Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 272

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Debt
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Za cel artykułu przyjęto zbadanie skuteczności krajowych i unijnych rozwiązań w ograniczaniu deficytu sektora general government, a w konsekwencji i długu tego sektora. Analizie poddano państwa należące do jednej z dwóch organizacji międzynarodowych, tj. Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA)2, zakładając, że są to kraje, które dążąc do zapewnienia stabilności finansów publicznych, wprowadziły z własnej inicjatywy i/lub ze względu na przynależność do określonych struktur międzynarodowych stosunkowo skuteczne instrumenty ograniczania długu sektora general government. (fragment tekstu)
W artykule określono istotę długu ukrytego jednostek samorządu terytorialnego w Polsce oraz wskazano przyczyny i skutki występowania tego zjawiska. Zarekomendowano również podjęcie określonych działań służących: ograniczeniu niekontrolowanego zadłużania się JST, utrzymaniu stabilności finansowej JST i przejrzystości finansów samorządowych.(abstrakt oryginalny)
W artykule analizujemy problemy związane z konfliktem właściciel- wierzyciel na rynku konkurencyjnym. Rozważamy spółkę, która ma możliwość realizacji projektu inwestycyjnego, ale wejście konkurencji na rynek pozbawia spółkę tej możliwości - wartość opcji inwestycyjnej spada do zera. Projekt ten może być finansowany kapitałem własnym lub długiem. Badamy wpływ konkurencji na wybór optymalnego momentu realizacji projektu oraz na wartość rynkową spółki, jej kapitału własnego, wartość wcześniej zaciągniętego długu oraz premię za ryzyko nowo zaciągniętego długu i wysokość kosztów agencji. Okazuje się, że natężenie konkurencji na rynku, na którym działa spółka, ma istotne znaczenie przy wyznaczaniu rozważanych wielkości.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Ryzyko kredytowe a wykorzystanie długu krótkoterminowego przez przedsiębiorstwa
100%
W artykule określono związek ryzyka kredytowego z wykorzystaniem długu krótkoterminowego przez przedsiębiorstwa w Polsce. Przedstawione analizy nie potwierdziły wskazań modelu Flannery'ego oraz modelu Diamonda odnośnie do relatywnie wysokiego udziału długu krótkoterminowego w przedsiębiorstwach charakteryzujących się wysokim ryzykiem kredytowym. Powodem takiej sytuacji zdaniem autora jest to, że w Polsce firmy pozyskują dług nie poprzez emisję papierów dłużnych, lecz za pośrednictwem banków. Banki posiadają inne niż krótki termin zapadalności długu instrumenty skutecznie zabezpieczające je przed negatywnymi skutkami wysokiego ryzyka kredytowego.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono uwarunkowania formalnoprawne dotyczące zadłużania się jednostek samorządu terytorialnego, a także uwarunkowania unijne związane z wdrażaniem funduszy europejskich w Polsce. Podstawowym celem rozważań podjętych w pracy było znalezienie odpowiedzi na pytania: Czy w najbliższych latach nowe uwarunkowania prawne będą sprzyjały polityce rozwoju jednostek samorządu terytorialnego oraz czy istnieją możliwości zwiększania zdolności finansowej jednostek samorządowych? Przedstawione w pracy wnioski oparto na przeglądzie literatury i analizie obowiązujących przepisów prawnych z dziedziny finansów publicznych.(abstrakt oryginalny)
W przy­pad­ku śmier­ci dłuż­ni­ka, czę­sto bank ja­ko je­go wie­rzy­ciel znaj­du­je się w kło­po­tli­wej sy­tu­acji. Nie ma in­for­ma­cji na te­mat ma­jąt­ku zmar­łe­go dłuż­ni­ka, a co gor­sza mo­że też nie mieć in­for­ma­cji na te­mat osób od­po­wie­dzial­nych za je­go zo­bo­wią­za­nia. W ce­lu ich usta­le­nia mo­że wy­stą­pić do są­du ostat­nie­go miej­sca za­miesz­ka­nia zmar­łe­go dłuż­ni­ka z za­py­ta­niem, czy to­czy się przed tym są­dem lub to­czy­ło po­stę­po­wa­nie o stwier­dze­nie na­by­cia spad­ku po zmar­łym dłuż­ni­ku. Ta­ki wnio­sek nie jest sfor­ma­li­zo­wa­ny, nie pod­le­ga opła­cie są­do­wej, zaś usta­le­nie spadkobierców zmarłego dłużnika może być pierwszym krokiem do skutecznej egzekucji. (abstrakt oryginalny)
Nabywanie wierzytelności w celu ich egzekucji z przejęciem ryzyka wypłacalności dłużników nie jest opodatkowane podatkiem VAT. Jest to usługa pośrednictwa finansowego, a nie faktoring. W wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej, w jednej ze spółek zajmujących się pośrednictwem finansowym, przedstawiciele urzędu skarbowego stwierdzili, że podatnik w ewidencji sprzedaży i deklaracji VAT-7 wykazał mylnie sprzedaż zwolnioną z podatku od towarów i usług. (abstrakt oryginalny)
W polskiej doktrynie i judykaturze dominuje pogląd, że po śmierci spadkodawcy, osobom dziedziczącym w drugiej i dalszej kolejności przysługuje uprawnienie do odrzucenia spadku, o ile osoby silniej powołane nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami. Stanowisko to jest niekorzystne dla osób słabiej powołanych do spadku. Wcześniejsze (antycypujące) odrzucenie spadku uznawane jest bowiem za nieważne jako dokonane pod warunkiem, że odrzucający spadek zostanie spadkobiercą (art. 1018 § 1 k.c.). W artykule podjęto próbę krytyki tego stanowiska. Zdaniem autora z chwilą śmierci spadkodawcy oświadczenie o odrzuceniu spadku może być złożone także przez osobę słabiej powołaną do spadku, a więc dziedziczącą w drugiej i dalszej kolejności. Skuteczność takiej czynności, z uwagi na obowiązywanie conditio iuris, jest jednak zawieszona do chwili, w której okaże się, że osoby silniej powołane do spadku nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami. Antycypujące odrzucenie spadku de lege lata jest zatem dopuszczalne. Wobec rozbieżności w doktrynie i jednoznacznego stanowiska judykatury w artykule w ramach uwag de lege ferenda zaproponowano wprowadzenie do Kodeksu cywilnego stosownego uregulowania na wzór § 1946 BGB. (abstrakt oryginalny)
Odzyskiwanie wierzytelności od dłużnika mającego siedzibę poza granicami Polski nigdy nie było proste. Pytanie o skuteczność windykacji transgranicznej, zadawane przedstawicielom firm windykacyjnych, często pozostaje bez odpowiedzi. Te bowiem nie są zainteresowane ujawnianiem takich informacji. Tymczasem opóźnienia w płatności długów międzynarodowych w samej Unii Europejskiej osiągnęły takie rozmiary, że Bruksela uznała je za istotne zagrożenie dla istnienia małych i średnich przedsiębiorstw, a zatem za istotnie zwiększające ryzyko wzrostu bezrobocia na terenie UE. (abstrakt oryginalny)
Zmieniają się metody i narzędzia podnoszące skuteczność odzyskiwania długów Każda firma windykacyjna jest przede wszystkim wynagradzana za skuteczność. Do tego kluczowego parametru dochodzą inne, takie jak bezpieczeństwo i profesjonalizm obsługi, reklamacyjność, kompleksowość usługi. (abstrakt oryginalny)
Status zobowiązań spółki cywilnej jest niejasny. Należy uznać, że zobowiązania spółki stanowią dług łączny, który jest długiem wspólnym wszystkich wspólników i jest pojęciowym odpowiednikiem wspólności praw majątkowych ujętych w ustrój wspólności łącznej. Nie jest natomiast długiem solidarnym w rozumieniu art. 366 k.c. Stosownie do istnienia łącznego długu wszystkich wspólników ponoszą oni też za niego łączną odpowiedzialność. Zagwarantowana w art. 864 k.c. odpowiedzialność solidarna wspólników jest tylko wzmocnieniem ich łącznej odpowiedzialności za dług łączny. Odpowiedzialność tę ponoszą swoimi majątkami osobistymi, a nie majątkiem wspólnym. Z majątków osobistych wspólników może być realizowana tylko odpowiedzialność w formie pieniężnej. Nie można domagać się od wspólnika zaspokojenia świadczeń niepieniężnych, które powinna spełnić spółka (wszyscy wspólnicy) w oparciu o majątek wspólny. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie należnościami jest ważnym elementem ładu korporacyjnego, lecz wiedza o sposobach, w jakich małe i średnie przedsiębiorstwa zarządzają należnościami w praktyce biznesowej jest ograniczona. Dotyczy to przede wszystkim pytań o to, jakiego systemu, metod i form używają w zarządzaniu i pobieraniu należności, a także sposobów zapewniania sobie skutecznej windykacji. Badania czeskich firm, przeprowadzone przez Uniwersytet Finansów i Administracji w Pradze, przyniosły interesujące wyniki. Główne braki stwierdzono w obszarach selekcji i identyfikacji wypłacalności kontrahentów, niedostatecznego bądź nieistniejącego zabezpieczania należności, niewystarczającej współpracy z agencjami windykacyjnymi oraz z powodu odstępowania od postępowań sądowych podczas windykacji. Wyniki badań zaprezentowano w niniejszym artykule. (abstrakt oryginalny)
Cel - Jest nim określenie, dlaczego nie jest możliwe wyznaczenie w modelu mieszanym (MM) DFL, czy istnieje w MM finansowy punkt progu rentowności, czy istnieje w MM związek między mnożnikiem EBIT, czyli relacją między EBIT i EBT a DF, czy istnieje w MM związek między mnożnikiem EBIT a mnożnikiem ROE i ROE, czy istnieje w MM związek między ROE a ROIC, DF i mnożnikiem kapitałowym i czy istnieje potrzeba zmiany nazwy MM. Metodologia badania - Narzędziami badawczymi w ramach MM będą formuły na mnożnik EBIT, DF, mnożnik ROE i mnożnik kapitałowy. Zostanie również zastosowana koncepcja funkcji odwrotnej. W przykładach liczbowych zostaną w nich stablicowane główne funkcje, które zostaną określone formułami analitycznymi i przedstawione ich wykresy. Wynik - W MM nie jest możliwe wyznaczanie DFL. Nie istnieje w MM finansowy punkt progu rentowności dla DF dodatniej. Związek między mnożnikiem EBIT, czyli relacją między EBIT i EBT, a DF został wyznaczony. Wykorzystanie formuły na mnożnik EBIT umożliwiło określenie mnożnika ROE jako funkcji DF z dwoma parametrami, czyli ROIC oraz i. Posłużenie się mnożnikiem kapitałowym (MK) pozwoliło na odliczanie danej stopy wzrostu ROE pod wpływem wzrostu DF i końcowej wielkości ROE. W szczególności zbadano skutki dla przedsiębiorstwa niezadłużonego finansowania kapitału długiem. Rezultaty osiągnięte w ramach MM doprowadziły do wniosku, że nazwa "model mieszany" jest nieprawidłowa i należy zastąpić ją nazwą "model finansowy". Oryginalność/wartość - Wykazanie, że mnożnik EBIT nie jest formułą na DFL w MM. Określenie, w jakim celu można używać mnożnika EBIT. Stwierdzenie, że dla określenia stopy wzrostu ROE pod wpływem zmian DF nie należy stosować mnożnika EBIT, tylko mnożnik kapitałowy. Łatwość, z jaką można określać skutki zmiany zadłużenia dla stopy wzrostu ROE i ROE, w tym decyzji w przedsiębiorstwie niezadłużonym o rozpoczęciu finansowania części kapitału długiem.(abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie w 2014 r. nowej reguły fiskalnej limitującej zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego miało na celu zahamowanie dynamicznego przyrostu długów samorządowych oraz zmotywowanie do bardziej efektywnego nimi zarządzania. W praktyce jednak wiele samorządów podjęło działania zmierzające do refinansowania swojego zadłużenia, by zdobyć przestrzeń do zaciągania kolejnych zobowiązań. Celem opracowania jest próba określenia skali zjawiska polegającego na "rolowaniu" długów samorządowych oraz wskazanie możliwych jego konsekwencji dla bezpieczeństwa finansowego JST. Głównym wnioskiem płynącym z przeprowadzonych rozważań jest to, że "rolowanie" zadłużenia po roku 2010 stało się powszechne we wszystkich typach JST, i to mimo wyraźnego spadku potrzeb pożyczkowych netto. Powoduje to nadmierne wydłużanie okresów spłaty i znaczący wzrost kosztów finansowania zewnętrznego JST, co może destabilizować finanse samorządowe, prowadząc do niekontrolowanego przyrostu długu w przyszłości(abstrakt oryginalny)
Windykacja (z łacińskiego vindicatio) oznacza zemstę, obronę konieczną oraz roszczenie. Dziś windykacja sprowadza się do dochodzenia roszczenia. Taka definicja jest zgodna ze współczesnymi realiami. W Polsce mało jest przedsiębiorstw, które nie miały nic wspólnego z windykacją, zarówno jako klient, jak i jako dłużnik. Obecnie – a nic nie wskazuje na to, by w dającej się przewidzieć perspektywie mogło się to istotnie zmienić – windykacja jest naturalnym narzędziem mobilizowania odbiorców do terminowego płacenia swoich zobowiązań, co w dalszym postępowaniu ma duży wpływ na płynność finansową, a w konsekwencji może warunkować rozwój przedsiębiorstwa. Jasno z tego wynika, że windykacja jest koniecznym i pomocnym elementem funkcjonowania przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej. (abstrakt oryginalny)
Wpis danych o długu do biura informacji gospodarczej (BIG) skutecznie skłania konsumentów i firmy do regulowania zaległych płatności. Jest to sprawdzone narzędzie wspierające proces windykacyjny. Z drugiej strony BIG to także skuteczne narzędzie pozwalające na weryfikację wiarygodności płatniczej potencjalnego klienta. To bezcenna prewencja zabezpieczająca przed stratami finansowymi. Rozwój rynku wymiany informacji gospodarczej i nieustannie rosnące bazy dłużników czynią z BIG-ów profesjonalnego i niezmiernie przydatnego partnera, który może efektywnie wspierać proces oceny ryzyka kredytowego. Rejestr Dłużników ERIF dysponuje dziś ofertą, która z powodzeniem może zaspokoić potrzeby sektora bankowego, m.in. w zakresie zabezpieczania przed nawiązaniem współpracy z nierzetelnymi lub niewypłacalnymi klientami. (fragment tekstu)
Zagadnienie charakteru prawnego oświadczenia dłużnika o poddaniu się egzekucji nie było dotychczas przedmiotem zadowalającego zainteresowania w literaturze. Pewne wypowiedzi doktryny nawiązują tylko pośrednio do tej kwestii i oparte są z reguły na przyjętych z góry założeniach. Uzasadnia to daleko idącą ostrożność przy formułowaniu na ich podstawie wniosków co do charakteru prawnego oświadczenia dłużnika o poddaniu się egzekucji. Na tle tego oświadczenia rysują się dwa zasadnicze problemy, których rozwiązanie przesądza kierunek dalszych dociekań. Problem pierwszy dotyczy warunków skuteczności oświadczenia dłużnika o poddaniu się egzekucji. Chodzi mianowicie o ustalenie czy poddanie się egzekucji jest jednostronnym oświadczeniem woli dłużnika, z którego płyną przewidziane przez ustawę procesową skutki prawne, czy też jest to oświadczenie wymagające dla jego skuteczności zgody wierzyciela, istotę problemu drugiego można sprowadzić do pytania, czy oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji jest czynnością prawu materialnego, czy też czynnością procesową. (fragment tekstu)
Celem artykułu było wyjaśnienie roli jaką pełnią obligacje zamienne z opcją call w procesie inwestycyjnym współczesnych przedsiębiorstw. Analiza obejmowała 1705 emisji długu hybrydowego przeprowadzonych w latach 2004-2014 przez przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe mające swoją siedzibę w Stanach Zjednoczonych (1138 emisji), Europie (270 emisji) i Azji (297 emisji). Otrzymane wyniki pozwalają przypuszczać, że na emisję obligacji zamiennych z opcją call z myślą o zdobyciu funduszy na sfinansowanie nowych inwestycji decydują się przede wszystkim spółki amerykańskie i europejskie, a realizacja nowych projektów najprawdopodobniej ma przyczynić się do poprawy ich złych wyników finansowych. Wydaje się, że podobna strategia nie jest prowadzona przez przedsiębiorstwa azjatyckie, które mogą dokonywać emisji długu zamiennego w celach innych niż inwestycyjne. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Limitowanie długu jednostek samorządu terytorialnego w Polsce
76%
W artykule scharakteryzowano różne podejścia do limitowania długu jednostek samorządu terytorialnego (JST) w Polsce od 1990 r. Omówiono teoretyczne i praktyczne rozwiązania w tym zakresie oraz ich kształtowanie się w Polsce od momentu reaktywowania działalności JST na tle obserwowanych tam dochodów ogółem i produktu krajowego brutto. Przedstawiono zatem uwarunkowania tego limitowania o charakterze ilościowym i jakościowym. Wskazano także na cele tego typu rozwiązań w kontekście różnorodnych działań władz samorządowych, w tym m.in. ukrywania długu, wykorzystywania tzw. innych operacji finansowych czy zaciągania zadłużenia w pozabankowych instytucjach finansowych, tj. parabankach. W konsekwencji omówiono szereg instrumentów, jakimi dysponują instytucje i organy publiczne w ograniczaniu ryzyka niewypłacalności JST, utraty przez nie płynności finansowej czy nadmiernego wzrostu wydatków bieżących o charakterze sztywnym. Poza tym przedstawiono czynniki wpływające na kształt systemu limitowania długu JST. (abstrakt oryginalny)
Doniesienia z rynku amerykańskiego i zachodnioeuropejskiego o kolejnych niepokojących zwiastunach kryzysu finansowego skłaniają do zastanowienia, jak trudności świata finansowego przełożą się na sytuację na polskim rynku. Czy faktycznie kryzys kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych odbije się echem w Polsce? Czy czekają nas masowe kolejki do wypłacania oszczędności zgromadzonych w bankach, które bacznie obserwowaliśmy w relacjach telewizyjnych z Wielkiej Brytanii? (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.