Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Consolidation of companies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu jest ocena wpływu zmian organizacyjnych wynikających z połączenia przedsiębiorstw na funkcjonowanie znormalizowanego systemu zarządzania środowiskowego. Rozważania zawarte w artykule będą dotyczyły przypadku konsolidacji pięciu przedsiębiorstw działających w sektorze energetycznym. (fragment tekstu)
Na rynku usług ochroniarskich w Rosji dają się zauważyć tendencje konsolidacyjne. Powinno to sprzyjać podwyższaniu jakości tych usług oraz niestety ich cen. Na razie poziom cen zaniżany jest przez małe firmy, działające w szarej strefie. Oferują one najtańsze usługi, nie mające jednak wiele wspólnego z ochroną profesjonalną.
Ocena efektów finansowych na podstawie danych księgowych jest oprócz szacowania dodatkowych stóp zwrotu podejściem poszukiwań wzrostu wartości dla akcjonariuszy w wyniku fuzji i przejęć. Akcjonariusze spółek dokonujących fuzji i przejęć oczekują wzrostu korzyści, czyli wartości posiadanego majątku. Będzie to możliwe w efekcie poprawy wyników finansowych, które przyjęte przez rynek powinny skutkować wyższą wyceną akcji spółek po połączeniu. Poprawa lub spadek wyników finansowych mogą być mierzone wieloma zmiennymi opierającymi się na zysku lub przepływach pieniężnych. Są to mierniki pośrednie kreowania wartości dla akcjonariuszy. Ocena efektów finansowych na podstawie danych księgowych ma charakter długookresowy. Okres obserwacji obejmuje kilka lat przed realizacją i kilka lat po realizacji transakcji. Jest to uwarunkowane między innymi rocznym składaniem sprawozdań finansowych, ale przede wszystkim tym, że z ekonomicznego punktu widzenia trudno wyobrazić sobie zwrot z inwestycji w ciągu kilku miesięcy. (fragment tekstu)
W artykule omówiono ostatnią, najtrudniejszą fazę fuzji i przejęć zwaną fazą integracyjną, inaczej potransakcyjną czy implementacyjną. Obejmuje ona wprowadzenie zmian we wszystkich domenach działalności funkcjonalnej, struktur organizacyjnych oraz systemów i kultur łączących się organizacji, w celu ułatwienia ich konsolidacji.
5
75%
Celem opracowania jest przeanalizowanie zależności pomiędzy poziomem bliskości organizacyjnej na poziomie mezostrukturalnym łączących się firm a zakresem działań integracyjnych, realizowanych na etapie posttransakcyjnym. W zrealizowanych badaniach przyjęto założenie, że im firmy- partnerzy transakcji są bardziej podobne w wybranych obszarach, tym zakres integracji oraz jej dynamika jest wyższa. Badaniu poddano pięć transakcji przejęcia firm z sektora farmaceutycznego. Badania wykazały, że analizowane firmy, mimo przynależności do tej samej branży, cechują się niskim poziomem bliskości organizacyjnej, zwłaszcza w wymiarze struktury i kultury organizacyjnej. Koresponduje to z niskim poziomem integracji oraz przyjęciem długookresowej perspektywy integracyjnej rozpisanej na 3-4 lata funkcjonowania w strukturze połączeniowej. (abstrakt oryginalny)
|
2005
|
nr 3
119-127
Do 31 grudnia 2000 roku przepisy dotyczące łączenia spółek zawierał kodeks Handlowy z 1934 roku, zgodnie z którym mogły się łączyć tylko spółki tego samego typu, czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mogła się połączyć z inną taką spółką, a spółka akcyjna - tylko z inną spółką akcyjną. Pod rządami kodeksu handlowego nie było możliwe połączenie się spółki akcyjnej ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i odwrotnie. Wykluczone były także łączenia się spółek osobowych i kapitałowych z osobowymi. Taki stan rzeczy nie sprzyjał procesom konsolidacji. Przepisy dotyczące form prawnych spółek, które mogłyby się łączyć, wymagały dostosowania do oczekiwań przedsiębiorców, wybierających fuzję lub przejęcie jako drogę rozwoju.(fragment tekstu)
Omówiono sytuację Zakładów Azotowych w Tarnowie po zanegowaniu przez Ministerstwo Skarbu umowy sprzedaży tej firmy niemieckiemu koncernowi PCC. Załoga narzeka na brak konkretnych decyzji. Wiadomo jedynie, że będą dwa etapy prywatyzacji. Pierwszy ma polegać na wprowadzeniu firmy na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.
Artykuł omawia proces konsolidacji przedsiębiorstw sektora elektroenergetycznego, zwraca uwagę na korzyści z tego wynikające jaki i na zagrożenia.
|
|
nr 26
5-8, 10
19 kwietnia 2000 r. elektrownie "Jaworzno III", "Łaziska", "Łagisza", "Siersza" i "Halemba" uzyskały zgodę ministra skarbu na konsolidację. Artykuł omawia podstawowe informacje techniczno-ekonomiczne koncernu jak też każdej elektrowni osobno.
W artykule autorzy analizują celowość powołania Południowego Koncernu Energetycznego SA. Spojrzenie jest oparte na doświadczeniu w procesach restrukturyzacyjnych i prywatyzacyjnych w sektorze elektroenergetycznym.
Współcześnie sektor metalurgiczny jest jedną z ważnych branż przemysłu przetwórczego w Polsce. Jego największe ośrodki produkcyjne znajdują się w regionie śląskim i mazowieckim. Dominuje w nim hutnictwo żelaza i metali nieżelaznych, przy czym większość produkcji skupiona jest na stali. Jej jakość wytwarzania oraz ograniczenia poziomu emisji przy produkcji i zmniejszanie energochłonności czynią ten sektor najnowocześniejszym w Europie. Przyczyniają się do tego wymogi jakościowe stawiane przez głównego odbiorcę stali - przemysł samochodowy, inwestycje zagraniczne oraz znaczne środki uzyskane ze strony UE. Celem artykułu była analiza przyczyn procesu przejęć i fuzji w sektorze hutniczym na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem państw UE. Dotyczy ona ogólnej liczby połączeń w przekrojach strukturalnych według: przedsiębiorstw przejmujących i przejmowanych, liczby państw, w których miały miejsce, czasu dokonania fuzji i przejęć oraz rozkładu w poszczególnych latach według państw.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono przyczyny załamania polskiego przemysłu zbrojeniowego po 1989 r. Omówiono próby reform tego sektora podejmowane przez kolejne ekipy rządowe.
|
2002
2-4
Artykuł przedstawia Południowy Koncern Energetyczny SA jako największą firmę energetyczną w kraju. Omawia pierwszy rok funkcjonowania firmy. Zwrócono też uwagę na rządowy program funkcjonowania sektora paliwowo-energetycznego. Stawia pytanie: jaka powinna być polska energetyka, na jakim oparta paliwie i o jakie formy własości.
|
|
7
|
z. 4
159-162
Autor przedstawił zagadnienia związane z integracją przedsiębiorstw na poziomie branży. Działania tego typu do wielu lat podejmowane są w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej. W Polsce przykładem ich zastosowania jest branża mleczarska.
|
2002
|
nr 4
76-83
W obecnym czasie mają miejsce ogólnoświatowe tendencje do łączenia, wykupywania czy przejmowania firm. Fuzje i przejęcia podejmowane są z zamiarem osiągnięcia konkretnych celów strategicznych i finansowych. W artykule podjęto temat konsolidacji w przemyśle motoryzacyjnym omawiając fuzje Daimler-Benz i Chrysler, fuzje Daimler-Chrysler i Mitsubishi, fuzje Forda i Volvo, fuzje Renault i Nissana oraz alians strategiczny General Motors i Fiata.
|
|
nr 1
49-54
Po okresie gospodarki planowej, z limitowaniem nakładów i koncesjonowaniem działalności wydawniczej, w latach 90. nastąpił rozkwit podaży książki. Wzrastająca liczba wydawców spowodował znaczne rozdrobnienie podaży co decyduje o konieczności działania istniejących podmiotów w warunkach silnej konkurencji na rynku. Jednocześnie zauważa się tworzenie się grup wydawców, głównie przez wykup mniejszych wydawnictw przez większe. W artykule podano łączne nakłady i liczbę wydanych tytułów w latach 1990-1999.
W artykule przedstawiona została koncepcja łączenia spółek poprzez inkorporację jako element budowania ich wartości. Artykuł prezentuje elementy realizacji procesu połączenia związane z planem połączenia oraz parytetem wymiany udziałów. Na przykładzie spółek Automatika i Remech, pokazano obszary potencjalnych korzyści możliwych do uzyskania w wyniku realizacji połączenia oraz projekcję wyników finansowych. (abstrakt oryginalny)
|
2002
|
nr 4
23-27
Artykuł podejmuje problem tworzenia wartości dla akcjonariuszy przez procesy konsolidacji. Przedstawia sposoby przeprowadzania badań dotyczących zarządzania wartością przez fuzje i przejęcia oraz badań zbliżonych tematycznie, tzn. dotyczących efektów procesów konsolidacji. Omawia wyniki badań rynku amerykańskiego, brytyjskiego i polskiego.
Cel - Celem niniejszego badania jest zbadanie długoterminowych i krótkoterminowych reakcji cenowych po ogłoszeniu zamiaru zawarcia transakcji fuzji i przejęć. Metodologia badania - Badanie bazuje na 109 potencjalnych połączeniach spółek notowanych na giełdach Europy Środkowo-Wschodniej ogłoszonych w latach 2001-2014. W ramach badań krótkoterminowych reakcji cenowych, wykorzystane zostaje podejście analizy zdarzeń z zastosowaniem różnych modeli oczekiwanych stóp zwrotu. W ramach badań reakcji długoterminowych zastosowana zostaje metoda portfeli kalendarzowych testowanych z uwzględnieniem wpływu efektów wielkości spółki, momentum i wskaźnika wartości księgowej do rynkowej. Wynik - Wyniki wskazują na występowanie dodatnich i statystycznie istotnych ponadprzeciętnych stóp zwrotu ze spółek przejmowanych i przejmujących w ciągu pierwszych tygodni po ogłoszeniu zamiaru połączenia. Zaobserwowano również długoterminowe ujemne (jednak nieistotne statystycznie) anormalne stopy zwrotu ze spółek przejmujących. Oryginalność/wartość - Jest to pierwsze kompleksowe badanie reakcji cenowych po ogłoszeniu zamiaru połączenia na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. (abstrakt oryginalny)
Cel - Artykuł ma na celu sprawdzenie, czy wyniki finansowe przedsiębiorstw zaangażowanych w procesy konsolidacyjne w Polsce uległy poprawie, czy pogorszeniu na skutek przejęć. Metodologia badania - Do weryfikacji hipotez posłużą testy statystyczne dla różnic median i średnich. Wynik - Wyniki badania wskazują na pogarszanie się wyników finansowych spółek na skutek fuzji i przejęć. Sugerują też, że spółki przejmowane charakteryzowały się znacznie gorszymi wynikami finansowymi przed transakcją niż spółki przejmujące. Oryginalność/wartość - Artykuł stanowi pierwsze w Polsce opracowanie na tak dużej próbie liczącej 130 transakcji fuzji i przejęć, zbliżając się pod względem metodycznym do literatury zagranicznej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.