Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Consumer sale
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W najbliższym czasie jest planowane wejście w życie szeregu zmian w ustawie z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u. - stanowiących transpozycję unijnych przepisów tzw. pakietu VAT e--commerce. Państwa członkowskie UE są zobowiązane do zapewnienia funkcjonowania tych regulacji od 1.07.2021 r. Na dzień oddania niniejszego artykułu do publikacji projekt polskiej ustawy nowelizującej wciąż znajduje się na dość wczesnym etapie procesu legislacyjnego. Należy jednak spodziewać się, że polskie przepisy wejdą w życie w zakładanym terminie i nie będą znacząco różnić się od regulacji unijnych. Ogólne założenia pakietu były już częściowo opisywane na łamach "Przeglądu Podatkowego". Ze względu na wysoki poziom złożoności wprowadzanych rozwiązań niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie funkcjonowania planowanych przepisów w sposób przydatny do praktycznego ich stosowania na trzech modelowych przykładach: konsumenckiej sprzedaży wysyłkowej towarów wewnątrz UE, konsumenckiej sprzedaży towarów spoza UE oraz sprzedaży towarów za pośrednictwem handlowej platformy elektronicznej.(abstrakt oryginalny)
Wskutek wprowadzenia przepisów ustawy o sprzedaży konsumenckiej sprzedawca został obciążony dodatkową, obok rękojmi, odpowiedzialnością za jakość rzeczy świadczonej przy sprzedaży – odpowiedzialnością za niezgodność towaru z umową. Odpowiedzialność tę sprzedawca ponosi wobec kupującego w ramach umowy sprzedaży konsumenckiej, ale nie w obrocie konsumenckim. Taki wniosek wynika z różnicy pomiędzy brzmieniem art. 221 k.c., definiującym konsumenta, a kupującym – stroną sprzedaży konsumenckiej, gdyż nie każdy podmiot będący konsumentem w rozumieniu Kodeksu cywilnego będzie stroną umowy sprzedaży konsumenckiej. Sprzedaż konsumencka jest umową zawartą pomiędzy osobą fizyczną nabywającą rzecz ruchomą dla potrzeb osobistych (bez związku z działalnością zawodową lub gospodarczą) a sprzedawcą działającym w zakresie przedsiębiorstwa. Ograniczenia podmiotowo-przedmiotowe połączone z przesłankami zwalniającymi sprzedawcę z odpowiedzialności za niezgodność towaru z umową przesądzają o wąskim zakresie stosowania nowej regulacji. W sprzedaży konsumenckiej pojęcie niezgodność towaru z umową zastąpiło tradycyjne pojęcie wady. Jednakże analiza treści regulacji pozwala na wniosek, że dostosowanie prawa polskiego do standardów europejskich w zakresie pojęcia niezgodność towaru z umową mogłoby polegać na niewielkiej zmianie normatywnej definicji wady i uzupełnieniu przepisów dotyczących rękojmi o terminy załatwienia reklamacji bez potrzeby wprowadzania zupełnie nowej instytucji prawnej.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Aspekty prawne logistyki zwrotnej
100%
Logistyka zwrotna jest obszarem, który do tej pory nie był częstym przedmiotem zainteresowania środowiska naukowego ani biznesu. Sprawny system zarządzania zwrotami i reklamacjami przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw oraz podnosi poziom obsługi klienta. Obecnie rynek ulega ciągłym przekształceniom i staje się bardziej wymagający. Menedżerowie w wielu branżach zaczynają dostrzegać, że działania podejmowane przez jednego członka łańcucha dostaw mają wpływ na rentowność pozostałych. Najczęstszym powodem, dla którego firmy decyduje się na odwrócenie łańcucha dostaw, jest obniżenie kosztów poprzez ponowne wykorzystanie produktów i komponentów, które zostały zwrócone od ostatecznego miejsca konsumpcji do producenta. Drugą przyczyną jest wzrost sprzedaży przez Internet, gdzie prawdopodobieństwo zwrotów występuje o wiele częściej. W celu zapewnienia właściwej obsługi posprzedażowej firmy muszą inwestować w odpowiednie narzędzia, które będą obsługiwać zwroty i reklamacje składane przez klientów. Niestety, często zdarza się, że logistyka zwrotna nie jest brana pod uwagę podczas planowania strategicznego w przedsiębiorstwie, co skutkuje błędami w koordynowaniu tych procesów.
Artykuł podejmuje problematykę umowy sprzedaży występującej w polskim porządku prawnym. Wskazuje na wagę tego typu umowy, w tym jej funkcje ekonomiczną oraz stosunek do w pewnym sensie alternatywnej dla niej umowy zamiany; podając przy tej okazji treść zobowiązania sprzedawcy i kupującego, jakie łącznie definiują w Polsce kontrakt sprzedaży. W artykule przedstawiona została również ogólna charakterystyka "polskiej" umowy sprzedaży, przy czym uwypuklono odpłatny, dwustronnie zobowiązujący, wzajemny, konsensualny, przysparzający i kauzalny charakter tejże umowy, a także jej z reguły podwójny: zobowiązująco-rozporządzający skutek. Ponadto uwagi doczekał się sposób, za pomocą jakiego wprowadzono do polskiego języka prawnego pojęcie "sprzedaży konsumenckiej", które to pojęcie do końca 2002 r. było w Polsce terminem jedynie doktrynalnym (wchodziło tylko w zakres języka prawniczego). (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie warunków i sprawdzenie możliwości wprowadzania na rynku artykułów spożywczych strategii sprzedaży opartej na regionalnym pochodzeniu w wybranym regionie Polski - Wielkopolsce. Chodziło przede wszystkim o poznanie opinii i analizę preferencji konsumentów co do artykułów spożywczych pochodzących z regionu Wielkopolski, a także o określenie miejsca i znaczenia regionalnych produktów w ofercie rynkowej. (abstrakt oryginalny)
Niezgodność rzeczy z umową jest pojęciem wprowadzonym do polskiego prawa cywilnego wskutek implementacji dyrektywy 99/44. Pojęcie towaru niezgodnego z umową jest zaczerpnięcie z systemu prawa anglosaskiego, a jego założenie opiera się na rozumieniu, że sprzedawca w ramach umowny sprzedaży odpowiada za każde naruszenie swych obowiązków wobec kupującego i to bez względu na rodzaj i zakres tych uchybień, jak również niezależnie od tego czy ponosi winę za ich powstanie. (fragment tekstu)
Aby zapewnić właściwą użyteczność rozwiązań stosowanych w obszarze e-handlu (e-commerce), firmy powinny na bieżąco analizować przyzwyczajenia i preferencje swoich klientów ze szczególnym uwzględnieniem ich potrzeb w zakresie sposobów komunikowania się czy używanego oprogramowania, np. w procesie sprzedaży. Zgodnie z modelem wymagań FURPS opracowanym w firmie Hewlett-Packard wymagania dzielą się na funkcjonalne (Functional requirements) i niefunkcjonalne (pozafunkcjonalne, non-functional requirements). Użyteczność (Usability) jest jednym z podstawowych wymagań niefunkcjonalnych klientów oprócz niezawodności (Reliability), wydajności (Performance) i przystosowalności (Supportability). Jeżeli użyteczność uwzględni się zaraz na samym początku realizacji projektu, wówczas koszty późniejszych zmian będą niższe. Badanie konsumentów powinno być realizowane przez firmy jako ciągły proces: po pierwsze - na początku realizacji wszelakiego rodzaju przedsięwzięć e-commerce, aby określić długoterminowe cele związane z ich realizacją, po drugie - na bieżąco monitorując przedsięwzięcia i ich efekty, aby - jeżeli zajdzie taka potrzeba - wprowadzać korekty, a po trzecie - na zakończenie realizacji projektów e-commerce, aby dokonać ich oceny (fragment tekstu)
This study set out to investigate consumers' preference of shopping place for tomatoes in Kumasi and the factors that influence their choice. A multi-stage sampling technique was adopted to identify 399 respondents. Descriptive Statistics, Perception Index and Multivariate Probit (MVP) models were used for analysis. The study revealed that the majority of the respondents were aware of the sale of quality, locally produced tomatoes in the supermarkets and were also knowledgeable about the quality of these locally produced tomatoes. Empirical results from the MVP model revealed that socioeconomic factors such as income level, proximity to shopping place, education and age of respondent have a significant influence on consumers' choice of shopping venue for locally produced tomatoes. Perception statements with respect to health, economic, nutrition and service benefits provided by the various shopping places were also found to have a sig- nificant influence on consumers' choices when shopping for tomatoes. The study recommends that supermarkets should restructure their marketing plans by creating more awareness of locally produced tomatoes for consumers to purchase from them. Moreover, policy makers and business operators or entrepreneurs should consider proximity to consumers before siting their retail outlet (original abstract)
Podstawowym celem ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz zmianie kodeksu cywilnego jest ochrona praw konsumenckich. Ustawa wprowadza nowe rozwiązania zapewniające ochronę praw konsumenckich przy zawieraniu umowy sprzedaży, a w szczególności porusza zagadnienia sprzedaży konsumenckiej, reklamacji i gwarancji europejskiej. Na poziomie europejskim kwestie sprzedaży konsumenckiej i reklamacji reguluje Dyrektywa 1999/44/EC z 25 maja 1999 r. w sprawie niektórych aspektów sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z tym gwarancji (Dz.U. UE. L. 99.171.12). Z uwagi na fakt, iż sprzedawca jest w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do konsumenta, który nie zawsze posiada pełną informację o towarze, ustawodawca przygotował regulacje prawne, za pomocą których nakłada na sprzedawcę obowiązki względem kupującego. Natomiast kupujący, dzięki znajomości swoich praw i instrumentów prawnych zawartych w ustawie, może zabezpieczyć swoje interesy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi kontynuację rozważań na temat wprowadzenia do problematyki odpowiedzialności za jakość produktu. Część pierwsza została opublikowana w Problemach Jakości nr 7/2010. Przedstawiono teoretyczne aspekty związane z odpowiedzialnością za produkt, opisano szczególne warunki sprzedaży konsumenckiej, gwarancję oraz bezpieczeństwo produktów.
11
Content available remote Ekonomiczna analiza przepisów prawnych o sprzedaży konsumenckiej
67%
Celem niniejszego artykułu jest próba dokonania ekonomicznej analizy przepisów prawnych o sprzedaży konsumenckiej, a zwłaszcza dotyczących uprawnień z tytułu rękojmi, która jest immanentnie związana z umową sprzedaży. Wynika to stąd, że strony w umowach zawieranych z konsumentami nie mogą jej ograniczyć, a tym bardziej wyłączyć. Do uprawnień tych należy możliwość złożenia oświadczenia o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy bądź żądanie wymiany rzeczy na wolną od wad albo jej usunięcie. Tytułem wyrównania powstałego przy tym uszczerbku konsument może nadto dochodzić odszkodowania. Z punktu widzenia efektywności ekonomicznej warto zatem przeanalizować trafność alokacji praw i obowiązków po obu stronach, choćby pod kątem teorematu Pareto.(abstrakt oryginalny)
Zagadnienie ochrony konsumenta odgrywa centralną rolę w sferze europeizacji prawa zobowiązań zarówno państw starej UE, jak i krajów świeżo przyjętych do Unii. O ile jednak zjawisko to nie budzi większych wątpliwości w zakresie, w jakim dotyczy prawa materialnego, o tyle wśród nowych członków Wspólnoty związek między prawem prywatnym międzynarodowym a prawem europejskim jest słabo dostrzegalny.
Normy prawa karnego ze względu na swój charakter nie odgrywają pierwszorzędnej i znaczącej roli w ochronie praw konsumentów. Podkreślenia jednak wymaga fakt, iż w różnych ustawach szczególnych mogą występować i występują przepisy o charakterze karnym służące pośrednio ochronie konsumentów. W Polsce konsument jest nadal najsłabszym uczestnikiem rynku nie będąc świadomym przysługujących mu praw. W artykule dokonano przeglądu i analizy zapisów prawnych dotyczących ochrony konsumenta.
Konsumenci oczekują ofert nie tylko dopasowanych do nich i do ich potrzeb, ale też dostarczonych w odpowiednim czasie i miejscu. Chyba nic lepiej nie trafia w to oczekiwanie jak dobre rozwiązania mobilne, np. w postaci smartfonów mających stosowne aplikacje i pozwalających zaistnieć poszczególnym firmom u konkretnego użytkownika telefonów komórkowych. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.