Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cukier
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Cukrownictwo na ziemiach polskich pierwsze rozpoczęło przerób buraków cukrowych na cukier. W okresie dwóch wieków przeszło złożoną drogę rozwoju. W latach dziewięćdziesiątych XX w. rozpoczął się proces silnej selekcji zarówno plantatorów buraków cukrowych, jak i zakładów przerabiających buraki. Współcześnie produkcja cukru jest limitowana, a co z tego wynika - limitowana jest również produkcja buraków cukrowych. Cukrownictwo polskie w porównaniu z cukrownictwem Unii Europejskiej wypada słabo. Pomimo poczynionych procesów koncentracyjnych i wzrostu produktywności efekty są wciąż niezadowalające. (fragment tekstu)
Porównano zmiany, jakie zaszły w produkcji buraków cukrowych i cukru w Turcji i w Polsce w latach 1995-2014. Powierzchnia uprawy buraków cukrowych w Turcji zmniejszyła się o 7%, a w Polsce o 48%. Zbiory buraków uległy zwiększeniu o 51% w przypadku Turcji i nie uległy zmianie dla Polski. Plony buraków cukrowych wzrosły o 63% w Turcji, a o 97% w Polsce. Z uprawy buraków cukrowych zrezygnowało 71% plantatorów w Turcji, a 87% w Polsce. Średnia wielkość plantacji zwiększyła się w Turcji ponad 2 razy (w porównaniu z 1997 rokiem), w Polsce prawie 4-krotnie. Produkcja cukru Turcji zmniejszyła się o 13% (w porównaniu z 1997 rokiem), a w Polsce zwiększyła się o 29%. W latach 1995-2014 w Turcji uruchomiono 3 nowe cukrownie, a w Polsce zamknięto 58 zakładów. W najbliższych latach należy się spodziewać umocnienia pozycji Turcji jako poważnego producenta cukru, pod warunkiem przyspieszenia koncentracji produkcji oraz wdrożenia nowych technologii produkcji. Zniesienie limitów produkcji cukru w UE spowodowało znaczny wzrost zasiewów buraka cukrowego wiosną w kilku krajach członkowskich, w tym w Polsce. Rozwój sytuacji w 2018 roku i kolejnych latach będzie zależał od opłacalności uprawy buraka oraz produkcji cukru. Znaczny wpływ będzie miała także konkurencja ze strony izoglukozy, której limity produkcyjne także zostaną zniesione.(abstrakt oryginalny)
Mimo, że na rynku mamy szeroki wybór słodzików naturalnych i sztucznych, wciąż dominującą i niezagrożoną pozycję zajmuje cukier. Jest on określany jako "biała śmierć". Lista negatywnych skutków jakie może powodować jest bardzo długa, jednak prawda o zgubnych skutkach białego cukru na ludzkie zdrowie przebijała się z trudem. Tymczasem przyroda w długim procesie ewolucji wytworzyła wiele bezpiecznych naturalnych słodzików. Tylko niektóre z nich można znaleźć w produktach spożywczych, jednak ich popularność wciąż pozostaje daleko w tyle za białym cukrem. W Polsce coraz większą popularność zyskuje stewia. Zawiera stewiozyd, 150 razy słodszy od normalnego białego cukru, stosowany także w leczeniu niektórych chorób. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Zmiany na rynku cukru w Polsce po integracji z UE
100%
Praca przedstawia wybrane efekty zmian na rynku cukru w Polsce po integracji z UE. Produkcja cukru w Polsce od roku 2003/4 do 2009/10 zmniejszyła się o 15,3%, a limity produkcyjne o 7,5%. Integracja Polski z UE i wprowadzenie reformy rynku cukru wymusiło czterokrotne ograniczenie liczby pracujących zakładów. Mimo to odznaczają się one zbyt małą wydajnością przerobu w stosunku do fabryk we Francji i w Niemczech. Reforma rynku cukru spowodowała niewielkie obniżenie cen cukru, ale nie spowodowała potanienia słodyczy. Zniesienie przez UE ceł na importowany cukier po roku 2014/2015 spowoduje, że jego produkcja z buraków cukrowych w Polsce stanie się nieopłacalna. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu scharakteryzowano powstanie i rozwój cukrownictwa buraczanego i rolę obszarów Polski w tym procesie, procesy przemian bazy surowcowej i przetwórczej oraz procesy przemian cukrownictwa w Polsce na tle Unii Europejskiej. Wykazano również zależność rozwoju cukrownictwa w Unii od cukrownictwa światowego. Cukrownictwo buraczane zrodziło się na ziemiach polskich i przeszło głębokie zmiany; zarówno co do liczby fabryk cukru (cukrowni), jak i powierzchni uprawy buraków cukrowych oraz organizacji współpracy zakładów przetwórczych z producentami surowca. Liczba zakładów przetwórczych (cukrowni) ulegała zmianie, a tendencje do zmian były podobne w poszczególnych krajach jak w Polsce, chociaż zmiany te przebiegały w innym czasie. W Polsce mamy do czynienia ze zjawiskiem zwiększania się i zmniejszania się liczby cukrowni. Pod koniec XX w. rozpoczął się proces systematycznego - chociaż ze zmiennym natężeniem w czasie - zmniejszania ich liczby i zwiększania ich mocy przetwórczej. W podobny sposób przebiegały zmiany bazy surowcowej. Stare kraje Unii Europejskiej (15) przemiany w tym zakresie przeprowadziły znacznie wcześniej od pozostałej dwunastki państw, które wstąpiły do Unii w 2004 r., a także później; są bardziej zaawansowane w procesach koncentracyjnych (mniej cukrowni o większej dobowej mocy przetwórczej, mniejsza liczba plantatorów buraków cukrowych o przeciętnie większej powierzchni buraków, wyższe plony korzeni i cukru z jednostki powierzchni). Mniejsze zapotrzebowanie na buraki cukrowe do produkcji cukru stwarza możliwości przeznaczania ich w większych ilościach na produkcję suszu (do celów spożywczych i paszowych) oraz bioetanolu.(abstrakt oryginalny)
Spośród wielu znanych, naturalnych i syntetycznych substancji słodzących największe zagrożenie dla przemysłu cukrowniczego i rynków zbytu jego produktów stanowi skrobia, z której po przeprowadzeniu hydrolizy otrzymuje się wiele różnych substancji słodzących, a zwłaszcza syropy glukozowo-fruktozowe, które cenowo mogą konkurować z cukrem i są dobrymi jego zamiennikami. Celem tego opracowania jest przedstawienie ogólnej charakterystyki produktów przemysłu cukrowniczego, pokazanie pozycji cukru białego wśród naturalnych i syntetycznych substancji słodzących oraz zasygnalizowanie kierunków działań umacniających pozycję cukru białego na polskim rynku. (fragment tekstu)
7
Content available remote Wpływ reformy rynku cukru w Unii Europejskiej na wyniki handlu cukrem w Polsce
75%
Artykuł przedstawia zmiany w handlu zagranicznym cukrem, sprzedaży cukru kwotowego i pozakwotowego oraz ceny zbytu cukru kwotowego w latach 2004-2012 w Polsce. Reforma rynku cukru w Unii Europejskiej w 2006 r. spowodowała znaczne pogorszenie bilansu handlu zagranicznego Polski tym produktem w ujęciu wartościowym. Dopiero od 2012 r. obserwuje się poprawę sytuacji. Natomiast nasila się ujemny bilans w ujęciu ilościowym. Nie udało się osiągnąć jednego z podstawowych celów reformy, czyli znaczącego obniżenia cen cukru. Ceny sprzedaży cukru przez cukrownie po obniżeniu w latach 2007-2010, zaczęły wzrastać. Planowane w 2014 r., a obecnie przesunięte na nieokreślony termin, zniesienie limitów produkcji cukru może spowodować okresowe obniżenie jego cen na rynku Unii Europejskiej, ale w dłuższej perspektywie czasowej ich wzrost. Zmiana ta spowoduje także dalsze pogorszenie salda handlu zagranicznego cukrem w Polsce, ze względu na większe koszty produkcji cukru z buraka cukrowego niż z trzciny. (abstrakt oryginalny)
World sugar market has been oscillating between surplus and deficit states. After the long-term period of surpluses, we recorded several deficits during the last ten years development and the state of global sugar stocks decreased to about 85 mln. tonnes in 2019/2020. The volume of consumption (176 mln. tonnes) passed over the volume of production (167 mln. tonnes). The last years sugar market development put world sugar prices under bearish pressure. Brazil and Australia are the only ones with a rather liberal, unprotected sugar market, while in all other countries at least the domestic market is affected by regulations. The processed paper is interested to analyse the world sugar price development at the level of several markets/stock exchanges. The objective is to identify whether there are existing or not some common features and relations influencing global and regional sugar price development. Causality and direction of causal relationship (causality in statistical meaning, better said precedency) was investigated by using Granger causality test. Evidence of long run equilibrium and number of cointegration vectors between markets was investigated by Johansen test. In final, was estimated relationship between markets by vector error correction mechanism. Reaction of prices in key markets to external impulse was expressed using impulse-response function. Based on above mentioned analyses, the strong relations were confirmed among ISA, New York 11 and London No. 5. Granger Causality test confirmed strong position of London No.5 and New York 11, which influence other markets. There was confirmed also causality in direction from New Delhi to Sao Paulo and from Sao Paulo to Mexico. Results of the VECM confirmed Granger causality and strong position of New York 11 and emphasized also role of ISA: In comparison of results obtained by correlation, causality and error correction mechanism, was confirmed important role of New York 11 in all these analyses. (original abstract)
Motivation: Obesity is one of the gravest public health challenges facing the world today. Out of different policy action undertaken by counties to counteract these threats, taxes imposed on sugar sweetened beverages (SSBs) has gaining growing popularity. They are currently imposed on 47 countries worldwide. The Polish 'sugar fee' came into force on January 1, 2021. Aim: The aim of the article is to synthesize the global experience with sugar-sweetened beverages taxation, to assess on that basis the construction of Polish 'sugar fee' and to identify key opportunities and threats connected with its implementation. Results: Introduction of 'sugar fee' in Poland is consistent with the latest global trends in taxation. Its formula gives an opportunity to stimulate consumers to displace SSBs by other healthier beverages and to incentivize drink manufacturers to reformulate their products and change their marketing strategies. There is growing that evidence 'sugar taxes' can be effective tools to achieve public health goals, however its effect must be strengthen by multifaceted instruments (e.g. broad information action). The fiscal potential of 'sugar fee' is limited, if we assume that its main purpose is to stimulate healthier consumption patterns. (original abstract)
10
75%
W artykule przedstawiono najważniejsze zmiany, jakie zaszły w sektorze cukrowniczym w Polsce od 2001/2002 roku do 2010/2011 roku. W tym okresie produkcja cukru zmniejszyła się o 4,9%, liczba zakładów z 76 do 18, dobowy przerób o 57,2%, a liczba zatrudnionych podczas kampanii o 79,2%. Jednocześnie długość kampanii wydłużyła się o 106,1%. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie zwyczajów żywieniowych dotyczących substancji słodzących oraz wiedzy na ich temat i częstotliwości ich spożycia ze szczególnym uwzględnieniem polioli. Na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych stwierdzono, że kobiety, wybierając produkty żywnościowe kierują się wartością energetyczną, a mężczyźni kierują się smakiem. Wiedza na temat szkodliwości nadmiernego spożycia cukru jest bardzo wysoka, choć nie każdy wiedział, że spożycie substancji słodzących ma bardziej korzystny wpływ na zdrowie niż spożycie cukru. Mniej niż połowa osób uważała, że wszystkie dopuszczone do spożycia substancje słodzące są bezpieczne dla zdrowia. Kobiety spożywają częściej niż mężczyźni niektóre produkty o naturalnej zawartości polioli (kalafior i gruszki) i są bardziej świadome tego, w jakich produktach żywnościowych są one obecne. Wiele osób nie wie, że spożywa substancje intensywnie słodzące (np. w gumach do żucia) oraz poliole (np. w owocach i warzywach). Ponieważ prawie każdy konsument (świadomie lub nieświadomie) spożywa poliole przynajmniej w niewielkich ilościach, to istnieje potrzeba zwiększenia dostępu do informacji dotyczących substancji słodzących.(abstrakt oryginalny)
The paper presents the optimization process of obtaining plantlets of Stevia rebaudiana under in vitro culture conditions and describes the method for adjusting the rooted plants to ex vitro conditions. The low viability of seeds and poor germination are the reasons of difficulties in commercial cultivation of this species in Poland. Plant tissue and cell cultures are the techniques helping to overcome these limitations. Numerous shoots were obtained using sterile nodal segments that were cultured on solidified MS media and supplemented with phytohormones. Elongated shoots were transferred onto the rooting medium. Thus in vitro regenerated plantlets were acclimated to greenhouse conditions. The highest efficiency of shoots proliferation was observed at presence of 0.5 mg dm-3 BAP. The longest stems and the largest number of leaves and the greatest width of leaf were observed when 0.5 mg dm-3 GA3 was applied into medium. The process of rhizogenesis was intensified by the 0.5 mg dm-3 IBA contained in the nutrient medium. Under the influence of this phytohormone roots were the most numerous and the longest. At the stage of acclimatization 1/4 MS salt solution was used for irrigation of plantlets what supports increased of the process from 46% to 70% in comparison to use of water.(original abstract)
1. Cukier żółty (surowy) jest dobrym surowcem do produkcji kwasu cytrynowego metodą fermentacji powierzchniowej.2. Korzystnym ze względów ekonomicznych sposobem prowadzenia tego procesu jest zastosowanie przepływu płynu fermentacyjnego na płytkich tacach pod grzybnią.3. Efektywność procesu przepływowego jest o 100% wyższa niż procesu stacjonarnego stosowanego tradycyjnie. (fragment tekstu)
14
Content available remote Reformy rynku cukru w okresie ćwierćwiecza polskiej transformacji
75%
Jedną z istotnych branż, której struktura i funkcjonowanie podlegały głębokim przeobrażeniom po transformacji ustrojowej w Polsce, jest cukrownictwo. W okresie od 1990 r. do 2014 r. sektor przeszedł zasadnicze reformy związane z odejściem od gospodarki planowanej na rzecz gospodarki wolnorynkowej, próbami stabilizacji rynku za pomocą interwencji państwowej oraz wejściem Polski do Unii Europejskiej (UE). Artykuł stanowi przekrojowy przegląd najistotniejszych reform, które dokonały się w tym okresie oraz próbę oceny poszczególnych rozwiązań zastosowanych na rynku cukru w Polsce. Analizie poddano regulacje branżowe wdrożone od 1990 r. do 2014 r. oraz parametry surowcowo-produkcyjne osiągane w branży cukrowniczej w tych latach. W artykule wykorzystano dane statystyczne Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Związku Producentów Cukru w Polsce (ZPC). (abstrakt oryginalny)
Światowe ceny cukru spadły do poziomu najniższego od 12 lat. W sezonie 1998/99 łączna produkcja osiągnęła bowiem 130 mln ton, podczas gdy konsumpcja wynosi tylko 125 mln ton. Polskie cukrownie również od dwóch sezonów sprzedają cukier poniżej kosztów produkcji. Podano w artykule światowy bilans cukru surowego.
16
Content available remote Consumer Knowledge and Opinion on Selected Sweeteners Used in Food. Part 2
75%
There are a growing number of sugar substitutes either allowed in food production or available on the market. The wide range of these substances might make consumer purchasing decisions harder. Therefore, the aim of this study was to evaluate Polish consumer knowledge of, and preferences for, the natural and synthetic sweeteners available on the market. This study presents the results of a survey of 186 consumers from Poland concerning consumer knowledge and opinions towards the consumption of selected sweeteners. The study showed that the majority of Polish consumers had insufficient knowledge about the use of different types of sugar substitutes and education in this area should be provided. The majority of respondents are not able to connect the name of sweeteners with their corresponding E symbols and are not willing to broaden their knowledge in this area. Moreover, 53% of respondents stated that sweeteners had a negative influence on health, and only 55% of responders believed that legally approved sweeteners were safe. Respondents were critical towards the application of sweeteners and were open to a change of habits in that respect, especially if it had a beneficial influence on their health.(abstrakt oryginalny)
Celem analizy była próba ocena wpływu reformy systemu regulacji rynku cukru w UE na sytuację w polskim cukrownictwie. Badania przeprowadzono na podstawie danych statystycznych dotyczących sektora cukrowniczego w zakresie wyników produkcyjno- -finansowych z uwzględnieniem ramowych uregulowań rynkowych oraz z wykorzystaniem funkcji produkcji. Reforma WPR miała zarówno korzystny, jak i negatywny wpływ na sytuację krajowego sektora. Pozytywny wpływ to postęp w modernizacji i koncentracji oraz poprawa efektywności. Negatywny wpływ to z kolei ocena regulacji rynkowych, a szczególnie małej kwoty produkcji, co spowodowało zmniejszenie potencjału sektora i pogorszenie jego międzynarodowej konkurencyjności. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Supply and Demand Situation and Prices on the Global and Polish Sugar Market
75%
Celem artykułu jest prezentacja globalnego i polskiego bilansu cukru oraz sytuacji cenowej. Szczególną uwagę poświęcono kilku zagadnieniom. Po pierwsze, relacji między produkcją cukru i bioetanolu w Brazylii a światowymi notowaniami cen cukru. Po drugie, zależnościom pomiędzy brazylijskim wywozem cukru i bioetanolu a światowymi cenami cukru. Po trzecie, relacjom między cenami cukru w Polsce a światowymi w okresie obowiązywania rynkowych mechanizmów wsparcia na poziomie UE i po ich wygaśnięciu. W opracowaniu wykorzystano między innymi dane GUS, USDA-FAS, FAOSTAT, OECD-FAO. Badanie opiera się na analizie korelacji i regresji liniowej oraz wskaźniku Herfindahla-Hirschmana. Analiza danych wykazała istotną statystycznie zależność pomiędzy produkcją a wywozem cukru z Brazylii, a także między brazylijskim eksportem a światowymi cenami cukru. Analiza pokazała także większą zależność między cenami żywności niż cukru a notowaniami cen ropy. Ponadto zaobserwowano znacznie większą zależność pomiędzy cenami zbytu i detalicznymi cukru w Polsce a światowymi cenami cukru po zniesieniu kwotowania produkcji cukru i cen minimalnych na buraki cukrowe w UE w porównaniu z okresem obowiązywania tych mechanizmów wsparcia. (abstrakt oryginalny)
W artykule uzasadniono konieczność rozwoju produkcji biogazu i pofermentu w ukraińskich cukrowniach, ukierunkowanej na dalszą sprzedaż biometanu na rynku energetycznym i na własne potrzeby, co częściowo zapewni bezpieczeństwo energetyczne państwa w stanie wojennym. Określono wielkość uprawy buraków cukrowych i zbadano potencjalne wielkości produkcji biogazu z odpadów ukraińskich kompleksów rolno-przemysłowych. Opracowano i zaproponowano model funkcjonowania produkcyjnego klastra bioenergetycznego opartego na cukrowni. W wyniku badań stwierdzono, że konkretnym sposobem na zwiększenie poziomu autonomii energetycznej przemysłu przetwórczego kompleksu rolno-przemysłowego Ukrainy jest produkcja biogazu w procesie fermentacji beztlenowej i jego późniejsze oczyszczanie do stanu biometanu. Do produkcji tego rodzaju biopaliwa wskazane jest wykorzystanie produktów ubocznych rolnictwa, przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-przemysłowego oraz odpadów organicznych ze społeczności terytorialnych, w których zlokalizowane są cukrownie. Jednocześnie, jak pokazuje analiza potencjału zasobów, nowoczesne technologie wytwarzania metanu pozwalają na wykorzystanie szerokiej gamy biomasy jako bazy surowcowej, którą można pozyskać zarówno z działalności produkcyjnej (produkty niezwiązane z podstawową działalnością), jak i ogólnie z odpadów z gospodarstw domowych, co jest jedną z metod rozwiązywania problemów związanych z ich utylizacją. Ustalono, że zastosowanie zaawansowanych technologii transportu płynnego pofermentu i jego wtrysku obniży koszty aplikacji, zwiększy absorpcję w glebie, a zastosowanie biodiesla obniży koszty transportu.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Infractometric Measurement of Sucrose Concentration
75%
Application of the infrared spectroscopy method in the measurement of sucrose concentration within the range from 6 to 20% dry matter has been studied. Results obtained showed a linear relationship between sugar concentration and absorbance with correlation coefficient value close to 0.996. The effect of colored substances and invert sugar present in the measured solutions on results of the measurements has been also analyzed. (original abstract)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.