Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 80

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Competitive environment analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem artykułu jest ocena oddziaływania odbiorców i dostawców na przedsiębiorstwa komunikacji samochodowej należące do sektora publicznego. Do doboru próby badawczej posłużono się wyborem nielosowym. W badaniach zastosowano metody jakościowe. Na podstawie przeprowadzonej częściowej analizy Pięciu Sił Portera stwierdza się, że na badane przedsiębiorstwa silniej oddziałują dostawcy niż odbiorcy. Funkcjonowanie badanych przedsiębiorstw w znaczny sposób jest uzależnione od dostawców, a odbiorcy badanej grupy przedsiębiorstw oddziałują na jego funkcjonowanie w niewysokim stopniu. Jednak siła ta jest na tyle duża, że powinno się ją uwzględnić przy tworzeniu strategii. Artykuł uzupełnia lukę badawczą polegającą na braku dogłębnej analizy strategicznej dotyczącej przedsiębiorstw PKS. Przedstawione badania mogą zostać wykorzystane do tworzenia indywidualnej strategii i osiągania przewagi konkurencyjnej każdego przedsiębiorstwa z grupy strategicznej.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie dotyczy rachunkowości zarządczej zorientowanej na konkurencję. W pierwszej części omówiono podstawowe cele tego podejścia do rachunkowości. W szczególności omówiono odpowiedzi na pytania dotyczące identyfikacji konkurentów, celów konkurencyjnych podmiotów, stosowanych przez nich rozwiązań strategicznych, silnych i słabych stron, a także przewidywania przyszłych działań. W drugiej części omówiono analizy wchodzące w zakres rachunkowości zorientowanej na konkurencję. Jako najważniejsze przedstawiono: analizę kosztów konkurencji, benchmarking, analizę jakości i cen konkurencyjnych produktów, analizę łańcucha wartości oraz rentowności sektora. Na końcu omówiono podstawowe źródła informacji niezbędne do prowadzenia tego rodzaju analiz. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Analiza strategiczna przedsiębiorstwa na poziomie makrootoczenia
75%
Tematem artykułu jest przedstawienie jednego z obszarów analizy strategicznej firmy - makrootoczenia - i metod stosowanych do jego badania. (fragment tekstu)
Przedstawiono raport z badań, którego celem była diagnoza stanu wdrażania programów rozpoznania konkurenta i otoczenia konkurencyjnego oraz wykorzystania programów wywiadu gospodarczego w przedsiębiorstwach działających na polskim rynku.
Okazja jest sytuacją sprzyjającą organizacji w realizacji jej celów. Sytuacje pojawiające się w otoczeniu powstają na skutek zdarzeń w nim zachodzących, a to czy, dana sytuacja jest sprzyjająca bądź nie, zależy od dostępnego lub posiadanego potencjału firmy. Zdarzenia obserwowane są w ramach funkcji poszczególnych jednostek organizacyjnych. W niniejszym artykule przeanalizowano, jak zmieniają się struktury organizacyjne w zakresie funkcji badań i rozwoju, zaopatrzenia, marketingu oraz funkcji finansowej, a także ich przyporządkowanie do jednostek organizacyjnych. Prześledzono również trendy zmian w strukturach organizacyjnych, które następują wraz ze zmniejszaniem się wielkości przedsiębiorstwa, oraz związek form struktur organizacyjnych z identyfikacją okazji rynkowych. Związek ten przeanalizowano w zakresie następujących typów struktur organizacyjnych: struktura liniowa, struktura funkcjonalna, struktura liniowo-funkcjonalna, struktura sztabowo-liniowa, struktura pionów scalonych, struktura dywizjonalna, struktura kolegialna, struktura ogniw łączących, struktura zadaniowa, struktura macierzowa, struktura tensorowa, struktura hybrydowa, struktura procesowa, struktura sieciowa i struktura wirtualna. Analiza zależności między formami struktur organizacyjnych a identyfikacją okazji rynkowych jest wkładem do teorii struktur organizacyjnych, która jest raczej skromnie opisana w literaturze przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie dynamiki otoczenia współczesnych przedsiębiorstw oraz wyboru strategii ich rozwoju w odniesieniu do zmian w tym otoczeniu. W części teoretycznej omówiono zagadnienia związane z istotą otoczenia, jego rodzajami i tempem zmian. Zasadniczą część prowadzonych rozważań stanowi prezentacja i analiza wyników badań ankietowych przeprowadzona na próbie 63 przedsiębiorstw notowanych na rynkach GPW i NC w Warszawie. Przeprowadzone badania dotyczyły relacji między rodzajem otoczenia, jego monitorowaniem a stosowaną strategią rozwoju przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
Celem powyższego artykułu jest analiza polskiego rynku instalacji grzewczych w kontekście makrootoczenia. Zostaną zaprezentowane główne założenia analizy makrootoczenia, a także oceniony zostanie obecny stan branży grzewczej. Rozważania podsumowane będą analizą PEST. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Enterprise Environment Analysis - Methods in Use and Development Trends
75%
Celem artykułu było przedstawienie metod analizy otoczenia przedsiębiorstwa oraz określenie przyszłych kierunków rozwoju tej analizy. Przedstawiono w sposób szczegółowy analizę otoczenia i jej główne metody. Skoncentrowano się na makrootoczeniu (otoczenie: ekonomiczne, polityczno-prawne, socjo-kulturowe, technologiczne, międzynarodowe) oraz otoczeniu konkurencyjnym (dzięki informacjom pochodzącym z tego otoczenia można określić szanse i zagrożenia płynące dla przedsiębiorstw w danym sektorze). W sposób syntetyczny zaprezentowano wybrane metody analizy otoczenia bliższego i dalszego. Opisano w tym zakresie metody bezscenariuszowe (ekstrapolacji trendów, analizę luki strategicznej, opinie ekspertów - metodę delficką, i scenariuszowe (scenariusze możliwych zdarzeń, scenariusze symulacyjne, scenariusze stanów otoczenia, scenariusze procesów w otoczeniu), analizę "5 sił Portera", profil ekonomiczny sektora, punktową ocenę atrakcyjności sektora, mapę grup strategicznych, analizę gron, analizę krzywej doświadczeń oraz analizę potencjału globalizacyjnego sektora. Wskazano również kierunki doskonalenia metod analizy otoczenia przedsiębiorstwa. Szczególną uwagę w tym zakresie zwrócono na aspekty związane ze skanowaniem otoczenia przedsiębiorstwa, integrację istniejących metod (integracja na poziomie metod analizy makrootoczenia, integracja na poziomie metod analizy otoczenia konkurencyjnego, integracja na poziomie metod analizy makrootoczenia i otoczenia konkurencyjnego), wprowadzenie nowych metod oraz integrację analizy otoczenia przedsiębiorstwa z instrumentami zarządczymi takimi jak np. strategiczna rachunkowość zarządcza ukierunkowana na otoczenie przedsiębiorstwa. Przyjęty cel artykułu zdeterminował wybór metod badawczych. Wykorzystano w tym zakresie metody: krytycznego przeglądu literatury polskiej i zagranicznej, wnioskowania dedukcyjnego i analizy. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Obieg informacji na potrzeby konkurowania organizacji w turbulentnym otoczeniu
75%
Utrzymanie przewagi rynkowej w dłuższej perspektywie wymaga podejmowania działań ukierunkowanych na modyfikowanie strategii organizacji w ślad za zmieniającymi się oczekiwaniami sytuacji rynkowej. W artykule omówiono cechy turbulentnego otoczenia oraz istotę budowania strategii i podejścia do konkurowania. Na tym tle przedstawiono wymagania wobec systemu informacyjnego zaopatrującego decydentów w informacje o oczekiwanych przez nich cechach. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera omówienie wybranych metod analizy otoczenia przedsiębiorstwa. Autor charakteryzuje następujące metody: analizę "pięciu sił" M.E. Portera, mapę grup strategicznych, punktową ocenę atrakcyjności sektora, analizę luki strategicznej oraz benchmarking strategiczny.
14
Content available remote Wybrane metody badania otoczenia konkurencyjnego firmy deweloperskiej
75%
Otoczenie konkurencyjne określa warunki funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstwa na swoim rynku. Tworzą je wszystkie podmioty, z którymi przedsiębiorstwo ma powiązania o charakterze biznesowym, czyli dostawcy, nabywcy, konkurenci oraz instytucje i organizacje związane z branżą. Stosunki między uczestnikami mają charakter konkurencji lub kooperacji. Niektóre z nich wzmacniają pozycję konkurencyjną firmy, inne natomiast jej szkodzą. Wzajemne relacje w otoczeniu bliższym, zwane są siłami konkurencyjnymi. Badanie elementów otoczenia konkurencyjnego na danym rynku powinno przynieść odpowiedź na pytanie o siłę konkurencji i jej charakterystykę. Siła konkurencji ma bowiem decydujące znaczenie dla formułowania strategii. Przedmiotem referatu jest prezentacja wybranych metod badania otoczenia konkurencyjnego firmy deweloperskiej: analizy portfela nieruchomości (Macierz McKinseya) oraz mapy percepcji produktu. Ich zastosowanie pozwala zdiagnozować istniejący portfel produkcji i wskazać optymalny portfel docelowy. Wnioski płynące z analizy portfelowej stają się więc przesłankami do formułowania i realizacji przez firmę portfelowej strategii produktów. Metody portfelowe mogą być użytecznym narzędziem optymalizacji asortymentowego programu firmy deweloperskiej, gdy zostaną poprzedzone analizą czynników makrootoczenia oddziałujących na przedsiębiorstwo. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Model partnerstwa uczelni wyższych z podmiotami otoczenia konkurencyjnego
75%
Artykuł skupia się na problematyce partnerstwa uczelni wyższych z podmiotami jej otoczenia konkurencyjnego. Dokonano w nim identyfikacji otoczenia uczelni, zwracając uwagę na konieczność stałego zaplanowanego rozwijania partnerstwa uczelni wyższych z otoczeniem. Przedstawiono również przykładowe działania, jakie uczelnie wyższe mogą przedsięwziąć w celu rozwijaniem partnerstwa z otoczeniem konkurencyjnym. Słowa kluczowe: uczelnie wyższe, partnerstwo, otoczenie konkurencyjne
16
Content available remote Otoczenie przedsiębiorstwa jako determinanta konkurencyjności
75%
Problematyka konkurencyjności stanowi przedmiot zainteresowania przedstawicieli wielu dyscyplin naukowych i praktyki gospodarczej. W ostatnim okresie konkurencyjność analizowana jest na różnych poziomach agregacji. Celem niniejszego artykułu jest określenie znaczenia szeroko rozumianego otoczenia gospodarczego przedsiębiorstw we wzroście konkurencyjności poprzez dokonanie przeglądu literatury przedmiotu. Istotne jest rozpoznanie i zrozumienie, jak otoczenie przedsiębiorstwa determinuje konkurencyjność. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest analiza makrootoczenia sektora przemysłu okrętowego rozpatrywana w ujęciu konkurencji na rynku międzynarodowym. Autor przedstawia najważniejsze czynniki mające istotny wpływ na kondycję sektora jako całości takie jak: stopa wzrostu ekonomicznego i zwrotu kapitału, dochód pracowników, stopa procentowa i kursy walut.
18
Content available remote Analiza otoczenia przedsiębiorstwa jako element zarządzania strategicznego
75%
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie dużego znaczenia analizy otoczenia w zarządzaniu strategicznym, a także diagnoza sytuacji w zakresie analizowania otoczenia w przedsiębiorstwach zlokalizowanych w województwie zachodniopomorskim.(fragment tekstu)
Złożoność zewnętrznych i wewnętrznych warunków funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstw determinuje przedsiębiorców do wchodzenia w różnorakie relacje z podmiotami otoczenia konkurencyjnego. Dlatego w tym artykule określono w jakim stopniu formy otoczenia konkurencyjnego, tj. dostawcy, odbiorcy i konkurenci wpływają na swobodę podejmowania kluczowych decyzji przez przedsiębiorców.
Niniejsza praca opiera się na tezie, że we współczesnym otoczeniu organizacje nie mogą w dłuższym okresie skutecznie rywalizować, posługując się tym sam czynnikiem przewagi, co skłania do bacznego monitorowania otoczenia i poszukiwania nowych wyróżników od konkurencji. Takie podejście do biznesu jest właściwe właśnie szkole dynamicznych zdolności organizacji. Przedmiotem tej pracy są tzw. dynamiczne zdolności marketingowe (DZM), które odnoszą się do procesów modyfikujących zbiór zasobów marketingowych organizacji z wykorzystaniem wiedzy organizacji na temat zmian w otoczeniu. Nietrudno nie zauważyć, że takie rozumienie DZM równa się bardzo szerokiemu spektrum zainteresowań pracy, co znajduje wyraz zwłaszcza w jej części koncepcyjnej (rozdziały I i II) oraz w rozdziale III nakierowanym na eksplorację DZM. Jednak w rozdziale IV prezentującym wyniki badań ilościowych skoncentrowano się jedynie na wybranych, specyficznych formach DZM oraz specyficznych obszarach stosowania DZM (media społecznościowe, koprodukcja w relacjach z klientami). Taka konstrukcja pracy wynikała z dwóch głównych względów. Po pierwsze, skoro same zasoby marketingowe będące przedmiotem DZM stanowią bardzo szeroką kategorię, w którą wpisuje się takie kwestie, jak chociażby wizerunek organizacji, rozpoznawalność marki, system CRM czy kompozycja promotion-mix, trudno sobie wyobrazić, aby jedna praca traktowała na tym samym poziomie szczegółowości wszystkie specyficzne odmiany oraz obszary stosowania DZM, i to zarówno na poziomie koncepcyjnym, jak i poziomie empirycznego testowania hipotez. Po drugie, niniejsza praca jest zakorzeniona w szerszym paradygmacie zarządzania odnoszącym się do dynamicznych zdolności organizacji, a zatem powinna być zgodna z tym paradygmatem, ale również można od niej oczekiwać podjęcia próby zmierzenia się z zarzutami kierowanymi wobec tego paradygmatu. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.