Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cost control in the enterprise
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Model controllingu kosztów jest jedną z norm przeprowadzania procesu wdrażania controllingu kosztów w przedsiębiorstwie. Ma charakter funkcjonalny i instrumentalny, co zostało potraktowane jako pewne etapy w organizacji podsystemu controllingu kosztów oraz sposoby ich realizacji w postaci odpowiednio dobranych instrumentów.
Artykuł dotyczy planowania i kontroli kosztów w dwóch wybranych przedsiębiorstwach województwa warmińsko-mazurskiego. (abstrakt oryginalny)
W artykule skupiono się na istocie i rodzajach odchyleń rzeczywistych wielkości od planowanych oraz przyczynach ich powstania. W pracy wymieniono odchylenia dodatnie, ujemne, kontrolowane i niekontrolowane i przeprowadzono analizę tych odchyleń na przykładzie przedsiebiorstwa handlowego.
4
84%
Celem niniejszego artykułu jest konceptualizacja znaczenia audytu personalnego dla funkcjonowania przedsiębiorstw w oparciu o aparat badawczy teorii agencji. W ramach tekstu analizie poddane jest pytanie, czy wdrożenie i stosowanie audytu personalnego w przedsiębiorstwach może pozwolić na sprawniejsze ich funkcjonowanie. W szczególności czy audyt personalny pomaga w rozwiązywaniu szeregu problemów opisywanych w ramach ekonomicznej teorii agencji. Pierwsza sekcja tekstu odnosi się do audytu personalnego, druga stanowi przemyślenia dotyczące teorii agencji, ostatnia natomiast jest analizą zastosowania audytu personalnego w przedsiębiorstwach wraz z propozycją postaci formularza stosowanego do wspomnianego audytu. Warto zaznaczyć interdyscyplinarny charakter pracy. Podstawy audytu personalnego opierają się bowiem w dużej mierze na dorobku psychologii. Teoria agencji natomiast czerpie m.in. z aparatu mikroekonomii, ekonomii kosztów transakcyjnych czy też ekonomii behawioralnych. (fragment tekstu)
W artykule dokonano porównania systemów kontroli kosztów w badanych przedsiębiorstwach pod względem sposobu wykazywania odchyleń kosztów oraz czynności podejmowanych po ich ujawnieniu. Stwierdzono, że obie firmy stosują kontrolę instytucjonalną kosztów. Opiera się ona na materiałach źródłowych przedsiębiorstwa oraz raportach kosztowych (kontrola dokumentalna). Kontrola dokumentalna jest elementem kontroli merytorycznej, która bada wpływ różnych zjawisk na powstałe operacje gospodarcze oraz ich efekty, a szczególnie na wysokość kosztów. Odchylenia kosztów w przedsiębiorstwach są obliczane jako różnica między wielkością planowaną a wielkością rzeczywistą. Kontrolerzy kosztów skupiają się przede wszystkim na wyjaśnianiu odchyleń kosztowych i redukcji kosztów tych działów przedsiębiorstwa, za które odpowiadają konkretni menedżerowie. (abstrakt oryginalny)
Proces budżetowania w controllingu produkcyjnym Controlling produkcyjny pełni rolę gwaranta prawidłowego przebiegu procesu produkcyjnego. Funkcje jego sprowadzają się z jednej strony do przygotowania planów produkcyjnych, tworzenia budżetów kosztów dla części produkcyjnych firmy, z drugiej zaś do kontroli ich realizacji. Celem procesu controllingu jest monitorowanie ich działalności oraz informowanie kierowników centrów o konieczności podjęcia określonych przedsięwzięć. Realizowane jest to zwykle poprzez proces przygotowania budżetu, oraz kontrolę jego wykonania. Zagadnienie to stało się głównym celem niniejszej publikacji. (abstrakt oryginalny)
W okresie spowolnienia gospodarczego - przez wielu nazywanego kryzysem warto uważnie przyjrzeć się działalności przedsiębiorstwa i spróbować zidentyfikować czynniki będące źródłem sukcesu firmy nawet - a może zwłaszcza - w trudnych warunkach rynkowych. Przedsiębiorstwo powinno stale przygotowywać się do nadchodzącej dekoniunktury, tak aby być odpornym na zjawiska cykliczności gospodarczej. Najlepszym narzędziem jest odpowiednio mentalnie przygotowany menedżment, wyznający filozofię stałej ucieczki do przodu w celu stałego budowania przewagi konkurencyjnej. Powinno się wyprzedzać zjawiska, a w tym celu obudować się odpowiednimi narzędziami - instytucjami, zespołami specjalistów, analizującymi kształtowanie się czynników rynkowych w dłuższej perspektywie. Jednym z najważniejszych narzędzi tego rodzaju w firmie niewątpliwie jest zbudowanie systemu cost controlling i cost cutting. (abstrakt oryginalny)
W artykule omawia się problematykę związaną z tworzeniem budżetów w przedsiębiorstwach polskich. W pierwszej części zaprezentowano zasady budżetowania, w drugiej - rodzaje budżetów oraz ich typologię w podziale na budżet główny i budżety szczątkowe. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Jak właściwie prowadzić ewidencję opakowań
67%
Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z obowiązków odnoszących się do opakowań wprowadzanych na rynek wraz z produktem, jakie nakłada na nich ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U. z 2016 r., poz. 1863 ze zm.). Jednym z nich jest prowadzenie tzw. ewidencji opakowań. Czym jest ten dokument, na czym polega jego prowadzenie i kogo właściwie dotyczy? (abstrakt oryginalny)
Budżetowanie jest narzędziem controllingu, które wspomaga proces zarządzania przedsiębiorstwem. Wyróżniamy dwa rodzaje budżetowania oddolne (partycypacyjne), które jest opracowywane przez pracowników na niższych szczeblach i odgórne tworzone przez naczelne kierownictwo. W artykule scharakteryzowano trzy metody budżetowania: metoda budżetowania przyrostowego, kroczącego i "od zera" (Zero-Base Budgeting). Omówiono ich istotę, procedurę, etapy opracowania oraz wskazano na pozytywne i negatywne skutki tych metod.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.