Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 50

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cost control
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W warunkach dynamicznego otoczenia, kontroli przypisuje się szczególną rolę. Kontrola kosztów jest niezbędna w procesie zarządzania gospodarstwem rolniczym, zwłaszcza ze względu na biologiczny charakter produkcji, kontrolę kosztów w rodzinnych gospodarstwach rolniczych utrudnia przede wszystkim zmienność warunków pogodowych, problem określenia aktualnego stanu, zwłaszcza w produkcji roślinnej, funkcjonowanie obrotu wewnętrznego wytworzonych produktów, wycena nakładów pracy własnej rolnika i jego rodziny oraz niewykorzystanie pełnej zdolności wytwórczej gospodarstwa w wyniku ekstensyfikacji procesów produkcji. Właściwie przeprowadzone działania kontrolne pozwalają na szybką identyfikację zakłóceń, a pośrednio również, na minimalizację ich skutków i kosztów. (fragment tekstu)
2
Content available remote Matrix Calculus and Spreadsheet in Planning And Controlling of Operating Costs
100%
W artykule przedstawiono koncepcję wykorzystania rachunku macierzowego w zakresie planowania i kontroli kosztów operacyjnych. W pierwszej kolejności w opracowaniu omówione zostało tworzenie planu kosztów dla przedsiębiorstwa traktowanego jako ciąg powiązanych komponentów, których wzajemne powiązania są ujmowane w postaci odpowiednich macierzy. W dalszej części artykułu skupiono się na analizie odchyleń występujących podczas porównania kosztów planowanych z zarejestrowanymi kosztami rzeczywistymi. Zidentyfikowano różne rodzaje odchyleń składających się na odchylenie całkowite. Odchylenia te są możliwe do ustalenia na podstawie danych zawartych w macierzach wykorzystywanych na etapie planowania oraz na podstawie odpowiednich zgromadzonych danych rzeczywistych. Dla poszczególnych grup odchyleń przedstawiono sposób ustalenia ich wartości. W końcowej części artykułu omówiono możliwość wykorzystania arkuszy kalkulacyjnych zarówno w zakresie tworzenia planu kosztów, jak i jego późniejszej kontroli. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Deviation Analysis as An Instrument of Cost Control in An Organization
100%
Artykuł jest poświęcony wykorzystaniu analizy odchyleń kosztów w kontroli ponoszonych kosztów. Na początku omówiono znaczenie analizy odchyleń od kosztów wzorcowych w kontroli rezultatów działalności przedsiębiorstwa. W dalszej części zajęto się problemem ustalania kosztów wzorcowych jako podstawy odniesienia kosztów faktycznie poniesionych. Następnie omówiono identyfikację odchyleń kosztów z punktu widzenia ich znaczenia w kontroli kosztów. W tym zakresie przedstawiono klasyfikację odchyleń według różnych kryteriów. Ukazano także możliwość wpływania na poziom kosztów przy wykorzystaniu informacji dotyczących odchyleń. Rozważania przeprowadzone w artykule dowodzą, że analiza odchyleń może być ważnym instrumentem kontroli kosztów oraz sterowania działalnością przedsiębiorstwa ukierunkowanego na doprowadzeniu do racjonalnego poziomu kosztów(abstrakt oryginalny)
Technika earned value (wartości uzyskanej, nabytej, wypracowanej) polega na kontroli realizacji projektu przez porównywanie zrealizowanego do danej chwili zakresu prac i terminów ich realizacji oraz poniesionych kosztów do zaplanowanego harmonogramu i budżetu projektu. W artykule przedstawiono istotę techniki wartości uzyskanej oraz jej wady i zalety.
Obowiązujące przepisy prawne dają sądom dość szerokie instrumentarium oceny stosunków umownych oraz ingerencji w te stosunki, w tym w sferze kosztów usług finansowych. Z uwagi na stopień skomplikowania stosunków umownych, każdą sprawę należy jednak rozpatrywać indywidualnie, a co za tym idzie - istotne znaczenie należy przypisać uznaniu sędziowskiemu.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono przegląd powszechnie stosowanych systemów monitorowania i ich cechy charakterystyczne. W końcowej części przedstawiono rozważania na temat efektywności systemów monitorowania kosztów projektu, w tym także propozycje podstawowych założeń modelu projektu, użytecznego w ocenie efektywności. (fragment tekstu)
Rachunek kosztów jest jednym z narzędzi kontroli kosztów w przedsiębiorstwie oraz osiągniętych w nim rezultatów. Artykuł poświęcony został analizie funkcji kontrolnej rachunku kosztów w zakresie działalności B+R wykonywanej przez instytuty badawcze. Do realizacji postawionego celu wykorzystano informacje pochodzące z wybranego instytutu województwa lubelskiego. W pierwszej części artykułu przeanalizowano znaczenie kontroli kosztów w funkcjonowaniu instytutów, a następnie dokonano analizy i oceny rachunku kosztów badanego podmiotu pod kątem potrzeb w zakresie kontroli kosztów. W ostatniej części przedstawiono kilka propozycji udoskonaleń w aktualnym rachunku kosztów służących poprawie jego funkcji kontrolnej.(abstrakt oryginalny)
Zarządzanie przez przedsięwzięcia (projekty) jest obecnie coraz chętniej i częściej wykorzystywaną metodą w organizacjach. W prawie każdym projekcie nieocenioną rolę odgrywa kontrola kosztów. Zastosowanie odpowiednich instrumentów ich monitorowania umożliwia skuteczną realizację przedsięwzięć.
10
Content available remote Kontrola kosztów w jednostce mikro
75%
Polskie podmioty gospodarcze, jeśli są jednostkami mikro, mogą stosować uproszczenia zasad rachunkowości, w tym rachunku kosztów. Uproszczenia w stosowanym rachunku kosztów mogą istotnie ograniczać informacje kosztowe potrzebne w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Kierownictwo jednostki powinno rozpoznać, w jakim stopniu uproszczenia rachunku kosztów zakłócą ich kontrolę. Celem artykułu jest wykazanie zasad kontroli kosztów w jednostkach mikro, z punktu widzenia ich wartości decyzyjnych. Rachunek kosztów ukierunkowany na rozliczenia podatkowe nie spełnia oczekiwań kadry zarządzającej. Jako narzędzia badawcze wykorzystano analizę literatury przedmiotu, aktów prawnych oraz studium przypadku(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono metodę wyznaczania obliga kosztowego przedsięwzięcia, osadzoną w zintegrowanym systemie informatycznym zarządzania klasy ERP (Enterprise Resource Planning). Metoda ta opiera się na koncepcji modelowania przepływów strumieni ilościowych i wartościowych w przedsiębiorstwie. Skoncentrowano się na kosztach materiałów podstawowych i usług obcych zlecenia produkcyjnego. Z pomocą przykładu ujawniono wady klasycznej metody analizy odchyleń oraz przedstawiono koncepcję alternatywnego podejścia z uwzględnieniem obliga. Obligo odzwierciedla aktualne zobowiązania prowadzące w przyszłości do poniesienia bezpośrednich kosztów bieżących. Informacja o obligu, w stosunku do 'zwykłych' wartości planowanych lub postulowanych, pozwala na identyfikację ewentualnego niepożądanego przekroczenia budżetu, oszacowania ryzyka lub określenia rezerw na przyszłe zobowiązania wykazywane w bilansie przedsiębiorstwa(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono specyfikę zarządzania projektem, a szczególnie jego kosztami od momentu planowania, przez zaprojektowanie budżetu przedsięwzięcia wraz z oszacowanymi kosztami projektu, a także wyborem zespołu wykonawczego, aż do jego realizacji i zakończenia związanego z rozliczeniem zaplanowanego budżetu projektu. Zarysowano możliwe podziały projektów, które realizowane mogą być w jednostkach gospodarczych. Wskazano obszary, które wymagają większych nakładów pracy przed rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcia. Ponadto ukazano, w jaki sposób odpowiednie planowanie i skuteczna kontrola na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia wspierają proces zarządzania kosztami projektu i pozwalają na sprawne zarządzanie projektem. Dokonano prezentacji najpopularniejszych metod rozliczania kosztów projektu, tak aby uzyskać informację o zakładanym sukcesie lub porażce danego przedsięwzięcia.(abstrakt oryginalny)
System planowania i kontroli kosztów promocji wymaga określenia natury i tożsamości kosztów promocji, które można klasyfikować w zależności od interpretacji samego pojęcia promocji. Często określane są one jako koszty reklamy, reprezentacji, części działań marketingowych. Niezależnie od powyższego ujęcia - zdaniem autorki referatu - całkowite koszty promocji to koszty złożonego procesu, obejmującego: przeprowadzenie badań rynkowych, opracowanie strategii promocyjnej i etap właściwy - realizację projektów z użyciem różnych środków promocji. (abstrakt oryginalny)
Przeanalizowano definicję zarządzania kosztami sformułowanymi w literaturze. Wskazano miejsce budżetowania kosztów w procesie zarządzania kosztami zakładu ubezpieczeń. Określono zakres oraz potrzeby stosowania tego instrument w omawianym procesie.
Celem niniejszej publikacji jest przeprowadzenie analizy celowo dobranych produktów, będących przedmiotem obrotu na rynku mechanizacji rolnictwa. Badanie realizowane będzie pod kątem udziału kosztów pracy w całkowitym koszcie ich wytworzenia. W kontekście realizacji powyższego celu za zasadne uznano dokonanie systematyzacji definicyjnej w zakresie pracy, której wykonanie implikuje możliwość wytworzenia określonej części lub podzespołu. W dalszej części opracowania autorzy zaproponują metodę ustalania kosztów danej czynności wytwórczej i przedstawią jej zastosowanie na praktycznym przykładzie. Zaimplementowanie metody analizy wyrobu pod kątem udziału kosztów pracy w całkowitym koszcie jego wytworzenia pozwoliło na przeprowadzenie badania, kluczowego z punktu widzenia przyjętej przez autorów hipotezy badawczej. (abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano porównania systemów kontroli kosztów w badanych przedsiębiorstwach pod względem sposobu wykazywania odchyleń kosztów oraz czynności podejmowanych po ich ujawnieniu. Stwierdzono, że obie firmy stosują kontrolę instytucjonalną kosztów. Opiera się ona na materiałach źródłowych przedsiębiorstwa oraz raportach kosztowych (kontrola dokumentalna). Kontrola dokumentalna jest elementem kontroli merytorycznej, która bada wpływ różnych zjawisk na powstałe operacje gospodarcze oraz ich efekty, a szczególnie na wysokość kosztów. Odchylenia kosztów w przedsiębiorstwach są obliczane jako różnica między wielkością planowaną a wielkością rzeczywistą. Kontrolerzy kosztów skupiają się przede wszystkim na wyjaśnianiu odchyleń kosztowych i redukcji kosztów tych działów przedsiębiorstwa, za które odpowiadają konkretni menedżerowie. (abstrakt oryginalny)
W okresie spowolnienia gospodarczego - przez wielu nazywanego kryzysem warto uważnie przyjrzeć się działalności przedsiębiorstwa i spróbować zidentyfikować czynniki będące źródłem sukcesu firmy nawet - a może zwłaszcza - w trudnych warunkach rynkowych. Przedsiębiorstwo powinno stale przygotowywać się do nadchodzącej dekoniunktury, tak aby być odpornym na zjawiska cykliczności gospodarczej. Najlepszym narzędziem jest odpowiednio mentalnie przygotowany menedżment, wyznający filozofię stałej ucieczki do przodu w celu stałego budowania przewagi konkurencyjnej. Powinno się wyprzedzać zjawiska, a w tym celu obudować się odpowiednimi narzędziami - instytucjami, zespołami specjalistów, analizującymi kształtowanie się czynników rynkowych w dłuższej perspektywie. Jednym z najważniejszych narzędzi tego rodzaju w firmie niewątpliwie jest zbudowanie systemu cost controlling i cost cutting. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest próbą syntetycznego opisania koncepcji rachunku marż pokrycia w odniesieniu do pojedynczego projektu przychodowego. Projektowi takiemu przypisuje się przychody ze sprzedaży, koszty operacyjne oraz marże pokrycia kilku poziomów. Wzajemna gra przychodów ze sprzedaży i kosztów bezpośrednich proporcjonalnych pozwala ustalić (planowaną i rzeczywistą) pierwszą marżę pokrycia projektu. W ciężar projektu można następnie wliczyć kolejne typy kosztów pośrednich strukturalnych, które odzwierciedlają zużycie poszczególnych zasobów przedsiębiorstwa. Proces ten umożliwia ustalenie kolejnych marż pokrycia generowanych przez projekt. Opisywana koncepcja bazuje na rachunku odpowiedzialności w przedsiębiorstwie, w którym wyróżnia się przedmiotowe (obiektowe) ośrodki zysku. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiona wyżej procedura kontroli kosztów rzeczowych własnych oddziału operacyjnego banku X jest jednym z wykorzystywanych narzędzi sterowania kosztami operacyjnymi działalności bankowej. Stosowanie tych narzędzi jest o tyle ważne i konieczne gdyż obserwowane jest obniżenie się wyniku finansowego sektora bankowego spowodowane niższą marżą odsetkową uzyskiwaną na operacjach kredytowych, lokacyjnych i od papierów wartościowych. Z drugiej strony banki, w tym i analizowana instytucja finansowa, narażone są na przyrost kosztów funkcjonowania związany między innymi z przyrostem kosztów płac, amortyzacji, przygotowania systemów informatycznych do zmian wynikających ze zbliżającego się roku 2000. Tak więc spodziewane pogorszenie wyników instytucji bankowych wymusza na nich tworzenie precyzyjnych strategii rozwojowych w których budżetowanie i kontrola budżetowa będą podstawową techniką obniżania kosztów w tym i kosztów rzeczowych własnych oddziałów operacyjnych. (fragment tekstu)
Kontrola i analiza kosztów pomaga w sterowaniu zakładem i pozwala na efektywne wykorzystanie zasobów. Autor omawia praktyczne zagadnienia z zakresu analizy kosztów na tle wyniku finansowego i korzyści wynikające z przyjętej strategii. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.