Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 69

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Consumption of material goods
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W niniejszym artykule przybliżono charakterystykę i przejawy konsumpcji nietrwałej. Omówiono główne obszary konsumpcji indywidualnej przyczyniające się w około 70-80% do powodowania presji na środowisko przez konsumpcję ogółem. Zauważono, że presja konsumpcji dóbr i usług stale rośnie.
Czas wolny można określić jako "czas pozostający do osobistej dyspozycji człowieka po spełnieniu przez niego obowiązków zawodowych, rodzinnych, szkolnych oraz po zaspokojeniu potrzeb biologicznych organizmu". W pracy autorka podjęła próbę pokazania roli, jaką czas wolny pełni w procesach rozwoju społecznego i ekonomicznego.
Analiza wydatków gospodarstw domowych w latach 1990-1995.
Artykuł prezentuje i omawia wyniki analizy poziomu dobrobytu w Polsce w latach 1980-1997. Badania te zostały przeprowadzone w oparciu o metodykę omówioną w artykule zamieszczonym w "Ekonomiście" (nr 5, 2000). Wyniki badań wskazują, że po okresie wahań wskaźnika ISEW w latach 1980-1995 nastąpił okres spadku (1986-1990) w wyniku kryzysu gospodarczego w Polsce. W latach 90, po okresie wzrostu (1991-1995) wskaźnik ISEW wykazuje tendencję spadkową, co obserwuje się w gospodarkach innych krajów już od lat 70. Autorzy artykułu porównali zmiany ISEW i PKB per capita. Wykazany spodek ISEW przy równoczesnym wzroście PKB sugeruje, że niewłaściwa struktura produkcji i konsumpcji w Polsce może zagrozić trwałości rozwoju.
Przeanalizowano przemiany w wyposażeniu gospodarstw domowych w dobra trwałego użytku w trzech grupach: dobrach trwałego użytku usprawniające prace domowe, a także urządzenia służące rozrywce i pozyskiwaniu informacji i dobra związane z mobilnością członków gospodarstwa domowego. (oryg. streszcz.)
Jednym z zasadniczych efektów ekonomicznej transformacji w Polsce jest polaryzacja dochodów i w rezultacie zróżnicowanie poziomu i sposobu konsumpcji. Artykuł dokonuje analizy opinii o pojęciu bogactwa w mass mediach i jego ewolucji w świadomości społeczeństwa, począwszy od lat 70-tych.
Celem poznawczym badań było pokazanie prawidłowości zachowań w przestrzeni miejskiej zamożnych mieszkańców Warszawy, których zaliczyć można do kształtującej się w Polsce tzw. klasy metropolitalnej. Wywiady zostały przeprowadzone wśród 132 mieszkańców luksusowych mieszkań. Lokalizacji apartamentów wynika w zasadzie z dotychczasowej struktury społeczno-przestrzennej miasta i subiektywnej waloryzacji przestrzeni Warszawy. Jednym z głównych motywów zamieszkania w apartamentach jest poczucie bezpieczeństwa, kolejnym, bardzo ważnym - "bycie między swoimi" oraz prestiżowy charakter miejsca. Mieszkańcy apartamentów w jeszcze większym stopniu niż pozostali zamożni mieszkańcy stolicy tworzą wokół siebie "osobne światy". Przede wszystkim izolowany, dobrze chroniony świat mieszkania i konsumpcji, a więc luksusowe butiki, malle, restauracje i puby, prywatne szkoły dla dzieci, a także świat dalekich i bliższych krajów, w których spędza się letnie i zimowe wakacje, nie licząc służbowych podróży. Między licznymi punktami zainteresowań w mieście, w którym żyją, przemieszczają się dobrymi samochodami, mając niewielki jedynie kontakt z tzw. życiem ulicy. (abstrakt oryginalny)
Analiza poziomu i struktury spożycia artykułów powszechnego użytku w poszczególnych typach gospodarstw domowych obejmuje skalę i kierunki zmian w konsumpcji oraz jej przemiany. Podstawowym źródłem informacji były wyniki badań budżetów gospodarstw domowych z lat 1976- 1987, ale część danych z lat 1977 i 1978 uzyskano w wyniku przeliczeń bądź szacunków z materiałów źródłowych pochodzących z Departamentu Badań Społecznych GUS. Analizie poddano tkaniny /bawełniane i bawełnopodobne, wełniane i wełnopodobne, lniane i konopne oraz jedwabne i jedwabnopodobne/, obuwie /skórzane, tekstylne, z tworzyw sztucznych, gumowe i gumowo-tekstylne/ oraz środki piorące i myjące. Konsumpcję tych artykułów rozpatrywano pod kątem wielkości wydatków i spożycia w jednostkach naturalnych oraz struktury wewnętrznej wydatków według grup społeczno-ekonomicznych. (fragment tekstu)
Synteza zawiera bliższą analizę konsumpcji dóbr trwałych w grupie ludności rolniczej. Zagadnienie to rozpatrywane jest w kontekście jego znaczenia dla motywacji poprodukcyjnych rolników. Jest to między innymi ciekawy materiał do przemyśleń nad zasadami polityki interwencyjnej państwa w sferze rolnictwa. (fragment tekstu)
Synteza wyników badań nad wydatkami i stanem posiadania dóbr trwałych wykazuje znaczne i pogłębiające się opóźnienie gospodarstw polskich w stosunku do państw Europy Zachodniej. Opóźnienie to w wyraźnie zaniżonych szacunkach wynosi od 10 do 15 lat. Pogłębia się również rozwarstwienie stanu posiadania między grupami społeczno-ekonomicznymi gospodarstw, a także wśród owych grup. Wyniki badań wskazują na rosnące w latach osiemdziesiątych znaczenie czynnika dochodów, który wyraźnie kształtował wydatki na dobra trwałe. Rosnące znaczenie tego czynnika obserwuje się również /o czym już wspomniano/ w analizach spożycia innych artykułów. (fragment tekstu)
Lista jakichkolwiek publikacji na temat luksusu i zbliżonych z nim zagadnień jest w Polsce znikoma, a artykuły, które już się pojawiają, dość pobieżnie przedstawiają tę złożoną tematykę. Jednak w czasach, gdy coraz więcej marek ze świata luksusu pojawia się na naszym rodzimym rynku warto bardziej przyjrzeć się znaczeniu słowa "luksus" wraz z całą jego otoczką i tym samym dokonać dokładnej analizy. W celu lepszego usystematyzowania rozważań na ten temat chcieliśmy przybliżyć kluczowe definicje oraz pojęcia nieodzownie związane z luksusem. Jednocześnie staraliśmy się, aby opisywać je z należytą dbałością o język i formę, które nie powinny ujmować prestiżu, jaki mu się należy. Nie ulega wątpliwości, że luksus kojarzy się z Francją i właśnie w publikacjach francuskich odnajduje się najwięcej informacji na zadany temat, jak też ich lista wydaje się najpełniejsza. Pragnąc zachować dokładny sens słów francuskich, w niektórych przypadkach nie można obejść się bez ich używania z pominięciem tłumaczenia. Naszym zdaniem tylko w ten sposób można wyrazić pełnię luksusu wraz z całą magią i tajemniczością, jakie są z nim związane. Oczywiście na potrzeby niniejszego artykułu pojęcie luksusu zostało ograniczone do dóbr i marek luksusowych oraz innych zagadnień z nimi powiązanych.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest próba przedstawienia homogenizacji i hetorogenizacji konsumpcji końca XX i początku XXI wieku na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem dysproporcji pomiędzy masową konsumpcją krajów wysoko rozwiniętych gospodarczo a niedokonsumpcją krajów słabo rozwiniętych gospodarczo. Ponadto, pokrótce omówiono podstawowe czynniki ekonomiczne i pozaekonomiczne kształtujące proces integracji społecznej oraz dezintegracji dobrobytu ludności. W opracowaniu wykorzystano literaturę w zakresie obranego do analizy przedmiotu badań, materiał stanowiły raporty, ekspertyzy OECD, FAO, ONZ, EUROSTAT oraz informacje dostępne na stronach internetowych. W opracowaniu wykorzystano metodę opisową i porównawczą. (fragment tekstu)
Współczesną fazę rozwoju gospodarczego nazywa się coraz częściej gospodarką konsumpcyjną albo inaczej - kapitalizmem konsumpcyjnym. Wyrazem tego jest szybki wzrost konsumpcji i wyraźna poprawa poziomu życia społeczeństw krajów wysoko i średnio rozwiniętych, a w aspekcie naukowym dynamiczny rozwój badań konsumpcji. Konsumpcja staje się w ostatnich dekadach jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą kategorią nie tylko ekonomii, ale także innych dyscyplin społecznych, a szczególnie socjologii i psychologii. W badaniach poziomu konsumpcji ludności ważny jest nie tylko bezwzględny poziom konsumpcji, ale również i to, w jakim stopniu konsumpcja zaspokaja potrzeby i oczekiwania człowieka. Konsumpcja powinna być zatem zawsze odnoszona do potrzeb ludzkich. Stopień zaspokojenia potrzeb ludzkich wynika z konsumpcji dóbr materialnych i usług oraz wykorzystania walorów środowiska naturalnego i społecznego. Jest to swoistą miarą poziomu życia i dobrobytu. (fragment tekstu)
15
Content available remote Consumerism - the Way to Achieve Happiness or the Failure of Life?
84%
W artykule podjęto istotny i społecznie ważny temat złudnego szczęścia w konsumpcyjnym społeczeństwie. Upowszechnienie się materialistycznych systemów wartości i konsumpcyjnego stylu życia powoduje, że wiele ludzi staje się niewolnikami dóbr materialnych. Wciąż rosnące potrzeby trzeba stale zaspokajać, aby w konsumpcyjnym wyścigu nie być gorszym od ludzi z naszego otoczenia. Poczucie naszego szczęścia, wynikające z posiadania wartości materialnych i możliwości konsumpcyjnych, może szybko zamienić się w rozczarowanie i smutek, kiedy jakaś nowa potrzeba nie zostanie w porę zaspokojona. W kulturze konsumpcji i materializmu głównym nakazem jest bycie szczęśliwym, a sposobem na to jest kupowanie, gromadzenie i konsumowanie dóbr, tym samym podnoszenie swojego prestiżu w oczach innych. Artykuł ma charakter teoretyczny, ale zawarty jest w nim przegląd różnych badań polskich i zagranicznych nad poczuciem szczęścia w postawach i zachowaniach konsumpcyjnych. Jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy rzeczywiście więcej zawsze znaczy lepiej i szczęśliwiej. Wnioski z wielu przytoczonych badań powinny otworzyć oczy zniewolonych konsumentów na to, że poszukiwanie wyłącznej przyjemności w konsumpcji nie jest drogą do prawdziwego szczęścia. (abstrakt oryginalny)
Optymistyczne prognozy rozwoju gospodarczego w Europie Zachodniej poprawiają nastroje tamtejszych konsumentów, a także producentów w branżach zaspokajających popyt ludności. Instytuty badań rynkowych przewidują przy tym wyrównanie w czołowuch krajach dynamiki wydatków na towary i usługi.
Rosnący rozwój cywilizacyjny idzie w parze ze wzrostem konsumpcji energii elektrycznej. Ten wzrost zależności od energii sprawia, że produkcja wyrobów elektrotechnicznych systematycznie zwiększa się, także w Polsce. Produkcja w tym sektorze, począwszy od 1993 r. rokrocznie rośnie u nas o ok. 20 procent Oznacza to, iż sektor elektrotechniczny w Polsce osiąga dwukrotnie większą dynamikę rozwoju niż cały krajowy przemysł.
Autor opisuje zjawisko konsumpcji. Konsumpcja to działanie ludzi ukierunkowane na bezpośrednie zaspokojenie potrzeb osobistych poprzez zużycie lub użytkowanie dóbr i usług. Obok ekonomicznych lub socjologiczno-ekonomicznych przyczyn konsumpcji występują też takie, których natura jest psychologiczna. Analiza konsumpcji może być przeprowadzana z poziomu mikroekonomicznego oraz poziomu makroekonomicznego. W 2005 r., po 16 latach transformacji gospodarczej, gospodarstwa domowe osiągnęły poziom spożycia indywidualnego wyższy realnie o ok. 60% od jego poziomu z 1989.
Współczesna nam cywilizacja opiera się bardzo mocno na wizualizacji, wykorzystaniu obrazu, ilustracyjnej egzemplifikacji. Obraz staje się środkiem przekazu i nośnikiem informacji, zaś media wykorzystujące obraz zyskują ogromną przewagę nad tymi, które posługują się tylko słowem. W centrum uwagi socjologów kultury koncentrujących się na analizie zagadnień związanych z komunikacją masową znajdują się: telewizja, prasa i ewentualnie zewnętrzne nośniki reklamy, które także wykorzystują obraz. Podkreślana w początkach XX wieku, zwłaszcza przez szkołę chicagowską, pozytywna potencjalna rola prasy znacznie spadła - niegdyś upatrywano w niej antidotum na gwałtownie pojawiające się, negatywne skutki rewolucji przemysłowej i przemian społecznych za nią idących. Na początku wieku XX pojawiły się w socjologii koncepcje (np. Gabriela Tarde'a), które legły u podstaw socjologicznych metod prowadzenia badań nad prasą i jej oddziaływaniem. (fragment tekstu)
Celem artykułu są teoretyczne rozważania nad konsumpcją opartą na dostępie, jako alternatywą wobec konsumpcji opartej na posiadaniu. Autorka dokonuje konceptualizacji pojęcia konsumpcji współdzielonej, identyfikuje jej wymiary i przeciwstawia ją konsumpcji opartej na posiadaniu. Wywód wzbogacono przykładami z rynku. Zastosowane metody badawcze to synteza literatury przedmiotu oraz analiza deskryptywna. Artykuł ma charakter przeglądowy.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.