Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 257

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cudzoziemcy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
1
Content available remote Foreigners in the Zgorzelec-Görlitz border urban complex
100%
Celem artykułu jest charakterystyka zmian liczby i struktury obcokrajowców według kryterium kraju pochodzenia w podzielonych miastach granicznych Zgorzelec i Görlitz w latach 1993-2014 na podstawie danych statystycznych uzyskanych z Urzędów Miast, z tym ze dla miasta Zgorzelec analiza -z uwagi na brak danych - dotyczy wyłącznie roku 2014. Miasta charakteryzują sie różną liczbą i strukturą obcokrajowców kształtowaną przede wszystkim pod wpływem zmian stopnia przenikalności granic państwowych oraz procesów integracyjnych w Europie, jak również coraz intensywniejszych ruchów migracyjnych. Görlitz cechuje sie dużo wyższym odsetkiem obcokrajowców w populacji miasta (5,4%) niż Zgorzelec (0,5%), a ponadto większym ich zróżnicowaniem według kraju pochodzenia (w Görlitz cudzoziemcy pochodzą z 55 państw, w Zgorzelcu - z 20 państw). Dominującą grupa wśród cudzoziemców są Polacy (69,0% ogółu obcokrajowców). Wydaje sie, ze trwający obecnie napływ migrantów z Bliskiego Wschodu oraz Północnej Afryki jeszcze bardziej zróżnicuje strukturę cudzoziemców według kraju pochodzenia, jak również zmieni proporcje między rodzimą ludnością niemiecka a liczba obcokrajowców, zamieszkujących miasto. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Struktura przestrzenna krótkoterminowego zatrudnienia cudzoziemców w Polsce
100%
Jedną z form powierzania pracy cudzoziemcom w Polsce było w ostatnich latach zatrudnianie ich na podstawie oświadczenia pracodawcy o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi. Procedura uproszczona, umożliwiająca zatrudnienie imigranta zarobkowego na okres maksymalnie sześciu miesięcy w skali roku, cieszyła się rosnącą popularnością. W niniejszym opracowaniu skupiono uwagę na zjawisku krótkoterminowego zatrudnienia cudzoziemców w Polsce oraz przestrzennego zróżnicowania jego skali. W latach 2008-2016, stanowiących ramy czasowe badania, można zauważyć, że najsilniej rozwinięte gospodarczo województwa wyrażały zdecydowanie największy popyt na pracę oferowaną przez imigrantów zarobkowych. Od 2014 roku notowano jednak systematyczny spadek udziału województwa mazowieckiego w ogólnej liczbie składanych oświadczeń. Wydaje się, że może to być sygnał zbliżającego się nasycenia wtórnego segmentu rynku pracy tego województwa zewnętrznymi zasobami pracy. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zainteresowanie cudzoziemców studiowaniem w Warszawie. Przedstawiono liczbę studentów według: typu szkół, kontynentów i krajów pochodzenia.
Omówiono podstawowe zasady pobytu obcokrajowców w RFN powołując się na akty prawne zawarte między Polską i Niemcami oraz Układ Europejski. Przedstawiono rodzaje zezwoleń na pobyt, a także niemieckie regulacje prawne w wymianie handlowej z zagranicą oraz rolę funduszy strukturalnych UE we wspieraniu przedsiębiorstw w Brandenburgii.
Przedstawiono zmiany w podstawach traktatowych polsko-niemieckich stosunków gospodarczych oraz omówiono nowe regulacje w zakresie przekazów bankowych. W dalszej części omówiono podstawowe zasady pobytu obcokrajowców w RFN oraz przedstawiono limity zatrudnienia pracowników polskich w RFN w okresie 1999/2000.
The subject of the article is the instance and judicial control of settlements made on the basis of laws shaping the administrative status of a foreigner in Poland. The author analyzes the applicable legal regulations in the context of the good administration standards. The result of considerations is the thesis that the scope of protection and control of administrative decisions should be the same for citizens and foreigners. In addition, it is stated that the system of procedural guarantees should be similar regardless of whether they are European Union or non-EU foreigners. (original abstract)
7
Content available remote Reglamentacja zatrudnienia cudzoziemców w Polsce
100%
Omówiono zniesienie dyskryminacji ze względu na przynależność państwową między pracownikami Państw Członkowskich w zakresie zatrudnienia, wynagrodzenia i innych warunków pracy.
W literaturze z obszaru psychologii i socjologii podkreśla się, że jednostka tolerancyjna, otwarta na zmiany, nowe rozwiązania czy obce kultury ma potencjał do tego, by być kreatywną. Wynika to przede wszystkim z tego, że taka osoba jest także otwarta na wszelkie, nawet te uważane za najbardziej absurdalne, hipotezy, a więc "nie ma dla niej rzeczy niemożliwych". Rozwinięciem tej idei na gruncie ekonomii jest m.in. teoria 3T R. Floridy, zgodnie z którą tolerancja czy inaczej otwartość regionu na wszelaką odmienność i różnorodność sprzyja jego kreatywności i przyciąga ludzi kreatywnych. W rozważaniach na gruncie psychologii, socjologii i ekonomii, a także w wyniku tego, że władze Wrocławia dążą, by uchodził on za miasto otwarte, celem opracowania było zbadanie otwartości Wrocławia na obcokrajowców. Przeprowadzona analiza pozwoliła na potwierdzenie hipotezy sformułowanej we wstępie, że mieszkańcy Wrocławia są otwarci na cudzoziemców, w tym również tych wyznających odmienną religię i mających inny kolor skóry. Świadczą o tym zarówno dane statystyczne, opinie samych obcokrajowców mieszkających we Wrocławiu, jak i opinie oraz zachowanie samych wrocławian, choć w niektórych przypadkach można odnieść wrażenie, że tolerancja wrocławian wynika jedynie z "poprawności politycznej". Z jednej strony mieszkańcy chętnie nawiązują kontakt z obcokrajowcami, spotykają się z nimi prywatnie, jednak z drugiej nie wszyscy obcokrajowcy są mile widziani. O ile np. osobę narodowości francuskiej zaprosiłoby do domu aż 98% Wrocławian, o tyle narodowości romskiej już tylko 23%. Jednocześnie zdecydowana większość ankietowanych obcokrajowców nie tylko prywatnie spotyka się we Wrocławiu z Polakami, ale również chętnie wchodzi z nimi w relacje partnerskie. Ponadto spontaniczne określenie wrocławianina jako otwartego w pytaniu, w którym należało wskazać trzy cechy przeciętnego mieszkańca Wrocławia, również w dużym stopniu świadczy o jego tolerancji. Zaprezentowane wyżej wyniki badań pierwotnych stanowią jedynie wycinek badań dotyczących otwartości wrocławian wobec wybranych grup społecznych i nie wyczerpują problemu otwartości i tolerancji w sposób kompleksowy. W tym celu należy uwzględnić także otwartość wobec innych grup społecznych, dokonać analizy porównawczej otwartości zarówno innych regionów Polski, jak również dokonać porównań międzynarodowych. (fragment tekstu)
Omówiono zasady podjęcia i wykonywania działalności zarobkowej przez cudzoziemców w Republice Federalnej Niemiec.
Omówiono rodzaje celów pobytu obcokrajowców w Niemczech, procedury zezwoleń na pobyt oraz urzędy kompetentne w/s zezwoleń na pobyt.
Omówiono ogólne przepisy regulujące problemy związane z prawem pobytu obcokrajowców w RFN oraz rodzaje zezwoleń na pobyt.
Zwrócono uwagę na charakterystyczną dla krajów wysoko uprzemysłowionych tendencję wprowadzania menedżerów zagranicznych do rady nadzorczej i zarządu. Wynika to z przekonania, że internacjonalizacja najwyższych gremiów sprzyja ich pomysłowości i elastyczności.
W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej sprawa nabywania nieruchomości przez cudzoziemców stała się tematem gorących polemik w różnych środowiskach, przepisy unijne umożliwiają bowiem swobodny przepływ kapitału w państwach wspólnoty. W negocjacjach akcesyjnych strona polska wystąpiła z wnioskiem o osiemnastoletni okres przejściowy na zakup gruntów rolnych i leśnych umożliwiający utrzymanie krajowych zasad nabywania nieruchomości przez cudzoziemców w stosunku do obywateli UE. Podstawowe znaczenie miały tu argumenty o charakterze ekonomicznym - obawa przed gwałtownym wzrostem cen nieruchomości po przystąpieniu Polski do UE i spadek dostępności nieruchomości dla obywateli polskich, prawnym - zagrożenie spekulacją nieruchomościami w przewidywaniu znacznego wzrostu ich cen oraz historycznym - emocje i obawy, jakie rodzi w społeczeństwie nabywanie przez cudzoziemców nieruchomości w Polsce, szczególnie na tzw. ziemiach odzyskanych. (fragment tekstu)
Nowa firma, nowe środowisko kulturowe, inny styl pracy, odmienny język. Zmiana pracy i adaptacja nie są łatwe, tym bardziej gdy trafiamy do zespołu reprezentującego inną narodowość. Z myślą o obcokrajowcach powstał projekt Welcome.PL. (abstrakt oryginalny)
Obecność zagranicznych członków w polskich radach nadzorczych tworzy interesujący obszar badawczy. Stanowi on jedną ze składowych bardziej złożonego zagadnienia jakim jest demograficzne zróżnicowanie (demographic diversity) rady -jako jednej z grup występujących w organizacji - i jego potencjalnego wpływu na jej prace. Podstawowym celem tego artykułu jest prezentacja wyników badań na temat sposobu postrzegania polskiej praktyki działania rad nadzorczych jak również jej ocena, przez zagranicznych członków rad nadzorczych, zasiadających w radach spółek giełdowych z WTG20 i WIG40. Ważną składową przeprowadzonych badań była także identyfikacja profilu zagranicznego członka rady jak również poznanie ich oceny polskich rozwiązań w sferze corporate governance. Otrzymane wyniki pozwalają na spojrzenie na rodzime rady z zewnątrz, i tym samym stanowią kolejny głos w dyskusji na temat poprawy praktyki działania rad nadzorczych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Wymiary sąsiedztwa : Rosjanie w opinii białostockich studentów
75%
Celem pracy jest ukazanie opinii studentów białostockich uczelni o Rosjanach. Tłem opracowania (niewywoływanym w badaniu ankietowym) są napięte polityczne stosunki z Rosją wynikające z historycznych uwarunkowań i bieżących wydarzeń politycznych związanych z sytuacją gospodarczą i wydarzeniami na Ukrainie. Kolejną przesłanką są bardzo negatywne oceny Polaków dotyczące współczesnego obrazu Rosji i złożonego wizerunku samych Rosjan jakie rysują się z ogólnopolskich badań przeprowadzonych w 2015 roku. Badania własne przeprowadzone zostały w Białymstoku na reprezentatywnej grupie wśród studentów uczelni publicznych. Białystok jest tu traktowany jako przestrzeń specyficzna - przestrzeń pogranicza, koegzystencji wielu kultur. Istotnym elementem jest doświadczenie respondentów wynikające z obecności na Podlasiu i Białymstoku obywateli zza wschodniej granicy, współistnienie wielu mniejszości narodowych. Badanie objęło kilka rodzajów sąsiedztwa jakie powiły się w odpowiedziach respondentów. Opisano opinie ankietowanych na temat następujących wymiarów sąsiedztwa: fizycznego (współzamieszkiwanie danego obszaru), społeczno-kulturowego, religijnego oraz gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wybrane wyniki badań przeprowadzonych na uczelniach w województwie opolskim wśród zagranicznych studentów. Objęły cudzoziemców podejmujących naukę w pełnym cyklu na studiach licencjackich lub magisterskich. Temat ten uznano za istotny ze względu na niż demograficzny i rosnące zainteresowanie opolskich szkół wyższych rekrutacją zagranicznych studentów, głównie spoza Unii Europejskiej. Ich celem było ustalenie czynników przyciągających obcokrajowców na studia do Polski oraz do województwa opolskiego, określenie barier związanych z podejmowaniem przez nich nauki i pobytem oraz wskazanie, czy byliby oni zainteresowani pozostaniem na Opolszczyźnie lub w Polsce. Ustalono m.in., że głównym powodem podejmowania przez studentów spoza UE nauki w Polsce jest chęć uzyskania dyplomu, który jest uznawany w Unii Europejskiej, co przekłada się na lepszy start zawodowy. Największą barierą w podejmowaniu nauki jest konieczność spełnienia wielu wymogów formalnych (m.in. tłumaczenie dokumentów). Ponad 1/3 badanych zamierza po zakończeniu nauki pozostać w województwie opolskim, ale jednocześnie taka sama grupa nie ma jeszcze sprecyzowanych planów na przyszłość po studiach. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest określenie zmiany wielkości, struktury narodowościowej oraz poziomu segregacji głównych grup cudzoziemców mieszkających w Bremie w latach 1979-2010. Dokonano również porównania obszarów koncentracji obcokrajowców pod kątem charakteru ich zagospodarowania przestrzennego i cen wynajmu mieszkań, próbując ustalić wpływ tych uwarunkowań na rozmieszczenie badanych grup cudzoziemców. Stwierdzono ustabilizowanie się w ostatnich latach liczby obcokrajowców przebywających w Bremie, przy jednoczesnym pogłębiającym się ich zróżnicowaniu narodowościowym. Zmalał także poziom segregacji cudzoziemców, zarówno w stosunku do ogółu ludności, jak i między poszczególnymi ich grupami. Badania te wykazały również, iż koncentracja przestrzenna obcokrajowców jest uwarunkowana głównie kosztami wynajmu mieszkań oraz typem zabudowy. Ogólnie preferują oni obszary o cenach wynajmu niższych od średniej, czyli najczęściej dzielnice o zabudowie wielorodzinnej, z udziałem terenów przemysłowo-usługowych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zagadnienia związane z procesami migracyjnymi występującymi na przedmieściach francuskich.
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wzorców osiedlania się obcokrajowców zameldowanych w Poznaniu na pobyt stały i czasowy w latach 1999-2011. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.