Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Coworking
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie coworkingu jako formy organizacji pracy na przykładzie przestrzeni coworkingowych aglomeracji poznańskiej. Artykuł oparto na źródłach wtórnych i pierwotnych, z zastosowaniem badań ankietowych. Przedmiotem analiz było porównanie coworkingu w innych krajach z rozwiązaniami polskimi oraz ocena ich wykorzystania dokonana przez osoby prowadzące aktywność zawodową w tej formule. Wnioski wskazują po pierwsze, że oferta polskiego rynku coworkingowego jest porównywalna co do jakości z rozwiązaniami światowymi, jednak dotyczy ona bardziej pracy i biznesu niż pracy i aktywności pozazawodowej. Po drugie, badane osoby traktują biuro jak typowe miejsce pracy - rzadko je zmieniają, pracują w podobnym wymiarze czasu, oczekują usług typowo zawodowych. (abstrakt oryginalny)
PKP SA jako firma, która zapewnia rozwiązania zaspokajające ważne społecznie potrzeby podróżnych, analizuje możliwości wdrażania usług będących wynikiem nowego ekonomicznego trendu - ekonomii współdzielenia. W artykule zaprezentowano historię i założenia tego trendu konsumenckiego, rolę i znaczenie dworców kolejowych oraz ich przewagi konkurencyjne jako lokalizacji właściwych do oferowania tego typu usług. Skonfrontowanie profilu pasażera kolei i jego oczekiwań z innowacyjnymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku pozwala na rozwój nowych produktów i usług, m.in. coworkingu, w rozumieniu miejsc, w których możliwy jest krótkoterminowy najem biurka albo sali konferencyjnej. Przeprowadzone badania wśród pasażerów PKP IC SA pokazują duży potencjał biznesowy usługi oraz możliwość wpływu na wizerunek i na markę PKP, która będzie ulegała zmianom w zależności od zapewnionego standardu usługi.(abstrakt oryginalny)
Kwestie poruszone w artykule dotykają problemu motywowania, zarówno w aspekcie teoretycznym, jak i w praktyce. W szczególności mowa jest o osobach, które nie mają zwierzchnika - są samozatrudnione bądź wykonują wolny zawód (freelancer). Artykuł przybliża ideę coworkingu i korzyści, jakie on przynosi w sferze motywowania do pracy.(abstrakt oryginalny)
Coworking, choć bywa porównywany do biur sąsiedzkich i satelitarnych, jest nową formą organizacji pracy biurowej, plasującą się pomiędzy klasycznym zatrudnieniem a pracą domową. W systemie tym indywidualni przedsiębiorcy - freelancerzy - współdzielą przestrzeń biurową, pracując nad własnymi zadaniami. Historia coworkingu jest stosunkowo krótka, liczy niewiele ponad 10 lat. Jednak od czasu otwarcia pierwszego kolektywu w 2006 roku zyskała ogromną popularność, tak że prognozuje się, iż na koniec 2017 roku na całym świecie będzie już 1,2 mln zaktywizowanych użytkowników współdzielonych przestrzeni pracy. Tematem opracowania jest sytuacja biur coworkingowych w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Krakowa jako drugiego pod względem wielkości miasta w Polsce i największego spośród regionalnych rynków biurowych w kraju. Dla pełnego zobrazowania zjawiska coworkingu, wciąż nieznanego szerszej grupie odbiorców, analiza rynku krakowskiego została poprzedzona obszernym wstępem poświęconym omówieniu tej ogólnoświatowej tendencji, zasadom organizacji tego typu biur i historii ich powstawania, co poparto przykładami interesujących centrów z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Na tym tle prezentowane są wyniki badania przestrzeni coworkingowych w Krakowie, wraz z przykładami, przeprowadzonego w okresie od stycznia do marca 2017 roku. Dane statystyczne dotyczące krakowskich współdzielonych przestrzeni pracy skonfrontowano z wartościami charakteryzującymi rynek warszawski, będący bezsprzecznie największym i najbardziej prężnym ośrodkiem w kraju, co ma na celu zarysowanie ogólnej sytuacji coworkingu w Polsce i daje podstawę określenia tendencji rozwoju tej formy organizacji pracy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu będzie próba prezentacji i wyznaczenia kierunków rozwoju wybranych nurtów, za pośrednictwem których rynki pracy ulegają transformacji i dostosowaniu do zmian dokonujących się w zakresie produkcji, handlu i usług na całym świecie. Przeobrażenia te muszą nastąpić, by rynek pracy mógł nadążyć za dynamicznie rozwijającym się rynkiem on-line1 oraz rynkiem nowoczesnych kanałów informacji i dystrybucji. Hipoteza główna pracy zawiera się w stwierdzeniu, że Internet i nowoczesne technologie sprzyjają powstawaniu takich rodzajów aktywności i profesji, które bez ich udziału nie byłyby możliwe do wdrożenia i realizacji. Metodami i technikami badawczymi, które mają uzasadnić postawioną hipotezę, będą: study case, badania porównawcze i analiza rzeczywistości. (fragment tekstu)
Postęp technologiczny jaki się dokonał na przestrzeni ostatnich lat umożliwił rozwój elastycznych form zatrudnienia. Mając laptop, smartfon oraz dostęp do Internetu można pracować z dowolnego miejsca na świecie, szczególnie jeśli najważniejszym zasobem jest wiedza. Jednym z najważniejszych problemów, przed którym stoją mobilni pracownicy wiedzy, jest zapewnienie wspierającego środowiska, które nie tylko dostarcza zasobów koniecznych do realizacji bieżących zadań, ale także umożliwia zaspokojenie potrzeb społecznych i psychicznych, pozwala rozbudzić motywację i przełamać blokadę twórczą. W artykule przedstawiono coworking jako fizyczne i społeczne środowisko pracy wspierające tworzenie kapitału społecznego i kulturowego na przykładzie studium przypadku biura coworkingowego Coworking
Coworking to środowisko pracy nowego typu, wspierające produktywność, kreatywność i innowacyjność pracujących w nim jednostek. Niejednoznaczność tego pojęcia oraz wielość perspektyw poznawczych doprowadziła do związanego z nim chaosu terminologicznego i metodologicznego. Celem niniejszego artykułu jest uporządkowanie obszaru badawczego poprzez przedstawienie badań coworkingu w perspektywie organizacyjnej na podstawie krytycznej analizy literatury przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
Na początku XXI w. pojawiło się w literaturze badawczej pojęcie coworkingu. Jednakże, pomimo rozpowszechniania się na świecie freelancingu i związanej z nim rosnącej popularności coworkingu, wciąż mało jest opracowań na ten temat, a nawet brakuje jednoznacznej definicji tego innowacyjnego zjawiska. Celem niniejszego artykułu jest analiza literatury dotyczącej przestrzeni coworkingowych, wgląd w stan aktualny oraz perspektywy rozwoju coworkingu jako alternatywy dla pracy z domu. Procesy hybrydyzacji między kategoriami technologicznymi, gospodarczymi i społecznymi ukazują możliwości dalszego kształtowania się tego zjawiska w społeczeństwie informacyjnym. Rozpowszechnianie innowacji w gospodarce opartej na wiedzy i zmiana charakteru pracy wskazują kierunek rozwoju nauki zarządzania, która powinna odpowiadać na zmiany strukturalne na rynku pracy, gdzie coraz więcej ludzi pracuje zdalnie (w tym w przestrzeniach coworkingowych).(abstrakt oryginalny)
Coworking became very popular alternative to traditional working places. This place is based on values such as community, openness, collaboration, accessibility and sustainability and it creates alternative working place for networking and entrepreneurship. The objective of the study was to analyse and contrast the main services offered by each centre in relation to the networking potential and development of services for cross-border cooperation. The added value of the paper can be seen in the original suggestions for cooperation between centres in different forms of networking in a type of cross-border cooperation in the Czech-Polish area. (original abstract)
Purpose: This paper aims to identify the factors of destination attractiveness in the opinion of the digital nomads. The data was obtained through a quantitative research process. Design/methodology/approach: The study uses a quantitative approach. The author used a method in the form of a diagnostic survey using a questionnaire tool with a proprietary scale provided to respondents on-line (CAWI). A deliberate sample selection was used based on the self-identification criterion of the respondent as a digital nomad with experience or planning a trip in this capacity soon. Findings: In order to choose a city as a destination, digital nomads are most often guided by the price level prevailing in a given place, the level of safety, and the interesting culture and identity presented by the city. Among the factors influencing the city's attractiveness, the most important were the technological facilities, accessibility, the presence of recreational areas and facilities, and the local community's attitude towards visitors. Originality/value: This paper focuses on analyzing the specificity and features of cities from the perspective of a relatively new, dynamically growing group of external recipients - digital nomads. The developed conclusions may contribute to formulating the city's marketing messages appropriately and adapting the city's offer to the digital nomad community. In addition, this paper contains the issue of preferences regarding the size of the city and the intention to use coworking spaces.(original abstract)
W artykule zaprezentowano wyniki badania technik marketingu społecznościowego w biznesie typu coworking przy użyciu zbiorów danych uzyskanych za pomocą narzędzi do monitorowania mediów społecznościowych. Do wycinania danych pochodzących z aktywności kont firmy WeWork na Instagramie i Twitterze wykorzystano Mediatoolkit. Dane były gromadzone 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, z różnych lokalizacji i w wielu językach, w piętnastodniowym przedziale czasowym. Wskaźniki związane z sentymentem, zasięgiem, wpływem, liczbą obserwujących, retweetami, polubieniami, komentarzami i wynikami wyświetleń utworzyły zbiory danych, które zostały zbadane za pomocą analizy korespondencji wielu zmiennych, a także metody hierarchicznego grupowania. Celem artykułu jest zbadanie nieodłącznych właściwości wielu indeksów opisujących ogólną dziedzinę narzędzi marketingu wykorzystywanych w social mediach. Autorzy pragną udostępnić marketerom cyfrowym alternatywną perspektywę prowadzenia strategii marketingowych w obszarze mediów społecznościowych związanych z nowatorskimi przedsięwzięciami dotyczącymi przestrzeni coworkingowych. Zidentyfikowano trzy kategorie/segmenty postów, przy czym polaryzacja postów zwykle odnosi się do lokalizacji geograficznej, niezależnie od kanału mediów społecznościowych używanego do publikowania.(abstrakt oryginalny)
In the digital economy, knowledge is produced within spontaneously emerging communities of peers around a shared domain of interest according to a commons-based mode of intellectual production. This significantly differentiates itself from the dominant mode, based on capital and commodity markets. The community constitutes a self-organized and informal social structure that supports sustainable knowledge production, distribution and consumption, and where knowledge becomes a subject of commonification. This article presents a case study of how knowledge commons are managed by coworking communities.(original abstract)
Coworking to elastyczna forma pracy indywidualnej i grupowej, umożliwiająca realizację zadań z wykorzystaniem współdzielonych zasobów materialnych i społecznych. Początkowo była ona wykorzystywana przez przedstawicieli wolnych zawodów oraz specjalistów realizujących projekty na zlecenie jako alternatywa dla pracy wykonywanej w biurze lub w domu. Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna postrzegać coworking jako trwały element strategii biznesowej, a nie wyłącznie jako uzupełnienie tradycyjnego środowiska pracy. W artykule prześledzono rozwój koncepcji coworkingu oraz przedstawiono korzyści z jego implementacji w środowisku organizacyjnym.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu autor porusza zagadnienia dotyczące nowych tendencji na rynku pracy, które pojawiły się wraz z rozwojem technologicznym i postępującą globalizacją, czyli elastyczne zatrudnianie pracowników w formie telepracy, na zasadach freelancingu. Dodatkowo opisano telecentra pracy zdalnej oraz coworking, będący konsekwencją powyższych zjawisk, które to pozwalają usprawnić i ułatwić życie telepracownikom i freelancerom. W pierwszej części autor opisuje jakie zmiany nastąpiły w ostatnim czasie w systemach pracy współczesnych organizacji. Są one niejednokrotnie następstwem rozwoju techniki i technologii komputerowej oraz coraz bardziej powszechnego usieciowienia i globalizacji. Kolejne omawiane aspekty, to elastyczne zatrudnienie, które można rozpatrywać, jako reakcję na zmiany zapotrzebowania na pracowników na rynku pracy, zjawisko telepracy i jej wpływ na rynek pracy oraz zagadnienia dotyczące rynku freelance. W omawianiu rynku freelance autor rozwinął wątek popularności zjawiska w świecie i Polsce, wpływ zjawiska freelance na rynek pracy, profil osobowy typowego freelancera i konsekwencje z zatrudnienia takiej osoby w organizacji. Precyzyjnie zostały opisane zalety i wady z bycia freelancerem, korzyści i negatywne konsekwencje z zatrudnienia takich osób w organizacjach oraz przyszłość freelancingu i telepracy. (abstrakt oryginalny)
Autor artykułu opisuje coworking - nowy trend, który przywędrował do nas zza oceanu. Coraz więcej zawodów umożliwia pracę zdalną. Możliwość pracy w domu dla jednych bywa dużym udogodnieniem, a dla innych jest uciążliwa. Po pewnym czasie zaczyna doskwierać monotonia, wymieszanie życia prywatnego i zawodowego, brak kolegów z pracy. Biura coworkingowe to miejsca, w których mogą pracować zdalni pracownicy kilku firm. Umożliwia to zmniejszenie kosztów utrzymywania odrębnej siedziby firmy, a także nierzadko przyczynia się do poprawy samopoczucia pracowników i zwiększenia efektywności ich pracy.
W artykule zaprezentowano coworking - ideę wspólnej pracy freelancerów. Freelancer, czyli wolny strzelec to często przedstawiciel wolnego zawodu, który ceni sobie swobodę organizacyjną. Biuro coworkingowe to miejsce, w którym można wynająć miejsce do pracy, na godziny lub na stałe ale również można mieć całe biuro tylko dla siebie. Tworzenie biur coworkingowych staje się coraz bardziej popularne.
The COVID-19 pandemic has sparked an unprecedented crisis in the globalized, modern economy. Cities actively promoting their image faced the challenge of maintaining a positive perception of the place and modifying their offers due to massive coronavirus infections. As a time of gradual stabilization, the post-pandemic period requires cities to introduce or continue appropriate changes in their marketing strategy to ensure competitiveness to the effects of the pandemic. This paper aims to present selected changes in the city offers addressed to residents and tourists during the pandemic and to determine how these changes may affect the city's image as one of the factors of competitiveness. A review of literature and research published in the years 2021-2022 was used, presenting solutions implemented by cities to maintain a positive image, demand, and stakeholder satisfaction. Examples of changes applied by territorial units are described from the perspective of two primary target groups of the cities: residents and tourists. Based on the analyzed secondary data, the author notes an increase in the interest of local communities in nearby tourist destinations and the need to transform marketing messages that encourage residents to engage in local tourism. Among some of the city's recipients there was also more attention given to the use of coworking spaces. Also, a positive impact of temporary urban planning on community participation in urban marketing was observed. Referring to the literature related to the city image, these changes can directly affect the competitiveness of cities and support the gradual economic recovery after the crisis caused by the global pandemic.(original abstract)
Mimo że - jak autorka pisze we wstępie do swojej książki - "czas i przestrzeń to dwie najważniejsze kategorie ludzkiego istnienia", drugiej z nich do niedawna poświęcano w rozważaniach dotyczących pracy ludzkiej relatywnie mało uwagi. Konceptualizacja i organizacja przestrzeni pracy była bowiem analizowana głównie pod kątem spełnienia wymogów ergonomicznych i funkcjonalności. Najwięcej emocji budziły natomiast raczej niszowe dyskusje nad zaletami i wadami open space czy uciążliwościami komunikacyjnymi związanymi z koncentracją biurowców w pewnych obszarach miast.(fragment tekstu)
Postępująca cyfryzacja gospodarki doprowadziła do znacznych zmian w funkcjonowaniu przedsiębiorstw i powstania nowych, elastycznych form pracy, takich jak praca tymczasowa, telepraca, czy coworking. Niniejszy artykuł stanowi próbę usystematyzowania istniejącej wiedzy na temat coworkingu. Chodzi w szczególności o odpowiedź na pytania: Czym jest coworking? Jaka jest jego istota? Co wyróżnia coworking spośród innych nowych, elastycznych form pracy? (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.