewidencyjne dotyczące kosztów działalności dwóch szpitali. Oryginalność/Wartość - w artykule przedstawiono własne rozwiązania ewidencyjne kosztów działalności szpitali, które zostały w nich wdrożone. Przełożyło się to na udoskonalenie planowania i kontrolowania działalności szpitali. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzono ogólną charakterystykę specyfiki ujęcia kosztów w księgach rachunkowych zakładów ubezpieczeń z uwzględnieniem rachunku zysków i strat. Omówiono nakłady techniczne i wydatki na działalność lokalną. W zakończeniu przedstawiono ujęcie kosztów w zakładowym planie kont.
W artykule skoncentrowano się na najważniejszym elemencie pakietu finansowego przedsiębiorstwa, a mianowicie systemie finansowo-księgowym (w dalszej części określanym skrótem system FK), obsługującym księgę główną, rejestry VAT oraz rozrachunki z kontrahentami. Pierwsza część artykułu zawiera charakterystykę parametrów, na które należy zwrócić uwagę porównując systemy finansowo-księgowe różnych producentów. Wśród parametrów zarysuje się wyraźny podział. Po pierwsze wskazać można parametry, które wynikają z analizy Ustawy o rachunkowości - stanowiącej dla systemów finansowo- -księgowych "konstytucję" działania. Drugą grupę kryteriów stanowią propozycje autora będące efektem doświadczeń związanych z zakupem oraz wdrożeniami pakietów finansowo- księgowych. Artykuł zamyka propozycja syntetycznego wskaźnika wyboru, który może w istotny sposób wspomagać proces podjęcia decyzji o wdrożeniu jednego z kilku rozpatrywanych rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
Jednym z podstawowych źródeł informacji ekonomicznej dla podejmujących decyzje w przedsiębiorstwie jest rachunkowość. Autor omówił rodzaje informacji otrzymywanych z systemu rachunkowości, które powinny być wykorzystywane w zarządzaniu, a także możliwości doskonalenia informacyjnej roli rachunkowości.
Wraz ze zmianami w funkcjonowaniu zakładów opieki zdrowotnej powinny następować zmiany w systemie rachunkowości. Muszą one uwzględnić przydatność rachunkowości w zarządzaniu i sprawność jej funkcjonowania. Przydatność powinna znaleźć odbicie w cechach opracowywanych zbiorów informacji, ich dostosowaniu do rozwiązywanych problemów decyzyjnych. Z kolei sprawność rachunkowości zależy od stosowanych w niej metod, form, technik i organizacji generowania informacji finansowych. Istotnym narzędziem generowania informacji finansowych w rachunkowości jest zakładowy plan kont. Jego modyfikacja polegająca na rozbudowie kont kosztów, przychodów i wyników umożliwi uzyskanie informacji potrzebnych dyrektorom, ordynatorom i kierownictwu średniego szczebla ZOZ do bieżącego zarządzania.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Propozycja wzorcowego planu kont funduszy emerytalnych
63%
Cel - celem artykułu jest prezentacja polityki rachunkowości funduszy emerytalnych, w tym zasad: prowadzenia ksiąg rachunkowych, konstruowania planu kont oraz sprawozdawczości funduszy. Metodologia badań - w opracowaniu wykorzystano następujące metody badawcze: studia obowiązujących regulacji, analizę krytyczną dokumentacji wewnętrznej w badanych funduszach oraz wnioskowanie. Wynik - w artykule opisano specyfikę systemu rachunkowości funduszy emerytalnych. Omówiono zasady konstruowania, strukturę i zakres zakładowego planu kont funduszy emerytalnych jako podstawowego narzędzia realizacji polityki rachunkowości funduszu. Oryginalność/Wartość - na podstawie przeprowadzonej analizy dostępnej literatury i przepisów prawnych oraz materiałów źródłowych zaproponowano wzorcowy wykaz kont dla funduszy emerytalnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.