Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 162

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Czynniki rozwoju gospodarczego
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
1
Content available remote Parki tematyczne jako czynnik rozwoju gospodarki : identyfikacja zjawiska
100%
Parki tematyczne są to sztucznie stworzone poznawczo-rozrywkowe parki, których wszystkie struktury połączone są wspólnym tematem. Wpisują się w mało jeszcze w Polsce rozpowszechnioną tematyzację i przyczyniają się do powstania specyficznych przestrzeni publicznych. Pobudzają inicjatywy lokalne i rozwój kapitału ludzkiego, sprzyjają budowaniu systemu innowacji regionów i kształtowaniu społeczeństwa informacyjnego. Mają także znaczenie społeczne i kulturotwórcze. W Polsce parki tematyczne wciąż znajdują się w początkowej fazie rozwoju, którą cechuje duża dynamika i poszukiwanie nośnych tematów. Pozycję dominującą posiadają parki jurajskie i parki miniatur. (abstrakt oryginalny)
Inwestycje portfelowe mają niewątpliwy wpływ na rozwój światowych rynków finansowych, szczególnie w przypadku krajów o rosnącym znaczeniu dla światowej gospodarki. Rosja jest jednym z krajów, których gospodarka jest bardzo silnie związana z wydobywaniem surowców naturalnych oraz ze źródłami energii nieodnawialnej, w związku z czym w okresie wahań na rynkach tych dóbr cała gospodarka staje się mniej przewidywalna dla inwestorów. Regulacje rynku finansowego Rosji dla inwestorów krajowych i zagranicznych powinny zostać przeformułowane w taki sposób, aby redukować efekty negatywnych zdarzeń na międzynarodowych rynkach finansowych i odbudować rynek wewnętrzny. Rosja posiada znaczące rezerwy kapitału, które można przeznaczyć na inwestycje, więc interesującą kwestią pozostaje kierunek przepływu inwestycji portfelowych z Rosji do innych krajów w czasie, kiedy rodzimy rynek nie stwarza zachęt do inwestycji na rynku finansowym. W zaprezentowanym artykule zawarto rozważania na wskazane tematy, wykorzystując bilans płatniczy Rosji i informacje o inwestycjach portfelowych w ujęciu napływu kapitału na ten rynek i jego odpływu wraz z analizą atrakcyjności inwestycyjnej tego kraju. Inwestycje portfelowe uważane za mniej znaczące dla gospodarki kraju przyjmującego i często krótkoterminowe są najbardziej podatne na okresy recesji, które powodują gwałtowne zmiany w przepływie tego rodzaju kapitału. Zjawisko to można wyraźnie zaobserwować w gospodarce Rosji. Silne zainteresowanie zagranicznych inwestorów gospodarką rosyjską w formie inwestycji bezpośrednich i portfelowych rozpoczęło się w 2000 r. i trwało do 2006 r. W związku z trendami światowymi i kryzysem gospodarczym w pierwszej połowie 2008 r. na rynku kapitałowym w Rosji odnotowano znaczne spadki (w porównaniu z rokiem poprzednim wyniosły prawie 100%, co wskazuje na spadek zainteresowania inwestorów zagranicznych rosyjskim rynkiem papierów wartościowych). Rosyjska gospodarka od początku XXI wieku doświadczyła znacznego napływu kapitału zagranicznego, w tym w formie inwestycji portfelowych. Jednak w porównaniu z możliwościami rozwoju potencjału gospodarczego Rosji jest to nadal niewielka liczba. (abstrakt oryginalny)
Rozwój sieci transportowej determinuje rozwój społeczno-gospodarczy regionów, z drugiej strony potencjał ekonomiczny regionu może stanowić podstawę dla rozwoju systemu transportowego w obszarze jego ciążenia. Głównym przedmiotem badań podjętych w niniejszym artykule są regiony zlokalizowane na przebiegu Odrzańskiej Drogi Wodnej (OW). Celem artykułu jest określenie potencjału ekonomicznego tych regionów w kontekście zasadności realizacji planowanych przez rząd działań inwestycyjnych w zakresie poprawy parametrów technicznych OW i przystosowania jej docelowo do klasy żeglugowej Va.(abstrakt autora)
W artykule omówiono wybrane zasoby endogeniczne czterech gmin aglomeracji wrocławskiej: Świdnicy, Oleśnicy, Jelcza-Laskowic i Brzegu Dolnego oraz związki między nimi a poziomem rozwoju badanych jednostek samorządu terytorialnego, jak również aglomeracji i regionu. Analizie poddano przede wszystkim: działalność przedsiębiorców, zasoby ludzkie oraz zasoby specyficzne dla badanych jednostek (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono stopień zaawansowania procesów transformacji w poszczególnych krajach Europy Środkowej i Wschodniej, na podstawie oceny Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Analizę przeprowadzono wg następujących wskaźników transformacji: prywatyzacja przedsiębiorstw, zarządzanie i restrukturyzacja firm, liberalizacja cen, handel krajowy i zagraniczny, polityka konkurencji, reforma systemu bankowego, rynek papierów wartościowych i pozabankowe instytucje finansowe.
Celem artykułu jest analiza czynników jakościowych w zakresie tworzenia potencjału rozwojowego, który umożliwi budowę lub odbudowę lokalnych społeczności i gospodarek, zwłaszcza na obszarach problemowych. Analizę czynników jakościowych przeprowadzono w oparciu o przeprowadzone indywidualne wywiady pogłębione. Umożliwiło to sformułowanie rekomendacji dla decydentów w zakresie tworzenia potencjału rozwojowego na obszarach problemowych. Przeprowadzone badania pozwalają na sformułowanie następujących wniosków: obszary problemowe wciąż tkwią w starym paradygmacie rozwoju, w którym rozwój upatruje się w czynnikach twardych, a to z kolei przekłada się na podejmowane decyzje i kierunki wydatkowania środków finansowych; małe znaczenie w rozwoju czynników miękkich takich jak: przywództwo, współpraca, partycypacja społeczna, jakość edukacji; poziom finansowania i współfinansowania programów o charakterze innowacyjnym jest niski i sprowadza się w zasadzie do zakupu przez indywidualnych rolników nowoczesnego sprzętu i rozszerzanie zakresu upraw; pomimo tego, że gminy na obszarach problemowych są liderami w pozyskiwaniu środków zewnętrznych to nie przekłada się to na poprawę ich sytuacji ekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
Miasta wojewódzkie odgrywają zasadniczą rolę w rozwoju społeczno-gospodarczym każdego regionu. Skupiają one większość aktywności gospodarczej i społecznej regionu. Rozwój gospodarczy miast wpływa na rozwój sąsiednich obszarów, a wielkość tego wpływu zależy w dużej mierze od rangi ośrodka. Celem artykułu jest analiza porównawcza poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego miast wojewódzkich Polski Wschodniej na podstawie wybranych cech diagnostycznych (zmiennych). Materiał źródłowy do badań stanowiły dane z Banku Danych Lokalnych GUS za lata 2012 i 2017(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Uwarunkowania i perspektywy rozwoju biogospodarki w Unii Europejskiej
80%
Obecnie świat stoi w obliczu wielu wyzwań społecznych o charakterze globalnym jak zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, zmiany klimatu, wyczerpywanie zasobów naturalnych. Biogospodarka jako strategiczna forma działania oparta na wiedzy może sprostać tym wyzwaniom. Celem pracy było określenie uwarunkowań i perspektyw rozwoju biogospodarki w Unii Europejskiej. Przedmiotem opracowania jest biogospodarka, jej podstawy, cele, strategia, znaczenie oraz możliwości i ograniczenia rozwoju w UE. Źródło informacji stanowiły akty prawne i dokumenty Komisji Europejskiej, OECD oraz literatura przedmiotu. W pracy wykorzystano metodę przeglądu i krytycznej analizy materiałów źródłowych. Stwierdzono, że rozwojowi biogospodarki będzie sprzyjać efektywna współpraca różnych środowisk i podmiotów na rzecz wdrażania wyników badań i rozwoju proinnowacyjnej polityki. (abstrakt oryginalny)
Celem szkicu jest próba przedstawienia najważniejszych czynników oddziałujących na rozwój regionalny. Ze względu na złożoność podjętej tematyki oraz ograniczoną objętość artykułu zarysowano jedynie niektóre determinanty rozwoju regionalnego. Autor usiłował wykazać, że czynniki ekonomiczne i pozaekonomiczne są od siebie uzależnione i pomijanie jednych z nich zniekształca wyniki prowadzonych analiz. (fragment tekstu)
Województwa wschodniej Polski są tradycyjnie postrzegane jako słabiej rozwinięte od pozostałej części kraju. W związku z tym Polska Wschodnia jest objęta osobną strategią rozwoju społeczno-gospodarczego do roku 2020 i programem operacyjnym na lata 2014-2020. Celem artykułu jest ocena poszczególnych obszarów konkurencyjności oraz rozwoju Polski Wschodniej. Przeanalizowano stan Polski Wschodniej pod względem tych obszarów, jej jednorodność oraz zweryfikowano, czy w latach 2000-2014 wystąpiła konwergencja, czy dywergencja sytuacji w stosunku do średniej dla Polski. Główne wnioski płynące z przeprowadzonych badań to wysoka niejednorodność Polski Wschodniej, niski relatywny poziom konkurencyjności i rozwoju, postępująca dywergencja sytuacji gospodarczej w stosunku do reszty kraju. Makroregion wypadł najgorzej pod względem kapitału ludzkiego, a najlepiej pod względem kapitału społecznego. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest określenie potencjalnego wpływu sfery regulacyjnej, formalizowanej w postaci planów przestrzennego zagospodarowania, na rynek ziemi rolniczej, zarówno w kontekście obrotów w rolnictwie, jak i międzygałęziowych transferów zasobu. Pozwala to na dokonanie oceny racjonalności utrzymania rozbudowanego systemu planowania przestrzennego, którego zadaniem w odniesienie do ziemi rolnej jest przede wszystkim ochrona gleb o najwyższej przydatności rolniczej oraz wartości przyrodniczej.
Celem badań było określenie poziomu i czynników rozwoju gospodarczego w wybranych krajach na świecie. Przedstawiono teorie i mierniki rozwoju gospodarczego oraz jego poziom i determinanty. Badania dotyczyły 2011 r. Najwyższy poziom rozwoju gospodarczego pod względem PKB per capita miały kraje, takie jak: Luksemburg, Norwegia, Katar, Szwajcaria, Kuwejt i Australia. Polska z wynikiem 13,5 tys. dolarów zaliczała się do krajów o niskim PKB na mieszkańca. Według innych mierników rozwoju gospodarczego - HDI, LPI i HPI, Polska zajmowała odpowiednio: 39., 28. i 77. miejsce wśród badanych 173 krajów. (abstrakt oryginalny)
Na funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw ma wpływ wiele czynników, które można traktować z jednej strony jako szanse, z drugiej zaś jako bariery rozwojowe. Szczególnie dużym problemem dla MSP są bariery rozwojowe, które dodatkowo mogą się nasilać w regionach zmarginalizowanych, oddalonych od centrum rozwoju społeczno-gospodarczego. Stymulowanie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w tych regionach powinno odbywać się poprzez sprawnie funkcjonujące otoczenie biznesu, dostarczające usług na wysokim poziomie, oraz wsparcie ze strony władz samorządowych. Celem niniejszego opracowania jest rozpoznanie uwarunkowań rozwoju małych i średnich firm na terenach zmarginalizowanych oraz wskazanie kierunków wsparcia w świetle badań przeprowadzonych w województwie łódzkim. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Socio-Economic Determinants of Regional Development in the EU-25
61%
W artykule podjęto próbę oceny poziomu rozwoju 122 regionów UE-25, wydzielonych zgodnie z metodologią FADN. Dokonano oceny na płaszczyźnie ekonomicznej i społecznej oraz posługując się modelem regresji wskazano na czynniki mające wpływ na poziom rozwoju, mierzony wielkością dochodu przypadającego na mieszkańca regionu. W analizie czynników wpływających na zróżnicowany poziom rozwoju regionalnego posłużono się metodą opartą na redukcji przestrzeni wielocechowej poprzez analizę głównych składowych. Wszystko to posłużyło rozwiązaniu problemu naukowego polegającego na wykorzystaniu zawartych w nim instrumentów oceny do wskazania najważniejszych determinant rozwoju w wyodrębnionych skupieniach regionów. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono poziom rozwoju gospodarczego powiatów województwa mazowieckiego. W pierwszej części opracowania przedstawiono rozwój gospodarczy w świetle teorii ekonomii, a w drugiej ukazano poziom rozwoju gospodarczego powiatów województwa mazowieckiego przy wykorzystaniu wskaźnika syntetycznego. (abstrakt oryginalny)
The author of the article has tried to analyse the influence of transformations taking place in the international environment on the development of the countries and peripheral regions (i.e. regions that are underdeveloped in economic terms). It has been indicated that spontaneous globalisation and liberalisation - on the level of national and regional economies - intensify side effects of the market mechanism which is manifested as adversely growing development imbalances. Market fallibility points to the need of enclosing these processes in institutional frameworks, which would correct market regulations. Compensatory cohesion policy of the European Union makes integration processes more attractive to the underdeveloped countries and regions than the offer of global capitalism. However, overcoming mutual discrepancies between social goals and economic effectiveness still remains a challenge. On the other hand, evolving towards an information society and a knowledge-based society supports holistic and interdisciplinary thinking, where economic rationality is but one of a number of aspects, and not the key issue. Such tendencies favour dissemination of principles of humanism which motivate to reduce unnecessary development disproportions and to carry out sustainable development. At the same time, the fact that some areas are underdeveloped while functioning in a knowledge-based economy is mainly due to the quality factor, hence it is more durable by nature and it requires more time to be eliminated. (original abstract)
Stereotypowy obraz Indii, kojarzony z nędzą i biedą, ulega powolnej zmianie. Z roku na rok rośnie tempo wzrostu gospodarczego, co w efekcie końcowym stawia Indie tuż za takimi krajami jak USA, Chiny czy Japonia. Na tak szybkie tempo wzrostu wpłynęły m.in. szybki rozwój rynku przewoźników lotniczych, duża liczba ludności w wieku przed- i produkcyjnym, a także dynamiczny rozwój sektora prywatnego.
Development of a region is influenced by the way in which local government develops and implements its policy on the creation of enabling environment for businesses to prosper. The enabling development environment focuses on the role of government in providing the foundation for economic development. The total of 12 enabling development factors were identified, including such factors as the formation of partnerships and leadership. Quantitative research design was used in this study by means of primary data collection via survey in the Sedibeng District Municipal region, South Africa. This region includes three municipalities. The survey was completed in 2016, and the data was analysed using SPSS, descriptive and frequency distribution analyses. The total of 200 business owners were interviewed in this region. From the empirical results obtained in the survey found that the local municipality with the best performance in service delivery as well as in the creation of enabling environment has a significant impact on the overall development of the region. The study thus concludes that if an enabling environment is created, it should have a significant impact on the overall economic development of a region. (original abstract)
Polska, będąc w Unii Europejskiej, jest zobowiązana zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej do współtworzenia gospodarki opartej na wiedzy. Głównym celem artykułu jest wskazanie przyszłych kierunków procesu kształtowania w Polsce GOW. Przeanalizowano głównie możliwości przyciągnięcia do Polski większej liczby zagranicznych inwestycji w B+R. W artykule podjęta została również próba zarekomendowania rozwiązań, dzięki którym Polska mogłaby poprawić swoją najgorszą pozycję w UE-25 pod względem zaawansowania GOW. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.