Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Construction loan
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Pojawienie się banków hipotecznych z pewnością przyspieszy rozwój rynku kredytów mieszkaniowych i budowlanych. Komisja Nadzoru Bankowego dała już pierwszą licencję na utworzenie takiej instytucji. Otrzymał ją razem z niemieckim partnerem Bank Rozwoju Eksportu.
Działania państwa wspierające nowe instytucje i systemy finansowania oraz kredytowania budownictwa mieszkaniowego, tj. system kredytowy i system społecznego budownictwa czynszowego finansowany z udziałem środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, wzbogacają ofertę banków, dostosowując ją do możliwości finansowych ich klientów zainteresowanych posiadaniem własnego mieszkania. Podstawą do wzbogacania oferty kredytowej banków są: ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i kredycie kontraktowym (z 26.10.1995) oraz ustawa o kasach oszczędnościowo-budowlanych i wspieraniu przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe (z 05.06.1997).
Kryzys budownictwa spółdzielczego i czynszowego w Polsce sprzyja wzrostowi zainteresowania zakupem lub budową lokalu mieszkaniowego przy finansowej pomocy banku. Oferta bankowa w zakresie kredytów na własne mieszkanie lub dom stale się rozszerza. Przybywa też banków, które wykazują coraz większe zainteresowanie tym rodzajem kredytowania. Mimo to nadal jedyną na polskim rynku instytucją finansową koncentrującą się ściśle na kredytowaniu budownictwa mieszkaniowego pozostaje Polsko-Amerykański Bank Hipoteczny SA.
Autor ukazuję nową formę działań banków polskich - tzw. kredyt konsolidacyjny. Dotyczy głównie budowy domów, mieszkań. Również jest tutaj ukazana kwestia dotycząca planów finansowych. Nowy trend ponadto obejmuje odchodzenie od kredytów w ROR na recz kart kredytowych.
Wiodącymi tematami podjętymi w artykule jest analiza dwóch obszarów badawczych występujących w literaturze. W pracy zostały zaprezentowane badania dotyczące wpływu zmiennych zarówno wewnątrzbankowych, jak i makroekonomicznych na kształtowanie się poziomu rezerw na straty kredytowe. Ponadto przedstawiono wnioski z analiz literaturowych dotyczących wygładzania dochodów. Część empiryczna została przeprowadzona w oparciu o próbę badawczą obejmującą sektor bankowy, z wyszczególnieniem sektora banków spółdzielczych w Polsce w latach 2008-2015. Pozyskane zmienne finansowe obejmują: aktywa ogółem, kredytyw ogółem oraz wynik bankowy netto. Na podstawie analizy danych stwierdzono, iż średni udział odpisów na rezerwy kredytowe względem aktywów jest bardziej stabilny w bankach spółdzielczych niż w bankach komercyjnych. Ponadto, badanie średniej relacji rezerw na kredyty zagrożone do kredytów ogółem wykazało, że banki spółdzielcze charakteryzowały się stopniowym wzrostem udziału rezerw od 2010 roku, ze szczególnym wskazaniem na gwałtowne zwiększenie ich poziomu w 2015 roku. Natomiast w bankach komercyjnych od 2010 roku zauważalny jest niewielki spadek udziału rezerw na straty kredytowe w kredytach ogółem. Analizując przeciętny poziom rezerw na straty kredytowe w porównaniu do wyniku bankowego netto wykazuje się, że w bankach spółdzielczych udział rezerw w wyniku bankowym netto wzrastał w latach 2008-2014 do poziomu ok. 7%. Z kolei sektor bankowy po silnym wzroście w 2009 roku odnotował znaczny spadek rezerw na kredyty zagrożone w relacji do wyniku bankowego netto w latach 2010-2011, po którym nastąpiła jego stabilizacja na poziomie wynoszącym ok. 14%.(abstrakt oryginalny)
W styczniu dostanie licencję pierwszy bank hipoteczny, stworzony przez Bank Rozwoju Eksportu i Reinische Hypotheken Bank. Artykuł omawia problem przekształcania banków uniwersalnych w hipoteczne gdyż będzie to odpowiedź na znalezienie niszy rynkowej.
Przybliżono pojęcie kredytu budowlano-inwestycyjnego. Szczegółowo opisano transakcję TRIGGER. Pod tym pojęciem rozumie się konstrukcję finansową służącą zabezpieczeniu ryzyka stopy procentowej.
Przedmiotem artykułu jest badanie stopnia obciążenia ratami kredytu budowlano-mieszkaniowego budżetów gospodarstw domowych w latach 2015-2021. Analizie i ocenie podlegać będzie wpływ zobowiązania na finanse powyższych podmiotów poprzez zestawienie wysokości przeciętnego dochodu rozporządzalnego gospodarstwa domowego z ratą kredytu budowlano-mieszkaniowego. Zawarta w badaniu tematyka jest obszerna nie tylko z uwagi na zmienne dochody rozporządzalne gospodarstw domowych, ale też ze względu na stale kształtujące się regulacje banków w sprawie oprocentowania i prowizji kredytu budowlano-mieszkaniowego. Zakłada się, że obciążenie gospodarstw domowych ratą kredytu jest bardzo wysokie, a istotny składnik aktywów sektora bankowego, jakim jest kredyt budowlano-mieszkaniowy, znacznie oddziałuje na możliwości finansowe konsumentów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problemów związanych z budownictwem mieszkaniowym, a w szczególności wyboru odpowiedniego wariantu finansowania inwestycji mieszkaniowej. Omówiono następujące instrumenty wspierania budownictwa mieszkaniowego: kredyty mieszkaniowe dostępne na rynku polskim, kasy mieszkaniowe i oszczędnościowo-budowlane, Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz ulga budowlana i inwestycyjna w podatku dochodowym.
W wyniku kryzysu głębokim przeobrażeniom uległ rynek deweloperskich kredytów komercyjnych. Przy braku nowych inwestycji deweloperskich szczególna rolę zaczęły odgrywać kredyty refinansowane. W artykule przedstawiono istotę i zalety tego typu rozwiązań.
Omówiono systemy kredytowania budownictwa mieszkaniowego funkcjonujące w gospodarce rynkowej, takie jak: kredyt kontraktowy, kredyt hipoteczny i kredyt komercyjny.
Celem opracowania jest wskazanie, jak dalece ujemny wpływ miał balast kredytowania budownictwa mieszkaniowego odziedziczony przez PKO bp od NBP, na działalność banku w latach 1989-1991.
Przedstawiono problem wysokiego oprocentowania kredytów budowlanych. Podkreślono, że od kilku miesięcy coraz większy wolumen stanowią kredyty hipoteczne denominowane w walutach obcych. Zwrócono uwagę na kredyty udzielane przez banki hipoteczne.
Artykuł omawia rozwój polskiej bankowości hipotecznej, która powstała na mocy ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych z 29 sierpnia 1997 r.
W Polsce rynek finansowania inwestycji mieszkaniowo-budowlanych jest jeszcze w fazie rozwoju. W dalszym ciągu brakuje odpowiednich mechanizmów oraz instytucji, które mogłyby zapewnić dobre i skuteczne kredytowanie tego rodzaju inwestycji. Tymczasem deficyt mieszkaniowy w kraju szacuje się na ok. 1,5 miliona lokali.
Autor analizuje poszczególne problemy związane z finansowaniem budownictwa mieszkaniowego. System ten obejmuje zasady i rozwiązania organizacyjne, które bezpośrednio wpływają na wydatkowanie funduszów finansowych na budownictwo mieszkaniowe.
Omówiono formy zabezpieczenia kredytów zaciąganych na indywidualne budownictwo mieszkaniowe takie jak: zabezpieczenia osobiste (np. weksle), prawa zastawnicze, gwarancje rządowe, ubezpieczenie i hipotekę, której poświęcono szczególną uwagę.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.