Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Conditions for economic activity
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem artykułu było porównanie zachowań negocjacyjnych podmiotów w warunkach dwóch struktur rynkowych duopolu i monopolu bilateralnego. Istota testowanych konfliktów interesów oparta była na schemacie kooperacyjnych gier iterowanych. Przeprowadzone eksperymenty testowały dwie hipotezy. Po pierwsze, w warunkach gry kooperacyjnej podmioty będą negocjować rozwiązanie spełniające kryterium optymalności Pareto. Po drugie, podział zysków będzie zgodny z kooperacyjnym rozwiązaniem egalitarnym. Oprócz rozwiązania egalitarnego alternatywnymi rozwiązaniami kooperacyjnymi były wskazanie schematu arbitrażowego Nasha i propozycja Kalaia i Smorodinsky'ego. Wyniki eksperymentów były zgodne z przyjętymi hipotezami. Dodatkowo pozwoliły na dokonanie porównań obydwu struktur rynkowych w kontekście przeprowadzonych testów. Pomimo różnic dzielących sytuację negocjacyjną podmiotów w duopolu i monopolu bilateralnym, wyniki eksperymentów przyniosły kilka obserwacji wskazujących na podobieństwa zachowań negocjacyjnych. Po pierwsze, w obydwu przypadkach osiągnięto rozwiązania istotnie bliskie zbioru Pareto optymalnego. Drugim podobieństwem wyników obydwu eksperymentów była istotna statystycznie tendencja do egalitaryzacji rozwiązań. Kolejnym podobieństwem obydwu eksperymentów było to, że różnica zysków w otwarciach graczy była istotnie różna od zera w obydwu eksperymentach, a różnice zysków z otwarć graczy były istotnie skorelowane w parach, zarówno w duopolu, jak i w monopolu bilateralnym. (abstrakt oryginalny)
Celem mniejszego opracowania jest porównanie warunków działania gospodarczego z punktu widzenia prywatnego przedsiębiorcy na Litwie, na Łotwie i w Estonii z warunkami działania na Białorusi, na Ukrainie oraz w Mołdawii. Stosownie do wstępnych rozważań przyjęto hipotezę o następującej treści. Warunki działania gospodarczego w pierwszej grupie państw są dla zagranicznych inwestorów oraz małych i średnich przedsiębiorstw korzystniejsze aniżeli w drugiej grupie. Korzystniejsze warunki powodują zwiększenie udziału zagranicznych inwestorów oraz małych i średnich przedsiębiorstw w strukturze PKB. Czynnikiem determinującym powyższą hipotezę było wstąpienie Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej i konieczność wprowadzenia standardów funkcjonowania podmiotów gospodarczych zbliżonych do obowiązujących w pozostałych państwach członkowskich. (fragment artykułu)
Jednostki gospodarcze są najczęściej tworzone z zamiarem działania przez nieograniczony czas. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której założyciele jednostki będą deklarować szybką jej likwidację. Nic więc dziwnego, że w ustawie z 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej działalnosć gospodarczą definiuje się się jako zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły (czyli zakładający kontynuację działalności z roku na rok). Możliwe jest jednak także założenie spółki, która ma działać przez czas ograniczony, co może wynikać z ograniczonej zasobności złóż, które spółka zamierza eksploatować, ograniczonej w czasie licencji, na której oparta jest produkcja, czy w celu powołania spółki, którym jest np. budowa na zlecenie właścicieli działek osiedla mieszkaniowego (są to tzw. spółki celowe).(fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest analiza uregulowań art. 99 ust. 3 pkt 2-3 prawa farmaceutycznego (p.f.), które prze- widują ograniczenia antykoncentracyjne dla podmiotów prowadzących apteki, oraz postanowień art. 37ap ust. 1 pkt 2 p.f., zgodnie z którymi organ wydający zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej cofa zezwolenie, w przypadku gdy przedsiębiorca przestał spełniać warunki określone przepisami prawa, wymagane do wykonywania działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu. W artykule sformułowane są dwa zagadnienia badawcze: czy postanowienia art. 99 ust. 3 pkt 2-3 p.f. obowiązują tylko w procesie wydawania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, czy także w trakcie wykonywania działalności w formie apteki ogólnodostępnej oraz czy w razie stwierdzenia naruszenia postanowień art. 99 ust. 3 pkt 2-3 p.f. podstawę prawną do cofnięcia zezwolenia stanowi art. 37ap ust. 1 pkt 2 p.f. Zagadnienia te mają bardzo istotne znaczenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Przeprowadzona w artykule analiza prowadzi do wniosków, że przewidziane w art. 99 ust. 3 pkt 2-3 p.f. wymogi spełnienia ograniczeń antykoncentracyjnych są nie tylko warunkami uzyskania zezwolenia, ale także konieczne jest ich przestrzeganie przez cały okres wykonywania działalności w formie apteki ogólnodostępnej. Ponadto, w przypadku naruszenia wymagań określonych w przepisie art. 99 ust. 3 p.f. podstawę prawną do cofnięcia zezwolenia stanowi art. 99 ust. 3 pkt 2-3 p.f. w związku z art. 37ap ust. 1 pkt 2 p.f.(abstrakt oryginalny)
W rankingu Banku Światowego, oceniającego warunki prowadzenia biznesu, Polska zajęła wysokie 25 miejsce na tle 189 gospodarek. To skok o trzy pozycje względem ubiegłorocznej lokaty. Coraz bardziej przejrzyste zasady uchwalania nowego prawa, postęp we wdrażaniu systemu internetowych rozliczeń podatkowych i upraszczaniu procedur sądowych - to przede wszystkim w tych obszarach Bank Światowy (BŚ) wysoko ocenił Polskę, która ostatecznie uplasowała się na 25 miejscu opublikowanego pod koniec października rankingu "Doing Business 2016". To ogromny postęp od 2009 roku, kiedy znaleźliśmy się na 76. pozycji, a jedynym państwem Unii Europejskiej ocenionym niżej od nas była wówczas Grecja. (fragment tekstu)
Artykuł podkreśla znaczenie przewidywań przyszłych warunków gospodarczych do planowania zadań w przedsiębiorstwie. Na przykładzie branży budowlanej ukazano złożoność opisu przyszłości organizacji gospodarczych. Wskazano potrzebę uwzględnienia ryzyka planistycznego. Uwypuklono konieczność wzięcia pod uwagę przewidywanych wydarzeń gospodarczych, mających wpływ na klimat inwestycyjny w budownictwie. (fragment org. streszczenia)
Kooperacja gospodarcza, występująca w wielu odmianach i formach, staje się coraz bardziej popularnym sposobem pomnażania zysku i rozwoju przedsiębiorstw, nie tylko na skalę lokalną, ale i międzynarodową. Aby jednak móc stwierdzić, że kooperowanie to skuteczna i efektywna forma uprawiania biznesu, musi być spełnionych kilka warunków. W niniejszym artykule opisano, w których obszarach teorie z obszaru nauk ekonomicznych wskazują na krytyczne elementy warunkujące skuteczność i efektywność szeroko pojętej współpracy gospodarczej, a w jej ramach kooperacji o międzynarodowym charakterze. Paletę czynników uznanych w teorii za determinanty skuteczności kooperacji zestawiono z opiniami 137 przedsiębiorstw polskich i międzynarodowych, a w razie rozbieżności pomiędzy zaleceniami teoretycznymi a polską rzeczywistością gospodarczą opisano prawdopodobne ich przyczyny. (abstrakt oryginalny)
Omówiono przebieg procesów rzeczowych działalności gospodarczej rozpatrywany ze społecznego punktu widzenia. Następnie przedstawiono porównanie nakładów rzeczywistych i nakładów niezbędnych.
W artykule przedstawiono wyniki badania wizerunku Warszawy tkwiącego w świadomości przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w stolicy. Omówiono aktywne elementy składające się na obraz stolicy oraz zalety inwestycyjne tego miasta. Zaprezentowano również wady prowadzenia tam działalności gospodarczej – wysokie koszty nieruchomości oraz pracy.
Konkurencyjność przedsiębiorstw należy do tych obszarów, które są stale analizowane, oceniane lub krytykowane na stronach wielu książek (Flak, Głód 2009, 2012; Gorynia, Łaźniewska 2010; Gorynia, Jankowska 2011; Juchniewicz 2006; Porter 2006), jak również w artykułach naukowych (Dzikowska, Gorynia 2012; Stankiewicz 2000). Jest to tak interesujące zważywszy na fakt, że jest to problem bieżący, ważny i zmieniający się w czasie. Celem artykułu jest ocena konkurencyjności polskich przedsiębiorstw w porównaniu z krajami sąsiednimi (Rosja, Ukraina, Czechy, Niemcy, Litwa, Słowacja) dla prowadzenia interesów w tych krajach. W celu oceny zmian w okresie ostatnich pięciu lat dane przedstawiono dla dwóch lat: 2010 i 2016. Badanie typu desk research oparte zostało na raporcie i rocznych rankingach prowadzenia interesów w większości krajów na świecie publikowanych przez Bank Światowy. (abstrakt oryginalny)
The purpose of this paper is to give the reader the understanding of the procedure for obtaining a decision on the environmental conditions of consent for the accomplishment of the undertaking in Poland. The method of case study was used in the research. The subject of the study was the implementation of the investment in the municipality of Kuźnica involving the construction of a broiler house in the mulching system for 30,000 broiler chickens with accompanying infrastructure. The tips contained in the paper can provide invaluable assistance to investors wishing to undertake projects requiring environmental conduct. (original abstract)
Warunki rynkowe przedsiębiorstw nie są, jak wiadomo, kategorią statyczną. Ulegają one zmianom, chociaż nie dla wszystkich przedsiębiorstw muszą się one zmieniać w jednakowym kierunku. Dla pewnych przedsiębiorstw mogą się one zmieniać w sposób niekorzystny, natomiast dla innych - w sposób korzystny. Odzwierciedleniem niekorzystnych dla przedsiębiorstw zmian warunków rynkowych mogą być na przykład rosnące różnicowanie się preferencji nabywców i wzrastające ograniczenia popytowe, wzrost intensywności konkurencji itp. Ten kierunek zmian warunków rynkowych stwarza przedsiębiorstwom coraz większe trudności działania na rynku. Następstwem tych rosnących trudności jest narastająca skłonność oraz dążenie przedsiębiorstw do wzbogacania dotychczasowych sposobów konfrontacji swojej działalności z warunkami rynkowymi. Wzbogacanie to może polegać przede wszystkim na uruchamianiu przez przedsiębiorstwa, obok konfrontacji ex post, również konfrontacji ex ante. (fragment tekstu)
Ukaranie za wykroczenie może nieść za sobą daleko idące, negatywne konsekwencje w swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej. Ukarany przedsiębiorca nader często zostaje pozbawiony możliwości skorzystania z szeroko rozumianych ulg, dofinansowań czy otrzymania zezwoleń. Z uwagi na różnorodność normatywnych zwrotów, służących ustawodawcy do określenia kręgu podmiotów ograniczanych w prawach, nierzadko konkretny przedsiębiorca nie wie, czy ubiegając się o przyznanie określonego uprawnienia lub świadczenia może - często pod rygorem odpowiedzialności karnej - złożyć oświadczenie o niekaralności za wykroczenie. Celem niniejszego opracowania jest uporządkowanie tych kwestii, m.in. poprzez szczegółową wykładnię zwrotów "uznany winnym za wykroczenie", "skazany za wykroczenie" oraz "ukarany za wykroczenie", jak też odniesienie się do problematyki zatarcia ukarania, która to kwestia ze względu na szczątkową i niepełną regulację w tym zakresie pozostaje nie mniej problematyczna. (abstrakt oryginalny)
The wealth of nations differs significantly due to different factors. One of the reasons identified by previous studies is the level of entrepreneurship promotion by governments. This aspect has scarcely been studied empirically to date. Therefore, this paper sheds some light on this regard through building a construct out of ten Ease of Doing Business Index (EDBI) measures developed by the World Bank and relating it with a construct shaped by two measures of socio-economic wealth (SEW), namely gross domestic product and the Human Development Index. To this end, we conduct a structural equation model analysis using partial least squares (PLS-SEM) method with a 2018 database comprising secondary data from 190 countries. As the main contribution of this study, the results show that good performance in the EDBI ranking predicts good performance in the SEW ranking. Additionally, this study is pioneer in the use of these rankings to build composite constructs (latent variables) and relate them. For these reasons, our findings are useful for both academia and governments responsible for promoting entrepreneurship, as this latter is identified as the key enabler of economic development. (original abstract)
15
Content available remote Warunki do rozwoju przedsiębiorczości w krajach Unii Europejskiej
67%
Celem opracowania jest prezentacja ważniejszych zmiennych determinujących warunki do powstawania przedsiębiorstw w wybranych 23 krajach Unii Europejskiej. W artykule wykorzystano zmienne charakteryzujące takie obszary, jak: warunki makroekonomiczne (PKB per capita), warunki mikroekonomiczne związane z finansowaniem działalności (kredyt dla podmiotów prywatnych w relacji do PKB oraz stopę podatku CIT), warunki administracyjne (koszty, liczbę procedur oraz czas związane z rejestracją działalności gospodarczej) oraz warunki społeczne związane z jakością rządzenia. Okres analizy to lata od 2004 do 2011. W opracowaniu posłużono się analizą taksonomicznego wskaźnika opisującego warunki do rozwoju przedsiębiorstw oraz łańcuchami przejścia Markowa, co pozwoliło na uchwycenie dynamiki badanych zjawisk. Kraje wysoko rozwinięte Europy Zachodniej i Północnej oferują najlepsze warunki do rozwoju przedsiębiorczości oraz stabilne otoczenie polityczne, społeczne i administracyjne. Najgorsze warunki w całym badanym okresie panowały w Polsce ze względu na wysokie koszty rejestrowania działalności, dużą liczbę procedur z tym związanych oraz długim czasem rejestracji działalności gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Kształtowanie nazwy spółki jest jednym z elementów, które podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą w formie spółki prawa handlowego musi określić w akcie założycielskim. Obowiązujące przepisy prawa polskiego oraz Wielkiej Brytanii w odmienny sposób kształtują zakres swobody wyboru nazwy spółki. Celem artykułu jest wykazanie, czy polski ustawodawca daje podmiotom rozpoczynającym działalność gospodarczą w formie spółek prawa handlowego prawo do swobodnego wyboru nazwy spółki, a jeśli tak, to w jakim zakresie w porównaniu z ustawodawcą angielskim oraz czy takie rozwiązanie jest słuszne w świetle praktyki obrotu. W niniejszej pracy posłużono się metodą formalno-dogmayczną oraz metodą prawnoporównawczą, w wyniku czego analizie poddane zostały przepisy prawa polskiego i angielskiego w zakresie kształtowania swobody tworzenia nazw spółek. Autorka przyjęła za hipotezę badawczą założenie, że polski ustawodawca swobodę w tworzeniu nazw spółek prawa handlowego uregulował szerzej niż ustawodawca Wielkiej Brytanii w Ustawie o spółkach z 2006 r. [Companies Act 2006, dalej jako Ustawa o spółkach].(abstrakt oryginalny)
Pojęcie stref specjalnych to pojęcie prawnicze, doktrynalne i aprioryczne, które służy twórczemu uogólnieniu materiału normatywnego z zakresu obowiązującego prawa przedmiotowego. Wyodrębnione strefy specjalne chronią dobra (wartości) czy też stany szczególne cenne z punktu widzenia człowieka, jak i państwa, czy wspólnot terytorialnych - co implikuje zakres kompetencji administracji. Administracja została wyposażona w szczególny typ środków prawnych w postaci nakazów i zakazów policyjnych, ale także należy wskazać, iż administracja nie działa tylko zachowawczo, reglamentacyjnie, ale również twórczo i jest impulsem do podejmowania pewnych przedsięwzięć na przykład w odniesieniu do specjalnych stref ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
W czasach obecnych w marketingu trudno wyobrazić sobie budowanie komunikacji z klientem z pominięciem tak ważnego kanału, jakim jest blog. Ale czy każdy marketer wie, jak ułożyć współpracę z blogerem, by nie popaść w tarapaty z księgowością? Marketing z blogerem współpracować może na kilka sposobów. Jeżeli bloger ma firmę świadczącą usługi reklamowe, wówczas będzie to najprostsza forma współpracy. Jeśli bloger nie posiada swojej firmy, współpraca może odbywać się na podstawie najmu powierzchni reklamowej, a aspekt ten także obwarowany jest kilkoma warunkami. (abstrakt autora)
In the economy of the Polish People's Republic in the field of agriculture, the key resources which were a subject of competition included: land; production assets (machines, devices, tools for agricultural production, fertilizers, plant protection chemicals) and people necessary to work on farms and for farms. The command economy of the times of the People's Republic of Poland was an example of an economy of permanent shortages, which increased in times of crises of the entire system. The collapse of 1979-1982 was such a socio-economic crisis. The Trade Union of Independent Farmers' "Solidarity", which was part of the great social protest movement in 1980-1981, forced a change in the communist regime's approach to the peasantry and, together with other pressure groups, contributed to the implementation of the agricultural reform covering the entire sphere of agriculture and not only its state farm segment. The reform of 1981, initiated by the Rzeszów-Ustrzyki agreements, gradually changed the living situation of farmers and, above all, led to changes in the profitability of agricultural production and the legalization of trade in meat products at marketplaces as well as the release of prices for food products in 1989. Peasant farms won the competition with state-owned farms for capital resources - new production factors, and they expanded their land acreage (land factor). Farmers, however, were losing competition for workers in confrontation with industry and services in cities and stateowned farms, where farm workers could count on very generous social benefits. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.