Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Controlling jakości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule zaproponowano rozwiązania organizacyjne controllingu jakości w przedsiębiorstwie. Wyszczególniono ośrodki odpowiedzialności w zakresie jakości oraz określono ich cele i zadania. Wskazano zadania realizatorów controllingu jakości - kontrolerów jakości. Przedstawiono sposób włączania kontrolerów jakości w strukturę organizacyjną przedsiębiorstwa i zakres ich odpowiedzialności.
Jakość jest obecnie elementem strategii przedsiębiorstwa. Dlatego ważnym podsystemem systemu zarządzania przedsiębiorstwa staje się zarządzanie jakością, które obejmuje działania decydujące o polityce jakości, celach i odpowiedzialności, a także o ich realizacji w ramach systemu jakości, za pomocą takich środków, jak: planowanie jakości, sterowanie jakością zapewnienie jakości i doskonalenie jakości. Nowoczesną metodą wspomagającą zarządzanie jakością i podejmowanie decyzji w tej dziedzinie działalności przedsiębiorstwa jest controlling jakości. (fragment tekstu)
4
Content available remote Wykorzystanie metody FMEA do doskonalenia controllingu kosztów jakości
75%
Jednym z zadań controllingu jakości w odniesieniu do kontroli jest analiza ewentualnych wad i odchyleń w procesie. Zidentyfikowanie wad w procesie i wprowadzenie działań doskonalących może wpłynąć na zmniejszenie kosztów jakości w przedsiębiorstwie. W niniejszym artykule zastosowano metodę FEMA do analizy przyczyn i skutków wad w rurze wykorzystywanej w ciepłownictwie w badanym przedsiębiorstwie, a także przedstawiono koszty jakości związane z zapobieganiem wad, jakie ponosi przedsiębiorstwo z powodu wystąpienia tych wad, pokazano także jak wprowadzone działania doskonalące wpływają na redukcję kosztów jakości. (abstrakt oryginalny)
Artykuł objaśnia metody i techniki badań za pomocą controllingu.
6
63%
Cel - Celem artykułu jest wskazanie, że podstawowym narzędziem controllingu jakości jest rachunek kosztów jakości, którego głównym zadaniem jest optymalizacja ponoszonych w przedsiębiorstwie kosztów jakości, możliwa poprzez planowanie, sterowanie i kontrolowanie ich poziomu. Metodologia badania - Zastosowane w publikacji metody badawcze to analiza pozycji literaturowych dotyczących znaczenia kosztów jakości w systemie controllingu. Wynik - Koszty jakości umożliwiają poprawę jakości i efektywności gospodarowania, jeśli w przedsiębiorstwie prowadzony jest rachunek kosztów jakości stanowiący bazę informacyjną controllingu jakości oraz podstawowe narzędzie controllingowego sterowania jakością. (abstrakt oryginalny)
Skuteczne zarządzanie jakością w przedsiębiorstwach jest warunkiem konkurowania na współczesnym, bardzo wymagającym rynku. Oprócz jakości produktów wymagana jest również ich niska cena. Zarządy firm zmuszone są do poszukiwania oszczędności za wszelką cenę, w obrębie wszelkich możliwych miejsc powstawania kosztów. Potrzebują do tego narzędzi wspierających, umożliwiających początkowe wyznaczenie, a następnie osiągnięcie założonych celów. Niezbędny do zastosowania jest więc controlling jakości, który - dzięki swoim funkcjom planowania, kontroli i sterowania oraz zasilania przedsiębiorstwa w niezbędne informacje - pozwala zarządzać firmą, podpowiadając sposób postępowania z pewnym wyprzedzeniem. Pomaga zarządzać trudnymi w swojej konstrukcji kosztami jakości, umożliwiając w ten sposób znalezienie ich optymalnego poziomu, pozwalającego dostarczyć na rynek produkty spełniające oczekiwania klientów.(abstrakt oryginalny)
Uzasadniono potrzebę doskonalenia rozwiązań funkcjonowania kontrolingu jakości i związanych z nimi rozwiązań instrumentalnych. Scharakteryzowano proces funkcjonowania kontrolingu jakości. Określono potrzeby informacyjne w tym procesie. Zaproponowano przepływ informacji podczas funkcjonowania kontrolingu jakości. Wyszczególniono podstawowe grupy informacji, ich dostawców i odbiorców oraz związki między nimi. Proponowane rozwiązania odnoszą się do dużych przedsiębiorstw przemysłowych działających w zmiennym lub burzliwym otoczeniu.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.