Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Cultural pluralism
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
The aim of this paper is to present the mechanisms for the cultural liquidation of Lusatian Sorbs and the paradoxes of the process which stem from a dialectic of violent and subtle means of assimilation. (fragment of text)
The Jaina tradition is known for its distinctive approach to prima facie incompatible claims about the nature of reality. The Jaina approach to conflicting views is to seek an integration or synthesis, in which apparently contrary views are resolved into a vantage point from which each view can be seen as expressing part of a larger, more complex truth. Viewed by some contemporary Jaina thinkers as an extension of the principle of ahiṃsā into the realm of intellectual discourse, Jaina logic marks quite a distinctive stance toward the concept of logical consistency. While it does not directly violate the law of excluded middle, it does, one might say, navigate this principle in a highly and potentially useful way. The potential usefulness of Jaina logic includes the possibility of its use in arguing for the position known as religious pluralism or worldview pluralism. This is a view which many philosophers see as holding great promise in developing a way to think about differences across worldviews in ways that do not lead to the kind of conflict and polarization that all too often characterizes ideological differences in today's world(original abstract)
Cóż bardziej oczywistego niż teza, iż istnieje wiele przedmiotów? Jak się wydaje, jest to teza, w ramach której konstatujemy stan rzeczy właściwy dla umeblowania świata naszego życia. Nasze doświadczenie potoczne, ale także bardziej wyrafinowane, np. estetyczne, etyczne czy społeczne zdają się odwoływać do tej tezy jako swego uprawomocnienia. Z drugiej strony towarzyszy nam szczególne poczucie przynaglenia do przezwyciężania wielości. W tym kontekście w każdej mnogości doszukujemy się elementów łączących, a każdą jedność traktujemy jako spajającą i wykraczającą poza to, co partykularne. To napięcie - nazwijmy je dialektycznym - konstytuuje całą sferę myślenia i działania. Z tego też tytułu, mówiąc o jedności i wielości, dotykamy czegoś, co w sposób fundamentalny określa naszą wizję świata oraz dotyka tego, jaki świat jest naprawdę. (fragment tekstu)
4
Content available remote Unia Europejska - wielojęzyczny problem?
100%
Polityka wielojęzyczności Unii Europejskiej kształtowana była etapami, dzięki czemu została głęboko zakorzeniona w świadomości europejskiej. Wraz z rozwojem pojawiły się także problemy związane z wykładnią, jednolitością stosowania prawa oraz komunikacją. Problem pluralizmu skłania do refleksji nad możliwościami zmiany istniejącego systemu , jednakże trudność sprawia znalezienie rozwiązania tak jasnego i uniwersalnego aby zminimalizować konsekwencje pluralizmu językowego.(abstrakt oryginalny)
W artykule został przedstawiony fenomen kulturowy, jakim w kontekście wileńskim jest powstanie i rozwój zbioru popularnych wśród katolików na świecie praktyk religijnych znanych pod nazwą "kult Bożego Miłosierdzia". W drugiej części pracy autorka, przez pryzmat teorii konfliktu, poszukuje odpowiedzi na pytanie czy i w jaki sposób ów kult mógł połączyć zwaśnione grupy etniczne współzamieszkujące od wieków jedną przestrzeń miejską - polską i litewską - na gruncie uniwersalnej, z założenia zdolnej do przełamania podziału etnicznego w mieście, praktyki religijnej. Autorka podejmuje też próbę wskazania czynników, które od okresu międzywojennego do czasów współczesnych udaremniały szanse rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia wśród mieszkańców litewskiej stolicy w formie zaproponowanej przez polską świętą - siostrę Faustynę, blokując tym samym szanse na rozwój ruchu turystycznego zorientowanego na promocję miasta i regionu jako światowego centrum Bożego Miłosierdzia. (abstrakt oryginalny)
W rozdziale została zaprezentowana publikacja periodyczna "Kalendarz Trzech Religii. Żydzi, chrześcijanie, muzułmanie", ukazująca się ze środków budżetowych Miasta Katowice od 2013 roku. Celem opracowania była analiza funkcji i znaczenia tego wydawnictwa w procesie komunikacji społecznej, która stanowi narzędzie nawiązywania i utrzymywania współpracy międzykulturowej i międzyreligijnej w obrębie trzech religii monoteistycznych, współistniejących w przestrzeni Katowic. W tekście rozdziału przywołano także konteksty historyczne związane z historią i tradycją kalendarystyki polskiej, w której podejmowano na przestrzeni stuleci działania na rzecz zbliżenia międzykulturowego. (abstrakt oryginalny)
U podstaw wszelkich rozważań nad tzw. dyferencjacją i jednością prawa leży filozoficzny paradygmat myślenia dialektycznego - wzór rozumowania opartego na nielogicznym z pozoru założeniu, że zjawiska, które przeczą sobie nawzajem, mogą też pozostawać z sobą w harmonijnej zgodności. Współcześnie "jedność przeciwieństw" występuje w każdym układzie zwanym systemem, przez który rozumie się najogólniej zbiór różnorodnych elementów tworzących uporządkowani całość, cechujących się pewną uogólnioną jednością jednolitością, spójnością W prawoznawstwie jedność systemów prawnych zarówno całego systemu obowiązującego prawa, jak też jego podsystemów w postaci tzw. gałęzi prawa bywa pojmowana jako jedność funkcjonalna, oparta na podporządkowaniu wszystkich składników systemu form, instytucji/ wspó1nym ideom ogólnym zwanym zasadami prawa. Taka jedność nie oznacza bezwzględnego uniformizmu. jednolitości unormowań szczegółowych. (fragment tekstu)
Rozważania nad systemem społecznym Parsonsa mają charakter ogólny i są najczęściej określane jako strukturalne (strukturalistyczne) i funkcjonalne zarazem. Sam termin "ujęcie" rodzi pewną wieloznaczność. Ujęcie należy rozumieć szeroko, uwzględniając program badań i ich koncepcję. Program określa, co i jak badać. Taką całościową koncepcję badań społeczeństwa zrealizował Talcott Parsons. Świadczą o tym jego liczne publikacje autorskie i współautorskie. Z punktu widzenia ekonomii, który zakłada się w tym opracowaniu interesujące jest dokładne prześledzenie koncepcji systemu społecznego Parsonsa. Zakres badań w niniejszym opracowaniu nie objął wszystkich dzieł autora, lecz został ograniczony do wybranych, tych mianowicie, w których doszło do najpełniejszego rozwinięcia rozważanych idei. Są to zarazem główne dzieła autora. Poręcznie będzie odwołać się do kilku jego prac, a w szczególności do dwóch. Jedna to "Economy and Society. A Study in the Integration of Economic and Social Theory", która powstała we współpracy z N. Smelserem oraz druga książka Parsonsa, pt. "System społeczny". (fragment tekstu)
This article is an attempt to clarify the situation after the rise of Slovak State. Its politics, ideology and philosophy of nation. It is focused on philosophy of S. Polakovic and M. Chladny-Hanoś from the perspective of dogmatism and pluralism in their thoughts. The paper analyse ,ideology of slovakian national socialism' which is faced with ,Christ's nationalism' and German national socialism'(original abstract)
11
Content available remote Journeymen and Lodges: The Hidden Culture of Freemasonry in the World of Tourism
63%
Wolnomularstwo to tajne bractwo, które wyłoniło się ze średniowiecznych cechów rzemiosł murarskich w szesnasto- i siedemnastowiecznej Szkocji, a w ciągu XVIII w. rozprzestrzeniło się na całym świecie. Kluczowe zasady organizacyjne i tajemne znaki otrzymywane przez członków podczas wtajemniczenia są blisko związane z podróżowaniem, ważnym również dla ich średniowiecznych poprzedników. Dziwi zatem tak małe zainteresowanie związkami wolnomularstwa i turystyki, zarówno wśród akademickich badaczy turystyki, jak i autorów masońskich. Wstępny przegląd problematyki pokazuje, że członkowie bractwa są niezwykle mobilnymi ludźmi, zainteresowanymi odwiedzaniem działających lóż masońskich i historycznych miejsc związanych z dziejami wolnomularstwa. Tylko niektóre loże pozwalają na wizyty turystów nie będących masonami, ale ogólnie dostępne zabytki i muzea wolnomularskie mogą okazać się bardzo atrakcyjne tak dla samych masonów, jak i zwykłych turystów. Enigmatyczna symbolika i dominujące stereotypy ukazujące masonów jako "tajnych władców świata" to bez wątpienia potężne atraktory dla szerokich kręgów odbiorców. W niektórych krajach (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, USA) istnieją muzea wolnomularstwa dostępne dla wszystkich, a w Waszyngtonie działa masoński szlak turystyczny, wiodący do miejsc ukazujących wolnomularskie korzenie Stanów Zjednoczonych. Próby utworzenia podobnego muzeum w Polsce (w Dobrzycy, niedaleko Poznania) nie powiodły się ze względu na opór władz samorządowych, w oczywisty sposób kierujących się ideologią i panującymi nadal fałszywymi stereotypami. Podobnie przewodnicy turystyczni rzadko wspominają o roli jaką wolnomularze odegrali w dziejach Polski, a byli wśród nich królowie i prezydenci. Pierwsza polska konstytucja (3 Maja) została napisana głównie przez masonów, podobnie jak hymn narodowy, którego bohaterem jest generał Dąbrowski, niezwykle aktywny wolnomularz najwyższej rangi. Aby tworzyć i promować atrakcje turystyczne związane z wolnomularstwem trzeba najpierw przeprowadzić odpowiednie badania historyczne, tak by szlaki i obiekty proponowane do odwiedzenia podróżującym masonom i turystom kulturowym zaintrygowanym tajemniczym bractwem (w tym również fanom powieści Dana Browna) zostały właściwie zidentyfikowane i opakowane w wiarygodne informacje o ich przeszłości. Takie badania zostały ostatnio przeprowadzone w zakresie dziejów masonerii w Poznaniu, a część z ich rezultatów można wykorzystać do skonstruowania wolnomularskiego szlaku w mieście i jego okolicach. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono pojęcie globalizacji i skutków procesów unifikacji dla kultury i tożsamości. Opisano studium przypadku Międzynarodowego Ruchu Slow Food, będącego reakcją na postępującą uniwersalizację kultury kulinarnej. Wskazano także możliwe modele kultury przeobrażającej się w efekcie oddziaływania sił globalizacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę indywidualizmu i kolektywizmu na przykładzie kultury. Wzorce, modele psychologiczne indywidualistyczny i kolektywistyczny, znajdują odzwierciedlenie w różnych sferach funkcjonowania człowieka, przyjmują postać określonych zachowań, tworząc w skali społeczeństwa wzorce kulturowe. Opisano wzorce kulturowe indywidualizmu i kolektywizmu w rodzinie, szkole, miejscu pracy oraz w państwie. Przedstawiono determinanty indywidualizmu i kolektywizmu.
Artykuł dotyczy pluralizmu i pozornego pluralizmu w demokracji. Analiza mechanizmów absorpcji i marginalizacji grup mniejszościowych, ich interesów i uczestnictwa w dyskursie publicznym, sposobów i możliwości artykulacji stanowisk im bliskich, pozwala na scharakteryzowanie zależności i elementów wpływających na jakość i możliwość zaistnienia pluralistycznego społeczeństwa. Istotą funkcjonowania wizji pluralistycznej debaty staje się nadawanie temu, co zastane, znamion różnorodności. Ważna jest również analiza sytuacji medialnej - strukturalnych, przestrzennych, a także finansowych ograniczeń, które stanowią argument już znaturalizowany i zaakceptowany, co do którego nie powinno się toczyć sporów. W ten sposób dwustronnie moderuje się wolną dyskusję, gdzie niemający do niej dostępu akceptują fakt, że nie powinni go mieć, często nawet nie analizując mechanizmów ujarzmiania, jakie stoją za kolejnymi procesami wykluczenia, ewentualnie - absorpcji w ramy głównego nurtu, odzierając z kolei jednostkę z "mniejszościowego" charakteru, tożsamości, możliwości artykulacji własnych interesów. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Polak Europejczyk z obawami
63%
"Polak Europejczyk z obawami" to tytuł artykułu na temat stopnia zakorzenienia poczucia tożsamości europejskiej w społeczeństwie polskim i szerzej w społeczeństwach Europy środkowo-wschodniej. Poczucie tożsamości europejskiej, opierające się na fundamencie dziedzictwa cywilizacyjnego, musi stanowić spoiwo, które pomoże połączyć państwa i narody w harmonijną całość. To zadanie dla ponad pięćsetmilionowej społeczności europejskiej, to zadanie dla każdego z nas - Europejczyka. Na ile Polacy czują się Europejczykami, utożsamiają ze wspólną polityką europejską, to pytania warte naukowej dyskusji. Gdzie tkwią przyczyny rodzących się napięć, odżywania nacjonalizmów i kompleksów wynikających z nieumiejętnego wyłaniania przez społeczeństwo elit politycznych? Taki stan rzeczy otwiera drogę dla demagogów, którzy używając narracji my - oni, wróg zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny, zyskują coraz większy posłuch. Zaprezentowane w tekście najnowsze wyniki badań Eurobarometru wskazują, że przyswajanie i akceptowanie Innych w polskim społeczeństwie stoją w dość znacznym niekorzystnym dla nas kontraście z UE, co wymusza podjęcie szerszej debaty zarówno politycznej, jak i społecznej.(abstrakt oryginalny)
Media w ostatnich latach, jak to ujęto we wprowadzeniu, doświadczają mediamorfozy. Dotyczy to także mediów publicznych. Celem artykułu jest ukazanie istoty tych zmian w kontekście polityki pluralizmu kulturowego. A także odpowiedź na pytanie, w jakim zakresie zmiany technologiczne, sposób korzystania z mediów, ale także zmiany społeczne, ruchy migracyjne decydują o zakresie realizacji pluralizmu kulturowego. Za przykład posłużyła Szwajcarska Organizacja Radiowo-Telewizyjna - SRG SSR idee Suisse.
17
Content available remote The Cultural Background of Pluralism in Malaysia
63%
The problem of pluralism in Malaysia has attracted keen interest among scholars and commentators from this country as well as from outside the region. The continuing importance of the problem can be gleaned from the current ethnic mix in the Malaysian population, which in 1998, numbered 22.2 million. Of the total population, the majority is made up of people regarded as being the original or indigenous peoples of the country, known in Malay as bumiputera (lit., "sons/daughters of the soil"). They comprise 57.8 percent of the total; of this percentage, Malays comprise 49.0 percent and non-Malay bumiputera the remaining 8.8 percent. The bumiputera are followed by Chinese at 24.9 percent, Indians 7.0 percent, and "Others" 3.1 percent (Malaysia 1999, 96-97). Resident aliens, made up mostly of Indonesian migrant workers, comprise a significant 7.2 percent of the total population. (fragment of text)
Głównym celem artykułu jest analiza wielokulturowości jako polityki sektorowej państw wieloetnicznych, jej istoty i specyfiki. Wielokulturowość może być rozpatrywana jako polityka mająca na celu zachowanie i rozwój różnorodności kulturowej w danym państwie oraz jako teoria lub ideologia uzasadniająca taką politykę. Wielokulturowość opiera się na idei pokojowego współistnienia różnych grup - etnicznych i rasowych, religijnych, kulturowych itp. - w obrębie jednego państwa. W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie badawcze: w jaki sposób uwzględniana jest specyfika wielokulturowości w polityce publicznej państwa? W toku prowadzonych badań odpowiedź na to pytanie uzyskano, analizując istotę wielokulturowości, a następnie rozważając kilka teoretycznych podejść do tej polityki. W rezultacie został sformułowany wniosek, że wielokulturowość może być integralną częścią polityki tylko w tych państwach, w których rząd aktywnie promuje i chroni prawa i interesy różnych grup kulturowych.(abstrakt oryginalny)
The Canadian-German-Hungarian Cultural Reader is a teaching resource pack for any teacher and student interested in cultures in general and cultural diversity. The Reader is ideal as a supplement to general-purpose English and business English language courses, to intensive language programs, language camps as well as German and Hungarian heritage classes in Canada. For the teacher, the Reader comes with a Teacher's Notes containing hints and tips, keys, sources, background information and websites to consult. The present study touches upon the project leading up the production of the Reader, describes the Reader and the Teacher's Notes in more detail, focuses on their use and discusses their dissemination. (original abstract)
Dynamiczny rozwój turystyki sprzyja spotkaniom międzykulturowym. Dzięki nim poznajemy ludzi i ich kulturę. Szczególnego kolorytu nabierają podróże do miejsc wielokulturowych, podczas których turyści mają możliwość w sposób symultaniczny szerokiego oglądu bogactwa kultury i stylu życia różniących się od siebie grup etnicznych. Kontakt z różnymi kulturami może przysporzyć wiele pozytywnych w swej wymowie konsekwencji, musi iść jednak w parze z umiejętnością czytania różnic kulturowych, które szczególnie wyraźne są wśród krajów wywodzących się z odległych od siebie kręgów cywilizacyjnych. Różnice kulturowe to rodzaj ukrytego ułożenia ("zaprogramowania") mentalno-wolicjonalnego, objawiającego się w ludzkich działaniach i interakcjach. Wyposażenie turysty kulturowego w podstawową wiedzę na ich temat ułatwi podróżowanie, pomoże w uniknięciu ewentualnych rozczarowań. Celem pracy jest ukazanie istoty i znaczenia kompetencji międzykulturowych w turystyce na przykładzie wielokulturowości Singapuru oraz przedstawienie propozycji rozwiązań, które wdrożone przez biura podróży, pozwolą ustrzec turystów przed szokiem kulturowym. Podstawą opracowania stały się studia nad dialogiem międzykulturowym, analiza źródeł wtórnych oraz metoda obserwacji uczestniczącej dotycząca komunikacji międzykulturowej (Singapur, sierpień 2014 r.). (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.