Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Consolidated balance sheet
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
2
Content available remote The Consolidated Debt of Local Government Units in Poland
86%
All local government units in Poland have been analysed regarding their consolidated debt. The consolidated debt was compared with the budget debt which is subject to monitoring and statutory restrictions. The scale of extra-budgetary debt has been revealed as recorded in the balance sheet of a local government unit, a parent entity. In practice, the consolidated balance sheet and debt presented in it are not subject to debates and analyses. Local governments refrain from auditing and publicising of the consolidated balance sheet. The article describes the risks related to unlimited local government debt. (original abstract)
W artykule oceniono wolumen i dynamikę należności od sektora niefinansowego oraz od sektora instytucji rządowych i samorządowych. Odpowiednio do aktywów skonsolidowanego bilansu przedstawiono tendencje w depozytach gospodarstw domowych. Wskazano na pozytywne kształtowanie się wybranych makrowskaźników kredytowo-depozytowych. (fragment tekstu)
Znowelizowane przepisy ustawy o rachunkowości określają zasady funkcjonowania jednostek powiązanych w ramach grupy kapitałowej. Są to wyodrębnione podmioty gospodarcze o różnych powiązaniach i zależnościach, które są zobowiązane do sporządzania sprawozdań finansowych ze swej działalności. Na ich podstawie opracowuje się skonsolidowane sprawozdanie finansowe, celem zaprezentowania sytuacji majątkowej i finansowej, wyniku finansowego oraz rentowności wszystkich jednostek tworzących grupę kapitałową. Obowiązek jego sporządzenia spoczywa na jednostce dominującej, która ma siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu w Polsce. Sprawozdanie obejmuje dane jednostki dominującej i jednostek zależnych wszystkich szczebli, bez względu na to, w jakim państwie znajduje się ich siedziba. Dane te powinny być zestawione w taki sposób, jakby grupa kapitałowa stanowiła jedną jednostkę.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie udziału Deutsche Bundesbanku w regulowaniu płynności Eurosystemu i ustalenie, jakie pozycje bilansu skonsolidowanego niemieckiego systemu bankowego i Eurosystemu przyczyniały się do zmiany tego udziału, oraz wskazanie, jakie następstwa wyniknęły z tego dla regulowania płynności Eurosystemu. (fragment tekstu)
Omówiono problem obowiązku i zakresu konsolidacji, jednolite zasady sporządzania i wyceny sprawozdań oraz procedury konsolidacyjne.
Podstawowym kryterium wyboru metody konsolidacji sprawozdań finansowych jest stopień powiązania jednostki kontrolującej z jednostką zależną. W artykule przedstawiono metody i zasady sporządzania sprawozdań finansowych i konsolidację metodą pełną, ustalanie wartości kapitału własnego w bilansie skonsolidowanym, wyłączenie wzajemnych należności i zobowiązań jednostek objętych konsolidacją oraz wyeliminowanie zysków i strat na operacjach wewnętrznych.
Celem niniejszego artykułu będzie próba weryfikacji poziomu płynności w gminie jako jednostce dominującej oraz w spółkach świadczących usługi z zakresu gospodarki komunalnej. Źródłem badania będzie skonsolidowany bilans jednostki samorządu terytorialnego, bilans jednostki budżetowej i zakładów budżetowych oraz jednostkowe sprawozdania finansowe spółek, za lata 2005-2007, świadczących usługi w gminie miejskiej Wałcz. Otrzymane wyniki w zakresie analizy płynności w spółkach zostaną skonfrontowane ze wskaźnikami sektorowymi opracowywanymi przez Komisję ds. Analizy Finansowej Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.(fragment tekstu)
W artykule omówiono istotę skonsolidowanego sprawozdania finansowego, jakie jednostki objęte są skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, metody i zasady sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych, zasady konsolidacji jednostek działających poza granicami kraju, podstawy sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego, zatwierdzanie, ogłaszanie i badanie skonsolidowanych sprawozdań finansowych.
Omówiono sprawozdania finansowe grup kapitałowych będące znaczącym instrumentem informacyjnym dla potencjalnych adresatów. Wartość informacyjna rocznych skonsolidowanych sprawozdań finansowych zależy od funkcjonującego prawa. Różnice wynikają ze struktury i zawartości skonsolidowanych sprawozdań finansowych
Przedstawiono istotę konsolidacji i skonsolidowanego sprawozdania finansowego według ustawy o rachunkowości i MSR, zakres i procedury konsolidacji bilansów metoda pełną oraz zakres i procedury konsolidacji rachunków zysków i strat metodą pełną.
Rezultatem łączenia firm może być struktura grupy lub struktura niegrupowa, czyli nabycie firmy podporządkowanej, przez zakup jej aktywów. Omówiono przyczyny łączenia się firm, metody połączeń i sposoby zapłaty za akcje firmy podporządkowanej, a także wybór metody sporządzania bilansu skonsolidowanego.
13
Content available remote Dualizm sprawozdawczości finansowej jednostek sektora finansów publicznych
72%
Cel - przedstawienie zróżnicowania zakresu sprawozdawczości finansowej jednostek sektora finansów publicznych wynikającego z podporządkowania dwom odmiennym regulacjom prawnym. Metoda badania - analiza istniejących przepisów, analiza literatury. Wynik - podporządkowanie sprawozdawczości finansowej jednostek sektora finansów publicznych różnym źródłom prawa skutkuje niejednolitym jej zakresem. Szczególny przypadek stanowi skonsolidowane sprawozdanie finansowe jednostki samorządu terytorialnego podporządkowane jednocześnie dwom regulacjom prawnym. Z kolei na objęcie obowiązkiem badania sprawozdania finansowego wpływają odmienne przesłanki. Oryginalność/wartość - usystematyzowanie zagadnienia sprawozdawczości finansowej sporządzanej przez jednostki sektora finansów publicznych celem właściwego identyfikowania tych jednostek w obszarze ich rachunkowości i sprawozdawczości finansowej. (abstrakt oryginalny)
Konsolidacja sprawozdań finasowych metodą pełną obejmuje tylko jednostki zależne od jednostki dominującej. Na podstawie tych sprawozdań można ocenić faktyczną sytuację gospodarczą, wynik finansowy oraz rentowność grupy kapitałowej. Sprawozdanie dostarcza również informacje o możliwości spłacania zobowiązań przez grupę kapitałową, o pozyskiwaniu i wykorzystaniu kapitału własnego i obcego, o zdolnościach płatniczych i o przychodach, kosztach i wyniku finansowym w przekroju określonych rodzajów działalności.
Przedstawione w artykule zmiany w zasadach sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych, jakie zostały przyjęte przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, będą obowiązywały od l stycznia 2005 roku w stosunku do tych jednostek gospodarczych, które nie są objęte Rozporządzeniem 1606/2002 Unii Europejskiej w sprawie stosowania międzynarodowych standardów rachunkowości, jeśli Komisja Europejska nie zmieni swego stanowiska z września 2003 roku, wyrażonego w jej Rozporządzeniu 1725/2003 w sprawie uznania i przyjęcia do stosowania wybranych międzynarodowych standardów rachunkowości. Zapewne zmiana stanowiska Komisji nastąpi w najbliższym czasie. Takie bowiem ustalenia, rozszerzające zakres stosowania MSR, były podstawą programu „Stabilnej Platformy", przyjętego przez IASB w uzgodnieniu z Komisją Europejską. Zmieniane zagraniczne i międzynarodowe zasady rachunkowości, w tym dotyczące rozliczania połączeń jednostek gospodarczych oraz sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych, pozostawiają regulacje polskie w pogłębiającej się niezgodności. Międzynarodowa harmonizacja rachunkowości, nie tylko w wymiarze orientacji na MSR, jak wskazano to we wcześniejszej części opracowania, wymusi jednak, prędzej czy później, konieczność dostosowania regulacji polskich do współczesnych rozwiązań międzynarodowych. Mimo, że proces ten w Polsce jest aktualnie prowadzony, to jednak nie uwzględnienie w nim ostatnich zmian w MSR oraz przyjętych nowych MSSF oznacza, że kolejka projektów zmian ustawy o rachunkowości się wydłuża, wskutek czego księgowy polski w ostatniej chwili przed koniecznością zastosowania nowych rozwiązań otrzyma następujące po sobie zmiany, nie mając zbytnio czasu na ich przeanalizowanie, a co więcej - wprowadzenie niezbędnych zmian do zinformatyzowanych systemów rachunkowości.
Jednym ze źródeł kreacji pieniądza, wpływającym na rozmiary jego podaży, jest zadłużenie netto sektora budżetowego. Najogólniej rzecz ujmując, stanowi ono dług podmiotów sektora budżetowego wobec krajowego systemu bankowego, zaciągnięty na finansowanie przeszłych lub obecnych deficytów budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz funduszów celowych, pomniejszony o stan wkładów utrzymywanych przez te podmioty na rachunkach w bankach i w banku centralnym. Wypada zaznaczyć, że możliwości finansowania deficytów takim długiem są prawnie ograniczone. Niesie on bowiem ze sobą określone skutki dla gospodarki. Wielkość zadłużenia netto sektora budżetowego ustala się na podstawie zestawienia bilansu banku centralnego i zbiorczego bilansu banków w ostatnim dniu miesiąca. Przyrost tego zadłużenia między dwoma okresami sprawozdawczymi oznacza zwiększenie długu sektora budżetowego wobec krajowego systemu bankowego. Zważywszy, iż szczegółowa analiza tej problematyki wykraczałaby poza zakres niniejszego opracowania, w jego treści zarysowanych zostanie jedynie kilka ważnych, zdaniem autora, kwestii. Na ogół uznaje się, że nadmierne finansowanie deficytu sektora budżetowego przez bank centralny poprzez monetyzację długu lub emisję dodatkowego tak zwanego "pustego" pieniądza prowadzi do wzrostu podaży pieniądza powodującego przyspieszenie procesów inflacyjnych. Zaspokajanie potrzeb pożyczkowych sektora budżetowego przez banki również niesie ze sobą ryzyko monetyzacji długu. Występuje ono zwłaszcza wtedy, gdy współpracujący z rządem bank centralny udziela kredytu wybranemu bankowi na zakup skarbowych papierów wartościowych. Wielu ekonomistów prezentuje pogląd, że zadłużanie się sektora budżetowego w bankach może powodować utrzymywanie się stóp procentowych na wysokim poziomie i ograniczać dostępność kredytu dla podmiotów sektora pozabankowego. Podkreśla się też, że banki mogą utrzymywać oprocentowanie kredytów na wysokim poziomie, ponieważ sektor budżetowy zazwyczaj nie jest wrażliwy na zmiany stóp procentowych. Wiąże się to z tak zwanym efektem wypychania. Zaznaczyć należy, że w artykule zagadnienie to nie jest rozpatrywane, zwłaszcza że problem efektu wypychania jest przedmiotem ożywionej dyskusji w literaturze. Kontrowersje dotyczą przy tym nie tylko jego mechanizmu, ale także tego, czy efekt ten w ogóle występuje. W praktyce, zadłużenie netto sektora budżetowego jest przedmiotem szczególnej uwagi ze strony banku centralnego, jego wzrost wywołuje bowiem odpowiedni przyrost podaży pieniądza. Zaś podaż pieniądza podlega regulacji banku centralnego, jako że jej zmiany warunkują możliwość realizacji podstawowego celu, czyli utrzymania stabilnego poziomu cen. W świetle przytoczonych poglądów powstaje pytanie, w jakim stopniu zadłużenie netto sektora budżetowego wpływało na wzrost podaży pieniądza w Polsce w latach 1996-2000 i jakie były tego konsekwencje. Podjęta w tym opracowaniu próba dotyczy badania przyczyn występowania zadłużenia netto sektora budżetowego w analizowanym okresie. (fragment tekstu)
Od nowego roku firmy zorganizowane w formie holdingów najprawdopodobniej będą mogły opodatkować się razem. Toczy się spór, jak duży udział w spółkach-córkach powinna mieć firma macierzysta.
Omówiono metody konsolidacji sprawozdań finansowych grupy kapitałowej, których konieczność sporządzania określa VII Dyrektywa EWG a także ich informacyjną funkcję dla udziałowców jednostki dominującej oraz potencjalnych inwestorów grupy kapitałowej.
Omówiono budowę grup kapitałowych według polskiego prawa oraz Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, a także metody konsolidacji i wyceny danych finansowych jednostek powiązanych. Zaprezentowano konsolidację finansową jednostek wielopoziomowej grupy kapitałowej w teorii i praktyce międzynarodowej. Przedstawiono praktyczne aspekty konsolidacji sprawozdań finansowych hipotetycznej dwupoziomowej grupy kapitałowej. Omówiono także zagadnienia rentowności kapitału własnego i wyceny wartości wielopoziomowej grupy kapitałowej.
Treść artykułu odnosi się do ważnej problematyki zasad i metod odwzorowania przez system rachunkowości powiązań kapitałowych jednostek gospodarczych. Autor szczegółowo analizuje uregulowania znowelizowanej Ustawy o rachunkowości odnoszące się do konsolidacji sprawozdań finansowych grup kapitałowych oraz omawia zagadnienia księgowego rozliczania prawnych połączeń jednostek gospodarczych, które reguluje w polskim prawie bilansowym nowy rozdział znowelizowanej 9 listopada 2000 roku Ustawy o rachunkowości - Rozdział 4a: Łączenie się spółek. Znowelizowane przepisy w zakresie konsolidacji są porównane z obowiązującymi w Polsce do końca 2001 roku rozwiązaniami określonymi w Ustawie o rachunkowości, aktach szczegółowych i szczególnych. Autor skoncentrował uwagę na rozliczaniu i wykazywaniu powiązań kapitałowych w podstawowych częściach sprawozdania finansowego, tj. bilansie oraz rachunku zysków i strat. Całość rozważań jest porównana i odniesiona do rozwiązań omawianych zagadnień zastosowanych w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.