Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Competition models
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Jednym z aktualnych problemów w modelowaniu systemów i procesów jest badanie dynamiki funkcjonowania systemów z konkurencją, w szczególności fakt, że w pewnych warunkach pojawia się w nich niestabilna dynamika, która w dłuższej perspektywie czasu może doprowadzić do nieprzewidywanych zachowań elementów tych systemów. Matematyczne modele typu Cournota-Puu tworzą możliwości przeprowadzania analizy takich procesów, ponieważ uwzględniają rzeczywiste warunki funkcjonowania wyżej wymienionych systemów z konkurencją. Przy stosowaniu metody DFC, w celu ustabilizowania niestabilnego zachowania systemu z konkurencją, warto porównać ją z podobnymi metodami, między innymi z metodą sterowania adaptacyjnego - metodą AC, której zasada działania polega na założeniu, że oczekiwania elementów systemu zmieniają się od "naiwnych" do "adaptacyjnych". Optymalna wartość pierwotnej cechy charakterystycznej elementu systemu w następnym okresie zależy od wartości tej cechy w bieżącym okresie, a także od średniej ważonej wartości oczekiwanej tej pierwotnej cechy elementu konkurencyjnego, również w bieżącym okresie. Na podstawie przeprowadzonych badań można wyciągnąć wniosek, że aby ustabilizować chaotyczną dynamikę w dwuelementowych systemach z konkurencją, należy zastosować tylko jedną funkcję sterowania. Taki sposób sterowania szybciej doprowadzi system do równowagi, w porównaniu ze stosowaniem dwóch funkcji sterowania, tzn. próby stabilizowania systemu z obydwu jego elementów jednocześnie. Z tego powodu zastosowanie metody sterowania adaptacyjnego, jak i metody DFC do struktury systemu uważa się też za metodę "indywidualnej" kontroli w niestabilnym systemie. Zbadane modele można wykorzystywać nie tylko do stabilizacji niestabilnej dynamiki na rynkach oligopolistycznych, lecz także we wszystkich systemach, których elementy są ze sobą powiązane i konkurują ze sobą względem wspólnego ograniczonego zasobu. (abstrakt oryginalny)
Konkurencyjność regionalna określa potencjalne możliwości rywalizowania na rynkach rolnych i pozwala na ocenę znaczenia rolnictwa w rozwoju regionów. Artykuł ten przedstawia model regionalnej konkurencyjności rolnictwa stworzony na bazie koncepcji "piramidy regionalnej konkurencyjności" dla sektora gałęziowego obejmującego wyłącznie rolnictwo. Wspieranie decyzji dotyczących zwiększania konkurencyjności rolnictwa musi być dostosowane do warunków przyrodniczych i organizacyjno-ekonomicznych poszczególnych regionów w Polsce. Duże zasoby siły roboczej i małe skażenie środowiska przyrodniczego sprzyjają różnorodności produkcji, a z uwzględnieniem interwencjonizmu państwowego są czynnikiem wzmacniającym pozycje regionów w walce konkurencyjnej. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie kluczowych elementów światowego nurtu badawczego w ramach koncepcji grup strategicznych, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu podstawowych prac teoretycznych i badawczych kształtujących dzisiejsze pojmowanie grup, jak również zaprezentowanie wpływu koncepcji grup strategicznych na dzisiejsze pojmowanie problematyki dynamiki konkurowania przedsiębiorstw w sektorach. (fragment tekstu)
The paper presents preliminary results of an extensive research project on Institutional Models of Competition Law Enforcement Worldwide Conclusions for Poland which is underway at the Centre of Antitrust and Regulatory Studies of the University of Warsaw. On the example of the enforcement systems used in 27 EU Member States, the research hypothesis that there exist 3 main institutional models of public enforcement of competition law: judicial, administrative, and mixed, has been revised and 6 sub-models have been added and characterised within the administrative model. The analysis covers a variety of institutional solutions used to separate the investigative and adjudicative powers of public authorities, the level of their interdependence, their impartiality and expertise. The increasing role of courts as judicial reviewers in the procedure as well as merits of competition cases are also considered. (original abstract)
6
Content available remote Koncepcja i przykład metody badania konkurencyjności przedsiębiorstw
84%
Tematyka konkurencyjności zajmuje ważne miejsce w nurcie zarządzania strategicznego, jednak samo pojęcie wciąż nie doczekało się jednoznacznego zdefiniowania, co m.in. pociąga za sobą problemy z pomiarem i oceną. Mając na uwadze powyższe uwagi, autorzy niniejszego opracowania stworzyli własną koncepcję pomiaru konkurencyjności przedsiębiorstwa, a w szczególności metodę Barometru Konkurencyjności Przedsiębiorstw, według której zostały przeprowadzone pierwsze badania w 2012 r. W wyniku zebranych doświadczeń metodyka prowadzenia badań nad konkurencyjnością ewoluowała i w 2013 r. badania zostały przeprowadzone w nieco zmodyfikowanej formule. Celem niniejszego opracowania jest prezentacja założeń zastosowanego podejścia do badania konkurencyjności przedsiębiorstw. W opracowaniu opisano podstawowe zagadnienia związane z konkurencyjnością przedsiębiorstw, sformułowany model konkurencyjności przedsiębiorstw oraz metodę Barometru Konkurencyjności Przedsiębiorstw wraz z opisem kwestionariusza ankiety. (fragment tekstu)
Podstawowym celem artykułu jest przedstawienie znaczenia teorii gier w dynamicznych modelach konkurowania firm, opierających się na mechanizmach bezpośredniej rywalizacji między konkurentami w ramach podejmowanych przez nie akcji oraz reakcji. Pozwala to na zapis tych działań z perspektywy teorii gier. Ponadto, autor podjął próbę wskazania praktycznych implikacji teorii gier poprzez opracowanie studium przypadku opartego o jej zasady. (abstrakt oryginalny)
Pojęcie modeli biznesowych, mimo że ma długą historię, zostało spopularyzowane wraz z rozwojem internetu i firm internetowych. To właśnie w sferze modeli biznesowych dostrzega się często główne źródło przewagi konkurencyjnej w tak dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym. Celem artykułu jest identyfikacja nowych metod konkurowania na współczesnym rynku na podstawie analizy studium przypadku PGT Healthcare. Alians strategiczny stworzony przez firmy TEVA i Procter & Gamble jest unikalną w skali świata formułą organizacyjną i wartym uwagi sposobem na budowanie przewagi konkurencyjnej opartej na know-how partnerów.(abstrakt oryginalny)
Główne kierunki zainteresowań badawczych współczesnej logistyki związane są silnie z rynkiem oraz konkurencją. W związku z tym zagadnienia logistyczne muszą być coraz częściej analizowane w kontekście szerszych zjawisk gospodarczych. W poszukiwaniu nowych perspektyw badawczych logistyki interesujące może być wykorzystanie możliwości, jakie tkwią w modelach konkurencyjności. W referacie zwrócono uwagę na te możliwości, jakie zawiera w sobie schemat analityczny modelu konkurencyjności systemowej. (abstrakt oryginalny)
Autorzy przedstawili przesłanki pogłębiania się internacjonalizacji stosunków konkurencyjnych w gospodarce, czynniki kształtujące charakter i natężenie konkurencji, bariery konkurencyjności przedsiębiorstw postsocjalistycznych i metody budowania konkurencyjności w skali narodowej i w przedsiębiorstwie poprzez odpowiednią politykę gospodarczą.
Procesy polityczno-ekonomiczne dokonujące się zarówno w skali gospodarki światowej, jak i w ramach poszczególnych państw, generują nowe impulsy do rozważań nad teoretycznym i pragmatycznym modelem konkurencji oraz metodami i kierunkami zachowań konkurencyjnych, nie tylko między związkami integracyjnymi, ale także między gospodarkami narodowymi, gałęziami gospodarki i poszczególnymi przedsiębiorstwami. W artykule omówione zostały przesłanki zdolności konkurencyjnej przedsiębiorstwa i branży oraz krajowej i międzynarodowej zdolności konkurencyjnej.
Artykuł zawiera teoretyczne przesłanki wpływu stosowania strategicznej polityki handlu międzynarodowego w warunkach niedoskonałej konkurencji na dobrobyt kraju i gospodarki światowej.
W rozprawie przedstawiono próbę zdefiniowania efektywności konkurencji, uporządkowano kierunki badawcze w teorii organizacji rynku i organizacji gospodarczej, przedstawiono istotę utożsamiania dominacji na rynku z ograniczeniem efektywnej konkurencji. Wychodząc z nowych teorii autor próbuje określić granice efektywnego przedsiębiorstwa, a także zintegrować tradycyjne ilościowe podejście do dominacji na rynku, z podejściem jakościowym. Podejmuje też próbę kwantyfikacji wymiarów ilościowych i jakościowych dominacji, a także przedstawia wielokryterialny model dopuszczalności dominacji na rynku i model efektywności powstrzymywania potencjalnej konkurencji. W zakończeniu autor przedstawił implikacje prowadzonych w rozprawie analiz teoretycznych oraz wcześniej prowadzonych badań nad koncentracją przemysłu polskiego i barierami wejścia na rynki produktów przemysłowych dla programu rozwoju konkurencji w gospodarce polskiej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.