Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Company of partnership
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Zaprezentowano istotę przedsiębiorstwa partnerskiego, omawiając zarówno relacje organizacji z jego otoczeniem, jak i wewnętrzne stosunki w niej panujące. Zwrócono uwagę na społeczną odpowiedzialność przedsiębiorstwa oraz przedstawiono różne definicje kapitału społecznego.
Przedmiotem opracowania jest analiza przepisów dotyczących powołanej do życia nowego typu spółki, którą jest spółka partnerska. Analiza dokonana została pod kątem wpływu jej kodeksowej konstrukcji na atrakcyjność jako formy działalności przedsiębiorstwa usługowego. Autor omówił genezę tego rodzaju spółki, powody jej wprowadzenia do polskiego systemu prawa oraz problematykę podatkową, w tym tzw. podwójnego opodatkowania. Przedstawił ponadto jej specyfikę jako spółki hybrydalnej i konstrukcję ustawową, w szczególności kwestię odpowiedzialności za zobowiązania, jako jej próbę zminimalizowania bez nadawania spółce osobowości prawnej.
Zaprezentowano istotę, podstawy prawne i funkcjonowanie rachunków kapitałowych spółek partnerskich w Wielkiej Brytanii.
Spółka typu "partnership" jest specyficzna dla prawa anglosaskiego. Stanowi konglomerat różnych typów spółek. Posiada cechy spółki cywilnej i handlowej. Bardzo szeroko ujęte są także zasady praw i obowiązków wspólników.
Jedną z różnic w zakresie regulacji spółek osobowych w Kodeksie spółek handlowych w stosunku do Kodeksu handlowego jest metoda regulacji. Opiera się na wyodrębnieniu części wspólnej dla wszystkich spółek osobowych, szczegółowej regulacji spółki jawnej - w dużej mierze powtarzającej rozwiązania Kodeksu handlowego pomimo zdecydowanego osłabienia jej "osobowego ładunku" i na cząstkowej regulacji pozostałych spółek z odesłaniem do odpowiedniego stosowania w kwestiach nieuregulowanych przepisów o spółce jawnej. Przedmiotem poniższych uwag jest próba odpowiedzi na pytanie, czy realizacja przyjętej koncepcji regulacji spółek osobowych jest zadawalająca. Chodzi zwłaszcza o zakres przedmiotowy regulacji wspólnej oraz o treść przyjętych w jej ramach przepisów. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiona została analiza problematyki pożądanych zmian regulacji niepublicznych spółek kapitałowych w Polsce. Pretekstem do tych rozważań jest publikacja projektu przepisów o prostej spółce akcyjnej. Opracowanie zawiera argumenty na rzecz tezy, że polskie prawo spółek handlowych wymaga głębokiej reformy unormowań dotyczących niepublicznych spółek kapitałowych. Potrzeba ta wynika przede wszystkim z fundamentalnych zmian, jakie zachodzą w sferze obrotu gospodarczego pod wpływem procesu cyfryzacji i powiązanych z nim nowych modeli biznesowych prezentowanych przez spółki działające w obszarze nowych technologii (np. startupy) oraz specyficznych form finansowania spółek (np. przez fundusze venture-capital). (abstrakt oryginalny)
Wprowadzone przez Kodeks spółek handlowych zmiany unormowania spółek osobowych doprowadziły do 60-krotnego wzrostu liczby tych spółek. Regulacja tego Kodeksu pozostawia duży margines swobody stronom umowy spółki w kształtowaniu łączącego ich stosunku prawnego, zwłaszcza w zakresie stosunków wewnętrznych. Tak np. art. 9 k.s.h. przewiduje możliwość zmiany umowy spółki niejednomyślnie, a art. 10 k.s.h. określa zasady przenoszenia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce na inną osobę. Natomiast w sprawach, które mogą oddziaływać na interesy osób trzecich, swoboda ta jest znacznie ograniczona. Wybór in casu modelu spółki bardziej "osobowego" lub zbliżonego do kapitałowego należy do wspólników. Nie oznacza to jednak dowolności kształtowania przez nich stosunku prawnego spółki. Mający zastosowanie art. 3531 k.c., statuujący zasadę swobody umów, określa granice swobody kształtowania stosunku prawnego przez strony tego stosunku według własnego uznania, tj. ustawę, naturę (właściwość) stosunku oraz zasady współżycia społecznego. Dodany nowelizacją z 2003 r. art. 251 k.s.h. budzi zastrzeżenia co do poprawności jurydycznej i spójności systemowej. Dotyczy to m.in. braku podstawy prawnej przejścia wkładów wspólników na spółkę jawną po jej wpisie do rejestru sądowego. Problem ten nie istniał według pierwotnej regulacji Kodeksu spółek handlowych, gdyż spółka jawna powstawała już z chwilą zawarcia umowy spółki; wpis wprawdzie był obowiązkowy, lecz miał charakter deklaratoryjny. Inne przykłady złych zmian legislacyjnych Kodeksu spółek handlowych to regulacja uczestnictwa współmałżonków w spółkach kapitałowych (art. 1831 i 3321 k.s.h.) oraz przepisy dotyczące tworzenia spółki z o.o. z wykorzystaniem wzorca umowy z systemu teleinformatycznego (tzw. spółki S24); pominięto tu art. 291 k.s.h. o odpowiedzialności członków zarządu spółki z o.o. za złożenie fałszywego oświadczenia o pokryciu kapitału zakładowego (zob. art. 158 § 11 oraz art. 167 § 4 i 5 k.s.h.). (abstrakt oryginalny)
Teoria agencji analizuje formy organizacyjne przez pryzmat efektywności działania jej uczestników. Bada konflikty interesów wynikające z nierównomiernego rozkładu praw do roszczeń rezydualnych i stara się wypracować rozwiązania służące ich ograniczeniu. Przedstawiona w artykule teoria agencji stawia sobie za cel równoważenie interesów poszczególnych grup aby współpraca między nimi odbywała się po najniższym możliwym koszcie. Autorka dowodzi, iż współcześnie prawie każde działanie jest wynikiem współpracy, a istotą badań staje się zdefiniowanie najefektywniejszej formy organizacyjnej, w której ramach ta współpraca by się odbywała. Analizuje pojawiające się problemy poprzez pryzmat dwóch rodzajów konfliktów: między menedżerem a udziałowcem oraz między udziałowcem a pożyczkodawcą.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.