Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Conglomerate
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W ciągu 30 lat, od kiedy stały się szeroko rozpowszechnione, konglomeraty były często krytykowane jako nieudany eksperyment. Hasłem dnia jest koncentracja na podstawowych formach działalności.
Agros przeszedł ewolucję od państwowego monopolisty handlu żywnością do producenta żywności wypracowującego zysk 400 milinów $ rocznie, notowanego na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Objective: The aim of the study is to identify the scope in which business groups in Poland apply the diversification strategy and examine it influence on the performance of a business group.Methodology: The research method is a critical analysis of academic literature as well as documents analysis (desk research). Authors applied also statistical inference.Findings: Conducted research on business groups in Poland showed that business groups in Poland are moderately diversified. The study showed also that the diversification strategy does not differentiate the performance of business groups.Value Added: The paper is a unique summary of the researches about diversification strategy and business group performance. The theory review and empirical studies deepen research on business groups and their strategies.Recommendations: It is recommended for business groups to explore the diversification strategies in the context of performance as implementing it may be crucial for further business group development. (original abstract)
Artykuł opisuje wielobranżowe konglomeraty koreańskie - czebole. Pomimo, że zgodnie z dyrektywami Międzynarodowego Funduszu Walutowego korporacje te miały być poddane restrukturyzacji i podziałowi, rozwijają się w dalszym ciągu, uznawane przez rząd koreański za trzon budownictwa okrętowego i potężną dźwignię eksportu.
Celem niniejszego opracowania jest próba syntetycznej charakterystyki grup kapitałowo-przemysłowych keiretsu, będących jednym z podstawowych elementów systemu społeczno-ekonomicznego Japonii. Z uwagi na rozbudowaną strukturę i złożony mechanizm funkcjonowania tych grup, szczególnie na efektywną koordynację relacji partnerskich, opartych na wspólnych wartościach, przekonaniach, celach, odpowiedzialności, zaangażowaniu, podkreślono znaczenie budowy kapitału społecznego. Rozważania oparto na studiach literatury przedmiotu. (fragment artykułu)
Podano wyniki finansowe Węglokoksu SA za 2000 rok. Firma zajęła drugie miejsce w rankingu Gazety Bankowej. Podano, iż ponosi ona znaczne nakłady na inwestycje oraz utrzymuje wysoką płynność.
Koncern jest to ekonomiczna forma organizacji skupiającej przedsiębiorstwa o odrębnej osobowości prawnej należące do jednego właściciela. Koncern powstaje zazwyczaj na skutek koncentracji kapitału, w wyniku fuzji (łączenia) firm, dokonywanej zazwyczaj poprzez zakup akcji lub udziałów innych firm, oraz przez zgodę na korzystanie przez przedsiębiorstwo dominujące z patentów, licencji, itp. innych członków koncernu. Firmy wchodzące w skład koncernu mają wspólny zarząd, lecz oddzielną osobowość prawną. Jego struktura opiera się na istnieniu przedsiębiorstwa dominującego oraz grupy przedsiębiorstw zależnych, które poddane są jednolitemu kierownictwu. (fragment tekstu)
W referacie przedstawiono problem tworzenia zdywersyfikowanych struktur organizacyjnych przedsiębiorstw. Uwaga została skupiona na stosunkach ekonomicznych, jakie łączą jeden z największych polskich banków - Kredyt Bank S.A. z jego spółkami zależnymi i stowarzyszonymi. Zamierzone było zbadanie, czy współpraca w ramach konglomeratu jest korzystna dla którejkolwiek ze stron i jaki charakter mogą mieć potencjalne korzyści. Badania oparte na raportach okresowych banku i jego grupy kapitałowej, miały na celu wskazanie zasadności tworzenia konglomeratów, rozpatrywaną przez pryzmat większych możliwości podaży, ograniczania ryzyka prowadzonej działalności oraz penetracji pokrewnych produktowo rynków.
Na ogół uważa się, że konglomerat jest dużym wieloczłonowym przedsiębiorstwem, w którym każdy człon prowadzi inną działalność gospodarczą. W praktyce również małe przedsiębiorstwa mogą być konglomeratami, jeżeli każdy z wyodrębnionych członów (zakładów) prowadzi odmienną działalność. (fragment tekstu)
Polskie powiększające się konglomeraty zmieniają się zbyt daleko i zbyt szybko. Rzut oka na jeden z najbardziej dynamicznych - przedsiębiorstwo budowlane Mostostal Export. Okazuje się, że więcej zarabia ono na kupowaniu i sprzedawaniu innych przedsiębiorstw niż na budowaniu.
Autorzy przedstawili historyczną analizę tła fal fuzji. Podczas każdej z fal można zaobserwować oddziaływanie trzech czynników: wyraźnego popytu na tego rodzaju transakcje, łatwego dostępu do kapitału, który posłużył do finansowania transakcji fuzji i przejęć oraz uzyskania kontroli nad konkurencją w wyniku tych transakcji. W artykule zaprezentowano także cztery sekwencyjne modele orientacji fuzji: przedsiębiorczej, produkcyjnej, rynkowej i globalnej.
Autor przedstawia charakterystykę sektora biur podróży w wybranych krajach UE, istotę i formy integracji w gospodarce turystycznej, procesy integracji na rynku turystycznym Niemiec, nowe zjawiska w systemie dystrybucji produktu turystycznego. Skoncentrowanie się na charakterystyce tendencji w sektorze usług biur podróży w Niemczech wynika ze styczności niemieckiego rynku turystycznego z polskim. Doświadczenia niemieckie mogą zostać wykorzystane na rynku polskich biur podróży.
Utrzymując pozycję lidera na rynku dóbr luksusowych, koncern LVMH nie konkuruje w sektorach, w których najpoważniejsi gracze również są silni kapitałowo i mogą wykorzystać swoje kompetencje oraz efekt dźwigni. Dlatego LVMH unika konfrontacji np. w sektorze kosmetyków popularnych, tradycyjnie zdominowanym przez L'Oreal i jego marki oraz koncerny niemieckie (m.in. Nivea, Schwarzkopf). Natomiast w sektorze odzieżowym wśród marek popularnych dominują Zara i H&M (odpowiednio miejsce 37. i 23. na liście Interbrand 2012). Firmy te zbudowały swoją pozycję, łącząc dobre wzornictwo (najlepsze marki modowe pokazują swoje wzory m.in. pół roku przed sezonem, więc np. nawiązanie do tych trendów nie jest trudne) z niskimi cenami i intensywnym marketingiem. Dodatkowo firma H&M wzmacnia swój wizerunek, zapraszając do współpracy najlepszych projektantów, aby zaprojektowali linie specjalne (np. Karla Lagerfelda z firmy Chanel). LVMH dysponuje zarówno kapitałem, jak i kluczowymi kompetencjami, aby rzucić im wyzwanie, pytanie brzmi: jak zareagowaliby klienci marek premium na wieść, że projektant Louis Vuitton pracuje także dla marki ekonomicznej? Dotychczasowy brak działań adresowanych do konsumenta masowego pokazuje, że grupa LVMH nie chce angażować zasobów i wizerunku w tym segmencie i dlatego najbardziej prawdopodobnym kierunkiem ekspansji może być zakup kolejnych luksusowych marek modowych, takich jak np. Prada lub Dolce&Gabbana. W tym obszarze okazję do korzystnych przejęć może stworzyć kryzys sektora lub pojedynczej firmy, a o to nie jest łatwo - najsilniejsi gracze wprowadzili już bowiem nowoczesne metody zarządzania - epoka dużych firm modowych będących przedsięwzięciami stricte rodzinnymi odchodzi do przeszłości, pomimo, że to właśnie marki-nazwiska są ich największym atutem marketingowym. Dlatego trudniej dziś o spektakularne fuzje i przejęcia. Ostatnim ważnym nabytkiem koncernu LVMH jest właśnie włoska, niegdyś rodzinna, firma Bulgari. Jednak nawet jeżeli proponowane działania zmierzające do rozszerzenia portfela marek nie zostaną podjęte, to dotychczasowa koncentracja LVMH na dobrach luksusowych daje grupie stabilne przychody, a perspektywa wzbogacania się społeczeństw krajów Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji tworzy dla LVMH perspektywę kolejnego zwiększenia zysków. Można więc stwierdzić, iż przyjęta ponad 20 lat temu strategia ekspansji okazała się słuszna zarówno w okresie globalnej hossy, jak i recesji, a Bernard Arnault jako lider firmy skutecznie konfiguruje i wykorzystuje zasoby konglomeratu.(abstrakt oryginalny)
Dywersyfikacja przedsiębiorstwa jest jednym ze strategicznych problemów zarządzania przedsiębiorstwem. Skrajną postacią zdywersyfikowanej firmy jest konglomerat - przedsiębiorstwo działające w kilku dziedzinach zupełnie ze sobą nie związanych. Omówiono historię powstania i działalność konglomeratów na świecie.
Postępująca globalizacja gospodarki światowej powoduje, że procesy fuzji i przejęć stają się coraz powszechniejszym zjawiskiem. W artykule omówiono historyczne ujęcie fuzji przedsiębiorstw od roku 1897 do lat dziewięćdziesiątych XX w. na przykładzie gospodarki Stanów Zjednoczonych.
Omówiono różne formy koncentracji organizacyjnej (poziomej i pionowej) przedsiębiorstw działających w sektorze turystyki w krajach Unii Europejskiej i na tym tle procesy integracyjne na rynku turystycznym Niemiec. Przedstawiono także nowe kierunki w dystrybucji produktu turystycznego jak np. sprzedaż wysyłkowa czy telewizja interaktywna.
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie znaczenia, jakie dla systemów gospodarczych oraz społecznych mają przedsiębiorstwa rodzinne. Istotne jest również przytoczenie podstawowych charakterystyk wpływających na specyfikę. Ponadto ważne staje się wskazanie, jaką rolę odgrywają firmy rodzinne dla jednostki (w rozumieniu członka rodziny lub całej rodzinny) oraz dla społeczeństwa jako systemu składającego się z organizacji i instytucji. Na specyfikę zarządzania firmą rodzinną, jej strukturę czy funkcjonowanie mają wpływ czynniki ekonomiczne (jak w przypadku każdego przedsiębiorstwa), jak również pozaekonomiczne, ściśle związane z cyklem życia rodziny i wyznawanego przez nią systemu wartości. (fragment tekstu)
Podano przyczyny i efekty procesów konsolidacyjnych banków. Są to: przezwyciężanie trudności finansowych, utworzenie silnej struktury. Druga grupa motywów, to: efekt zwiększonej skali działania, efekt komplementarności, objęcie większej części rynku. Do trudności operacji konsolidacyjnych zaliczono m.in. duże koszty operacji oraz zwiększenie kosztów na skutek powstawania nowych jednostek organizacyjnych. Do podstawowych form konsolidacji kapitałowej zaliczono: klasyczne fuzje, przejęcia przez bank większy banku słabszego kapitałowo, nabycie odpowiednio dużego pakietu akcji, tworzenie bankowych holdingów, tworzenie grup bankowych określanych konglomeratami finansowymi. We wnioskach omówiono problem zależności między wielkością banków i ich sytuacja rynkową. Podano zestawienie sumy bilansów całego systemu bankowego w świecie oraz liczby działających w Polsce banków.
W artykule omówiono formy prawne podmiotów gospodarczych dzieląc je ze względu na strukturę i organizację wewnętrzną. W niektórych przypadkach za kryterium przyjęto też sposoby fuzji lub podziału oraz rodzaje powiązań jednostek tworzących określoną formę organizacyjną.
Jednym ze sposobów rozwoju przedsiębiorstw może być ich łączenie się. Omówiono indywidualne motywy łączenia się przedsiębiorstw, takie jak: synergia, korzyści skali i zakresu, zintegrowanie transakcji, zwiększenie udziału w rynku, zdobycie nowego rynku lub sfery działalności, niedoszacowana wartość przyłączanego przedsiębiorstwa, korzyści podatkowe i zróżnicowanie ryzyka (risk diversification). Przedstawiono także menedżerskie motywy łączenia się przedsiębiorstw, których charakter jest głównie prestiżowy i ambicjonalny i często stoi w sprzeczności z interesami akcjonariuszy.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.