Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 77

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Creativity in management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Rola sektor ów kreatywnych w generowaniu nowych miejsc pracy
100%
Przemysły kreatywne są uważane za jeden z najbardziej obiecujących sektorów gospodarczych o wysokim potencjale, przyczyniający się do lokalnego i regionalnego dobrobytu oraz tworzenia miejsc pracy. Aby stworzyć warunki korzystne dla tworzenia nowych miejsc pracy w sektorze kreatywnym, należy ułatwić rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w branży twórczej. Trzeba także stymulować rozwój nowych, szybko rozwijających się przedsiębiorstw z tzw. przemysłów kreatywnych, związanych głównie z architekturą, rynkami zabytków, sztuką, grami komputerowymi, rzemiosłem, wzornictwem przemysłowym, projektowaniem mody, filmem i wideo, muzyką, teatrem i działalnością wydawniczą. Celem artykułu jest przybliżenie informacji związanych z sektorami kreatywnymi oraz z ich rolą w generowaniu nowych miejsc pracy. (abstrakt autora)
Artykuł koncentruje się wokół zachowań transgresyjnych jako szczególnie pożądanych w pracy kadry kierowniczej wobec wyzwań współczesności. Mając to na uwadze najpierw omówiono zarysowujące się wyzwania wobec kadry kierownicze, a następnie scharakteryzowano pojęcie transgresji. W dalszej kolejności wskazano jak działania transgresyjne mogą przejawiać się w pracy kadry kierowniczej w oparciu o rozważania teoretyczne. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy referat ma na celu określenie znaczenia edukacji menedżerskiej w kształceniu kreatywności studentów, jako przyszłych liderów zmian społeczno-gospodarczych oraz porównanie preferencji pracodawców z preferencjami absolwentów co do zdolności jakimi powinien się charakteryzować przyjmowany do pracy absolwent. (fragment tekstu)
4
Content available remote Creativity Management : Towards Soft Control
75%
The paper deals with the management of creativity. Creative activity is peculiar since it covers specific (creative) worker, his (her) own working time, peculiar resources, implementation of a particular product. A creative worker resists to any forms of control and management including forced labour hours, work in an office, strong terms and contractual obligations. An office could be treated as a panopticon, i.e. as a prison, in which every labour operation of a worker-prisoner is observed. Transparent walls of an office are not a fashionable trend , but the requirement of control and management so that to see every motion of workers. Control over creative workers is an inevitable element of social order but it should be "soft" enough in order to avoid their frustration . There are two alternatives: control should be even harder in order to manage creative workers slipping from control as such, or it should be softer in order to catch at least the rest of the subjects to be controlled. Although creativity does not tolerate organizations with strong control and rigid hierarchy, if there is no (self-)control at all, most likely there would be no creative result either. A creative worker usually has no motives to create without any orders, both in a broader (social order) and in a narrow sense (economic order). Nevertheless, a "hard" structure of management with strong hierarchy is destructive for creativity. Creativity is usually mobilized by creative education and by stimulation of creative risks. There is a collision between the rules forced from outside and those created by a creative worker him/herself. Thus, collisions, contradictions and clashes are inseparable from creativity. The purpose of the paper is twofold: (1) to review different approaches to creativity management and (2) to show the specificity of creativity management. (original abstract)
Zaprezentowano schemat Systemu Propozycji Usprawnień (SPU) mający na celu usprawnienie gromadzenia i zarządzania nowatorskimi koncepcjami i usprawnieniami. Omówiono zakres przedmiotowy i podmiotowy oraz kluczowe elementy SPU.
6
Content available remote Determinanty efektywności alokacji zasobów przez przedsiębiorstwa kreatywne
75%
W artykule podjęto problematykę przedsiębiorstw kreatywnych. W szczególności skoncentrowano się na czynnikach, które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na efektywność alokacji zasobów przez te podmioty. Decyzje alokacyjne stanowią odzwierciedlenie reakcji przedsiębiorstwa na zachodzące na rynku zmiany - im szybsza reakcja, tym łatwiejsze dostosowanie się do zmian, a tym samym większe prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu. Przedsiębiorstwa kreatywne generują zróżnicowane produkty o charakterze materialnym i niematerialnym. Obejmują różnorodne działalności od rękodzieła po nowe media, od małych lokalnych działalności po duże działające globalnie przedsiębiorstwa. Ich działalność oparta jest na takich zasobach, jak wiedza i umiejętności pracowników. Umiejętna alokacja tych zasobów wpływa pozytywnie na zwiększenie konkurencyjności i ekonomicznej wartości przedsiębiorstw kreatywnych. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest egzemplifikacja metody Project based learning jako podstawowej metody w kształcenia członków klasy kreatywnej. Egzemplifikacji tej dokonano w oparciu o studium przypadku związanego z obserwacją uczestniczącą w procesie edukacji młodych artystów muzyków.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Podejście procesowe w zarządzaniu innowacjami
75%
Celem artykułu było wskazanie istotności podejmowania kreatywnych działań przez przedsiębiorstwa, tworzenie z nich procesów nastawionych na wdrożenia innowacji rynkowych i technologicznych oraz stosowanie zarządzania innowacjami. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule stawia się pytanie, czy jest możliwe ujęcie zjawiska kreatywności w organizacji jednoczenie z różnych perspektyw teoretycznych, tak aby wzbogacić jego ogląd i zrozumienie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, dokonano przeglądu dziesięciu ujęć teoretycznych kreatywności w organizacji. Do analizy dobrano w sposób celowy koncepcje uznane za najbardziej użyteczne poznawczo. Postawiono następnie tezę, że ujęcia te są kompatybilne, komplementarne i addytywne, a symultaniczny ogląd zjawiska przy użyciu wielu perspektyw teoretycznych umożliwi wydobycie jego "stereometrycznej struktury". W oparciu o tę tezę dokonano zespolenia istotnych obserwacji dostarczanych przez każdą z tych perspektyw i zaproponowano wieloperspektywiczny model kreatywności w organizacji, wykorzystując w tym procesie - na gruncie koncepcyjnym arts-informed research - zabieg inspirowany metodami stosowanymi przez kubistów w sztuce. (fragment tekstu)
We współczesnej gospodarce coraz większego znaczenia nabierają tzw. Branże kreatywne, np. media, moda, projektowanie wnętrz itp. Są to branże o orientacji projektowej, czyli takie, w których przedsiębiorstwa realizują swoją działalność podstawową za pomocą projektów. W tradycyjnych branżach projektowych (np. budownictwo, IT) pojawiają się również coraz większe oczekiwania odnośnie nowatorstwa i oryginalności, zarówno w odniesieniu do oferowanych produktów, jak i procesów zarządzania. Należy przy tym zauważyć, że immanentną cechą projektów kreatywnych staje się niepewność co do wyników, zarówno w sensie produktowym, jak i finansowym. Celem artykułu będzie analiza i dyskusja na temat znaczenia kreatywności dla współczesnego zarządzania projektami. W oparciu o przegląd literatury przedmiotu oraz wyniki badań własnych zostaną zaprezentowane wybrane aspekty specyfiki zarządzania projektami kreatywnymi. W końcowej części pracy zostaną wskazane nowe wyzwania oferowane przez ten inspirujący obszar badawczy. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Teorie kreatywności jako podstawa zarządzania projektami kreatywnymi
75%
Celem artykułu jest prezentacja wybranych teorii kreatywności w kontekście zarządzania projektami kreatywnymi. Spośród licznych teorii wyjaśniających fenomen kreatywności wybrano trzy różne teorie: teorię komponentów kreatywności, teorię kreatywności organizacyjnej oraz inwestycyjną teorię kreatywności. W pierwszej części artykułu zaprezentowano w sposób bardzo syntetyczny najważniejsze założenia każdej ze wskazanych teorii, następnie omówiono najważniejsze wnioski istotne dla badaczy i praktyków zainteresowanych problematyką projektów kreatywnych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrany obszar zarządzania pomysłami w kontekście wykorzystania metod stymulujących kreatywność. Utworzony model procesu twórczego zwraca szczególną uwagę na fazy pomysłów, tj. tworzenie, selekcję i rozwijanie pomysłów. Fazy wskazują, jak nimi zarządzać. W artykule na przykładzie trzech badanych przedsiębiorstw przedstawiono także czynniki, które sprzyjają prawidłowemu zarządzaniu pomysłami: od planowania, przez przeprowadzenie sesji twórczej do oceny rezultatów. Opisane w artykule dwie metody stymulujące kreatywność ułatwiają wyodrębnianie pomysłów z dużej ich puli lub pozwalają wyznaczać możliwe konsekwencje powstałych rozwiązań.(abstrakt oryginalny)
Praca składa się z trzech rozdziałów - dwa są teoretyczne , a trzeci przedstawia wyniki przeprowadzonych badań. W pierwszym rozdziale podjęto próbę uporządkowania definicji koncepcji i modeli twórczości organizacyjnej. Zidentyfikowano możliwość zintegrowania tych dwóch konstruktów, przedstawiając jednocześnie sprzeczności i stereotypy w myśleniu o twórczości w połączeniu z myśleniem strategicznym. Nakreślono obszar i istotę twórczej strategii wraz z charakterystyką jej wymiarów: strategicznej innowacyjności, strategicznej przedsiębiorczości, strategicznego przywództwa i strategicznego projektu organizacji twórczej. (...) W drugim rozdziale rozwinięto koncepcję twórczej strategii organizacji i opisano jej teoretyczne wymiary. Rozważania w tym rozdziale skupiły się wokół teoretycznego modelu powiązań: twórczość-wymiary twórczej strategii-efektywność. (...) Trzeci rozdział zawiera empiryczną analizę wymiarów twórczej strategii. Zidentyfikowane w wyniku analizy literatury przedmiotu relacje teoretyczne pomiędzy zmiennymi stały się podstawą do zbudowania modelu badawczego oraz wyprowadzenia hipotez badawczych. Przeprowadzone badania weryfikują w szczególności: wymiary twórczej strategii, sprzeczności w wymiarach twórczej strategii, relacje między wymiarami twórczej strategii a efektywnością, relacje między sprzecznościami twórczej strategii a efektywnością. (fragment tekstu)
14
Content available remote Kultura organizacyjna a potencjał kreatywności przedsiębiorstwa
75%
Celem prowadzonych rozważań jest wskazanie możliwości interpretacji kultury organizacyjnej z  perspektywy kształtowania potencjału kreatywności przedsiębiorstwa. Za punkt odniesienia podjętych badań teoriopoznawczych przyjęto środowisko innowacji sieciowej. W tym względzie zaznaczono potrzebę reorientacji współczesnego postrzegania kultury organizacyjnej w kontekście tworzenia fundamentalnej filozofii prowadzenia biznesu w środowisku otwartej i dynamicznej architektury organizacyjnej. Całość opracowania zakończono podsumowaniem. (abstrakt oryginalny)
The paper considers some approaches to human resources management in the conditions of formation of creative economy at micro and macro levels. At the micro level, the human resources management system is a reproducible process of forecasting, planning, formation, development, and use of human resources to ensure the innovation process of the organization. The system of human resources management at the macro level is greatly influenced by a set of institutions: political, legal, social, and economic. The institute of education plays a key role in the process of human resources management at the micro and macro levels. New institutions in human resources management include urban development institutions with appropriate infrastructure and e-government institutions. (original abstract)
Tworzenie przewagi konkurencyjnej opartej na informacji zależy w dużym stopniu od dostępu do zasobów informacyjnych oraz sprawności sytemu przetwarzającego zdobyte informacje w wielowariantowe propozycje decyzji w formie scenariuszy działań. Jak piszą W.M. Grudzewski i I.K. Hejduk: "Dynamiczne zmiany w gospodarce światowej zmuszają firmy do permanentnego doskonalenia sposobów funkcjonowania. Trzecie tysiąclecie przynosi raptowne przeobrażenia we wszystkich obszarach aktywności firmy, wywraca lub odrzuca dotychczasowe kanony i zasady...". Tezę tę potwierdza także S. Marciniak, pisząc, że "[...] w tym celu coraz intensywniej poszukiwane są różne narzędzia, które mogłyby wspomóc procesy podejmowania decyzji. Wspomaganie polega przede wszystkim na takim opisie sytuacji decyzyjnej, który pozwala decydentowi na podjęcie jak najbardziej efektywnej i racjonalnej decyzji w danych warunkach...". Postulaty pod adresem zmiany podejścia do zarządzania strategicznego formułuje również J.M. Rybicki pisząc: "[...] proces zarządzania strategicznego w dzisiejszych czasach winien ulec modyfikacji w kierunku większej wrażliwości na spodziewane lub niespodziewane zmiany w otoczeniu konkurencyjnym firm i pozwolić na wczesną reakcję ze strony przedsiębiorstwa. Wiele przedsiębiorstw, jak pisze J. Penc cytując Alvina Tofflera, "[...] staje wobec problemu przedwczesnego nadejścia przyszłości, wskutek czego nie mogą nadążyć za bieżącymi zmianami, wyczerpują swoje siły witalne starając się sprostać rosnącym wymaganiom w warunkach zawężających się możliwości wyboru strategicznego". Metody statystyczne, za pomocą których można uchwycić pewne prawidłowości rządzące przebiegiem badanego zjawiska, często nie są w stanie doprowadzić do rozwiązań, na podstawie których można podejmować decyzje. Jak podaje U. Siedlecka, odnosząc się do prognoz ostrzegawczych, "[...] należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze za pomocą formalnych metod statystycznych da się wyjaśnić zaszłości w historii tych procesów", "Jest to jeden z powodów - jak kontynuuje autorka - dla którego w prognozowaniu ostrzegawczym powinny znajdować zastosowanie różnorodne niekonwencjonalne metody prognostyczne, takie jak np. metody heurystyczne, w których podstawowe znaczenie mają sposoby przetwarzania informacji, oparte na indywidualnych i zespołowych ekspertyzach. (fragment tekstu)
Opracowanie ma charakter studium teoretyczno-empirycznego i przedstawia problem kształtowania kompetencji menedżerskich determinowanych kulturą organizacyjną. Część studyjna przedstawia zagadnienie od strony ustaleń literaturowych. W części empirycznej pokazano wyniki badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
The article includes the content of sample experiments whose results may be useful in the management of human capital creativity. It presents selected experiment concepts concerning ideational fluency, flexibility and originality and their subordination to basic patterns: simple real experimental patterns, simple basic pre-experimental patterns, simple basic quasi-experimental patterns. In addition, it includes the account of the experiment on attitude shaping. Methodical, ethical and economic limits of experiment application were determined, based on the analysis of reference books related to the method of the experiment and creativity management. The way to understand the constraints is included below in the glossary of key phrases. The subject of the study was chosen on the basis of the existent research gap. As results from analyses based on the study of foreign reference books conducted by J. Samul [2015], the experiment is still a rarely used research method in the area of human capital management. It can, therefore, be concluded that the same also (and perhaps even more so) applies to experiments concerning the management of employee creativity.(original abstract)
19
Content available remote Relationship Between Leadership Styles and Organizational Creativity
63%
Purpose: Empirical research on entrepreneurship in organizations has brought disparate and often contradictory evidence related to the impact of leadership on creativity in organizations. The purpose of this paper is to explore and discuss the impact of different leadership styles on creativity, with the view to formulating an integrated conceptual model that links creative novelty and creative practicality with leadership. Methodology: The author applied the methodology of meta-theoretical review. In accordance with the principles of theoretical bricolage, a new conceptual model was built on the basis of the multidimensional creativity theory and the leadership theory. In her analysis, the author took into account leadership styles that have already been subject to research; each of them was mapped in the two-dimensional space of organizational creativity. Findings: In order to fully understand the reasons for differences in organizational creativity, the drivers of divergences in the space of creative novelty and creative practicality need to be clarified. Greater knowledge about the impact of leadership styles on the structure and configuration of organizational creativity is necessary. In this paper, the author provides a theoretical framework that illustrates manners in which leadership influences organizational creativity. The model clarifies the role that leadership plays in shaping a unique configuration of organizational creativity, and consequently in ensuring the necessary internal adaptation of an organization. Originality: The value of this research lies in the situational interpretation of various leadership styles in the context of their impact on organizational creativity. The analysis goes beyond the conventional discussion about leadership and creativity, focused on establishing whether a given leadership style proves beneficial or not for organizational creativity. The paper identifies particular effects that several key leadership styles have on organizational creativity; they are depicted in a new theoretical framework. (original abstract)
Szybkie zmiany uwarunkowań działalności gospodarczej wymagają ze strony przedsiębiorstw stosowania innowacyjnych rozwiązań. Ich podstawą jest kreatywność związana z myśleniem dywergentnym, która może być rozpatrywana na trzech poziomach. Dwa z nich - poziom indywidualny i poziom makro - są przedmiotem analizy w niniejszym artykule. Zidentyfikowano szereg czynników sprzyjających i hamujących myślenie kreatywne oraz metody kształtowania kreatywności. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.