Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Competitiveness of products
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule podjęto próbę przybliżenia pojęcia konkurencji wewnątrzbranżowej. Przedstawiono charakterystykę wymiarów konkurencji w ujęciu statycznym i dynamicznym. Przedstawiono dowody na dobroczynny wpływ konkurencji na konkurencyjność przedsiębiorstwa.
Artykuł zawiera charakterystykę sektora przemysłu spirytusowego w Polsce. Zwrócono uwagę na rozwój konkurencji między przedsiębiorstwami działającymi w analizowanym sektorze, koncentrując się na głównych czynnikach napędzających konkurencję.
W niniejszym artykule zaprezentowano część wyników badań empirycznych przeprowadzonych wśród polskich przedsiębiorstw budowlanych, które dotyczyły międzynarodowej konkurencyjności polskiej branży budowlanej. Autorka przedstawia, jakimi strategiami konkurencji dysponują polskie firmy budowlane. Badania zaostały przeprowadzone w 2002 roku i objęły 40 przedsiębiorstw budowlanych zarejestrowanych w Polsce. Wyniki prezentuje się w podziale na trzy kategorie rynków: rynek krajowy, rynek niemiecki i pozostałe rynki oraz w przekroju firm z różnym stopniem umiędzynarodowienia.
Przy analizie sytuacji polskiego sektora napojów alkoholowych, autorka podkreśliła znaczenie zmian, jakie nastąpią po przystąpieniu Polski do UE. Obejmą one wielozadaniowe i wielodziedzinowe działania dostawcze, przyjęte i akceptowane przez wszystkich członków Wspólnoty, integracja bowiem wpływa na wzrost konkurencyjności polskich podmiotów gospodarczych. Bardzo ważne staje się, aby polskie przedsiębiorstwa omawianego sektora szukały skutecznych rozwiązań dla wypracowania mocnej i stabilnej pozycji na rynku europejskim. Dotyczy to nie tylko wymiany, jakości towarów, podatków, ale także rozwiązań prawnych. Autorka przedstawiła tendencje w branży spirytusowej, browarniczej i winiarskiej w Polsce po przystąpieniu Polski do UE.
5
Content available remote Dylematy zarządzania przedsiębiorstwem - kultura organizacyjna
75%
Problematyka kultury w procesach zarządzania organizacjami stanowi ważny element funkcjonowania podmiotów gospodarczych, zwłaszcza w kontekście poszukiwań, związanych z wykorzystaniem pozaekonomicznych czynników kształtowania ich pozycji konkurencyjnej na rynku. Stanowi ona zatem odzwierciedlenie humanistycznego podejścia do zarządzania organizacjami, w którym głównym przedmiotem zainteresowania są wszelkie zjawiska i wzorce z punktu widzenia człowieka i jego miejsca w organizacjach [Kociatkiewicz, Kostera, 2013, s. 12]. Zgodnie z opinią Ł. Sułkowskiego, zainteresowanie kulturą organizacyjną jest refleksem nurtu badawczego, związanego ze społecznymi uwarunkowaniami procesu pracy, co oznacza, że nie należy jej traktować wyłącznie w kategoriach, związanych z funkcjonowaniem organizacji, a znacznie szerzej - w kontekście zróżnicowania kulturowego społeczeństw, czyli procesów kulturowych, zachodzących w otoczeniu organizacji [Sułkowski 2012, s. 8]. Z różnych definicji kultury organizacyjnej wynika, że zaliczona ona może być do podstawowych czynników społecznych, mających znaczenie dla tworzenia właściwego klimatu w organizacji, sprzyjającego realizacji celów formalnych [Sikorski 2002, s. 4]. Jest to zatem zespół czynników, norm społecznych, systemów wartości, stymulujących pracowników, generujących właściwy klimat organizacyjny, sposób zarządzania, akceptowane znaczenia i symbole, schematy poznawcze i wymogi zachowania, które z jednej strony mają często charakter niepisany i podświadomy33, a z drugiej - wypełniają przestrzeń między regułami pisanymi a rzeczywistością [Nogalski (red.) 1998, s. 105, Zbiegień-Maciąg, 1999, s. 15, Cameron, Quinn, 2003, ss. 28- 59]. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie na znaczenie kultury organizacyjnej w funkcjonowaniu podmiotów gospodarczych. Przyjęta hipoteza badawcza powinna umożliwić sformułowanie odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu i w jaki sposób kultura organizacyjna może oddziaływać na sprawność i efektywność zadań, realizowanych w firmach, a tym samym na ich konkurencyjność. Przyjętą w analizie formą oceny wpływu kultury organizacyjnej na funkcjonowanie organizacji będzie wyznaczenie punktów odniesienia, wynikających z jej rodzajów oraz funkcji.(fragment tekstu)
Przegląd sytuacji na rynku programów komputerowych Europy Środkowej. Lokalne firmy tracą swoje udziały na rynku na rzecz wielonarodowych gigantów. Region ma fatalną i zupełnie wyjątkową w skali świata tradycję piractwa komputerowego. Europa Środkowa zaczyna konkurować w zakresie eksportu oprogramowania, nie tyle z powodu niskich kosztów pracy ale wysokich kwalifikacji personelu. W przeglądzie przedstawiono niektóre najważniejsze lokalne firmy komputerowe: Moravia Translations, Computerland, Recognita, Graphisoft oraz Microsoft.
Na przykładzie wybranego browaru pokazano możliwość praktycznego zastosowania metody "5 sił Portera" do analizy otoczenia konkurencyjnego przedsiębiorstwa. W modelu "5 sił Portera" wyodrębnionych zostało pięć elementów mających wpływ na pozycję konkurencyjną firmy: dostawcy, odbiorcy, nowi konkurenci wchodzący do sektora, producenci wyrobów substytucyjnych oraz już istniejąca konkurencja w sektorze. Każdy z tych elementów oddziałuje na sektor z pewną siłą.
Przedstawiono strategie konkurowania polskich przedsiębiorstw w branżach o wysokim stopniu globalizacji. Omówiono następujące strategie: strategia unikania bezpośredniej rywalizacji, strategia współpracy z firmami transnarodowymi, strategia bezpośredniej rywalizacji.
Autorka przedstawiła wyniki badań, których celem była odpowiedź na kolejne pytania: 1. co jest najważniejsze, aby utrzymać się na rynku oraz skutecznie prowadzić na nim działalność?; 2. jakie zmiany powinny dokonać się wewnątrz firmy, aby mogły one z powodzeniem konkurować na rynku Wspólnoty?; 3. co powinno zmieniać się w otoczeniu zewnętrznym organizacji mleczarskich, aby mogły one umacniać swe szanse na konkurowanie z firmami zagranicznymi po integracji Polski z UE?; 4. jakie zmiany muszą nastąpić w systemie zarządzania polskim mleczarstwem, aby firmy mogły budować i wzmacniać swoją konkurencyjność? Odpowiedzi na te pytania, uzyskała autorka w 47 podmiotach mleczarskich, w których przeprowadziła ankiety w latach 2000-2002.
Branża IT jest to rynek, na którym działają firmy najbardziej agresywne i ekspansywne - świadczy o tym fakt, że w latach 1998-1999 z listy 100 największych spółek Hi-Tech znikło 32 graczy. Druga sprawa to bardzo silna konkurencja rynku w rękach niewielkiej liczby podmiotów, które prowadzą grę na zasadach "zwycięzca bierze wszystko". Czołówka firm, określana mianem "gold-standard", stanowi największą grupę podmiotów przejmujących i zawiązujących alianse. W artykule zwrócono uwagę, jak firmy takie jak IBM, BEA Systems oraz Qualcomm (spółka teleinformatyczna) przygotowują się do przejęcia konkurentów.
Jednym z najważniejszych wyznaczników potencjału konkurencyjnego marki jest jej siła. O sile marki decyduje jej bieżąca pozycja rynkowa, będąca pochodną zachowań klientów wobec marki i ich poglądów na markę. Siła ta reprezentuje bariery, jakie muszą być pokonane przez konkurentów w celu zajęcia określonej pozycji na rynku. Artykuł prezentuje metodologię obliczania wskaźnika siły marki i sposoby jego wykorzystania. W dalszej części zaprezentowany jest ranking najsilniejszych 100 polskich marek, przygotowany według prezentowanej metodologii dla dziennika Rzeczypospolita wraz z komentarzem do wyników. W ostatniej części artykułu został zaprezentowany przykład analizy pozycji konkurencyjnej marek w wybranej branży, dokonany na bazie wskaźnika siły marek. (abstrakt oryginalny)
Autorzy, rozpatrując strukturę paliwową polskiej energetyki i związaną z tym konieczność poniesienia znacznych nakładów na modernizacje techniczne (zwłaszcza proekologiczne), poszukiwali różnych możliwości osiągania konkurencyjności kosztowej. Przedstawili zatem modele zintegrowane pionowo, wykorzystujące wydłużone łańcuchy wartości dodanej oraz efekty skali i synergii. Niektóre modele ukształtowali, zrywając z ścisłym podziałem sektorowym panującym w polskiej energetyce, dostrzegając w zbieżności mediów energetycznych i tworzeniu się przedsiębiorstw typu multi-utility, szansę na przewagę konkurencyjną dla konsolidowanych grup. Autorzy zaprezentowali także model przedsiębiorstwa wykorzystującego lokalną infrastrukturę i źródła energii, działające na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Analizę efektywności krajowego sektora energetycznego, autorzy przedstawili w dwóch aspektach: strukturalnego porównania wielkości i relacji ekonomiczno-finansowych przedsiębiorstw podsektora wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej oraz porównania (benchmarking) polskiego sektora z czołowymi pod względem efektywności przedsiębiorstwami energetycznymi UE.
Rywalizacja jest nieodzownym elementem działalności przedsiębiorstw; stanowi także motor postępu technologicznego oraz rozwoju branż, regionów i państw. Jednakże więzi, jakie nawiązywane są pomiędzy podmiotami w rzeczywistości gospodarczej nie przybierają wyłącznie formy konkurencji. Podejście to stało się szczególnie istotne w ostatnich pięćdziesięciu latach, w warunkach postępującej globalizacji, rozwoju technologii informacyjnych oraz rosnącej roli innowacji jako kluczowego czynnika sukcesu w działalności gospodarczej. Paradoksalnie wzrost natężenia rywalizacji doprowadził do wzrostu zainteresowania relacjami, w których partnerstwo przeplata się z konkurencją. Jednym z przejawów zainteresowania podmiotów gospodarczych zjawiskiem jednoczesnej kooperacji i rywalizacji, jako skutecznej postawy strategicznej, jest rozwój koncepcji klastrów. Celem niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie, czy istnieją przesłanki pozwalające założyć, że klastry odgrywają pozytywną rolę w rozwoju branż. Przedstawione w artykule badania mają charakter badań jakościowych, wtórnych i polegają na studiach literaturowych. W pierwszej części artykułu przedstawiono branżę jako mezoekonomiczną jednostkę badawczą. W dalszej kolejności w rozważaniach skoncentrowano się na klastrze jako elemencie funkcjonowania branży. Następnie wskazano najważniejsze korzyści płynące z działalności klastrów. W świetle przeprowadzonych studiów literaturowych można uznać, że wpływ klastrów na branżę istnieje, jednak określenie warunków brzegowych, jakie muszą zostać spełnione, aby skutki te były realnie odczuwalne, wymaga dalszych badań. (abstrakt oryginalny)
Omówienie sytuacji na amerykańskim rynku przewozów lotniczych po przejęciu przez American Airlines, Deltę i United Airlines od Pan Am i TWA najlepszych tras europejskich, a także ocena współpracy pomiędzy liniami Northwest i KLM (porozumienie code-sharing) w dziedzinie transportu pasażerskiego.
Cele opracowania była ocena warunków i konkurencyjności polskiego sektora mleczarskiego na tle integracji z Unią Europejską oraz rozwoju zakładów mleczarskich na przykładzie Zamojskiej Spółdzielni Mleczarskiej.
Ukazano zmiany zachodzące na rynku tłuszczów w Polsce w początku lat 90., przejawiające się powszechnym zastępowaniem masła i smalcu, margarynami i mixami masłopodobnymi. Systematyczny wzrost ich sprzedaży trwa} aż do 1997 roku. Potem nastąpił spadek spożycia margaryny i mixow o 3-5% rocznie. W 2001 r. udział margaryn w całkowitej sprzedaży tłuszczów żółtych wynosił 70%, masła 22%, a mixow 8%. Analitycy twierdzą, że mimo wzrostu spożycia masła kosztem mixow, poziom sprzedaży margaryny w najbliższych latach pozostanie prawie niezmieniony. Ukazano głównych konkurentów na analizowanym rynku, który tworzą w większości podmioty z kapitałem zagranicznym. Przedstawiono również wyniki badań marketingowych określających profil konsumentów margaryn i mixow, ich świadomość marek i zwyczaje używania tłuszczów. (oryg. streszcz.)
Mimo iż mezoekonomiczna perspektywa badawcza nabiera coraz większego znaczenia, a analizy poziomu branżowego są podejmowane coraz chętniej, ujęcie to nadal stanowi mało poznany aspekt. W niniejszym artykule podjęto kwestię zależności pomiędzy poziomem (i wymiarami) internacjonalizacji branży a jej finansową efektywnością. Badania empiryczne przeprowadzono na próbie 441 branż polskiej gospodarki.(fragment tekstu)
Perspektywa bliskiej akcesji do Unii Europejskiej skłania do głębszej refleksji nad zagadnieniem konkurowania. W artykule rozważono różne ujęcia konkurowania oraz zjawiska występujące na współczesnych rynkach, np. w USA i Japonii.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.