Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Czynniki rozwoju przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Od dobrych kilkudziesięciu już lat wiele się mówi o roli sektora małych i średnich przedsiębiorstw w rozwoju gospodarczym, o czynnikach, które wpływają na jego rozwój oraz konieczności dodatkowego wspierania tego rozwoju. W artykule zostały zaprezentowane wyniki badań pilotażowych, przeprowadzonych w czerwcu 2010 r. wśród studentów kierunku gospodarka przestrzenna Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, którzy zostali poproszeni o ocenę stanu czynników rozwoju sektora MSP dla całej Polski, województwa łódzkiego oraz Łodzi. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę analizy oceniającej stopień przeżywalności mikroprzedsiębiorstw w początkowym okresie ich działalności. Analizę strukturalną, uwzględniającą wybrane cechy, przedstawiono na zbiorowości podmiotów, które podjęły działalność gospodarczą w latach 2001 i 2002 oraz kontynuowały ją po trzech latach. Zaprezentowano wybrane uwarunkowania przeżywalności mikroprzedsiębiorstw w pierwszych latach ich działalności.
|
|
nr 9
38-44
Artykuł poświęcono zagadnieniu rosnącego znaczenia czynników pozamaterialnych w sukcesie przedsiębiorstwa. Podkreślono, że oprócz znanych od dawna zasobów materialnych: własność intelektualna, umiejętności w specyficznej dziedzinie, siła marki, są i inne zasoby jak: stosunki z klientami, usytuowanie strategiczne, sieci (szerokie kontakty z partnerami), informacja.
4
Content available remote Wybrane determinanty rozwoju rynku informatycznego w Polsce
75%
W artykule przedstawiono wybrane dane obrazujące stan i perspektywy rozwoju rynku informatycznego w Polsce, ale przede wszystkim dokonano w nim próby identyfikacji wybranych determinant kształtujących jego właściwości. Wśród najważniejszych czynników wymieniono determinanty ekonomiczne (mikro- i makroekonomiczne), społeczne, polityczne, prawne, edukacyjne oraz demograficzne. W artykule wskazano również na podstawowe czynniki hamujące, w opinii autora, rozwój rynku informatycznego w Polsce, do których zaliczono m.in. spadek koniunktury gospodarczej, problemy z pozyskaniem wykwalifikowanej kadry, niską kulturę organizacyjną w przedsiębiorstwach oraz fragmentaryczne i niespójne regulacje prawne.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono proces doboru i oceny pracowników. Często zdarza się, że system okresowych ocen pracowniczych funkcjonujący w firmie nie działa zgodnie z założeniami. Spróbowano udzielić odpowiedzi dlaczego tak się dzieje oraz z czego wynika brak efektywności tak istotnego systemu w firmie. Zawarto wskazówki jak sprawić, by spełniał on swoje funkcje i był również systemem rozwoju.
6
75%
Development activity in Poland began to increase in the 1990's as a result of market-oriented reforms, with the process continuing to this day. The beginnings were, however, not easy due to, among others, the absence of many important legal regulations and the lack of commercial financing. The situation changed in the second half of the 1990's, positively affecting residential development activity. The years 2008 - 2009 were particularly relevant in the course of the studied trend as a sharp increase in the number of completed developer-built residential dwelling units was recorded at this time. After this period, a decline in the number of dwelling units completed by developers was recorded, which indicates its strong dependence on changes in the economic environment. Fluctuations in the number of dwelling units completed by developers were also visible before Poland's accession to the European Union. This means that the diversity of development activity is influenced by many factors. The available literature generally states that the growth of the real estate market depends on demand. Effective demand for real estate is understood as the number of people who are willing and financially able to buy or rent a particular kind of property at different prices, at a given time and in a given market. Therefore, it can be assumed that local factors have a particular impact on the growth of development activity. However, the question arises as to which of the many local factors are important to the growth of development activity and what factors can be used by local authorities to more effectively stimulate the growth of residential housing in their area. The aim of the paper is to determine by means of econometric instruments the significance of the impact of individual local factors on development activity in the residential housing market in the largest cities of Poland. (original abstract)
|
|
z. nr 10
573-583
Wraz z przejściem od gospodarki przemysłowej do gospodarki opartej na wiedzy knowledge-based economy, o zdobyciu i utrzymaniu przewag konkurencyjnych przedsiębiorstw decydują nie tylko ich zasoby rzeczowe i finansowe, ale również zasoby intelektualne. Praktyka firm, dla których głównym zasobem jest kapitał intelektualny intellectual capital, które konkurują nie przez ceny, a głównie przez jakość, innowacje i kreatywność pokazuje, że podstawowe dźwignie efektywności, tkwią właśnie w zasobach intelektualnych. Kapitał intelektualny w małych i średnich przedsiębiorstwach jest mniejszy niż w firmach dużych i istotnie ogranicza możliwości rozwojowe tego sektora. Tymczasem zasoby intelektualne w warunkach gospodarki opartej na wiedzy staj ą się najważniejszym czynnikiem rozwoju także dla tej grupy firm. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 8
42-43
W niniejszym artykule spróbowano udzielić odpowiedzi na pytanie w jaki sposób efektywnie tworzyć wizerunek pracodawcy. Wśród najważniejszych czynników mających wpływ na przyciągnięcie, pozyskanie i utrzymanie najlepszych pracowników wizerunek firmy jest jednym z kluczowych. Dlatego coraz więcej pracodawców uświadamia sobie ten fakt i zaczyna inwestować w budowanie mocnej i rozpoznawalnej marki.
Przejęcia i połączenia firm są chętnie wybieraną przez przedsiębiorstwa strategią rozwoju i osiągania przewagi konkurencyjnej. Nie odstrasza fakt, że tylko 30 proc. wszystkich procesów integracji firm lub procesów przejęcia innej firmy podnosi wartość przedsiębiorstwa, a 30 proc. kończy się porażką. O sukcesie decyduje wiele czynników, dlatego, by proces zakończył się powodzeniem, firmy łączące się powinny się do niego bardzo starannie przygotować. W artykule omówiono w jaki sposób następują integracja i przejęcia firm.
Przedsiębiorstwa w decydującej części odpowiadają za rozwój poszczególnych regionów. Poprzez swoją aktywność i innowacyjność przyspieszają rozwój gospodarczy oraz zmiany strukturalne. Można również powiedzieć, że wywierają wpływ na konkurencyjność obszarów, w których działają oraz kształtują profesjonalne zachowania społeczeństwa. Co więcej, przedsiębiorstwa absorbują specyficzne czynniki rozwoju regionów, jak np. zasoby naturalne, zasoby ludzkie itp. W świetle zarysowanych powyżej przyczyn kluczowe wydaje się kształtowanie postaw proprzedsiębiorczych, które będą sprzyjały tworzeniu nowych firm. Głównym celem pracy było ukazanie znaczenia procesów ukierunkowanych na kreowanie proprzedsiębiorczych postaw społeczeństwa w województwie lubelskim. Poddano dyskusji, w jaki sposób takie podejście może sprzyjać tworzeniu nowych podmiotów oraz wpływać na rozwój regionu. W procesie realizacji głównego celu pracy zostały wykorzystane dane liczbowe zgromadzone w okresie od kwietnia do maja 2016 roku - badanie zostało przeprowadzone na grupie małych i średnich przedsiębiorstw województwa lubelskiego. Po wyłączeniu z próby przypadkowo wybranych przedsiębiorstw dużych oraz wadliwych kwestionariuszy, ostateczna próba liczyła 186 jednostek. Przy wykorzystaniu modeli regresji liniowej oraz weryfikacji statystycznej uzyskanych wyników udało się ustalić, że takie cechy jak kreatywność, ambicja, zaangażowanie, pewność siebie zostały uznane przez przedsiębiorców z województwa lubelskiego jako pożądane. Chcąc poprawić sytuację w regionie poprzez zwiększenie liczby nowopowstających przedsiębiorstw, władze lokalne powinny podjąć kroki związane z tworzeniem proprzedsiebiorczego klimatu opartego o wskazane cechy. Uzyskane wyniki wskazują, że z kolei samodyscyplina, czy skłonność do podejmowania ryzyka nie są szczególnie ważnymi cechami zdaniem przedsiębiorców. Uzyskane wyniki rzucają nowe światło na analizowane zagadnienia i stanowią jednocześnie interesujący punkt wyjścia dla dalszych prac badawczych. (abstrakt oryginalny)
W rozważaniach na temat gospodarki dla uchwycenia możliwie najdokładniejszego obrazu rzeczywistości należy dokonać wielowymiarowej analizy zjawisk. Analiza ryzyka i zaufania pozwala dostrzec interesujące prawidłowości dotyczace zarówno różnic, jak i podobieństw pomiędzy "starą" a "nową" gospodarką. W prezentowanym artykule rozważania dotyczace relacji pomiędzy zaufaniem i ryzykiem w działalności gospodarczej sektora małych i średnich przedsiębiorstw prywatnych przedstawiono w kontekście dwóch teorii: kosztów transakcyjnych O. E. Williamsona oraz strukturyzacji A. Giddensa.
W artykule przedstawiono wyniki badań, opisujące i wyjaśniające różnice w poziomie wskaźnika przedsiębiorczości pomiędzy województwami polski w latach 2004-2013. W celu potwierdzenia zakładanych rezultatów, użyto modelu panelowego z efektami stałymi i losowymi. Analiza wykazała, że wskaźnik przedsiębiorczości jest zróżnicowany pomiędzy województwami, a zróżnicowanie to ma charakter strukturalny i stały. Model potwierdził również oczekiwane determinanty przedsiębiorczości. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 3
76-81
Dokonano próby syntetycznego przedstawienia i wyznaczenia determinant rozwoju przedsiębiorstw przemysłu rolno-spożywczego. Transformacja polskiej gospodarki spowodowała konieczność dostosowania się przedsiębiorstw do czynników zewnętrznych, które autor opracowania postrzega jako wzmacniające lub ograniczające ich funkcjonowanie. Uważa, że skuteczna identyfikacja czynników zewnętrznych, ich uwzględnię nie i zrozumienie przez przedsiębiorców mogą pomagać w ich rozwoju. W przeprowadzonych badaniach dokona no klasyfikacji ważności wyznaczonych czynników oraz oceniono ich wpływ na wzrost i rozwój przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę określenia, jakie czynniki o charakterze finansowym i pozafinansowym oddziałują pozytywnie, a jakie negatywnie na rozwój firm rodzinnych. Można bowiem wyodrębnić pewien zbiór czynników, które powodują, że rozwój firm rodzinnych jest łatwiejszy niż firm pozostałych, ale są i takie, które decydują o ich relatywnie słabszej pozycji. Identyfikacja tych czynników stanowi główny temat opracowania. W artykule przedstawiono wyniki własnych badań ankietowych, przeprowadzonych w grupie 302 przedsiębiorstw rodzinnych regionu łódzkiego.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 13
345-353
Przedstawiona w artykule bardzo syntetyczna analiza pokazała, ż e rentowność obligacji skarbu państwa w ostatniej dekadzie pozwalała osiągnąć większe korzyści niż inwestycje w indeks WIG lub portfel akcji TFI Pioneer. Powodować to mogło efekt wypierania przedsiębiorstw z rynku kapitałowego. Inwestorzy podejmując decyzje o alokacji środków wybiorą bowiem papiery wartościowe charakteryzujące się wyższą rentownością i dodatkowo niższym ryzykiem. Sytuacja taka wpływać mogła również negatywnie na inne instrumenty pozyskania przez firmy kapitału. Emitując dłużne papiery wartościowe przedsiębiorstwo musiało dostosować się do oferty konkurenta, jakim jest państwo. Wiąże się to z koniecznością zaproponowania relatywnie wysokiej rentowności i ograniczenia ryzyka tych instrumentów. Znajduje również swoje odzwierciedlenie w koszcie kredytu. Duża podaż obligacji państwowych o relatywnie wysokiej rentowności stanowi dla banków komercyjnych atrakcyjną formę lokowania środków. W takiej sytuacji nie są one zainteresowane zwiększaniem portfela kredytowego. W konsekwencji stopy procentowe kredytów w Polsce pozostały na są relatywnie wysokim poziomie. Konsekwencją takiej sytuacji jest ogólny wzrost kosztów pozyskania kapitału obcego przez firmy i możliwość pojawienia efektu "maczugi" finansowej. Występująca w wielu krajowych przedsiębiorstwach niska rentowność działalności gospodarczej oznacza bowiem problem z zapewnieniem konkurencyjnej przychodowości z emitowanych przez nie instrumentów w porównaniu do obligacji skarbu państwa. Oznacza to konieczność oparcia rozwoju na środkach własnych, co zdecydowanie spowalnia i utrudnia proces rozwoju firm i w konsekwencji całej gospodarki. Konieczne jest zatem zmniejszenie zapotrzebowania państwa na środki pożyczkowe, a więc zmniejszenie deficytu w budżecie oraz osiągnięcie równowagi w finansach publicznych. Wpłynie to na zwiększenie dostępu przedsiębiorstw do rynku kapitałowego i zwiększenie tempa rozwoju gospodarczego Polski, a tym samym polepszenie warunków życia społeczeństwa. (fragment tekstu)
The article indicates values of creating by researchers theoretical constructs as ways of identification of phenomena which are not directly observable. To this end the existing conceptualisations of the term "relational capability" are provided. They are presented as an example of theoretical constructs occurring in management sciences, which require prior operationalisation in order to be able to be used in research proceedings. Under the process of operationalisation, measurable variables can be assigned to such immeasurable variables. Identification of existing conceptualisations of the term "relational capability" allows for their use in next research, concerning for example the analysis of dependencies between this kind of enterprise's ability and benefits stemming from its relations with external partners. This can be a point of reference for constructing by researchers their own definitions and measurement tools.(original abstract)
17
Content available remote Identyfikacja czynników wpływających na rozwój przedsiębiorstw akademickich
63%
|
|
z. 60
179-188
W artykule dokonano identyfikacji czynników, głównie zewnętrznych, mających największy wpływ na rozwój przedsiębiorstw akademickich, których zasadniczy nurt stanowią uniwersyteckie przedsiębiorstwa odpryskowe (spin-off/spin-out). Na podstawie analizy literatury, a także z wykorzystaniem wyników wywiadów przeprowadzonych na przykładzie tego typu polskich inicjatyw czynniki środowiskowe sklasyfikowano w ramach następujących kategorii: struktury wspierające, instytucje proinnowacyjne, sieci i tworzenie powiązań sieciowych, położenie geograficzne, dostęp do technologii, rynek i marketing.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Percepcja uwarunkowań rozwoju przedsiębiorstw
63%
Uwarunkowania rozwoju przedsiębiorstwa opisywane szeroko w literaturze przedmiotu od połowy XX wieku są w praktyce postrzegane subiektywnie. Badania własne przeprowadzone w latach 2012-2013 wśród 141 osób z wykształceniem menedżerskim, zatrudnionych w wielkopolskich przedsiębiorstwach, wskazały na rozbieżność percepcji uwarunkowań rozwoju przedsiębiorstwa w wyróżnionych grupach pracowników oraz znaczną różnorodność wymienianych czynników rozwoju. (abstrakt oryginalny)
|
2009
|
nr 6
75-82
W artykule przedstawiono możliwość integracji czynnika społecznego i środowiskowego z relacjami biznesowymi w łańcuchu dostaw. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Zasoby ludzkie jako kluczowy czynnik rozwoju przedsiębiorstwa
63%
Zasoby ludzkie są traktowane najczęściej jako ważny czynnik rozwoju współczesnych przedsiębiorstw. Jakość tych zasobów, w tym ich kompetencje, decydują w dużej mierze o realizowanych celach strategicznych. Omówiono znaczenie zasobów ludzkich jako czynnika rozwoju przedsiębiorstwa w świetle teorii zasobowej oraz strategiczne znaczenie zasobów ludzkich w teorii zarządzania i praktyce funkcjonowania przedsiębiorstw.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.