Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 106

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Consumption patterns
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Economic activity consisting in the provision of services in the field of protection of persons and property is an important branch of the economy due to the protection of public safety. It is subject to licensing, but the legislator goes even further, because the Act on the Protection of Persons and Property not only defines the principles of conducting this activity, but also indicates categories of areas, facilities and equipment, which ought to be subject to mandatory protection (Article 5 of Act of the Protection of Persons and Property, called later: APPP). The subject of this article the due diligence standard applicable to entrepreneurs performing protection services for facilities which are subjects to mandatory protection. The main goal is pointing out how it differs from the due diligence standard of entrepreneurs protecting other objects (not subject to mandatory protection). This issue will affect the scope of the entrepreneur's liability for improper performance of the contract for the protection service. Interpretation of existing legal regulations indicates that in the case of objects which are subjects to compulsory protection the entrepreneur's liability due to improper performance of the contract is more strict. There is an high level of the pattern of due diligence in relation to the general standard of due diligence to perform the protection service in relation to other facilities that are not subject to compulsory protection and they have no protection plans (art. 355 § 2 of the Civil Code called later: CC).(author's abstract)
Jednym z podstawowych czynników determinujących zachowania konsumentów jest kultura. Oddziałuje ona niemal na wszystkie sfery życia człowieka. Wpływa na sposób odżywiania się, ubierania, urządzania mieszkania, stosunek do pracy oraz innych osób. Z punktu widzenia wpływu kultury na zachowania konsumentów ważne jest, że kultura wyznacza i oferuje członkom danej społeczności zasady, wzory zachowań, zbiory pewnych standardów. (...) Sedno kultury to tworzenie i przekazywanie wzorów zachowań, dlatego kultura jest podstawą zachowań konsumentów, ponieważ wpływa na postawy konsumentów. (fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono naśladownictwo, konsumpcję ostentacyjną i snobizm jako specyficzne zjawiska o charakterze psychospołecznym występujące w zachowaniach konsumpcyjnych. Jednocześnie zaprezentowano skłonność polskich konsumentów do ich ujawniania, ich szczególne przejawy w zachowaniach Polaków oraz determinanty występowania. Podstawą dokonanej tu charakterystyki są wyniki ogólnopolskich badań, zrealizowanych w 2010 r. na próbie 1200 osób, w formie wywiadu osobistego.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono zagadnienie zrównoważonej konsumpcji. W pracy skupiono się na przykładowym produkcie, jakim są oleje roślinne. Jednym z elementów zapewniających zrównoważoną konsumpcję jest wypracowanie odpowiednich wzorców konsumpcji. Jest to zagadnienie złożone, gdyż wymaga przekrojowych badań interdyscyplinarnych. Punktem wyjścia do ich stworzenia może być przeprowadzona w artykule charakterystyka profilów konsumentów olejów roślinnych w Polsce w kontekście założeń zrównoważonej konsumpcji. W jej opracowaniu wykorzystano wyniki ogólnopolskich badań ankietowych. Uzyskane wyniki mogą być przydatne także przy przygotowywaniu kampanii społecznych dotyczących tego zagadnienia. (abstrakt oryginalny)
Korzystne uwarunkowania polityczne i gospodarcze w krajach Europy Zachodniej spowodowały, że konsumenci stali się aktywnymi i dojrzałymi uczestnikami rynku. Postępująca rewolucja informacyjna spowodowała, że stali się oni o wiele bardziej wymagający, wyedukowani i świadomi swoich potrzeb. Zaczęli inicjować dialog z markami i przestali być pasywni w stosunku do innych uczestników rynku. Te zmiany profilu konsumenta nie dokonywały się w Polsce symultanicznie z powodu izolującego systemu politycznego. Przełomowa okazała się transformacja systemowa, która wiązała się z liberalizacją handlu, konsekwencjami społecznymi i prawnymi. Katalizatorem zmian w dziedzinie konsumpcji była również akcesja Polski w struktury Unii Europejskiej, która przybliżyła polskiego konsumenta do europejskich wzorców zachowań. W artykule autorka nakreśla model nowej konsumpcji, a następnie dokonuje analizy wybranych zachowań polskiego konsumenta na przestrzeni ostatnich 10 lat i podejmuje się oceny ich zmian pod kątem stopnia adaptacji globalnych wzorców konsumpcji.(abstrakt oryginalny)
Współczesny handel detaliczny odgrywa istotną rolę w kształtowaniu poziomu, struktury i wzorców konsumpcji, przy czym w ostatnich latach rola ta zmieniła się z "pasywnej" (polegającej na zaspokajaniu potrzeb) w "kreatywną" (polegającą na kreowaniu potrzeb i następnie dostarczaniu dóbr i usług je zaspokajających). W tym rozumieniu handel stał się instrumentem konsumpcji. Przyjmując takie rozumienie współczesnego handlu, w artykule przedstawiono zjawisko rytualizacji konsumpcji. Polega ono m.in. na tworzeniu obudowy kulturalno-handlowej dla tradycyjnych wydarzeń. Współcześnie zjawisko to rozwija się w stronę kreatywną i odnosi się nie tylko do tworzenia obudowy znanych wydarzeń społecznych, ale także do samego kreowania takich okazji i dalej katalizowania zainteresowania nimi społeczności poprzez oferowanie produktów bezpośrednio do nich nawiązujących. Proces ten planują, organizują i realizują dwie grupy podmiotów, tj. producenci i handlowcy. Producenci dostarczają przedmioty wymiany, wspierają je masową kampanią marketingową, z kolei handel tworzy miejsce fizycznego kontaktu klienta z daną ofertą. W tym rozumieniu handel detaliczny uczestniczy w tworzeniu nowych zachowań konsumpcyjnych (rytualizacja konsumpcji). (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza wpływu nowych trendów w dziedzinie konsumpcji, takich jak: ekologizacja konsumpcji, indywidualizacja, domocentryzm, tradycjonalizacja czy globalizacja konsumpcji na sposoby aranżacji przestrzeni mieszkalnej. Egzemplifikację rozważań stanowić będą badania pod kierunkiem autorki, opracowania dotyczące wrocławskich gospodarstw domowych, których członkowie w ciągu ostatniego roku przeprowadzili się do nowego mieszkania lub domu. Badania zostały przeprowadzone w 2013 roku na próbie 150 jednostek badawczych za pomocą kwestionariusza ankiety.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Intricacies of Modern Consumption : Consumerism vs. Deconsumption
75%
The subject of considerations in the paper is a reflection on modern consumption. The author, in search of an answer to the question what main orientations determine consumer behaviour in the market, formulates the hypothesis that deconsumption may become a permanent trend in the development of modern consumption. In order to verify this hypothesis, consumerism along with its main styles and deconsumption as a response to excessive consumption are analysed. The author presents forms of deconsumption, i.e. sustainable consumption, green consumerism, ethical consumption, anti-consumption and consumer movements promoting such forms of consumption. In the conclusions, he points to the development potential of deconsumption manifested in a growing number of consumers who are changing their consumption habits into more socially and environmentally friendly ones. (original abstract)
9
75%
W społeczeństwach kapitalistycznych wysokorozwiniętych zwanych konsumpcyjnymi dominuje orientacja na nabywanie coraz to nowych produktów. Orientację tę wspierają zarówno producenci, którzy zyskują na ciągłym wzroście popytu na nowe produkty, jak i państwo, które czerpie korzyści z podatków od dóbr i usług konsumpcyjnych. Podejmowane są różne działania stymulujące ludzi do zakupów, które przybierają postać przedsięwzięć marketingowych (np. reklama, promocje), jak i rozwiązań finansowych wspomagających sprzedaż, np. mniejszy podatek VAT, dogodniejsze kredyty, itd. Wszystko to prowadzi do rozwoju hiperkonsumpcji. Należy się zatem zgodzić z tezą Z. Baumana, że życie w społeczeństwie konsumpcyjnym polega na ciągłym nabywaniu, spożywaniu, użytkowaniu, pozbywaniu się odpadów, aby następnego dnia rozpocząć wszystko od początku. Konsekwencją tych zachowań jest z jednej strony nadprodukcja dóbr konsumpcyjnych, a z drugiej strony - wzrost zagrożeń ekologicznych. Wraz z rozwojem hiperkonsumpcji pojawiają się postawy krytyczne wobec niej, wskazujące na zagrożenia związane z jej ekspansją we współczesnym świecie. Upowszechniają się nowe formy zachowania w konsumpcji, m.in. zrównoważona konsumpcja, dobrowolna prostota w konsumpcji (voluntary simpicity), wolniejsze życie (slow life) itd. Głównym celem opracowania jest refleksja nad współczesną konsumpcją. Autor poszukuje odpowiedzi na pytanie: jakie najważniejsze orientacje wyznaczają zachowania konsumentów na rynku? W związku z tym pytaniem stawia tezę, że dekonsumpcja może stać się trwałym trendem rozwoju współczesnej konsumpcji. W celu weryfikacji postawionej tezy wykorzystana została metoda studiów literaturowych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawione zostały zmiany zachodzące w poziomie i strukturze spożycia podstawowych produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego w Polsce i piętnastu krajach Unii Europejskiej, w latach 1961-2002, szczególnie pomiędzy 1990 a 2002 rokiem. Dokonano też próby scharakteryzowania i sklasyfikowania wzorców konsumpcji żywności występujących w UE.
Konsumpcja, będąc jedną z ważniejszych kategorii w ekonomii, podlega wielu zmianom, które determinowane są m.in. procesem globalizacji oraz integracji europejskiej. Celem rozważań jest ukazanie dokonujących się w Polsce przemian w konsumpcji, które wyrażają się jej unowocześnieniem oraz ich wybranych uwarunkowań, a także dystansów dzielących polskich konsumentów od konsumentów z wysoko rozwiniętych gospodarczo państw Unii Europejskiej. Wzrost gospodarczy nie przekłada się bowiem automatycznie na postęp cywilizacyjny. Dystanse cywilizacyjne wyrażają się w wielu wymiarach, a w tym w zakresie ekonomicznym, społecznym, demograficznym i kulturowym. Artykuł został oparty na analizie danych wtórnych, a w szczególności raportów badawczych oraz danych gromadzonych przez Eurostat i Główny Urząd Statystyczny. Wiedza o różnicach występujących w poziomie konsumpcji między krajami członkowskimi Unii Europejskiej może stanowić podstawę budowy strategii przedsiębiorstw uwzględniających potrzeby konsumentów oraz być wykorzystywana w projektowaniu działań marketingowych firm funkcjonujących na rynku Unii Europejskiej. Artykuł jest przeglądem literatury. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Life Cycle Income and Consumption Patterns in Poland
75%
This paper investigates the life cycle profiles of income and consumption and relative income mobility in Poland - a transition economy facing rapid structural economic and social changes. According to my results, and in line with the empirical evidence for advanced economies, the age-profiles of average income and consumption in Poland exhibit a hump. The inequality of income over the life cycle is found to flatten relatively quickly in Poland, which contrasts with the approximately linear shape observed in the US. When individual income process is fitted to match the Polish inequality profile, it exhibits less persistence than in the US. Past earnings turn out to affect current income more strongly for the group of more educated individuals. Moreover, and in contrast to the permanent income hypothesis as well as findings for other economies, no evidence of an increase in consumption inequality for households older than 30 years is found. Finally, the obtained estimates of relative income mobility in Poland are higher than those for developed countries. (original abstract)
Warunkiem stania się "zielonym" konsumentem jest kształtowanie i rozwijanie świadomości ekologicznej jako koniecznego warunku podjęcia systematycznych, przyjaznych środowisku działań, włącznie ze zmianą stylu życia. Świadomość ekologiczna to zespół informacji i przekonań na temat środowiska naturalnego oraz przestrzeganie związków między stanem i charakterem środowiska naturalnego a warunkami i jakością życia człowieka. Świadomość ekologiczna to nie tylko system wiedzy dotyczącej stanu środowiska, ale również system wartości wyrażony na ogół poprzez ekologiczne preferencje oraz postawy rozumiane jako gotowość do pozytywnego działania na rzecz ochrony środowiska. (fragment tekstu)
W literaturze istnieje wiele różnych teoretycznych podejść dotyczących kierunków rozwoju konsumpcji. Część z nich upatruje w konsumpcjonizmie i kulturze konsumpcji sił napędowych współczesnej konsumpcji, inne natomiast wskazują na ruchy społeczne konsumentów dążących do ograniczenia nadmiernej konsumpcji. Głównym celem opracowania jest opis alternatywnych form konsumpcji wobec hiperkonsumpcji stymulowanej ideologią konsumpcjonizmu. Realizacja założonego celu była możliwa dzięki zastosowaniu metody analizy krytycznej źródeł literaturowych krajowych i zagranicznych dotyczących konsumpcji. W wyniku badań wskazano na różne alternatywne formy przedsięwzięć, które ograniczają wpływ ideologii konsumpcjonizmu na decyzje konsumenckie. Przedstawiono wybrane ruchy antykonsumpcyjne. Implikacjami praktycznymi przeprowadzonych badań jest wskazanie na dwa przeciwstawne kierunki rozwoju konsumpcji, mianowicie zwiększoną konsumpcję dóbr zaspokajających potrzeby wyższego rzędu oraz rosnące znaczenie postaw i zachowań związanych z ograniczaniem konsumpcji. Natomiast implikacją społeczną opracowania jest uwypuklenie znaczenia form alternatywnej konsumpcji w rozwoju konsumpcji. Artykuł ma charakter koncepcyjny. (abstrakt oryginalny)
Celem rozważań jest zwrócenie uwagi na nowe tendencje w procesie konsumpcji. Ujawniają one znaczącą rolę konsumenta w procesach rozwoju, a zwłaszcza związek z wieloma współczesnymi problemami społecznymi, ekonomicznymi i ekologicznymi. Autorzy, na tle przeglądu literatury światowej, prezentują główne trendy w konsumpcji. Znaczące są te, które zmieniają postrzeganie przez konsumentów oczekiwanej wartości. Wyniki tych analiz mogą służyć doskonaleniu strategii biznesu. (abstrakt oryginalny)
Celem rozważań jest określenie istoty konsumpcji zrównoważonej i jej ekonomiczno- społecznych uwarunkowań. Badania oparto na literaturze przedmiotu. Wskazano na istnienie wąskiego i szerokiego ujęcia definicji konsumpcji zrównoważonej. W wąskim ujęciu jest ona utożsamiana z ekokonsumpcją, natomiast w szerokim sprowadza się do uwzględniania w wyborach konsumenckich trzech aspektów: ekonomicznego, ekologicznego i społecznego. Jako zjawisko alternatywne do konsumpcjonizmu przejawia się obecnie w postaci konsumpcji kolaboratywnej, dekonsumpcji oraz konsumpcji odpowiedzialnej. W artykule o charakterze koncepcyjnym wskazano na uwarunkowania popytowe i podażowe rozwoju konsumpcji zrównoważonej. (abstrakt oryginalny)
Development patterns of any country are determined by a wide array of factors. Those factors differ in developed and less developed countries. Developed countries, as a rule, rely on human resources, while less developed countries build their wellbeing on available natural resources. Anyway, income distribution across society of any country is an important constituent of entrepreneurship competitive potential. If the middle class prevails in a society, a consumption and saving model is to be expected, and if, on the contrary, lower or upper class dominates, the prevailing lifestyle and consumption patterns will be different. Successful entrepreneurship, which is the precondition of competitiveness of any country, requires clear understanding what income distribution patterns are characteristic for different countries and how these distribution changes are reacting to external factors, such as macroeconomic cycles in partnering countries or political climate, Trumps' policy, Brexit scenarios, Eurozone or global crises etc. The presented here study will be based on the comparison of distribution patterns of income and wealth in developed European countries, which would be represented by Germany, then in comparatively less developed European countries, which would be represented by Lithuania and Romania, and also in Qatar. After juxtaposing of income distribution patterns and generalizations, sensitivity of income distribution across society to external factors, listed above, will be checked. For that purpose, a modelling tool provided by the Passport database owned by the Euromonitor International Company will be used. This modelling tool is available for official subscribers of the Passport. The obtained results reveal income distribution patterns and resilience of the selected countries to external factors. The results have both theoretical and practical value since consistent patterns of income and wealth distribution are revealed. (original abstract)
We introduce consumption habits into a real-business-cycle setup augmented with a detailed government sector. We calibrate the model to Bulgarian data for the period following the introduction of the currency board arrangement (1999- 2018). We investigate the quantitative importance of the presence of internal consumption habits motive for the propagation cyclical fluctuations in Bulgaria. Allowing for internal habits in household's consumption improves the model performance against data, and in addition this extended setup dominates the standard RBC model framework without habits. Therefore, the computational experiments performed in this paper suggest that habits are a quantitatively important model ingredient, which should be taken into consideration when analysing the effects of different policies in Bulgaria. This result can be viewed as an empirical validation of the habit model, and a rejection of the model without habits in the case of Bulgaria. In addition, we also demonstrate that internal habits are quantitatively more important than external habits for the Bulgarian business cycle. (original abstract)
Problematyka podjęta w artykule dotyczy jednej z form realizacji idei zrównoważonego rozwoju, jaką jest Ruch Slow Food. W artykule szczegółowo przedstawiono wielowymiarowość inicjatywy Slow Food oraz jej wdrożenie na rynku usług gastronomicznych ze szczególnym uwzględnieniem działań realizowanych w Polsce. Na potrzeby niniejszego opracowania dokonano analizy porównawczej lokali gastronomicznych posiadających rekomendację spod znaku Czerwonego Ślimaka na podstawie informacji dostępnych na stronach internetowych restauracji. W ocenie lokali uwzględniono następujące kryteria: misja i wizja, oferta kulinarna, ceny dań, dostawcy i surowce. Wszystkie polskie restauracje rekomendowane przez Slow Food można zaliczyć do sektora restauracji premium. Dominującym rodzajem oferty kulinarnej jest kuchnia polska, międzynarodowa, a także fusion z akcentem na kuchnię Polską, a wspólnym elementem jest powoływanie się na wykorzystanie lokalnych produktów. Idea Slow Food wpisuje się w nurt zrównoważonego rozwoju, jednak specyfika lokali rekomendowanych przez Ruch w Polsce ma przede wszystkim charakter marketingowy, nie zaś ideologiczny. Jednocześnie należy podkreślić, iż pośród zaledwie ośmiu lokali z logo Slow Food, dwa realizują w pełni agendę Ruchu podkreślając suwerenny regionalnie i tradycyjny charakter oferty kulinarnej. (abstrakt oryginalny)
Autorzy przeprowadzili analizę poziomu spożycia podstawowych artykułów żywnościowych w krajach Unii Europejskiej. Badaniem objęli następujące grupy produktów: produkty zbożowe, warzywa, owoce, mięso i przetwory mięsne, ryby, tłuszcze jadalne, nabiał i jaja, cukier oraz używki. Korzystając z metody Warda (hierarchiczna aglomeracyjna metoda analizy skupień) autorzy dokonali typologii krajów według podobieństwa stosowanych diet oraz scharakteryzowali typowe wzorce konsumpcji.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.