Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Damages
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Przedstawiono charakterystyki rozkładu łącznej szkody oraz opisano metodę opartą na szybkiej transformacie Fouriera.
W artykule przedstawiono propozycję karnoprawnego ujęcia problematyki utraconych korzyści (lucrum cessans) jako kwoty, która w wyniku przestępnego zachowania sprawcy nie weszła do majątku pokrzywdzonego. Autorka, odnosząc się do niemieckiego podziału przestępstw na te skierowane przeciwko mieniu oraz przeciwko majątkowi sprawcy, wskazuje na możliwość zastosowania podobnego podziału w prawie polskim, dla potrzeb różnicowania elementów składowych szkody wyrządzonej takimi typami przestępstw. Zgodnie z tą klasyfikacją przestępstwa wymierzone w mienie, np. kradzież, wiążą się z powstaniem szkody w mieniu pokrzywdzonego, ograniczając lub znosząc możliwość korzystania z jego składników w dotychczasowym zakresie i powodując utratę jego wartości (czyli damnum emergens). Natomiast przestępstwa wymierzone w majątek, np. nadużycie zaufania, powodują nadto niemożność zwiększenia wartości tego majątku (o lucrum cessans). Autorka sygnalizuje istotne problemy związane z badanymi kwestiami, jak pojęcie mienia i majątku w polskim prawie czy rzeczywisty lub hipotetyczny charakter utraconych korzyści. Artykuł prezentuje także linię orzeczniczą Sądu Najwyższego dotyczącą utraconych korzyści na gruncie Kodeksów karnych z 1969 i 1997 r.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wstępnej analizy danych zawartych w trójkącie szkód z zastosowaniem stochastycznego modelu chain-ladder. (...) W pierwszej części artykułu przedstawiona jest metoda chain-ladder oraz założenia niezbędne przy jej stosowaniu. W dalszej części pokazany jest praktyczny przykład analizy czynników rozwoju szkody dla danego trójkąta szkód oraz kalkulacji rezerwy szkodowej dla wybranego estymatora. (fragment tekstu)
Równoważenie interesów poszkodowanego i ubezpieczyciela w kontekście prewencyjnego charakteru wyceny szkód komunikacyjnych jest ważnym aspektem praktycznym likwidacji szkód komunikacyjnych. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych stanowi ważny instrument ochrony ekonomicznej osób poszkodowanych w zdarzeniach drogowych. Poprzez zabezpieczanie interesów majątkowych ubezpieczenie OC komunikacyjne pełni znaczącą społecznie funkcję. Należy tu podkreślić obowiązkowy charakter tego ubezpieczenia. W pracy podjęto dyskusję dotyczącą sposobu, jak i metody ustalania wysokości szkody, a tym samym oszacowania wysokości hipotetycznego odszkodowania w kontekście praktyki wyceny szkód komunikacyjnych. Rzetelne sporządzenie kosztorysu określającego hipotetyczne koszty naprawy, daje podstawy aby stwierdzić, że stan pojazdu zostanie odtworzony na wysokim poziomie, co ma prewencyjny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dostępne systemy eksperckie umożliwiają oszacowanie wartości pojazdów w stanie nieuszkodzonym, z uwzględnieniem ich realnego wyposażenia -co umożliwia stwierdzenia czy naprawa pojazdu będzie ekonomicznie uzasadniona -czyli koszt naprawy nie przewyższy wartości pojazdu przed zdarzeniem, a także wyceny pojazdów po zaistniałej szkodzie. (abstrakt oryginalny)
Opisany wcześniej sposób wyboru optymalnej prognozy wykorzystamy teraz do wyznaczenia prognozy wysokości szkód na 2000 r. w grupie komunikacyjnych ubezpieczeń OC z całego sektora ubezpieczeń w Polsce. (fragment tekstu)
|
|
nr 1
5-17
The purpose of the article is to analyze the issue of pursuing claims for payment by beneficiaries of EU funds. The author analyzed the jurisprudence of Polish courts in cases concerning EU funds, as well as literature devoted to these issues. Based on the article, the issue of legal bases of beneficiaries' claims related to the refusal to pay EU funds on the basis of co-financing agreements is analyzed. Attention was drawn to the important role of compensation and payment proceedings as legal instruments enabling the fulfilment of the Member State's tasks in the prevention of irregularities. The issue of the possibility of treating unpaid funding as damage in the sense of lost profits was also analyzed. The article discusses the grounds of causation between the improper operation of the institution refusing to pay the subsidy and the damage suffered by the beneficiaries. Beneficiaries on the basis of a co-financing agreement may pursue both claims for payment, i.e. for performance of the service, as well as claims for damages. Claims for damages require proof of damage and a causal link between the unlawful act of the institution and the damage. Damage may also be an amount equivalent to the value of the grant that the beneficiary would have obtained if it had not been for the improper performance of the contract by the institution. (original abstract)
W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczące szkód z ubezpieczenia OC komunikacyjnego. Badania obejmowały: czas powstania i zgłoszenia szkody, profil szkód oraz trójkąty szkód. Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ma długi okres całkowitego rozliczania szkód. Im dłuższy jest okres od daty powstania szkody do momentu jej spełnienia (wypłaty odszkodowania lub świadczenia), tym wyższa jest średnia wartość odszkodowania. (abstrakt oryginalny)
W artykule uwaga została poświęcona zastosowaniu teorii wartości ekstremalnych w analizie zdarzeń ekstremalnych, co upraszcza ich analizę statystyczną. Opisane zostało zastosowanie tej metody w analizie kontraktów reasekuracyjnych, reasekuracji nadwyżki szkody oraz nadwyżki szkodowości. Ponadto w przypadku umów reasekuracji nadwyżki szkodowości przeanalizowano dwa sposoby ustalania optymalnego poziomu retencji. (abstrakt oryginalny)
W pracy rozważany jest problem, jak z wykorzystaniem funkcji połączenia można uwzględniać informacje dotyczące struktury zależności w szacowaniu rozkładu zagregowanego współczynnika szkodowości i jak informacje te wpływają na wymogi kapitałowe potrzebne do zabezpieczenia się przed zagregowanym ryzykiem ubezpieczeniowym kilku grup ubezpieczeń nie na życie. Przedstawiono w niej metodę umożliwiającą szacowanie dolnego i górnego ograniczenia dystrybuanty rozkładu sumy zmiennych losowych w zależności od posiadanej wiedzy o strukturze zależności (wyrażonej językiem funkcji połączeń) oraz wyniki badań empirycznych, w których analizowano, w jakim stopniu przyjęcie określonej struktury zależności między współczynnikami szkodowości dwóch grup ubezpieczeń wpływa na wysokość wymogów kapitałowych dla zagregowanego ryzyka ubezpieczeniowego tych grup. (abstrakt oryginalny)
Igrzyska Olimpijskie w Atlancie pobiły wiele rekordów. Uczestniczyło w nich 11 000 sportowców, 17 000 dziennikarzy. Zmagania sportowców oglądało 4,5 miliarda widzów w 220 krajach. Budżet igrzysk zamknął się kwotą 1,7 miliarda dolarów. Kwota ta w dwóch trzecich pochodziła z praw do emisji telewizyjnych i od sponsorów. Jedna trzecia to wpływy z biletów. Swoisty rekord został również pobity w dziedzinie ubezpieczeń. Jeżeli porównamy maksymalne ryzyko Olimpiady w Albertville, które zostało wycenione na 6,4 miliarda dolarów, z maksymalnym ryzykiem ostatnich igrzysk, to uzyskany kolejny rekord. Ryzyko to w tym wypadku wynosi 32 miliardy dolarów. W związku z tym o wiele wyższa niż podczas wcześniejszych olimpiad była również w przypadku Atlanty wysokość sum gwarancyjnych.(fragment tekstu)
W Instrukcji nr 11/89 Prezesa PZU SA w sprawie likwidacji szkód w uprawach rolnych ustalono, iż "w mieszance roślin zbożowych przeciętny procent szkody oblicza się mnożąc ustalone procenty szkody w jej składnikach przez określone procenty udziału tych składników w mieszance i dzieląc sumę otrzymanych wyników przez - 100" (§ 15, s. 40).(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3-4
65-71
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie metod kalkulacji składki reasekuracyjnej w reasekuracji nadwyżki szkód. Wiadomo, że wybór metody oraz jej zastosowanie, a także wybór reasekuratora wpływa na standing finansowy ubezpieczyciela i końcowy wynik finansowy.(abstrakt oryginalny)
Stale rozwijająca się działalność człowieka oraz postęp techniczny powodują, że pojawiają się wciąż nowe zagrożenia i wynikające z nich ryzyka. Zalicza się do nich m.in. skażenie środowiska i katastrofy ekologiczne. Naturalnym jest, że człowiek szuka ochrony przed różnymi ich następstwami. Firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenia środowiskowe (ekologiczne). W artykule podjęto próbę sprecyzowania pojęcia szkoda środowiskowa, na tyle szeroko, aby definicja ta obejmowała nie tylko skutki pośrednie zanieczyszczenia środowiska, ale także skutki bezpośrednie, pomijane najczęściej w proponowanych definicjach.
W artykule zaprezentowano aspekt diagnozowania stanu technicznego pojazdu w ocenie zakresu uszkodzeń powypadkowych, rolę i wyposażenie eksperta w tym procesie. Omawiany problem przedstawiono na tle wykorzystania w procesie oceny opłacalności naprawy narzędzi informatycznych do ustalania wartości pojazdów powypadkowych i metodyki obliczeń analitycznych, które wykorzystują te narzędzia. W opracowaniu uwypuklono rolę prawidłowego diagnozowania stanu pojazdu w aspekcie zakresu jego uszkodzeń mającego bezpośredni związek z wartością samochodu uszkodzonego. Mając na uwadze rolę diagnozowania w ocenie zakresu uszkodzeń pojazdu i metod szacowania jego wartości w stanie uszkodzonym zwrócono uwagę na aspekt ekonomiczny napraw powypadkowych pojazdów, które po odbudowie wprowadzane są do eksploatacji. (abstrakt oryginalny)
W literaturze ubezpieczeniowej niewiele mówi się o ubezpieczeniu od skutków ataków zwierzyny żyjącej na wolności (dzikiej), gadów i owadów na ludność cywilną. Przez zwierzynę dziką rozumieć będziemy: wilki, niedźwiedzie, dziki, jelenie, lisy. Przez gady rozumieć będziemy jadowite węże, jaszczurki i inne hodowane poza ogrodami zoologicznymi i placówkami naukowymi prowadzącymi badania nad zwierzętami, a także cyrkami. Przez owady rozumieć będziemy: pszczoły, osy, kleszcze, komary itp. Do zagrożeń zaliczamy także zwierzęta chore, np. na ptasią grypę, wściekliznę. W artykule prezentujemy skalę w/w zagrożeń. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiona jest analiza szkodowości w ubezpieczeniach AC, przeprowadzona w celu ustalenia zależności wielkości ryzyka od charakterystyk dodatkowych, takich jak: wiek właściciela pojazdu, moc silnika oraz wiek pojazdu. (fragment tekstu)
|
|
nr 3
31-38
W artykule przedstawiono dorobek orzecznictwa w zakresie odpowiedzialności odszkodowawczej fachowych pełnomocników (adwokatów i radców prawnych). Autor analizuje orzeczenia zapadłe na tle przesłanek odpowiedzialności odszkodowawczej ww. osób, czyli zdarzenia powodującego odpowiedzialność odszkodowawczą, szkody oraz związku przyczynowego. W konkluzji autor wskazuje na trudności związane z wykazaniem istnienia odpowiedzialności odszkodowawczej omawianej grupy zawodowej.(abstrakt oryginalny)
Erozja osuwiskowa występuje przede wszystkim na pogórzu i w górach. Polega na osuwaniu się dużych płatów ziemi w niższe rejony stoku. Mechanizm zjawiska polega na tym, że górna warstwa gleby przepuszczalnej dla wody opadowej występuje na warstwie wodonośnej nieprzepuszczalnej. Powierzchniowa warstwa gleby namaka wodą opadową, staje się ciężka i zsuwa po nieprzepuszczalnym dla wody podłożu. W nocy 2 czerwca 2010 roku po długotrwałych ulewnych deszczach ze stoków Kłodnego w Beskidzie Wyspowym olbrzymie masy ziemi osunęły się na wieś о tej samej nazwie, niszcząc budynki mieszkalne i ich wyposażenie, zabudowania gospodarcze, drzewa owocowe, drogę i uprawy rolne. Ludzie zostali zrujnowani. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1-2
32-36
Problem wielkich szkód wzbudza coraz większe zainteresowanie zarówno teoretyków, jak i praktyków ubezpieczeniowych. Z uwagi na znaczenie wielkich szkód w ekonomice gospodarczej państw, w których tego rodzaju zdarzenia występują. prowadzone są na coraz większą skalę badania. Wielkie ryzyka towarzyszące sferze przemysłowej i związane z faktem istnienia toksycznych produktów ubocznych oraz śmieci są przedmiotem zainteresowania w kręgach m.in. ekologów, banków oraz władz lokalnych. Wynika z tego często przymus zabezpieczenia się przedsiębiorstwa, kiedy istnieje ryzyko wystąpienia katastrofy wywołanej zakłóceniem normalnego trybu jego funkcjonowania. Duże zainteresowanie tymi zagadnieniami wykazują zakłady ubezpieczeń, dla których szkody mają istotne znaczenie w ich działalności powodując niejednokrotnie niewypłacalność.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia mediację jako pozaprawną, niesformalizowaną metodę rozwiązywania sporów przydatną nie tylko w sporach prawnych pozasądowych w sferze administracji publicznej, ale także w rozwiązywaniu sporów społecznych, szczególnie w szerokorozumianym procesie prywatyzacji zadań publicznych. Obecnie w Rzeczypospolitej Polskiej mediację można ujmować jedynie w perspektywie postulatu de lege ferenda. Brakuje regulacji ustawowych o rozwiązywaniu sporów administracyjnych i społecznych. Takie regulacje obowiązują chociażby w Stanach Zjednoczonych. Nie ma również w Polsce regulacji na wzór brytyjskiej deklaracji stosowania ADR (Alternatywne Metody Rozwiązywania Sporów - Administrative Dispute Resolution). Mediacja na podstawie art. 47 ust.2 pr. łow., to sposób na szybkie załatwianie spraw stron o spornych interesach, a więc poszkodowanych rolników i dzierżawców oraz zarządców obwodów łowieckich. Takie postępowanie powinno poprzedzać inne procedury prawne w dochodzeniu do odszkodowania za szkody spowodowane przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny. Celem takich postępowań jest szybkie załatwienie sprawy i eliminowanie ewentualnych konfliktów społecznych.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.