Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 58

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Computer visualization
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wykresy są bardzo wygodną formą prezentowania wyników badań. Dostępność programów komputerowych, za pomocą których można sporządzać wykresy, sprawia, że są one powszechnie wykorzystywane do prezentacji wyników badań. Używając programów, które często automatycznie, bez większej ingerencji użytkownika, są w stanie poprawnie narysować wykres, nie należy jednak zapominać o możliwości dopasowywania poszczególnych elementów wykresu. Należy także pamiętać, że wykresy mogą być tak rysowane, aby zasugerować pożądany przez sporządzającego wykres odbiór prezentowanego zjawiska. Może to być np. zwrócenie uwagi na pewne cechy zjawiska przez ich wyeksponowanie lub - odwrotnie - ich ukrycie. Możliwe jest również takie zniekształcenie wykresu, aby zasugerować pewne cechy zjawiska, które w rzeczywistości nie istnieją. Dla przypomnienia omówione zostały poniżej dwa główne sposoby sterowania wykresami:1) przekształcenie skali,2) wykorzystywanie złudzeń optycznych.Przekształcania wykresów powinny być jednak stosowane z jednoczesnym wyjaśnieniem wprowadzonych zmian, aby czytelnicy niezorientowani w tematyce wykresów mogli poprawnie odczytać dane z wykresu. W artykule zostaną zilustrowane i omówione sposoby przekształcania skali oraz wpływ złudzeń optycznych na odbiór wykresów. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule skoncentrowano się na przedstawieniu wyników przeprowadzonego badania dotyczącego oceny użyteczności zastosowania wizualizacji zależności semantycznych w wyszukiwaniu informacji powiązanej kontekstowo. W badaniu wykorzystano aplikację zbudowaną w narzędziu Protege 4.1 beta, bazując na utworzonej ontologii dla kierunku studiów Informatyka w Biznesie (IwB) [KMNO11] istniejącego na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu (szerzej opisano ją w [Dobr10]. (fragment tekstu)
Jednym z przejawów konieczności ciągłej zmiany jest proces informatyzacji społeczeństwa w wielu dziedzinach. Kolejnym etapem dostosowania starych procedur do nowej rzeczywistości wydaje się proces głosowania. Jednak umożliwienie wyborcom głosowania elektronicznego czy w węższym znaczeniu głosowania przez Internet to nie zwykłe wprowadzenie obywateli do wirtualnej rzeczywistości. (...) Opracowanie zostało podzielone na trzy części, które tematycznie dotyczą jednej wspólnej tematyki: e-votingu. W części pierwszej przedstawiono definicję e-votingu oraz główne jego założenia. Dalej wykorzystanie elekronicznych systemów do głosowania w róznych krajach świata, a na ich tle historię e-votingu w Polsce, następnie aspekty społeczne implementacji systemów e-votingu. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono oryginalne wyniki autorskich badań laboratoryjnych obrazów powierzchni tocznej szyny kolejowej metodą skaterometii laserowej. Uzyskane wyniki dotyczyły zarówno obrazów lustrzanych powstałych z odbić światła od powierzchni bez uszkodzeń jak i obrazów światła rozproszonego na wzorcach i wadach rzeczywistych head checking. Dokonano wstępnej analizy tych obrazów wyznaczając ich deskryptory obszarowe oraz miary podobieństwa. Wykazano istotny wpływ zmiany tekstury powierzchni szyny na wyniki badań. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera założenia projektowe iluminacji grupy historycznych obiektów Przemyśla. Zostały one wybrane spośród szeregu budowli śródmieścia pod kątem wspólnego tematu, zmierzającego do podniesienia atrakcyjności turystycznej miasta. Wobec faktu wielowiekowej współegzystencji w Przemyślu społeczności polskiej, żydowskiej i ukraińskiej do iluminacji przewidziano obiekty sakralne związane z tymi trzema narodowościami. Są to archikatedra rzymskokatolicka, archikatedra grekokatolicka, synagoga żydowska oraz wieża zegarowa - pierwotnie planowana jako wieża katedry grekokatolickiej. Dla tych obiektów wykonano gruntowną analizę warunków iluminacji oraz wskazano najkorzystniejszą metodę iluminacji. Opracowane zostały modele komputerowe wszystkich obiektów oraz w oparciu o nie wykonano symulacyjne obliczenia iluminacji. Rezultaty ostatecznie proponowanych rozwiązań iluminacji zaprezentowano na wizualizacjach. Dla kilku obiektów wykonane zostały próby terenowe iluminacji. (abstrakt oryginalny)
The paper presents case studies of geodesign and collaborative planning in the context of important cultural areas in Minas Gerais state, Brazil, "Pampulha" and "Iron Quadrangle". The first area is at urban scale and has recently received UNESCO recognition due to Oscar Niemeyer's work, and the second is at regional scale and of qualified landscape, important historical and cultural values, in addition to abundant natural resources (mainly minerals). The results allow a reflection on the role of interoperability and visualization applications to favor mental maps and better conditions in participatory planning, based on the methodology of Geodesign. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Symfonia rynku
75%
Pomysł artykułu zrodził się podczas moich kolejnych sierpniowych (2007 r.) odwiedzin Muzeum Ludwiga van Beethovena przy Bonngasse 20 w Bonn. Od 2004 roku w „cyfrowym domu Beethovena” istnieje możliwość odsłuchania i obejrzenia utworów Beethovena w całkowicie nowej trójwymiarowej interpretacji. Trójwymiarowa komputerowa wizualizacja utworów Beethovena, wyrażana jest za pomocą trójwymiarowych trajektorii wirowo-spiralnych. Ich kształt jest uderzająco podobny do trajektorii ekonomicznych jakie wyznaczają wektory dóbr o składowych: cena, ilość, czas. Trójwymiarowa wizualizacja utworów Beethovena była możliwa, ponieważ zostały napisane równania, które zamieniają zapis muzycznych dźwięków (dowolnego instrumentu) na położenie punktu w R+3. Każde zjawisko ekonomiczne przedstawione w produkcie kartezjańskim (cena, wolumen, czas) uwalnia dźwięki. W artykule autor zadaje fundamentalne pytanie: Czy słysząc dźwięki, które wydaje do dnia dzisiejszego indeks WIG20, jesteśmy w stanie efektywnie prognozować jego wartość w dniu jutrzejszym? (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem wśród naukowców zajmujących się nieliniową analizę szeregów czasowych różnych typów cieszą się metody wizualne. Pozwalają one ocenić rodzaj zależności występujących w badanym procesie, określić stacjonarność, stopień determinizmu i rekurencji, a także mogą pomagać w doborze metod pozwalających wykryć w danych elementy chaosu deterministycznego. Przedstawiono metodę wzorców ze sztucznie wprowadzoną symetrią AIP (Artificial Insymmetrised Patterns), wykresy separacji przestrzenno-czasowej oraz rekurencji i ilościowej analizy rekurencyjnej RQA.
W artykule omówiono strategie odzyskiwania trójwymiarowych obiektów, bazując na opisie danego obiektu za pomocą zbiorów figur geometrycznych. Figury te mogą przyjmować dowolne, nieregularne kształty oraz składać się z różnej liczby punktów. Strategie oparte są na algorytmach automatycznych i półautomatycznych. Zaproponowano nowe metody rekonstrukcji obiektów trójwymiarowych ze zbiorów figur.(abstrakt oryginalny)
Analizy zacienienia są wykonywane od kilkunastu lat. Powszechnie są one tworzone na podstawie danych rastrowych z zapisanymi atrybutami wysokościowymi. Niewątpliwą zaletą użycia rastra jest szybkość i prostość analizy, dużym minusem są różnego typu ograniczenia. Jednym z nich jest niemożność wykonania prawidłowej analizy modelu miasta 3D. Analiza oparta tylko na danych rastrowych nie daje odpowiedzi na pytanie, co się dzieje na elementach pionowych budynków, a przecież sumarycznie powierzchnie tych elementów (ścian) w dużych miastach przewyższają znacznie powierzchnie elementów poziomych i skośnych, które da się zapisać w postaci rastra. Dopiero od niedawna dostępne są narzędzia do wykonywania analiz zacienienia na modelach 3D. Jednak takie narzędzia są drogie i mają pewne ograniczenia. Na przykładzie aplikacji ArcGIS można stwierdzić, że takimi ograniczeniami są trudność w wyznaczaniu powierzchni zacienionych wraz z ich statystyką. W przypadku aplikacji Bentley Microstation V8i minusem jest brak wpływu na statystykę wynikową i fakt, że wygenerowane dane są dostępne tylko w postaci wyświetlanego wyniku. Wprawdzie powstają dodatki do różnych aplikacji, ale są one płatne i również nie zapewniają stuprocentowej kontroli nad prezentacją wyników. W niniejszym artykule rozważana jest możliwość wykonania analizy zacienienia wysokich zabudowań miejskich oraz jej wizualizacji przy wykorzystaniu algorytmu śledzenia promieni dostępnego w aplikacji Blender udostępnianej na licencji GPL. Autor przetestował działanie aplikacji na przykładzie modelu 3D fragmentu miasta zbudowanego na potrzeby analizy, a także modelu miasta rzeczywistego (Nowy Jork).(abstrakt oryginalny)
W pracy opracowano ilościową metodę ergonomicznej oceny wizualizacji pracy komputerowego systemu sterowania rozrządzania wagonów SNZ-3 w strefie podziałowej górki rozrządowej.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Proste animacje 4D w GIS
75%
W komunikacie przedstawiono rozważania dotyczące możliwości prezentacji rozwoju przestrzenno-demograficznego miejscowości, przy użyciu jednej z metod kartografii komputerowej - animacji przestrzenno-czasowej. Poruszono zagadnienia przygotowania danych, wizualizacji scen przedstawiających historyczne etapy rozwoju miejscowości oraz montażu animacji. Przykładowa animacja 4D Wirtualny spacer po Bychawie 1804-2009 została opracowana w Zakładzie Kartografii i Geomatyki UMCS w Lublinie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ogólny opis podejścia Beh-VR, opisano obiekty VR-Bean, które są podstawowymi elementami aplikacji Beh-VR, przedstawiono struktury złożonych treści VR-Graph i metodę modelowania tych struktur w bazie danych, omówiono dynamiczne tworzenie wirtualnych scen Beh-VR, zaprezentowano komunikację między obiektami VR-Bean w scenach, krótko opisano implementację systemu i przedstawiono przykład zastosowania metody do tworzenia wirtualnych wystaw obiektów kulturowych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wizualizację procesów przemysłowych z wykorzystaniem techniki komputerowej, dokonano przeglądu możliwości jej zastosowania, pokazano jej miejsce w strukturze skomputeryzowanego zakładu i przybliżono rolę, jaką wizualizacja odgrywa przy realizacji celów i zadań przedsiębiorstwa produkcyjnego w warunkach rynkowych.
Celem przedstawionych w niniejszym opracowaniu badań jest ocena zastosowania wizualizacji w semantycznym wyszukiwaniu informacji ekonomicznej. Niniejsze studia są kontynuacją przeprowadzonych wstępnych badań, bazując na aplikacji dla wskaźnika zwrotu rentowności inwestycji (ROI) według modelu Du Ponta. W obecnym eksperymencie bazowano na dwóch zbudowanych aplikacjach: dla ontologii wielowymiarowego systemu wczesnego ostrzegania oraz dla ontologii wskaźnika ROI. Badanie polegało przede wszystkim na testowaniu wyszukiwania informacji w aplikacji dla wielowymiarowego systemu wczesnego ostrzegania. (fragment tekstu)
Celem pracy było wykazanie możliwości zastosowania opracowanego przez autorów zautomatyzowanego stanowiska wykorzystującego metody komputerowej analizy obrazu do monitorowana procesu wschodów roślin na przykładzie kalafiora Brassica oleracea L. odmiany 'Pionier'. Opracowany układ składał się z mobilnej platformy wyposażonej system akwizycji i przetwarzania obrazu oparty na procesorze Raspberry PI. Obiektem obserwowanym były wschody nasion kalafiora, które w jednym przypadku wysiano do gleby po zaprawieniu ich wyciągami z roślin (korzeni tataraku zwyczajnego Acorus calamus L., korzeni łopianu większego Arctium lappa L.), natomiast w drugim wysiewano nasiona niezaprawiane w miejscu wcześniejszej aplikacji w/w ekstraktów. Zastosowanie robota do monitorowania wschodów roślin pozwoliło na zautomatyzowaną analizę badanego materiału z dużo większą częstotliwością niż było to możliwe do tej pory. Jednocześnie stwierdzono wyższe wschody, gdy nasiona traktowano maceratami i naparami z korzeni łopianu większego.(abstrakt oryginalny)
Graficzne przedstawienie rozwiązań projektowych za pomocą programów komputerowych jest obecnie najbardziej preferowaną formą wizualizacji ogrodów/terenów zieleni przez klientów/inwestorów. W niniejszej pracy postawiono hipotezę badawczą - znajomość programów graficznych jako czynnik warunkujący konkurencyjność na rynku pracy i przeprowadzono badania ankietowe wśród studentek architektury krajobrazu. Uzyskane wyniki badań pozwoliły na weryfikację przydatności komputerowych programów wspomagających projektowanie krajobrazu, w kontekście pracy z klientem. (abstrakt oryginalny)
Methods of Lean production primarily designed for companies with mass production are commonly used in other types of manufacturing as well. Whereas the concept was not proposed for these companies, it is possible to use only a part of the procedures and achieve a partial improvement in the specific areas. The paper is focused on the implementation of Lean methods in companies with Job-shop production, visualised through the use of an information database. Diagrams of Lean methods implementation suitable for job-shop with their labels and display in the database create the basis of this paper. A survey in the V4 countries was conducted to collect information on the use of lean methods in practice. Based on this survey, the critical methods which are not suitable for companies with Job-shop production were determined. These methods are consequently visualised through the use of an information database that allows visualising the sequence of activities required to implement the Lean methods for the entity itself in a transparent manner. An information database serves as a support for decision-making in the implementation of Lean methods and also as a guide for self-help implementation of Lean methods, particularly for companies with Job-shop production. (original abstract)
"Mathematica" to system algebry komputerowej, który pozwala na wykonywanie złożonych obliczeń numerycznych i symbolicznych, a także tworzenie dwu i trójwymiarowej grafiki. W opracowaniu przedstawiono próbę możliwości graficznych programu "Mathematica" przystosowaną do potrzeb wykładu o modelu równowagi rynkowej Arrowa-Hurwicza.
20
Content available remote Wizualizacja komputerowa powierzchni kontaktu opon z podłożem miękkim
75%
W dzisiejszych czasach, kiedy ilość informacji pozyskiwana z badań naukowych jest bardzo duża, istotnym jest, aby dane te przedstawić w sposób ułatwiający ich późniejszą analizę i prezentację. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii informatycznych, stwarzają one coraz większe możliwości wizualizacji wyników badań. Jednym z takich zagadnień, wymagających wizualizacji celem dokonywania dalszych analiz, jest kształtowanie się powierzchni współpracy opony z miękkim podłożem. Autorzy uwzględniając możliwości przekształcenia modelu abstrakcyjnego do postaci materialnej, zdecydowali się na wykorzystanie środowiska AutoCAD. W celu wizualizacji danych pozyskanych z programu KONTAKT, wyznaczającego parametry opisujące powierzchnię współpracę opony z glebą, i przeprowadzenia założonych obliczeń geometrycznych wytworzono dwie niezależne aplikacje o zbliżonych funkcjonalnościach z wykorzystaniem języka Visual Basic for Application oraz C
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.