Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 175

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Credit capacity
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wynik działalności gospodarczej kredytobiorcy jest uwarunkowany wieloma czynnikami. Znaczna część tych czynników znajduje się w zasięgu wpływu danego podmiotu. Są to tak zwane czynniki endogeniczne. Mogą być one przez podmiot kształtowane w taki sposób, by przyczyniały się do wzrostu jego zdolności kredytowej. Czynniki te są uwzględniane przez analityków finansowych w ocenie zdolności kredytowej podmiotów starających się o pozyskanie finansowania zewnętrznego. W związku z powyższym autorzy podjęli próbę określenia najważniejszych endogenicznych czynników jakościowych mających wpływ na zdolność kredytową podmiotów. Autorzy starali się uzyskać odpowiedź na pytanie czy te najbardziej kluczowe czynniki są takie same dla wszystkich podmiotów, bez względu na specyfikę prowadzonej przez nie działalności. W tym celu przeanalizowali metody oceny zdolności kredytowej spółek oraz jednostek samorządu terytorialnego stosowane przez agencje ratingowe oraz banki w warunkach polskich. Autorzy doszli do wniosku, że analiza endogenicznych czynników jakościowych ma istotne znaczenie w ocenie zdolności kredytowej zarówno jednostek samorządu terytorialnego, jak i spółek, choć w zależności od ocenianego podmiotu mogą być one różne.(abstrakt oryginalny)
W każdym banku udzielającym kredyty pojawia się problem związany z podjęciem decyzji o przyznaniu bądź nieprzyznaniu kredytu. Innymi słowy, należy ocenić, czy dany klient będzie się zachowywać jak kredytobiorca rzetelny, w związku z czym powinien otrzymać kredyt, czy też będzie się zachowywać jak kredytobiorca nierzetelny i kredytu nie powinien otrzymać. W celu rozwiązania tego problemu wiele banków korzysta dziś z systemów typu credit-scoring. Obecnie wciąż trwa poszukiwanie coraz lepszych metod pozwalających minimalizować straty banków. Jedną z takich metod, którą można wykorzystać na użytek analizy scoringowej, jest bardzo interesujący pomysł zaczerpnięty z fizyki, a rozwinięty przez M.A. Ajzermana, E.M. Brawermana oraz L.I. Rozonoera w pracy [1]. Autorzy, skupiając się na ogólnym problemie rozpoznawania obrazów, postanowili podejmować decyzje o przydzieleniu obserwacji do jednej z populacji na podstawie wartości pewnej funkcji, której odpowiednikiem w fizyce jest wartość potencjału w punkcie zależna od punktu umieszczenia źródła potencjału. Choć obszerna teoria dotyczy także przypadku stochastycznego, to w niniejszej pracy zaprezentuję przypadek deterministyczny o bardziej intuicyjnym charakterze. (fragment tekstu)
Rozważając poszczególne grupy samorządów, można zauważyć, że średnia ocena w latach 2001-2006 uległa poprawie praktycznie na wszystkich szczeblach samorządowych. Wyjątek stanowiły powiaty ziemskie i gminy wiejskie W pierwszym przypadku poprawa wiarygodności o blisko 3 punkty, która wystąpiła w latach 2001-2004, została zniwelowana w dwóch ostatnich okresach badawczych, w których to nastąpiło bardzo dynamiczne osłabienie oceny ratingowej. W konsekwencji średnia ocena w roku 2006 była o niecały punkt niższa w porównaniu z okresem wyjściowym. W przypadku gmin wiejskich po nieznacznym wzroście oceny w latach 2001-2005, kolejny rok przyniósł znaczące osłabienie wiarygodności aż o ponad 2 punkty.(fragment tekstu)
Analiza kryteriów jakościowych dla firm prowadzących pełną księgowość pozwala na określenie następujących kierunków usprawnień: 1. zróżnicowanie i dodanie pośrednich odpowiedzi dla kryteriów najniżej i najwyżej punktowanych: Produkt/marka na docelowym rynku (nr 4) oraz Długość okresu funkcjonowania (nr 7), 2. jasna interpretacja i wskazówki dla stosowania kryterium: Ryzyko ekologiczne (nr 10), które jest różnie stosowane przez inspektorów kredytowych (otrzymuje maksymalną liczbę punktów albo jest wyłączane z oceny). Generalnie można stwierdzić, że pod względem jakościowym firmy oceniane są wyżej, niż jak wynika to z oceny finansowej. Średnia ocen zestawu kryteriów jakościowych dla segmentu prowadzącego pełną księgowość wynosi 4,50 pkt, co pozwala na osiągnięcie "bardzo dobrej" kategorii oceny jakościowej, natomiast przeciętna ocena zestawu wskaźników dla "starej" metodologii wynosi 2,90 pkt i odpowiednio dla "nowej" 4,06 pkt, co pozwala na otrzymanie odpowiednio "przeciętnej" i "dobrej" kategorii oceny finansowej. Jednak w związku z faktem zaprojektowania w metodyce zdecydowanej przewagi kryteriów finansowych (80%) nad kryteriami jakościowych (20%), otrzymane kategorie jakościowe nie wpływają istotnie na kategorie oceny zdolności kredytowej. Stąd proponuje się zwiększenie udziału oceny jakościowej w ocenie zdolności kredytowej, ponieważ zaprojektowany w obecnym kształcie algorytm oceny nie wpływa w sposób istotny na końcową ocenę kredytobiorcy i dostępność kredytu. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest rozważanie konsekwencji zasady zdolności płatniczej w kontekście innych niż poziom dochodu osobistego czynników określających krańcową użyteczność dochodu. W literaturze przedmiotu wskazuje się, iż teoretyczną podstawą do sformułowania tej zasady jest koncepcja malejącej użyteczności krańcowej dochodu. Celem opracowania jest identyfikacja oraz krytyczna analiza odchyleń od implementacji zasady zdolności płatniczej, które pozostają konsekwencją występowania czynników, określających użyteczność dochodu w związku ze zróżnicowaniem źródeł jego pochodzenia oraz kierunków rozdysponowania.
Zwrócono uwagę na rolę jaką w ocenie zdolności kredytowej przez banki odgrywają bazy danych. Jedna tworzona przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK) zbiera informacje o wszystkich dłużnikach. Druga prowadzona przez Związek Banków Polskich (ZBP) jest wykazem tylko niesolidnych klientów. Zwrócono uwagę na problem nieaktualnych danych w bazie, co utrudnia życie solidnym klientom.
Skoro j.s.t. należą - jak wykazano na wstępie niniejszego opracowania - do bezpiecznych kredytobiorców, uzasadnione było dążenie do opracowania możliwe krótkiej i nieskomplikowanej metodyki oceny ich zdolności kredytowej. J.s.t. jako całość nie przekroczyły progu bezpiecznego zadłużenia, co nie oznacza, że nie ma samorządów nadmiernie zadłużonych. RIO i NIK zaobserwowały pojedyncze przypadki utraty płynności finansowej przez j.s.t., skutkujące dłuższym opóźnieniem w spłacie rat kredytowych i odsetkowych, mimo nieprzekraczania przez nie ustawowych progów zadłużenia, wynikających z u.f.p., gdyż progi te mają charakter prawny, a nie ekonomiczny. Przestrogi w zakresie bankructwa j.s.t. można znaleźć w krajach o dłuższej tradycji zadłużania się samorządów. We Francji znany jest przypadek średniej wielkości miasta Angouleme, które - na skutek realizacji dużych wydatków z kredytów - zmuszone było renegocjować warunki spłaty kredytów, co tylko na krótko odsunęło problem, gdyż po okresie układowych karencji miasto nadal miało problem w spłacie długu. Jak w przy-padku innych podmiotów, do oceny zdolności kredytowej j.s.t. należy również podchodzić rzetelnie. Zauważenie we wszystkich typach j.s.t. podobieństw - finansowa działalność oparta na budżecie, środki na spłatę długu pochodzące z tych samych źródeł - pozwala opracować metodykę badania zdolności kredytowej jedną dla wszystkich rodzajów j.s.t. Wprowadzenie w 1999 roku trójstopniowego podziału administracyjnego kraju nie oznacza konieczności opracowywania kilku metod oceny zdolności kredytowej j.s.t. - dla każdego typu odrębnie. (abstrakt autora)
Instytucje finansowe od lat udzielają kredytów i pożyczek spółkom na finansowanie ich działalności operacyjnej i inwestycyjnej. W ostatnich latach po finansowanie długiem coraz częściej sięgają jednostki samorządu terytorialnego, co ma związek z dostępnością finansowania z Unii Europejskiej i koniecznością posiadania przez samorządy środków na wkład własny oraz na finansowanie pomostowe projektów współfinansowanych ze środków unijnych. Nim instytucje finansowe czy inwestorzy udzielą niezbędnego danemu podmiotowi finansowania wpierw dokonują oceny jego zdolności kredytowej. W związku z powyższym autorzy podjęli próbę określenia czy podmioty finansujące mogą zastosować metody i narzędzia opracowane dla oceny zdolności kredytowej spółek do oceny zdolności kredytowej jednostek samorządu terytorialnego i w jakim zakresie. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Changes in Poland's Housing Loan Market in 2004-2010
61%
Artykuł opisuje zmiany na rynku kredytów mieszkaniowych w Polsce, będące konsekwencją rozwoju rynku nieruchomości w Polsce zapoczątkowanego wraz z okresem transformacji w latach 90. XX w. Na początku XXI w. rynek ten dynamicznie rozkwitł, do czego znacznie przyczyniły się kredyty hipoteczne, które szybko stały się najpopularniejszym produktem bankowym w Polsce. W artykule przedstawiono ewolucję tego rynku. W początkowej fazie charakteryzował się on nadwyżką popytu, gdy warunki dyktował sprzedający, jednak w późniejszym okresie przeobraził się w rynek kupującego, na którym to rynku pojawiła się znaczna nadwyżka podaży. Zmiany zachodzące na rynku kredytów hipotecznych miały bardzo dynamiczny charakter, głównie w wyniku przeobrażeń sytuacji makroekonomicznej i jej konsekwencji dla rynku nieruchomości. Po szoku spowodowanym boomem kredytowym w latach 2004-2007 przyszedł szok w latach 2008-2009 związany z kryzysem finansowym o zasięgu światowym. (abstrakt oryginalny)
Społeczno-ekonomiczne przewartościowania otoczenia podmiotów gospodarczych nie mogą oczywiście uchodzić uwadze różnego rodzaju pośrednikom finansowym, w tym zwłaszcza bankom i towarzystwom funduszy powierniczych. Zjawisko to powinno być przez nie rozpatrywane w dwóch, tylko z pozoru przeciwstawnych kontekstach, a mianowicie szansy i zagrożenia. Ograniczone ramy artykułu nie pozwalają na analizę szans otwierających się przed bankami i funduszami powierniczymi w aspekcie wyzwań etycznych i ekologicznych. (fragment tekstu)
Autor przedstawił ocenę działalności banku w zakresie kredytów inwestycyjnych preferencyjnych dla rolnictwa na obszarze dwóch powiatów, udzielanych przez jeden z banków komercyjnych w południowej części województwa podlaskiego. Omówiona została rola i zadania pracownika banku komercyjnego mającego bezpośrednie kontakty z klientem oraz znaczenie kredytów preferencyjnych dla rolnictwa. Ponadto autor przedstawił własne pozytywne i negatywne spostrzeżenia dotyczące kredytów inwestycyjnych w rolnictwie.
12
Content available remote Ocena zdolności kredytowej jednostek samorządu terytorialnego w Polsce
61%
Artykuł poświęcony jest ocenie zdolności kredytowej jednostek samorządu terytorialnego w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem czynników, które ją determinują. Zaprezentowano w nim przegląd sposobów oceny jakości kredytowej jednostek, wykorzystywanych przez podmioty zajmujące się tym profesjonalnie, tj. banki i agencje ratingowe. Autor przedstawił także swój sposób pomiaru zdolności kredytowej jednostek samorządu terytorialnego i rezultaty własnych badań wynikających z zastosowania zaprojektowanej miary oraz wskazał jej znaczenie jako instrumentu informacyjnego dla rynku długu samorządowego w Polsce.
13
Content available remote The Application of Symbolic Kernel Discriminant Analysis in Credit Rating
61%
Celem artykułu jest przedstawienie możliwości zastosowania jądrowej analizy dyskryminacyjnej obiektów symbolicznych do oceny zdolności kredytowej osób fizycznych. Artykuł pokazuje również, jak „klasyczna” analiza Bayesowska może być zaadaptowana dla różnych typów danych symbolicznych za pomocą jądrowego estymatora intensywności dla obiektów symbolicznych. W części empirycznej dokonano oceny zdolności kredytowej osób fizycznych na podstawie danych uzyskanych z roku 2004 dla banku BGŻ SA Oddział w Kłodzku. (abstrakt oryginalny)
Metodologia oceny zdolności kredytowej badanego banku, dostosowana jest do formy ewidencji gospodarczej (sposobu opodatkowania) oraz rodzaju działalności kredytobiorcy. W analizowanym okresie objętym analizą, tj. lata 2002 i 2003 zostały zaimplementowane dwie metodologie oceny zdolności kredytowej, które różniły się układem odniesienia w przyznawaniu punktów dla oceny wskaźnikowej. (fragment tekstu)
15
Content available remote Determinants of Sovereign Rating in Sub-Saharan African countries: 2000-2018
61%
Kraje Afryki Subsaharyjskiej dla celów budżetowych i finansowania kluczowych inwestycji infrastrukturalnych szukają źródła zewnętrznego zasilania finansowego na rynkach międzynarodowych emitujących suwerenne papiery wartościowe. Suwerenne papiery wartościowe mogą mieć formę: dłużnych papierów wartościowych, euroobligacji i terminowych obligacji skarbowych ocenionych w walutach krajowych i zagranicznych. Do oceny wiarygodności kredytowej tych krajów służą ich suwerenne oceny przez trzy największe agencje ratingowe kontrolujące 95% rynku międzynarodowego: Standard &Poor's, Fitch oraz Moody's. Jakie czynniki determinują zdolność emitowania papierów suwerennych przez kraje Afryki Subsaharyjskiej oraz od czego zależy rentowność dochodowa tych papierów na międzynarodowym rynku kapitałowym? Autor stara się odpowiedzieć na powyższe pytanie po gruntownym przeglądzie: ekonometrycznych studiów przypadków kryteriów oceny wiarygodności kredytowej krajów, metod ocen wiarygodności kredytowej krajów według Fitch oraz standard&Poor's, aktualnej oceny wiarygodności kredytowej krajów Afryki Subsaharyjskiej, metody oceny ryzyka kredytowego krajów Afryki Subsaharyjskiej przez African Development Bank, list emitowanych suwerennych papierów wartościowych krajów Afryki Subsaharyjskiej na rynkach międzynarodowych, rentowności Euroobligacji Afryki na świecie w 2018 roku, oraz po porównaniu korzyści i kosztów suwerennych papierów w stosunku do pożyczki i pomocy darczyńców. Stosując metodę analityczną, Autor w kompleksowy sposób przedstawia najważniejsze czynniki determinujące wiarygodność kredytową krajów Afryki Subsaharyjskiej w latach 2000-2018. Niezbędnymi czynnikami przy ocenie kredytowej tych krajów są: ryzyko polityczne, prawne i regulacyjne, struktura gospodarcza, stan finansów publicznych, efektywność krajowej polityki pieniężnej oraz międzynarodowa sytuacja finansowa. W 2017 roku z 17 krajów ocenianych przez S&P's, 15 należało do grupy spekulacyjnej, a jedynie 2 do grupy inwestycyjnej. Wartość emitowanych papierów suwerennych tych krajów wahała się między 1 mld dolarów w 2008 a ponad 18 mld dolarów 2014. Do 7 marca 2018 roku kraje Afrykańskie sprzedały papiery suwerenne o wartości 10,7 mld dolarów. Euroobligacje Afrykańskie mają najwyższą rentowność dochodową w 2018 roku. Wartość ta wynosi średnio 6 procent dla Afryki, 5,5 procent dla krajów wchodzących oraz 4 procent dla krajów regionu Azji i Pacyfiku. (abstrakt oryginalny)
Prawodawstwo unijne coraz większy nacisk kładzie na ochronę konsumenta - klienta bankowego. Praktycznym przejawem wskazanego podejścia jest m. in. ochrona klienta zaciągającego kredyt konsumencki. W artykule omówiono nowe przepisy dotyczące kredytu konsumenckiego.
Ustawa prawo bankowe definiuje zdolność kredytową jako zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Analiza i ocena zdolności kredytowej jest kluczowym zagadnieniem z punktu widzenia banku. W ocenie zdolności kredytowej istotne miejsce zajmują szeroko rozumiane metody analizy danych - w tym podejście wielomodelowe. Głównym celem artykułu jest zaprezentowanie zastosowania podejścia wielomodelowego danych symbolicznych w ocenie zdolności kredytowej osób fizycznych (na przykładzie dwóch zbiorów danych rzeczywistych) oraz porównanie wyników otrzymanych z zastosowaniem podejścia wielomodelowego z pojedynczym modelem oraz znaną przynależnością obiektów do klas. Otrzymane wyniki wskazują, że podejście wielomodelowe analizy danych symbolicznych może być użytecznym narzędziem w ocenie zdolności kredytowej osób fizycznych i pozwala otrzymać z reguły lepsze wyniki niż model pojedynczy(abstrakt oryginalny)
Jednostki samorządu terytorialnego realizują bardzo szeroki zakres zadań publicznych, w istotny sposób wpływając na poziom życia mieszkańców. Są też największym inwestorem, budują sieci infrastruktury technicznej i społecznej, drogi, a także obiekty administracji publicznej. W swej gospodarce finansowej, ze względu na ograniczoność własnych środków budżetowych, częstokroć sięgają po środki dłużne. W tych warunkach ważnym problemem jest prawidłowa konstrukcja wskaźników zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego. Powinna ona odnosić się do potencjału danej jednostki terytorialnej i zapewniać utrzymanie długookresowej zdolności kredytowej i płynności finansowej. Ważne jest takie skonstruowanie barier prawnych, by można było uwzględnić występujące uwarunkowania ekonomiczne. (abstrakt oryginalny)
Autor, doradca zarządu CERA SA, wprowadza do metodologii analitycznej stosowanej przez CERA i światowe agencje ratingowe przy ocenie wiarygodności instytucji bankowych.
Omówiono zagadnienie oceny zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. Wyróżniono cztery rodzaje operacyjnego ryzyka kredytowego: ryzyko kredytowe, ryzyko operacyjne, ryzyko defraudacji, ryzyko systemowe. Przedstawiono metody, techniki i modele badania zdolności kredytowej.
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.