Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 598

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Computer system
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
1
Content available remote Systemy hybrydowe jako nowa generacja systemów wspomagania decyzji
100%
Systemy wspomagania decyzji (SWD) to bardzo pojemny definicyjnie termin. Został on spopularyzowany przez Keena i Scott Mortona, chociaż pierwsze prace o tej tematyce powstały przeszło dziesięć lat wcześniej. Zwykle definiuje się je bardzo ogólnie. Przykładowo: system wspomagania decyzji to system informatyczny, który dostarcza informacje w danej dziedzinie przy wykorzystaniu analitycznych modeli decyzyjnych z dostępem do baz danych w celu wspomagania skutecznego działania decydentów w kompleksowym i źle ustrukturalizowanym środowisku. Z kolei Spraque i Carlson zdefiniowali systemy wspomagania decyzji jako interaktywne, oparte na komputerach systemy pomagające decydentom wykorzystać dane i modele dla rozwiązania źle ustrukturalizowanych problemów. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono istotę i schemat procedury użytkowej oceny dziedzinowych schematów informatycznych. Dokonano charakterystyki etapów procedury doboru dziedzinowego systemu informatycznego.
Artykuł stanowi próbę usystematyzowania podejścia do zagadnienia przechowywania danych w sieciowych bankach informacji z uwzględnieniem czynników istotnych dla doboru określonej struktury danych. W rozważanej problematyce sygnalizuje się się jednocześnie zjawiska związane z kategoriami pracy w sieci oraz proponuje rozwiązania, których wykorzystanie może wpłynąć na poprawę cech funkcjonalnych sieci informatycznych. Szczególną uwagę zwraca się na wyjaśnienie istoty sieciowego banku informacji, na problem wyboru struktury danych oraz sposoby przechowywania danych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono problem homogeniczności dotyczącej zarówno pisowni, jak i znaczenia pojęć używanych w kursach e-learningowych opracowywanych przez zespoły międzynarodowe. W pierwszej części pokazano, w jaki sposób brak homogeniczności pojęć wpływa na proces tworzenia treści kursów. Następnie przedstawione zostały zasady i narzędzia pozwalające na uzyskanie homogeniczności pisowni i znaczenia pojęć. (fragment tekstu)
5
Content available remote Organizacja oparta na Business Intelligence
80%
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie najważniejszych założeń leżących u podstaw koncepcji organizacji opartej na Business Intelligence, a zwłaszcza jej celów i korzyści, jakie może oferować swoim pracownikom, decydentom, klientom oraz całemu otoczeniu. Tak sformułowanemu celowi badawczemu podporządkowano strukturę artykułu. Na wstępie dokonano przeglądu literatury przedmiotu na temat istoty systemów BI. Następnie nawiązano do modeli dojrzałości BI, które pozwalają wyjaśniać, jak należy rozwijać BI w organizacjach, aby osiągać z tego rozmaite korzyści biznesowe. Rozważania teoretyczne na temat BI dały podstawę do zaproponowania ogólnych założeń leżących u podstaw modelu organizacji opartej na BI. Na koniec, wykorzystując metodę studium przypadku, przeanalizowano cztery wybrane firmy wpisujące się w ideę organizacji opartej na BI. Przedstawiono najważniejsze korzyści wynikające ze stosowania systemów BI. Opracowanie może być pomocne dla naukowców, menedżerów, praktyków, którzy zajmują się problematyką systemów BI, a zwłaszcza ich planowaniem, wdrażaniem i udoskonalaniem w organizacjach. (fragment tekstu)
Zagadnienie regionalnych baz gospodarczych zostało tu zaprezentowane poprzez pryzmat badania ich utylitarności. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawimy koncepcję procedury tworzenia systemu automatycznego biura opartą na obszernej zagranicznej literaturze przedmiotu oraz na doświadczeniach uzyskanych przez autora podczas tworzenia systemów informatycznych zarządzania. (fragment tekstu)
Powielarne pakiety klasy ERP stanowią specyficzne rozwiązanie informatyczne, ponieważ zawierają zestaw standardowych funkcji pozwalających na kompleksowe wsparcie podstawowych procesów gospodarczych zachodzących w przedsiębiorstwach. Niemniej jednak ich dostosowanie do specyfiki danego podmiotu wymaga przeprowadzenia procesu konfiguracji, czyli modyfikacji zmiennych parametrów oprogramowania. Prawidłowe przeprowadzenie tego procesu jest zdeterminowane przede wszystkim rozpoznaniem procesów biznesowych zachodzących w danym przedsiębiorstwie oraz ich restrukturyzacją pod kątem jak najlepszego wykorzystania oprogramowania. Czynności te łączą się wraz ze szkoleniami użytkowników w proces wdrożenia. Proces ten oraz procesy go poprzedzające i następujące po nim zostały scharakteryzowane w niniejszym artykule na przykładzie CDN XL.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 29
115-129
Myślą przewodnią niniejszego artykułu jest analiza kluczowych czynników sukcesu wdrożenia systemów informatycznych na przykładzie implementacji SI Syriusz w jednostkach organizacyjnych publicznych służb zatrudnienia (PSZ). Autor rozpoczyna swoje rozważania od omówienia warunków efektywnego wdrożenia systemów informatycznych wynikających z dotychczasowych badań, ukazuje proces wdrożenia SI Syriusz, by następnie przeprowadzić analizę kluczowych czynników sukcesu projektu wdrożenia systemu Syriusz w powiatowych urzędach pracy.(fragment tekstu)
10
Content available remote Spatial Visualization Tools in Business Information Systems
80%
Artykuł prezentuje prototypową aplikację o nazwie Spatial Visualization Tool (SVT), która może być użyta do wizualizowania w postaci interaktywnej mapy danych pochodzących z różnych rodzajów systemów informatycznych i zewnętrznych źródeł, takich jak Internet i bazy dokumentów. Koncepcja artykułu jest oparta na założeniu, że dane w systemach informatycznych mogą być wizualizowane w sposób analogiczny do map geograficznych. Taka wizualizacja może być bardzo czytelna i służyć jako wsparcie procesów decyzyjnych opierających się na dużych ilościach danych. Pierwsza część artykułu prezentuje wybrane aspekty metodologii geograficznych systemów informacyjnych (GIS). Druga część przedstawia teoretyczny algorytm pozyskiwania danych i dokonywania ich wizualizacji przestrzennej. Ostatnia część omawia praktyczny przykład działania aplikacji SVT w rekrutacji kandydatów do pracy. Prototypowe narzędzie zostało skonstruowane przy użyciu pakietu MS Excel i języka Visual Basic for Applications (VBA). Zaprezentowano także koncepcję rozszerzenia funkcjonalności SVT przy użyciu technologii sieci semantycznej w celu rozpoznawania źródeł i typów danych w celu automatyzacji konstruowania wizualizacji.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Rozwiązania cloud computing w logistyce - stan obecny i tendencje rozwojowe
80%
Artykuł ma charakter teoriopoznawczy i praktyczny. Na kanwie teorii omówiono spe - cyfikę kosztów działań logistycznych w zaopatrzeniu usług budowlanych. Praktyczne - go charakteru rozważaniom nadaje aspekt wykorzystania wyników autorskiego bada - nia fokusowego ukazującego problemy i skutki niewłaściwego zastosowania narzędzia optymalizującego sferę zaopatrzenia w przedsiębiorstwie budowlanym, jakim jest ra - chunek kosztów działań sterowany czasem TDABC. Celem zasadniczym artykułu jest przestawienie negatywnych skutków wdrożenia rachunku kosztów działań sterowane - go czasem w sferze zaopatrzenia usługowych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce.(abstrakt autora)
Celem artykułu było pokazanie możliwości, jakie oferują dwa z algorytmów drążenia danych, tzn. Naiwny Bayes (NBN) oraz Adaptacyjny Bayes (ABN). Na podstawie rzeczywistych danych opisujących potencjalnych kredytobiorców dokonano kilku klasyfikacji, różniących się między sobą pewnymi parametrami. Tak otrzymane dane poddano analizie, w wyniku której okazało się, że liczba udzielonych kredytów jest ściśle powiązana ze strategią banku (tzn. przyjętą przez bank mniej lub bardziej zachowawczą polityką udzielania kredytów). Ponadto potwierdziły się przypuszczenia, iż w przypadku, gdy mamy do czynienia z bardzo dużą liczbą atrybutów oraz gdy potrzebujemy jasnych i zrozumiałych reguł wyjaśniających model, wybieramy do klasyfikacji Adaptacyjnego Bayesa (ABN). Natomiast, jeżeli zależy nam na szybkim zbudowaniu modelu kosztem mniej precyzyjnej klasyfikacji, korzystamy z Naiwnego Bayesa (NBN). Zamiarem autorów jest kontynuacja rozpoczętego wątku i przeprowadzenie dalszych badań związanych z technologią drążenia danych w oparciu o środowisko Oracle 9i. (fragment tekstu)
Celem prowadzonych przez nas od dłuższego czasu badań jest zaprojektowanie i budowa luźno związanych systemów informatycznych ("suita" oprogramowania użytkowego do uczenia maszynowego) do realizacji problemów integralnie związanych z odkrywaniem wiedzy, Zakłada się przy tym, że zestaw budowanych narzędzi będzie przystosowany do specyfiki maszynowego opisu odkrywanej wiedzy i będzie mógł być stosowany nie tylko do rozwiązywania problemów biznesu, lecz przypuszczalnie także w innych dziedzinach nauki i techniki. Jednym z projektowanych narzędzi informatycznych jest system eksploracji danych wielokategoryjnych, wykorzystujący specyficzne podejście do analizy informacyjnej, polegające na zastosowaniu klasyfikatora binarnego, zwanego dalej Liniową Maszyną Uczącą (LLM - ang.: Linear Learning Machine). Koncepcja ta została zaimplementowana w wersji ß systemu informatycznego PlaneSEEKER (...) Jednakże krytyczna analiza tych wyników, zdaje się wskazywać na konieczność podjęcia próby optymalizacji niektórych algorytmów wspomnianego systemu informatycznego, w celu zmniejszenia ogólnego błędu klasyfikacji. Zasadniczą koncepcję oraz niektóre problemy klasyfikacji zbirów wielokategoryjnych przy pomocy klasyfikatora binarnego przedstawiono w następnej części artykułu. (fragment tekstu)
14
Content available remote Wykorzystanie wybranych narzędzi informatycznych w budowaniu relacji Z klientami
80%
Najważniejszą korzyścią z zastosowania narzę dzi informatycznych w zarządzaniu kontaktami z klientami jest zdobycie informacji, które można wykorzystać do dostarczania nabywcom poszukiwanych przez nich wartości. Analiza posiadanych informacji o klientach pozwala także przewidywać ich przyszłe zachowania. Dzięki prześledzeniu poziomu satysfakcji i lojalności poszczególnych nabywców możliwe jest wytypowanie osób, które planują przejście do konkurencji, a odpowiednio wcześ nie podjęte przez firmę działania mogą temu zapobiec. Warto jednak podkreślić,że narzędzia i technologie odgrywają istotną rolę w realizacji marketingu relacji, ale mogą jedynie wspierać jego implementację w przedsiębiorstwie. Zbliżenie się do klientów jest w mniejszym stopniu zadaniem działu informatycznego czy marketingowego, a w większym stopniu dotyczy sposobu funkcjonowania całej firmy i wszystkich pracowników.( tekst z oryginału).
W pracy przedstawiono proces projektowania systemów treningowych jako element systemu kierowania. Wskazano na istotne cechy procesu projektowania. Projektowanie treningu polega na wykonaniu kolejnych czynności, których efektem jest zbiór danych tworzących projekt cyklu treningowego. Zawiera on zestaw założeń, uwarunkowań, celów oraz środków, które prowadzą do realizacji celów. Projekt powinien być utworzony dla konkretnego zawodnika, a nie dla grupy treningowej, a tym bardziej dla dyscypliny sportowej. Projekt nie powinien zawierać rozwiązań szczegółowych, przede wszystkim w zakresie doboru środków treningowych. W dalszej części pracy zaprezentowano 7-krokowy algorytm procesu projektowania systemów treningowych. Ostatni rozdział pracy stanowi uproszczony algorytm samego programu oraz uwagi dotyczące jego eksploatacji.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma charakter przeglądowy i koncepcyjny. Jego celem jest projekcja systemów klasy Business Performance Management, także w kontekście innych kategorii systemów. Badania skoncentrowano na takich systemach informatycznych, jak: Business Intelligence, Business Activity Monitoring, Business Process Management, Enterprise Application Integration, Business Service Management i Business Performance Management. Za kryteria przeprowadzonej analizy przyjęto: wykorzystywane technologie, funkcjonalność i korzyści płynące z zastosowania systemów. Analizy dokonano na podstawie literatury przedmiotu, "dobrych praktyk" stosowanych przez liderów branży IT, między innymi Hyperion, BEA, SAP, IBM, oraz na podstawie własnych empirycznych spostrzeżeń. (fragment tekstu)
Należy sądzić, że niektóre zjawiska, takie jak telepraca, standaryzacja, zastępowanie komponentów usługami według metodologii związanych z service oriented architecture (SOA) oraz usługami sieciowymi, będą impulsami do powstania przemysłu IT. Centralizacja dużych przedsięwzięć informatycznych opartych na kontraktowaniu usługi, rozproszonym modelu współpracy zespołów wirtualnych będą się nasilały. Tym tendencjom będą sprzyjały działania integracyjne w ramach dużych korporacji, jak również w obrębie struktur ponadnarodowych, w tym Unii Europejskiej. Już dziś wiele projektów realizowanych w ramach programów (np. eTen, 6 Programu Ramowego czy Phare) ma działania mocno osadzone na zasadach omawianych w powyższej pracy. Telepraca, outsourcing usług odzwierciedlają najnowsze trendy, które mogą określić przyszłość świata pracy - zmieniającą się dynamicznie technikę, wzrost znaczenia wiedzy i informacji oraz potrzebę uelastycznienia podziału pracy i zatrudnienia. (fragment tekstu)
Na podstawie przeprowadzonego przeglądu technik reprezentacji wymagań można wskazać, że szczególnie obiecującym podejściem jest zastosowanie w tym obszarze ontologii. Dzięki jej właściwościom - a zwłaszcza możliwości integracji - proces kompozycji procesów biznesowych będzie mógł być realizowany o wiele efektywniej, niż ma to miejsce w chwili obecnej. Pozwoli to na uelastycznienie funkcjonowania organizacji i zapewni możliwość adoptacji do zmieniających się warunków zewnętrznych. (fragment tekstu)
Prototyp systemu wspomagania negocjacji pozwalającego na prowadzenie negocjacji bezpośrednich i zdalnych przy wykorzystaniu funkcji mediacyjnej umożliwiającej znajdowanie rozwiązań optymalnych w sensie Pareto dla wielokryterialnych problemów decyzyjnych opisywanych za pomocą równań liniowych, został wykorzystany do wykazania możliwości przeprowadzenia zdalnych negocjacji za pomocą rozproszonego systemu wspomagania negocjacji realizującego funkcję mediacyjną dla negocjacji wielostronnych. Funkcja mediacyjna z powodzeniem została wykorzystana, zarówno w negocjacjach bezpośrednich, jak i zdalnych. Niniejszy artykuł przedstawia porównanie wyników eksperymentu z systemem mediacyjnym z wynikami tradycyjnych negocjacji bezpośrednich przeprowadzonych dla tego samego problemu decyzyjnego. Średnie poziomy realizacji funkcji celu w negocjacjach wspieranych systemem mediacyjnym i tradycyjnych były podobne, choć pojedyncze przypadki przy tradycyjnej formie wykazały duże odchylenie wartości kompromisów. Poza tym brak wsparcia systemem komputerowym praktycznie uniemożliwił osiągnięcie rozwiązań optymalnych w sensie Pareto. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Wpływ systemów informatycznych na rozwój społeczeństwa informacyjnego
80%
Rozwój technologii informatycznych spowodował gwałtowny wzrost ich zastosowań w funkcjonowaniu organizacji i zarządzaniu nimi. Wzrost ten przejawia się rosnącym zasięgiem informatyzacji coraz to nowych obszarów życia społecznego i gospodarczego. Skutkiem tych zmian ma być sprawniejsza obsługa interesariuszy (obywateli, przedsiębiorców). Rezultatem tych tendencji jest nieustanne wprowadzanie nowych rozwiązań wielu typów (kategorii) systemów informatycznych wspomagających procesy zarządzania i administrowania organizacjami. Aby wspomniane wcześniej e-usługi mogły być realizowane, muszą zostać zaprojektowane i oprogramowane odpowiednie systemy informatyczne. We wcześniejszym okresie informatyzacji organizacji (przedsiębiorstw, urzędów, banków itp.) projektowano funkcje w systemach informatycznych, które pozwalały wspomagać proces automatyzacji wybranych czynności wprowadzania danych, dokonywania obliczeń, ale nie wykonywały automatycznie całych sekwencji, tak jak ma to miejsce we współcześnie projektowanych i wdrażanych systemach informatycznych, często realizujących swoje funkcje w trybie online.
first rewind previous Strona / 30 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.