Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 106

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cultural determinants
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Cel: Celem artykułu jest porównanie teoretycznych założeń kierunku rozwoju subkultury systemów rachunkowości zgodnie z modelem Graya, na podstawie wyników osiąganych w wymiarach kulturowych Hofstedego i rzeczywistej ewolucji systemów rachunkowości w Rosji i krajach nadbałtyckich - Estonii, Litwie i Łotwie, będących dawnymi republikami radzieckimi (co implikuje wieloletnie funkcjonowanie w ramach takiego samego systemu prawnego i gospodarczego, podobnie jak rynku finansowego). Metodyka/podejście badawcze: Zastosowano analizę krytyczną piśmiennictwa i porównawczą. Wyniki: Ustalono charakterystykę wstępną subkultury rachunkowości rosyjskiej jako cechującej się silną skłonnością do konserwatyzmu i dyskrecji ujawnień, preferującej kontrolę prawną i ujednolicone rozwiązania oraz subkulturę rachunkowości krajów nadbałtyckich - konserwatywną, lecz z tendencją do transparentności, skłaniającą się raczej ku profesjonalizmowi, a jednocześnie doceniającą rolę kontroli ustawowej, o ambiwalentnym podejściu do elastyczności rozwiązań. Analiza rozwoju systemów rachunkowości w wybranych krajach ujawniła ogólną zgodność z założeniami teoretycznymi modelu Graya, najwyższą w przypadku Rosji. Oryginalność/wartość: Artykuł zawiera potwierdzenie prawidłowości założeń modelu Graya w odniesieniu do wybranych krajów i ewolucji ich systemów rachunkowości, wypełniając istniejącą lukę poznawczą, ponieważ byłe republiki radzieckie rzadko stanowią przedmiot badań w kontekście kulturowym, zwłaszcza w porównaniu z Rosją. Zazwyczaj porównanie dotyczy samej Rosji lub byłej republiki radzieckiej z państwami Europy Zachodniej lub innym państwem Europy Środkowo-Wschodniej. (abstrakt oryginalny)
W artykule został poruszony problem wpływu determinant systemu zarządzania na metody i praktyki zarządzania. Do determinant zostały zaliczone: potencjał członków organizacji, oczekiwania i władza kluczowych interesariuszy, wielkość przedsiębiorstwa, dynamika i poziom konkurencyjności rynków i produktów, zaawansowanie i powszechność kluczowych technologii, uwarunkowania kulturowe organizacji i jej środowiska. Autorzy pokazują, w jaki sposób te czynniki wpływają na dobór metod i praktyk zarządzania.(abstrakt oryginalny)
3
75%
W artykule przedstawiono silne powiązanie pomiędzy kulturą danego kraju a sposobem zarządzania przedsiębiorstwem. Przykładem występowania takiej zależności jest strategia odpowiedzialnego biznesu wdrażana przez koncern Canon. Filozofia firmy, nazwana ścieżką kyosei, opiera się na tradycjach buddyzmu i konfucjanizmu, co w znaczący sposób wpływa na kulturę organizacyjną firmy, relacje z otoczeniem i dobór odpowiednich narzędzi zarządzania.(abstrakt oryginalny)
The fact that the majority of the papers investigating the link between culture and innovation use Hofstede's cultural theory and indicators prompts a question of whether the alternative cultural theories and variables can provide us with a better understanding of this link. This issue is further necessitated by the strong criticism of the validity of Hofstede's cultural dimensions throughout their use. This study investigates the link between culture and innovation using four separate sets of cultural indicators: Hofstede's, Schwartz's, Inglehart's and Minkov's. The results of the empirical analysis highlight that individualism-collectivism unambiguously emerges as significantly linked with innovative activity regardless of the cultural theory utilised. Additionally, compared to Hofstede's, all alternative sets of cultural indicators provide a better model fit, avoid some of the long-standing multicollinearity problems, and provide a more grounded theoretical foundation, complete with a better replicability of such variables. (original abstract)
W artykule podjęto próbę charakterystyki formalnych i nieformalnych barier wejścia na rynki arabskie dla polskich eksporterów. Problemem badawczym w poniższym artykule jest wpływ uwarunkowań rynkowych podczas wejścia polskich przedsiębiorstw na rynki krajów arabskich. Badania opierają się na źródłach wtórnych, pochodzących z baz danych Głównego Urzędu Statystycznego, Eurostatu, MarketData Base, baz danych Światowej Organizacji Handlu. Praca oparta jest na literaturze przedmiotu oraz analizie dostępnych danych. W pierwszej fazie artykułu został scharakteryzowany rozwój polskiego eksportu na rynki krajów arabskich. W późniejszych etapach artykułu opisano różne rodzaje barier wejścia. W krajach arabskich nadal występują znaczące obostrzenia w handlu zagranicznym. Część krajów otworzyła się na rynki zachodnie, jednakże uwarunkowania kulturowe nadal nie pozwalają na całkowitą liberalizację w handlu, np. system certyfikatów halal. Najważniejszym wnioskiem płynącym z pracy jest to, że kraje arabskie, do niedawna niedoceniane, stały się rynkiem atrakcyjnym również dla polskich eksporterów. Inwestorzy, pomimo różnic kulturowych oraz obecnych barier handlowych i pozahandlowych poznają cechy charakterystyczne rynku i decydują się na eksport lub handel na tamtejszym rynku. Dodatkowo w krajach arabskich inwestować mogą producenci rozmaitych branż, ponieważ w niewielu tylko przypadkach ograniczenia są znaczne. Wyjątkiem jest chociażby tytoń, na który cło jest wysokie w wielu krajach arabskich i może zniechęcać eksporterów. (abstrakt oryginalny)
Rachunkowość jest złożonym systemem, którego kształt uwarunkowany jest wieloma czynnikami, także czynnikami środowiska, w którym realizuje swoje zadania. Wśród tych czynników ważne miejsce zajmuje kultura, właściwa dla danego kraju, która odbija swe piętno na celach i sposobie funkcjonowania systemu pomiaru i ujawnień rachunkowych. Dobitnym przykładem występowania korelacji pomiędzy kształtem rachunkowości a czynnikami kultury są Chiny, które mogą się poszczycić długą i barwną historią rachunkowości. W całym okresie ewolucji chińskiej rachunkowości ukazuje się jej podporządkowanie wyzwaniom stawianym przed nią przez środowisko jej funkcjonowania, kształtowane m.in. przez konfucjanizm, buddyzm czy feng shui. Celem niniejszego opracowania jest próba prezentacji czynników wpływających na kształt rachunkowości Kraju Środka oraz prezentacja na ich tle zmian w rachunkowości chińskiej na przestrzeni wieków.(abstrakt oryginalny)
Autor nawiązuje do - inspirującej Inicjatywę Pasa i Szlaku - tradycji historycznego Szlaku Jedwabnego oraz pokazuje chińską Inicjatywę na tle zachodzących zmian we współczesnej architekturze świata oraz istniejących problemów krajów będących tradycyjnie głównymi siłami napędowymi gospodarki światowej. W Inicjatywie Pasa i Szlaku Chiny widzą receptę na przezwyciężenie pojawiających się napięć i trudności we własnej gospodarce oraz sposób na nowy, spektakularny sukces w skali globalnej. Ogłoszona przez samego Prezydenta Xi i uruchomiona w 2013 r. Inicjatywa Pasa i Szlaku, jest fundamentem polityki zagranicznej Chin w perspektywie połowy bieżącego wieku, która mogłaby przypieczętować obecny, bezprecedensowy sukces chiński, odniesiony przez umiejętne wykorzystanie dotychczasowych procesów globalizacji. Ten gigantyczny projekt chiński jest przedsięwzięciem bezprecedensowym o rozmiarze iście globalnym, który jest potrzebny Chinom do rywalizacji o czołowe miejsce wśród liderów świata. Jednocześnie Inicjatywa Pasa i Szlaku zawiera w sobie istotne wyzwania. Autor stara się ocenić rzeczywistą skalę trudności na konkretnych przykładach w skali globalnej i poddaje teoretycznej analizie zespół powstających na tym etapie wyzwań dla współczesnych Chin, które - z jednej strony - można określić jako "zewnętrzne" (nie do końca zależne od samych Chin i wynikające na przykład z konieczności pokonywania barier kulturowych pomiędzy poszczególnymi krajami - partnerami Chin w projekcie Pasa i Szlaku). Z drugiej strony - autor dostrzega zespół ograniczeń i wyzwań wewnętrznych - Orcid potencjalnych ograniczeń o charakterze systemowym, o zniesieniu których może decydować niezależnie strona chińska(abstrakt oryginalny)
Rozwój gospodarczy oraz globalny wzrost znaczenia Chińskiej Republiki Ludowej skłaniają do intensyfikacji badań nad tym aktorem stosunków międzynarodowych. Rola Chin w stosunkach międzynarodowych ulega zmianie, która widoczna jest zwłaszcza w Azji Wschodniej. W regionie tym, w cieniu incydentów, które towarzyszą m.in. sporom dotyczącym przebiegu granic na Morzu Południowochińskim, postępuje ogólna poprawa wizerunku Chin oraz wzrost zaufania wśród ich sąsiadów. Towarzysząca temu reorganizacja ładu międzynarodowego tworzy potrzebę poszukiwania użytecznych narzędzi analizy polityki zagranicznej ChRL. Potrzebę tę uzasadniają uwarunkowania kulturowo-historyczne Chin, a zwłaszcza fakt rozwinięcia oryginalnej chińskiej kultury strategicznej oraz filozofii politycznej. W związku z tym zwraca się uwagę na wartość pogłębionych studiów regionalnych. Innymi słowy, wschodnioazjatycka specyfika regionalna skłania do poszukiwania nowych narzędzi analizy. (fragment tekstu)
W obliczu globalizacji gospodarki, internacjonalizacji przedsiębiorstw oraz rozwoju Internetu coraz częstszym zjawiskiem staje się praca w międzynarodowych zespołach wirtualnych. Jednym z największych problemów związanych z ich funkcjonowaniem staje się komunikacja. Jako że poszczególni członkowie zespołów wirtualnych reprezentują różne kultury narodowe i organizacyjne, komunikacja ta staje się coraz bardziej skomplikowana, ponieważ na jej charakter wpływają uwarunkowania kulturowe, a także fakt, że członkowie zespołów wirtualnych jako jedyne narzędzie komunikacji mają komunikację werbalną, są zaś pozbawieni narzędzi komunikacji niewerbalnej. W psychologii komunikację (porozumiewanie się) definiuje się jako relację między jednostkami, która implikuje świadome lub nieświadome przekazywanie wiadomości przeznaczonych do poinformowania jednostki lub grupy. W tym samym czasie, gdy przekazywana jest informacja, odbywa się wzajemne oddziaływanie odbiorcy i nabywcy oraz wytwarza się efekt zwrotny (feed-back. (fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie ma za zadanie nie tylko przedstawić pokrótce różne oddziaływania resocjalizacyjne, ale w przewrotny sposób ukazać ich jednolitości wspólny kierunek. Zanim jednak zajmiemy się konkretnie problematyką resocjalizacji, należy określić główny człon tego złożonego słowa, czyli socjalizację, którą traktować będziemy jako rozwój i kształtowanie osobowości człowieka w ogóle, bez rozróżniania na osobne działania - rozumiane jako wychowanie i socjalizację. W ogromnej mierze procesy socjalizacji i wychowania wytyczają warunki, wpływy i oddziaływanie otoczenia społecznego na człowieka. Decydują one o przetrwaniu jednostki, zaspokajaniu jej potrzeb oraz w różnym stopniu i zakresie ukierunkowują aktywność jednostki. Oddziaływania środowiska społecznego tworzą szczególną platformę geofizyczną określaną przez niektórych badaczy jako przyrodnicza, na której kształtowane są przez człowieka warunki ekonomiczne, gospodarcze czy polityczno-kulturowe i społeczne. Każdy element związany z kulturą, zarówno ten historyczny, jak i obecny, ma generalny wpływ na tworzenie się osobowości człowieka. Pamiętać jednak należy, że socjalizacja to tak że rozwój indywidualny jednostki w kontekście społecznym.
Niniejsze opracowanie ma za zadanie nie tylko przedstawić pokrótce różne oddziaływania resocjalizacyjne, ale w przewrotny sposób ukazać ich jednolitości wspólny kierunek. Zanim jednak zajmiemy się konkretnie problematyką resocjalizacji, należy określić główny człon tego złożonego słowa, czyli socjalizację, którą traktować będziemy jako rozwój i kształtowanie osobowości człowieka w ogóle, bez rozróżniania na osobne działania - rozumiane jako wychowanie i socjalizację. W ogromnej mierze procesy socjalizacji i wychowania wytyczają warunki, wpływy i oddziaływanie otoczenia społecznego na człowieka. Decydują one o przetrwaniu jednostki, zaspokajaniu jej potrzeb oraz w różnym stopniu i zakresie ukierunkowują aktywność jednostki. Oddziaływania środowiska społecznego tworzą szczególną platformę geofizyczną określaną przez niektórych badaczy jako przyrodnicza, na której kształtowane są przez człowieka warunki ekonomiczne, gospodarcze czy polityczno-kulturowe i społeczne. Każdy element związany z kulturą, zarówno ten historyczny, jak i obecny, ma generalny wpływ na tworzenie się osobowości człowieka. Pamiętać jednak należy, że socjalizacja to tak że rozwój indywidualny jednostki w kontekście społecznym.
The paper investigates the links between cultural dimensions and environmental performance at a national level, aiming to identify key aspects of this relationship, including information that could be useful for further research regarding a potential causal relation and that may enable a more effective and efficient culturally-adapted public policy design and implementation process. The research employs a quantitative methodological approach and uses data resulting from Hofstede's cultural model and the 2018 Environmental Performance Index as inputs, finding evidence supporting the hypothesis of a relevant influence operating between the cultural dimension of individualism (as cause) and environmental performance (as effect). (original abstract)
Problematyka znaczenia mediów we współczesnym świecie jest jedną z tych dziedzin, która nie tracąc od kilku dziesięcioleci na aktualności, należy do najważniejszych i najczęściej poruszanych kwestii, związanych ze społeczno-polityczną płaszczyzną życia. Jednym z argumentów na poparcie powyższej tezy staje się stale wzrastająca liczba publikacji poświęconych mediom. Nacisk kładzie się przede wszystkim na tematykę związaną z badaniami nad wpływem wywieranym przez media. Uwagę badaczy zwraca rola, jaką media odgrywały w rozwoju społecznym państw oraz wzajemne relacje pomiędzy nadawcami i odbiorcami komunikatów medialnych. Od tej tendencji nie odbiega również John B. Thompson w swojej książce Media i nowoczesność.(fragment tekstu)
Japoński system medialny należy do najwyżej rozwiniętych we współczesnym świecie. Do jego kulturowych wyróżników należy: specyficzne położenie geograficzne, homogeniczność społeczeństwa, harmonia, przemoc, seksizm, urbanizacja, centralizacja i koncentracja własności, lojalność, edukacja i sport. Wyjątkowy w porównaniu z innymi państwami jest również status prasy, łączny nakład trzech największych gazet ("Asahi Shimbun", "Mainichi Shimbun", "Yomiuri Shimbun") wynosi ponad 22 miliony egzemplarzy. Ponadto niespotykanym gdzie indziej zjawiskiem jest popularność seryjnych wydawnictw komiksowych (manga). Japoński system telewizyjny wykazuje wiele cech charakterystycznych dla modelu amerykańskiego, przy zachowaniu jednak silnej telewizji publicznej (NHK). Zaskakiwać może opóźnienie Japonii w dziedzinie rozwoju nowych mediów.(abstrakt oryginalny)
15
75%
Celem artykułu jest przedstawienie wpływu uwarunkowań kulturowych na rozwój rynku usług coachingowych w Europie Zachodniej i Azji. Do opracowania problemu badawczego posłużono się: analizą pojęciową, kwerendą literatury z zakresu psychologii społecznej oraz analizą danych ilościowych związanych z tematem pracy. W szczególności zwrócono uwagę na statystyki z 2016 roku odnoszące się do liczby coachów i menadżerów stosujących coachingowe umiejętności na obu obszarach, ich przeciętnych rocznych zarobków, opinii przedstawicieli tego zawodu na temat oddziaływania coachingu na przemiany społeczne oraz udziału ich klientów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Dzięki temu możliwe stało się zarówno spojrzenie na problem badawczy z aktualnej perspektywy, jak i wskazanie potencjalnych przyszłych tendencji. Badania wykazały, że rynek usług coachingowych jest dużo bardziej rozwinięty w krajach Europy Zachodniej i w dużej mierze jest to spowodowane czynnikami kulturowymi. Wydaje się jednak, że ta forma szkolenia ma również predyspozycje, żeby zaistnieć w większym stopniu w społeczeństwach azjatyckich.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Czynniki hamujące rozwój e-usług w Polsce
75%
E-usługi zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej rozwijają się bardzo dynamicznie. Nie jest to jednak rozwój jednorodny: pewne usługi rozwijają się szybciej w jednych krajach, a pewne trafiają na podatny grunt w innych częściach globu. Duży wpływ na to zróżnicowanie mają uwarunkowania wewnątrzkrajowe, a także (zgodnie z nomenklaturą Nowej Ekonomii Instytucjonalnej) instytucje, takie jak: prowadzona przez rząd polityka, klimat inwestycyjny oraz uwarunkowania kulturowe rzutujące na upodobania społeczeństwa. W niniejszym artykule podjęto próbę identyfikacji instytucji, koncentrując się w szczególności na tych, które mają największe znaczenie w Polsce. Wskazano czynniki stanowiące zagrożenie dla e-usług w Polsce, zwracając tym samym uwagę na najbardziej newralgiczne punkty rozwoju społeczeństwa informacyjnego w kraju. Niniejszy artykuł staje się w ten sposób przyczynkiem do dalszej dyskusji na temat konieczności podejmowania konkretnych inicjatyw przez instytucje państwowe zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym. (fragment tekstu)
Artykuł jest poświęcony zaufaniu społecznemu i jego relacji do kapitału społecznego. Ma na celu odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu i dlaczego zaufanie do nieznanych członków społeczeństwa, które jest podstawowym elementem kapitału społecznego, różni się w poszczególnych krajach europejskich. Pierwsza część artykułu jest poświęcona przeglądowi definicji związanych z kapitałem społecznym, zaufaniem i spolegliwością. Wśród wielu definicji kapitału społecznego przyjęto na cele niniejszego artykułu następującą definicję pochodzącą z pracy [Robison i in. 2002, s. 6]: "Kapitał społeczny to sympatia osoby lub grupy osób w stosunku do innej osoby lub grupy osób, która może być źródłem potencjalnej korzyści lub preferencyjnego traktowania udzielanego tej osobie lub grupie osób ponad to, co jest oczekiwane w relacji wymiennej". Wskazano na zasadnicze znaczenie zaufania dla poziomu kapitału społecznego. Pokazano też różne hipotetyczne czynniki mogące wpływać na poziom i zaufania, i kapitału społecznego, a wśród nich: jakość instytucji działających w danym społeczeństwie, normy kulturowe i cechy osobowe poszczególnych obywateli. W celu odpowiedzi na pytanie dotyczące zróżnicowania poziomu i czynników zaufania w krajach europejskich posłużono się danymi pochodzącymi z European Social Survey dla 2006 roku. Najpierw, na podstawie cech potencjalnie skorelowanych z kapitałem społecznym, dokonano grupowania krajów europejskich. W rezultacie otrzymano trzy grupy. W grupie pierwszej przeważały kraje zachodnioeuropejskie, w grupie drugiej kraje skandynawskie o wyjątkowo wysokim poziomie zaufania społecznego przy niekoniecznie wysokiej preferencji dla rzetelności, a w grupie trzeciej kraje Europy Wschodniej (i niektóre z Europy Południowej), w których występuje niskie zaufanie społeczne mimo raczej wysokiej preferencji dla rzetelności. Poziom zaufania społecznego był cechą najsilniej różnicującą te grupy krajów. W kolejnym kroku badania, posługując się hipotezami z literatury, zbadano stopień powiązania poziomu zaufania społecznego z jego hipotetycznymi uwarunkowaniami. Badanie pozwoliło wykazać, że dla grupy krajów europejskich jako całości najsilniejsze uwarunkowania zaufania społecznego wynikają z oceny jakości instytucji politycznych i stanu gospodarki, a dodatkowo pozytywnej oceny przez respondenta kontroli nad własnym życiem. Poziomy tych cech były silnie zróżnicowane pomiędzy wyodrębnionymi grupami krajów. Szczególnie niski poziom oceny instytucji politycznych i stanu gospodarki oraz niski poziom optymizmu i poczucia kontroli nad własnym życiem wydaje się być przyczyną niskiego zaufania społecznego w krajach postsocjalistycznych.(abstrakt oryginalny)
Analiza porównawcza systemów gospodarczych skłania do poszukiwania źródeł różnic w efektach gospodarowania i sprawności ich funkcjonowania. Gospodarki rynkowe, czyli systemy oparte na rynkowym mechanizmie alokacji zasobów oraz własności prywatnej, w rzeczywistości różnią się pomiędzy sobą między innymi zakresem alokacji rynkowej, udziałem państwa w tworzeniu produktu społecznego, oddziaływaniem na proporcje jego podziału oraz rozmiarami sektora publicznego. Naturalne jest pytanie o źródła tych różnic. Jednym z nich mogą być uwarunkowania kulturowe powstawania, ewolucji systemów gospodarczych, stosowania w ich ramach konkretnych rozwiązań, możliwości ich reformowania oraz różnych aspektów ich sprawności. Jednocześnie można przyjąć, że gospodarowanie odbywa się zawsze w określonych społecznych i kulturowych warunkach, których istnienie traktuje się jako oczywiste i które w szczegółowych analizach często się pomija. Celem rozdziału jest określenie roli i miejsca czynników społeczno-kulturowych w procesie konstruowania i funkcjonowania systemu gospodarczego. Przedstawiono w nim relacje pomiędzy kulturą a gospodarką w ujęciu historycznym, omówiono trzy modele kultury warunkujące przebieg i efekty procesów gospodarowania, a także zaprezentowano podejście do postawionego problemu z punktu widzenia ekonomii instytucjonalnej, w kontekście roli kapitału społecznego. (fragment tekstu)
Research background: Ongoing globalization has led companies to operate on foreign markets and in consequence to recognize very different conditions especially in terms of sociocultural factors. The literature review identifies the behavioral patterns in social media (SM) usage determined by national cultures. Purpose: The article presents the relationship between six dimensions of national culture defined by Hofstede and the use of SM in world markets.Research mmethodology: To determine how national culture influences the frequency of use of SM, a study of secondary data was carried out. The percentage of SM users from the Global Digital Yearbook 2019 was used as a dependent variable. The statistical analysis links cultural dimensions with SM use in 44 countries. Results: The study employed polynomial regression, which revealed a significant correlation between long-term orientation, individualism, uncertainty avoidance, and the percentage of SM users. However, the research discovered no influence of masculinity, leniency, and power distance. The estimated models also show the income's strong moderating effect on the analyzed relationship. Novelty: In this study a deeper analysis of the relationship between the dimensions of national cultures and the use of SM was made than in previous studies. It was also shown that it is necessary to introduce moderating factors, which may significantly affect the relationship between the use of SM and some dimensions of culture. (original abstract)
Motivation: The author is interested in the problem of the economic development of a state wherein economic capital is described as a set of elements creating economic culture and informal institutions. Aim: Identification of the operational conditions and manifestations of institutional economics in Germany may obtain an accurate picture and understanding of the functioning their counterparts in Poland. Article is also a proposal for the development of research in the field of institutional economics and economic culture. Results: Putting the thesis that the German economy belongs to the group of the strongest in the world, the study revealed a pattern of results where the institutions were proposed as part of institutional economics, which determine economic development.(original abstract)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.