Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 19

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cross-border shopping
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Cel artykułu: Celem artykułu jest zaprezentowanie wyników analizy dynamiki rozwoju e-commerce w krajach Unii Europejskiej, a także zestawienie i charakterystyka barier rozwoju transgranicznego handlu elektronicznego. W szczególności skupiono się na identyfikacji zjawisk ograniczających rozwój e-commerce w krajach Unii Europejskiej.Metodyka badań: Przeprowadzono przegląd literatury, badań oraz raportów i statystyk. Została poddana analizie definicja transgranicznego handlu elektronicznego oraz terminy pokrewne. Następnie, na podstawie zebranych danych statystycznych, skupiono się na wolumenie obrotów e-commerce zarówno w Unii Europejskiej jak i na świecie. W oparciu o literaturę przedmiotu określone zostały zjawiska hamujące rozwój transgranicznego handlu elektronicznego w krajach Unii Europejskiej.Wyniki: Region Azji i Pacyfiku okazał się być największym i najbardziej dynamicznie rozwijającym się regionem e-commerce typu B2C na świecie. W Unii Europejskiej przodują natomiast Wielka Brytania oraz kraje Skandynawskie. Przegląd dostępnych źródeł literaturowych pozwolił na potwierdzenie faktu, iż e-handel krajowy znacznie przeważa nad e-handlem międzynarodowym. W oparciu o zamieszczone dane stwierdzono, że do największych barier rozwoju e-commerce zaliczyć można problem geoblokowania, brak zaufania konsumentów do e-przedsiębiorstw, różne systemy podatków VAT, problem płatności za towary i usługi oraz kwestie prawne. Działania Unii Europejskiej na rzecz rozwiązania problemów rozwoju e-commerce, obejmują poprawę regulacji prawnych w omawianej dziedzinie, zwiększenie dostępu do towarów i usług online, redukcję kosztów związanych z realizacją transakcji i administracją. (abstrakt oryginalny)
Internet sprawia, że przestajemy czuć granice między krajami. Za pośrednictwem Internetu można kupić wszystko - od produktów spożywczych, poprzez odzież, kosmetyki, detergenty, bilety, me-ble, kończąc na środkach transportu, mieszkaniach czy domach. Konsumenci wykorzystują go do pozyskiwania informacji na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym w najważniejszych momentach ścieżki zakupu (Kiesler, 2014; Meijers, 2014). Wartość światowego rynku e-commerce w 2014 roku wyniosła prawie 1,5 biliona euro. Transgraniczny handel uważany jest za jedno z najciekawszych i najbardziej dynamicznych zjawisk w handlu elektronicznym na całym świecie (Meltzer, 2015), eksperci przewidują, że do 2020 roku handel transgraniczny będzie wzrastał o około 27% rocznie (OECD, 2008). Największe transgraniczne rynki handlowe stanowią Chiny, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie sytuacji internetowego handlu transgranicznego na świecie i w Polsce. Artykuł wzbogacono o wyniki ankiety przeprowadzonej wśród grupy polskich e-konsumentów, dotyczącej ich świadomości o możliwości dokonywania zakupów w innych krajach, zalet i wad zakupów za granicą oraz ich preferencji zakupowych.(abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena zmian struktury towarowej handlu przygranicznego na pograniczu polsko-białoruskim między rokiem 2001 i 2010. Dokonywanie zakupów w obszarach przygranicznych sąsiadującego państwa, rozumiane jako handel przygraniczny, jest cechą charakterystyczną pogranicza polsko-białoruskiego. W 2001 r. w ramach handlu przygranicznego przywożono do Polski przez granicę polsko-białoruską głównie papierosy i napoje alkoholowe, a w 2010 r. przywożono najczęściej paliwo. W 2010 r. obcokrajowcy kupowali w Polsce i przewozili na Białoruś w ramach handlu przygranicznego najczęściej: artykuły radiowo-telewizyjne, odzież i obuwie, środki czystości i kosmetyki, sprzęt gospodarstwa domowego, a także: artykuły spożywcze, artykuły do wystroju mieszkań, materiały budowlane i części i akcesoria do środków transportu. Wartość towarów zakupionych przez cudzoziemców w Polsce wielokrotnie przewyższa wartość towarów kupionych przez Polaków na Białorusi, dlatego handel przygraniczny na pograniczu polsko-białoruskim ma pozytywny wpływ na rozwój społeczno-ekonomiczny, w tym przede wszystkim zwiększa obroty handlu detalicznego oraz ogranicza bezrobocie, przez co przyczynia się do poprawy poziomu życia ludności. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono warunki funkcjonowania magazynu konsygnacyjnego w Polsce, omówiono przepisy i problemy związane z jego funkcjonowaniem, opisano główne błędy popełnione przez ustawodawcę i wskazano proponowane zmiany legislacyjne, które ułatwią korzystanie z magazynu konsygnacyjnego większej grupie podatników.(abstrakt oryginalny)
Zakupy transgraniczne występują, gdy rezydenci jednego kraju przekraczają granicę polityczną w celu dokonania zakupów w kraju sąsiadującym. Dotyczą one nabycia towarów i usług w jednym kraju przez konsumentów innego kraju, którzy próbują wykorzystać przewagę cenową lub podatkową destynacji zakupowej. Istnieją cztery podstawowe czynniki pojawienia się i rozwoju zakupów transgranicznych. Zalicza się do nich: kontrast, świadomość, chęć do odbycia podróży oraz procedury odprawy granicznej. W artykule przedstawiono różne aspekty zakupów transgranicznych dokonywanych przez klientów z obwodu kaliningradzkiego - zarówno w kwestii częstotliwości wizyt, wykorzystywanego transportu, jak i motywacji zakupowych czy też zakupywanych produktów. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Narzędzia polityki handlowej w obszarze e-commerce
75%
Głównym celem artykułu jest specyfikacja narzędzi polityki handlowej w obszarze handlu elektronicznego. W analizie uwzględniono działania i regulacje właściwe dla tradycyjnej polityki handlowej oraz nowe bariery związane z technologią wykorzystywaną w transgranicznym handlu elektronicznym (CBEC). Dodatkowym celem jest zilustrowanie działań koordynacyjnych podejmowanych przez rządy państw na forum międzynarodowym i wkładu organizacji międzynarodowych w harmonizację regulacji dotyczących CBEC. W badaniu zastosowano metodę przeglądu literatury z baz: Scopus, Ebsco, ProQest i Web of Knowledge. Prześledzono działania głównych organizacji międzynarodowych oraz przeanalizowano akty prawne i inne dokumenty oficjalne. Dokonano syntezy wszystkich informacji i wyników badań oraz przedstawiono liczne wnioski szczegółowe. Ogólna teza mówi, iż stworzenie systemu zasad sprzyjającego długotrwałemu rozwojowi CBEC wymaga jeszcze wielu wysiłków, badań i jest bardzo skomplikowane, gdyż oznacza nie tylko wprowadzenie zasad wolnego handlu w tradycyjnym rozumieniu, ale równocześnie zapewnienie otwartego i bezpiecznego korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych.(abstrakt oryginalny)
Aim/purpose - The purpose of this study was to create the delimitation of Szczecin's regional retail functions impact range on both Polish and German borderlands. Design/methodology/approach - The aim of this study was achieved by: (a) a social study - carrying out a survey among 326 consumers (West-Pomeranian residents) (b) field research - conducting statistics of vehicle registration plate in five shopping malls in Szczecin and one in Schwedt (city in German borderland), which enabled the re-searcher to create maps of retail interactions and (c) spatial analysis - distribution of shops and shopping malls, inventory of facilities. Findings - The result of the study is a delimitation of three zones (on cross-border area) where Szczecin impact spans considering retail functions and shopping migrations. Research implications/limitations - Results may serve as a basis for determining trends in shopping migrations on researched area. The results of the survey, which give information about cross-border consumer behavior and directions of shopping migrations, constitute a contribution for practitioners. Originality/value/contribution - It is one of a few empirical studies on regional retail functions impact range in the cross-border region. (original abstract)
Artykuł oparty na analizie aktów prawa unijnego oraz literatury przedmiotu, ma na celu przedstawienie uwzględniania zjawiska zakupów transgranicznych na politykę konsumencką po 2007 r. Omówione zostały wybrane regulacje prawa unijnego, dotyczące transgranicznych umów konsumenckich. W artykule wskazano na niebezpieczeństwa, z jakimi spotkać się może konsument, dokonując zakupów poza granicami swojego kraju. W kolejnej części określono wpływ zagwarantowania ochrony konsumentom podczas transgranicznego procesu zakupowego na współczesną politykę konsumencką UE. Zaznaczono, że na bezpieczne zakupy transgraniczne wpływa świadomość konsumentów w zakresie dochodzenia swoich roszczeń oraz odpowiednia informacja i świadomość konsumencka. Ostatnia część artykułu pełni rolę konkluzji i zawiera rozważania na temat faktycznego bezpieczeństwa konsumentów podczas dokonywania umów transgranicznych. Wskazano w niej, iż bariery handlowe, takie jak trudności w nabywaniu produktów z innego kraju członkowskiego przez Internet czy problem z reklamacją towaru, powodują, że handel konsumencki nadal odbywa się w większości w obrębie granic krajowych. (abstrakt oryginalny)
Handel przygraniczny rozumiany jako przekraczanie granicy przez mieszkańców danego kraju w celu dokonywania zakupów, a także skorzystania z usług, jest charakterystycznym zjawiskiem obszarów pogranicza polsko-ukraińskiego. W strukturze zakupów w 2001 roku dominowały artykuły akcyzowe, natomiast w 2009 roku najczęściej kupowanym przez Polaków towarem na Ukrainie było paliwo. Dla Ukraińców wiodącą rolę w 2009 roku miały materiały budowlane i sprzęt gospodarstwa domowego, istotnym uzupełnieniem koszyka zakupów były towary spożywcze i przemysłowe. Uczestnikami handlu przygranicznego byli głównie obywatele Polski i Ukrainy, a bardzo rzadko działania w tym zakresie podejmowali podróżni z innych państw. W 2009 roku odnotowano pewien udział usług noclegowych i konsumpcyjnych w strukturze wydatków w handlu przygranicznym na pograniczu polsko-ukraińskim. Z porównania wartości zakupów dokonanych w ramach handlu przygranicznego przez obywateli ukraińskich w obszarach przygranicznych w Polsce i obywateli polskich w obszarach przygranicznych Ukrainy (2 mld zł do 400 mln zł) wynika, że dla obszarów przygranicznych pogranicza polsko-ukraińskiego handel stał się bardzo ważnym motorem rozwoju społeczno-ekonomicznego. (abstrakt oryginalny)
Przeanalizowano zjawisko handlu przygranicznego. Zwrócono uwagę na powolny zmierzch tego zjawiska. Zamieszczono dane dotyczące wydatków cudzoziemców w Polsce w latach 1997-2000.
Międzynarodowa współpraca transgraniczna i międzyregionalna stanowi istotny czynnik rozwoju obszarów podzielonych granicą. Jest elementem zmieniającym postrzeganie granicy. Staje się bodźcem do nawiązywania współpracy społecznej i gospodarczej. Współpraca transgraniczna jest jednym z istotnych elementów polityki regionalnej. Ważnym elementem kontaktów transgranicznych jest wzrost ruchu granicznego i rozwój handlu przygranicznego. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych zagadnień związanych z rozwojem ruchu granicznego jako ważnego czynnika kształtującego współpracę transgraniczną i rozwój regionu transgranicznego. Artykuł przedstawia wybrane wyniki badań prowadzonych na pograniczu polsko-niemieckim. Przeprowadzone badania wskazują, że ruch graniczny jest ważnym czynnikiem rozwoju obszaru przygranicznego(abstrakt oryginalny)
This paper discusses the firm-level determinants of international hotels' foreign markets entry choices, contrasting acquisition with management and franchise contracts, based on a resource-dependency perspective and appropriability theory. It points out that brand equity, relatedness of products and market segmentation, partner-specific knowledge of hotels, international experience, and the duration of proprietary knowledge impact hotels' decisions on how to enter a foreign market. In addition, the paper suggests the existence of entry choices sequence favorable to acquisition probability after the end of management contract when the franchisors' or management companies' proprietary knowledge attenuates. Contract activity is likely to be renewed after the acquisition, once the management company has established a new form or a higher level of proprietary knowledge.(original abstract)
Artykuł przedstawia procesy internacjonalizacji rynków na przykładzie transgranicznych zakupów internetowych młodych polskich konsumentów i transgranicznej sprzedaży detalicznej przez Internet polskich sprzedawców, analizowane jakościowo odpowiednio na podstawie odpowiedzi na pytania otwarte z kwestionariusza internetowego oraz pasywnej etnografii, na tle statystyk porównawczych dla krajów Unii Europejskiej (UE). Internetowe zakupy transgraniczne, dokonywane w krajach UE, ale także w Chinach lub USA, deklaruje rosnący odsetek młodych nabywców, chociaż większość badanych ma negatywne opinie i przekonania ich nich dotyczące, często wywodzące się ze stereotypów, a nie z własnych doświadczeń. Postrzegane bariery kupowania online za granicą ze strony popytu mają silniejszy wpływ na respondentów niż czynniki podażowe. Zidentyfiowanymi barierami popytu są wysokie ceny i inne opłaty (podatki, cła), w tym obsługa płatności i dostawy, długie terminy dostaw i bariery językowe. Praktyki geodyskryminacji, stosowane przez zagranicznych dostawców, są doświadczane zazwyczaj w odniesieniu do dostawy i płatności i są jedyną istotną przeszkodą po stronie podażowej. Sprzedaż polskich sprzedawców detalicznych jest zwykle ograniczona geografiznie do mniejszych państw sąsiadujących z Polską lub - w przypadku mniejszych firm - koncentruje się na niszach rynkowych. Działający w niszach konkurują ze sprzedawcami z innych krajów przede wszystkim z cechami produktu i jego kustomizacją, ale ich obsługa klienta często nie jest satysfakcjonująca, zwłaszcza w zakresie czasu odpowiedzi na pytania/problemy klientów oraz kompetencji językowych. (abstrakt oryginalny)
Wśród uczestników handlu przygranicznego na pograniczu polsko-ukraińskim tak w 2001 r., jak i w 2011 r. występowały wyraźne różnice pod względem częstotliwości podróżowania w zależności od narodowości. Zdecydowanie częściej podróże transgraniczne w celu dokonania zakupów odbywali Ukraińcy niż Polacy. W 2001 r. uczestnicy handlu przygranicznego niezależnie od narodowości i częstotliwości podróżowania, przewozili przez granicę polsko-ukraińską alkohol wysokoprocentowy i papierosy. W 2011 r. dominującym towarem kupowanym przez uczestników handlu przygranicznego narodowości ukraińskiej w Polsce były materiały budowlane, Polacy zajmujący się handlem przygranicznym przywozili z Ukrainy głównie paliwo. Czynnikiem mającym największy wpływ na częstotliwość podróży i strukturę towarową handlu przygranicznego na pograniczu polsko-ukraińskim były różnice cen. (abstrakt oryginalny)
Artykuł wyjaśnia w szczegółowy sposób, jak należy rozumieć cztery uproszczenia ("Quick fixes") wprowadzone do europejskiego systemu VAT. Te zmiany zostały przyjęte przez Radę 4 grudnia 2018 r. i zawarte są w Dyrektywie Rady (UE) 2018/1910, w Rozporządzeniu wykonawczym Rady (EU) 2018/1912 i Rozporządzeniu Rady (EU) 2018/1909. Przyjęte rozwiązania dotyczą: 1) ustanowienia numeru indentyfikacyjnego VAT nabywcy jako przesłanki materialnej wymaganej w kontekście zwolnionej dostawy wewnątrzwspólnotowej; 2) dowodów potwierdzających transport lub wysyłkę towarów w kontekście zwolnionej dostawy wewnątrzwspólnotowej; 3) uregulowań w odniesieniu do transakcji łańcuchowych; 4) procedur w zakresie magazynu typu call-off stock. Artykuł zawiera również krótkie wyjaśnienie tego, w jaki sposób cztery uproszczenia zostały przyjęte. Artykuł wyjaśnia w szczegółowy sposób, jak należy rozumieć cztery uproszczenia ("Quick fixes") wprowadzone do europejskiego systemu VAT. Te zmiany zostały przyjęte przez Radę 4 grudnia 2018 r. i zawarte są w Dyrektywie Rady (UE) 2018/1910, w Rozporządzeniu wykonawczym Rady (EU) 2018/1912 i Rozporządzeniu Rady (EU) 2018/1909.Przyjęte rozwiązania dotyczą:1) ustanowienia numeru indentyfikacyjnego VAT nabywcy jako przesłanki materialnej wymaganejw kontekście zwolnionej dostawy wewnątrzwspólnotowej;2) dowodów potwierdzających transport lub wysyłkę towarów w kontekście zwolnionej dostawywewnątrzwspólnotowej;3) uregulowań w odniesieniu do transakcji łańcuchowych;4) procedur w zakresie magazynu typu call-off stock. Artykuł zawiera również krótkie wyjaśnienie tego, w jaki sposób cztery uproszczenia zostały przyjęte.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wyniki badań własnych nt. postrzegania przez młodych polskich konsumentów transgranicznych zakupów internetowych na tle danych statystycznych dla krajów Unii Europejskiej. Zakupy takie, w obrębie UE, w Chinach czy USA, są dokonywane przez rosnący odsetek młodych nabywców, chociaż większość badanych posiada negatywne opinie i przekonania na ich temat, często wynikające ze stereotypów, a nie własnych doświadczeń. Dostrzegane bariery popytowe (wysoki poziom cen i opłat za obsługę płatności i dostawę, długi czas dostawy oraz bariery językowe, a także przyzwyczajenie do typowych dla rynku polskiego sposobów płatności i dostawy) oddziałują silniej na badanych niż czynniki podażowe (np. geodyskryminacja ze strony sprzedawców).(abstrakt oryginalny)
Wydatki cudzoziemców można określić jako wpływy z eksportu usług i towarów, który towarzyszy ruchowi turystycznemu. Popyt gości zagranicznych na towary i usługi implikuje efekt zatrudnieniowy w skali 800 tys. statystycznych etatów. Na bazie popytu turystów zagranicznych powstał w ostatnim czasie w Polsce ogromny potencjał gospodarczy i to bez angażowania środków publicznych.
Purpose: The aim of this paper is to identify and characterize the Dubai Global Village as a shopping tourism attraction. The paper attempts to identify the main determinants affecting the tourist attractiveness of that destination.^^ Design/methodology/approach: The study used quantitative and qualitative research methods such as a literature search, website analysis, including reviews on the TripAdvisor tourism portal. Mixed quantitative (Text Mining, co-occurrence network analysis) and qualitative (narrative research) methods were used. ^^ Findings: The majority of tourists' opinions about the Dubai Global Village left on the travel portal are positive. The analysis of tourists' opinions regarding the described place left on the TripAdvisor tourism portal shows that the key determinants of the attractiveness of the Dubai Global Village are the additional attractions, the experience and the cultural diversity that runs through the village's various attractions, not only shopping. ^^ Research limitations/implications: Further research in the area of this issue should focus on the use of modern technology in both the demand and supply areas, methods of cooperation with all relevant stakeholders influencing the site's operations and its success or promotional tools. ^^ Practical implications: The found determinants can provide guidance both for tourist destinations and for companies that want to create similar tourist attractions. Social implications: One of the most attractive places within shopping tourism is the Dubai Global Village. It not only provides a place dedicated to purchasing but is also an important part of the integration of different cultures. ^^ Originality/value: The topic of the Shopping Village has so far been addressed in the foreign literature by Alzoubi et al. (2022) in exploring marketing strategies for the introduction of Beacons (BLE) technology in businesses and how it can generate satisfaction and loyalty in potential customers, or A. Krieger (2023) - pseudo-cosmopolitanism and hyper-reality in the Dubai Global Village. However, the determinants of its attractiveness have not been investigated, which means that the presented research results are a complete novelty in that field.(original abstract)
Rozwój technologii cyfrowych przyczynił się do rozwoju nowego kanału handlu elektronicznego - e-commerce. Celem artykułu jest prezentacja wyników badań na temat transgranicznego handlu elektronicznego w Unii Europejskiej, a także udziału polskich przedsiębiorstw w tego rodzaju transakcjach. Niski udział transgranicznego e-commerce demaskuje słabość rynku wewnętrznego UE, w tym szczególnie brak jednorodności w zakresie regulacji prawnych poszczególnych państw członkowskich. Są to m.in.: zróżnicowane przepisy pocztowe - różne opłaty za przesyłki; zróżnicowane prawo umów - różny sposób regulowania obowiązków stron umów sprzedaży lub świadczenia usług; odmienne uwarunkowania prawa autorskiego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.