Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Czynniki demograficzne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu jest porównanie procesów demograficznych w niemieckich landach i polskich województwach. Analizą objęto okres 2004-2015 i uwzględniono w niej dane publikowane przez Eurostat, Federalny Urząd Statystyczny i Główny Urząd Statystyczny. Analiza wykazała, że przebieg procesów demograficznych w niemieckich landach jest w większym stopniu zależny od ich poziomu rozwoju i usytuowania geograficznego niż w polskich regionach. W Niemczech z największymi problemami demograficznymi borykają słabiej rozwinięte wschodnie landy, natomiast w Polsce niekorzystne zmiany demograficzne zachodzą w kilku województwach o różnym poziomie rozwoju, usytuowanych w różnych częściach kraju. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie zmian w zasobach i warunkach mieszkaniowych powiatów grodzkich w województwie warmińsko-mazurskim w latach 2005-2008, z uwzględnieniem ich kontekstu demograficznego. Zestawiono wskaźniki charakteryzujące miasta na prawach powiatu w warmińsko-mazurskim na tle Polski i województwa. Badania wykazały zróżnicowaną sytuację analizowanych miast. Olsztyn i Elbląg mają znaczne zasoby mieszkaniowe na tle województwa, jednak dynamika zmian i struktura tych zasobów nie jest jednakowa. Uwzględniając wzrost liczby zawieranych małżeństw, dodatni przyrost naturalny oraz ujemne saldo migracji, należy stwierdzić, że stolicę województwa cechują korzystne zmiany, które w znacznym stopniu wpływają na poziom życia zamieszkałej tam ludności. Elbląg plasuje się poniżej przeciętnej i jego struktura mieszkań oddanych do użytku znacznie odbiega od oczekiwań społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Zaspokajanie potrzeb społecznych w nowej rzeczywistości ustrojowej utraciło wyłącznie charakter świadczeń socjalnych. W zakresie wielu potrzeb społecznych istnieją instytucje polityki społecznej i podmioty niepubliczne. które alternatywnie. a czasami konkurencyjnie realizują te potrzeby. (fragment teksu)
Celem podjętej analizy było ustalenie podobieństw i różnic w przebiegu procesów demograficznych w różnych państwach europejskich i weryfikacja hipotezy, że rozwój demograficzny jest związany z rozwojem społeczno-ekonomicznym, albo inaczej mówiąc, że przebieg procesów demograficznych jest tym bardziej podobny im bardziej zbliżony jest poziom rozwoju społeczno-ekonomicznego badanych państw.
Artykuł porusza problematykę związaną z dobrowolną częścią systemu emerytalnego w Polsce. Omówiono w nim najważniejsze czynniki, które wpływają na rozwój dobrowolnych form oszczędzania emerytalnego, jak: indywidualna przezorność przyszłych emerytów, zakres i stabilność regulacji prawnych, czynniki ekonomiczne oraz demograficzne. W końcowej części artykułu wskazane zostały potencjalne zagrożenia rozwoju dobro-wolnych programów emerytalnych. (abstrakt oryginalny)
Stwardnienie rozsiane (SM, ang. multiple sclerosis) jest chorobą centralnego układu nerwowego. To choroba neurologiczna, która jest najczęściej diagnozowana u ludzi w wieku od 20 do 40 lat, ale może również wystąpić u młodszych lub starszych osób. Na SM cierpi od dwóch do trzech razy więcej kobiet niż mężczyzn [Selmaj 2006a, s. 14]. W Polsce choruje na nią około 60 tysięcy ludzi. SM towarzyszy danej osobie przez całe życie, ale leczenie i specjalistyczna opieka mogą pomóc w łagodzeniu objawów choroby. Etiopatogeneza stwardnienia rozsianego jest jednym z największych nierozwiązanych problemów współczesnej neurologii. Istnieje wiele hipotez dotyczących patogenezy SM, jednak konkretna przyczyna choroby pozostaje nieokreślona. Pewną rolę odgrywają mechanizmy immunologiczne, ale etiologia choroby jest prawdopodobnie wieloczynnikowa [Selmaj 2006b, s. 14](fragment tekstu)
Liczne badania nad jakością życia doprowadziły do pojawienia się definicji "jakości życia uwarunkowanej stanem zdrowia" - HRQL (health related quality of life) [Turska, Skowron 2009, ss. 572-580]. Jak podaje Jaeschke i in. [1999, ss. 77-82], według Schippera [1990, ss. 171-185] jest to funkcjonalny efekt choroby i jej leczenia odbierany przez pacjenta. Zawiera cztery podstawowe aspekty funkcjonowania chorego: sprawność fizyczną, stan psychiczny, sytuację społeczną oraz doznania somatyczne [Trzebiatowski 2011, ss. 25-31]. Jakość życia w ujęciu medycznym rozumiana jest jako wpływ choroby na wszystkie znaczące aspekty życia pacjenta, zarówno w ujęciu obiektywnym, jak i subiektywnym, obejmującym samoocenę pacjenta i ocenę otoczenia [Heszen, Sęk 2007, ss. 56-171]. Większość badaczy przyjmuje, że jakość życia to pojęcie wielowymiarowe, uwzględniające subiektywną ocenę własnego życia w sferze fizycznej, psychicznej i społecznej. Obejmuje ono zarówno reakcje emocjonalne na zdarzenia, jak i poznanie opinii dotyczącej poczucia zadowolenia i spełnienia. Jakość życia jednostki odnosi się do rozległego zakresu ludzkiego doświadczenia i zależy od wielu czynników, takich jak: sytuacja finansowa i zawodowa, stan zdrowia, warunki mieszkaniowe, relacje osobiste, poglądy polityczne i kulturowe, czynniki środowiskowe i wiele innych [Jaracz 2002, ss. 28-37](fragment tekstu)
|
|
96
303-324
Celem niniejszej publikacji jest wskazanie uwarunkowań przemian, jakim podlegają gospodarstwa domowe i rodziny w Polsce w ujęciu regionalnym. Realizacja wskazanego wyżej celu badawczego jest poprzedzona analizą w oparciu o źródła danych zastanych. Analizę ilościową i jakościową danych zastanych przy zastosowaniu metody opisowej, przeprowadzono z uwzględnieniem: danych statystycznych GUS, informacji z NSP (z 1988, 2002, 2011 roku), Banku Danych Lokalnych oraz Roczników Demograficznych z różnych lat.(abstrakt autora)
Celem badania było poznanie wybranych determinant demograficznych wpływających na obecne zachowania konsumentów dużych miast (na przykładzie aglomeracji warszawskiej) na rynku usług gastronomicznych. (fragment tekstu)
10
100%
|
2016
|
nr 263
113-127
Celem pracy było przedstawienie oceny strukturalnej nierówności społecznych na obszarach wiejskich województwa świętokrzyskiego pod względem strukturalnym. Skoncentrowano się na okresie 2009-2014. Badanie opierało się przede wszystkim na danych uzyskanych z lokalnego banku danych, który przeanalizowano metodą minimalnej wariancji Warda. Wytworzyło klasyfikację gmin według stopnia zróżnicowania nierówności społecznych. Ogólnie region podzielono na dwie części: centralną - z większością lokalizacji otaczających obszary miejskie, najmniej spójną i peryferyjną (północno-wschodnia, południowa i zachodnia) - mniej rozwiniętą, o podobnej strukturze.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 33
3-12
Dans la théorie économique, la mobilité des travailleurs est généralement considérée comme un phénomène positif. Son importance est considérable dans l'union monétaire, notamment en cas de chocs asymétriques. Elle constitue aussi un élément essentiel de l'agenda de l'Union européenne visant à rendre l'économie européenne plus compétitive. Malgré cela, la propension à migrer est très faible. Traditionnellement, on a analysé les migrations internationales en utilisant la théorie de la segmentation du marché du travail. Or, aujourd 'hui, certaines hypothèses de cette théorie ne sont plus valables. En plus, on peut percevoir une certaine déconnection entre les mouvements migratoires et les facteurs démographiques et économiques. L'analyse des migrations internationales en Union européenne doit être envisagée selon de nouveaux paradigmes.(original abstract)
Terytorialne zróżnicowanie natężenia urodzeń wśród nastolatek w Polsce, ani też czynniki determinujące to zróżnicowanie, nie były dotychczas przedmiotem zainteresowania badań statystycznych ani na gruncie demografii, ani też socjologii. Nie były też one celem zamierzonych analiz w pierwotnym planie pracy autorki nad badaniem uwarunkowań płodności nastolatek w Polsce. Podejście takie wynikało z założenia jednorodności pokolenia nastolatek w naszym kraju uzasadnionej jej homogenicznością narodową, rasową, wyznaniową, klimatyczną, kulturową, a także następującą unifikacją postaw wśród młodego pokolenia.(abstrakt oryginalny)
13
84%
|
|
No. 3
115-123
Authors analysed in the paper different factors shaping economic migrations in Poland actually and in the near future - after accession to EU. There are discussed a demographic factor, unemployment, which does not exert a migration pressure under Polish conditions, but the possibility of obtaining the German citizenship in Poland without shifting to Germany became an important factor. The former negative consequences of migration in particular more and more often are taken into consideration in family strategies. At the same time, the less profitable migration results in comparison to earlier years may prevent migrations effectively. The importance of a strong and long-lasting migration network between Opole region and Germany is discussed. It is probable that the European integration and the accompanying convergence of prices and incomes should cause a decrease of the inflow of persons from Poland. (original abstract)
Przedstawiono wyniki badań dotyczących zróżnicowania poziomu konsumpcji papierosów w polskich gospodarstwach domowych w latach 1999-2008, w zależności od struktury płci i wieku osób dorosłych wchodzących w ich skład. W tym celu wykorzystano w charakterze wskaźników przygotowane współczynniki struktury płci i wieku osób dorosłych wchodzących w skład gospodarstwa. Uzyskane wyniki badań wskazują na zdecydowanie wyższą konsumpcję papierosów w gospodarstwach z przewagą mężczyzn oraz na jej wzrost w gospodarstwach ze zdecydowaną przewagą jednej z płci. Z reguły są to gospodarstwa osób samotnych lub samotnie wychowujących dzieci. W badanym okresie najwyższy poziom konsumpcji papierosów stwierdzono w gospodarstwach o przeciętnym wieku osoby dorosłej od 46 do 65 lat, najniższy natomiast dla grup od 26 do 35 oraz 71 i więcej lat. W kategoriach wiekowych charakteryzujących się najwyższą konsumpcją papierosów, stwierdzono również najsilniejszą jej tendencję wzrostową. Uzyskane wyniki wskazują także na wzrost popularności palenia w najmłodszej grupie wiekowej gospodarstw o przeciętnym wieku osoby dorosłej do 25 lat. (abstrakt oryginalny)
The increasing number of internet users opens a scope of increased turno-ver from healthcare services. Marketers look forward to digital world as a new front door to healthcare that can help healthcare service providers in moving certain care out of emergency room or can reduce burden on doctor by guiding customer about front office and laboratory activities. The doctor can deliver advice in an affordable manner and consumer can be educated as per his convenience and ease. This can only be achieved if the customer is aware of information and two-way communication available online through websites, podcasts, videos, mobile apps, social media, blogs main-tained by specialists, etc. The objective of this chapter is to analyze the sig-nificant difference in awareness among consumers toward online healthcare services based on demographic factors. Data is randomly collected from 125 respondents through structured questionnaires. The study shows that awareness toward online healthcare. (fragment of text)
Europe, including Poland, is ageing at an alarming rate. The decades to come will see above-average dynamics of population ageing paralleled with epidemiological changes, primarily including an increased incidence of chronic diseases. Consequently, an ageing population will increasingly affect the demand and supply of the healthcare system. This article discusses the demographic factors that determine healthcare expenditure in the light of available research together with their potential impact on the public spending on healthcare in the coming decades. (original abstract)
17
Content available remote Efektywna współpraca w zespołach międzypokoleniowych
84%
Zarządzanie różnorodnością jest bez wątpienia jednym z nowych podejść do zarządzania kapitałem ludzkim w organizacji. To także istotne zagadnienie z punktu widzenia kształcenia przyszłej kadry menedżerskiej, którą powinny cechować empatia, szacunek i zrozumienie dla różnorodności pracowników, dzięki którym organizacja funkcjonuje i generuje zyski. Na podstawie wielu analiz ugruntowuje się przekonanie, że zespoły międzypokoleniowe pracują efektywniej, szybciej i sprawniej. W artykule omówiono czynniki determinujące współpracę w zespole pracowników w różnym wieku oraz przyczyny wzrostu zainteresowania zagadnieniem, jakim są zmiany demograficzne. (fragment tekstu)
W globalnej gospodarce opartej na wiedzy o potencjale rozwojowym regionu decydują metropolie. Są to obszary o dużej gęstości zaludnienia oraz zróżnicowanej jakości życia. Poza czynnikami intrapersonalnymi i interpersonalnymi na uczestnictwo w rekreacji ruchowej wpływają czynniki środowiskowe. Istotnym elementem planowania i organizacji sytemu rekreacyjnego w miastach i metropoliach jest rozpoznanie uwarunkowań charakteryzujących formy aktywności ruchowej, ich częstotliwość, a także strukturę migracji rekreacyjnych. W związku z tym celem badań jest określenie poziomu uczestnictwa w aktywności rekreacyjnej mieszkańców metropolii Poznań oraz analiza wybranych czynników demograficznych i społeczno-ekonomicznych różnicujących tę aktywność. Badania ankietowe przeprowadzono wśród 1584 mieszkańców metropolii Poznań w okresie od marca do czerwca 2016 r. na podstawie standaryzowanego kwestionariusza ankietowego, przy wsparciu pięciu przeszkolonych ankieterów. Przeprowadzone badania dowodzą dużego zróżnicowania rekreacyjnej aktywności mieszkańców metropolii Poznań i potwierdzają słuszność sformułowanych hipotez kierunkowych. Wyniki badań pozwoliły na wyłonienie grup mieszkańców metropolii Poznań: regularnie, sezonowo i sporadycznie podejmujących aktywność rekreacyjną. Dodatkowo na podstawie zmiennych demograficznych i społeczno-ekonomicznych wyszczególniono grupę mieszkańców pasywnych lub bardzo rzadko uczestniczących w rekreacji ruchowej.(abstrakt oryginalny)
Niski poziom aktywności fizycznej jest jednym z większych problemów zdrowia publicznego współczesnego społeczeństwa. Wyniki badań wskazują, iż Polska należy do krajów o niskiej aktywności fizycznej, przy czym bardziej aktywni są mieszkańcy miast niż wsi. Do tej pory problematyka badań aktywności fizycznej mieszkańców miast nie była analizowana w kontekście metropolitalnym. W związku z tym celem badań jest określenie poziomu aktywności fizycznej mieszkańców metropolii Poznań, jak również analiza wybranych czynników zdrowotnych, demograficznych i społeczno-ekonomicznych różnicujących tę aktywność. Badania ankietowe przeprowadzono wśród 1584 mieszkańców metropolii Poznań w okresie od marca do czerwca 2016 r. na podstawie krótkiej wersji Międzynarodowego Kwestionariusza Aktywności Fizycznej - IPAQ. Wyniki ujawniają, że 33% mieszkańców metropolii Poznań cechuje wystarczający, a 48% - wysoki poziom aktywności fizycznej, tylko 17% respondentów nie spełnia minimalnych zaleceń WHO w zakresie aktywności fizycznej. Analiza statystyczna oparta na algorytmie drzewa klasyfikacyjnego CHAID ujawniła największy wpływ wieku, płci, dochodu, miejsca zamieszkania i stanu cywilnego na poziom aktywności fizycznej mieszkańców metropolii Poznań. Badania nie potwierdziły istotnej statystycznie zależności między wskaźnikiem BMI a poziomem aktywności fizycznej.(abstrakt oryginalny)
The precarious and decisive dy namics concerning the health of the populat ion of South Asian Association for Regional Cooperation (SAARC) countries has called for further inquiry into the determinants of life expectancy (LE) in this region. Hence, the current paper employs the panel data estimation methods to analyse the economic, social, demographic, environmental, and technological factors influencing LE in five SAARC countries. These countries (Bangladesh, India, Pakistan, Nepal, and Sri Lanka) are selected as they are favoured by the country similarity theory and other identical contexts. Available secondary data from 2000 to 2016 were obtained from the World Bank and UNDP databases for the specfic countries. The results reveal that the mean year of schooling and sanitation services are significant positive predictors of life expectancy at birth (LEAB). However, the total fertility rate, urban population, and CO2 emissions negatively influence life expectancy. Furthermore, the impact of health expenditure on life expectancy is significant but negative, which is unconventional. On the other hand, other independent variables, such as GDP, gross capital formation, internet usage, and mobile cellular subscription turn out to be insignificant predictors of LEAB. Our aggregate findings reveal some common factors on which the governments of SAARC countries can colla borate to improve the LEAB of the region while identifying some idiosyncratic factors that require tailored attention of the governments and policymakers of the respective nations. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.