Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1556

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 78 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Decision making
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 78 next fast forward last
Problemy decyzyjne ze sprzecznymi celami i wieloma poziomami mogą być rozważane jako problemy dynamicznego programowania wielokryterialnego. Innym sposobem uogólnienia modeli dynamicznego programowania jednokryterialnego, jest rozważanie wyników częściowo uporządkowanego zbioru kryteriów, który może być określony na przykład za pomocą norm trójkątnych. Artykuł jest poświęcony badaniu tej możliwości. (AT)
Ciekawe pytanie powstaje, gdy rozwiązujemy problem, jak zastosować daną wiedzę w celu uzyskania rozwiązania w sposób efektywny. Ponieważ wiedza, którą mamy w zasięgu ręki, jest często formułowana jako zbiór reguł, klasyczne podejście opiera się na zastosowaniu silnika wnioskowania wprzód lub wstecz. Są stosowane różne techniki kontroli wnioskowania mające na celu poprawę efektywności, począwszy od prostej Rule ordering do zaawansowanych Rete-type. Jednak w złożonych przypadkach, wsparcia podejmowania decyzji na potrzeby reguł biznesowych takie ślepe techniki mogą stać się nieefektywne. W niniejszej pracy autorzy uważają, że inteligentna kontrola wnioskowania jest kluczem do efektywnego rozwiązywania problemów. Model logicznego wnioskowania jest badany w szczegółach i są przedstawione pewne nowe aspekty jego struktury i elementów. (abstrakt oryginalny)
W artykule rozważane będzie zadanie porządkowania liniowego w kontekście wielokryterialnych metod wspomagających podejmowanie decyzji. (fragment tekstu)
Jest to pierwszy z cyklu artykułów, które opisują funkcjonowanie UE. Instytucje UE w odróżnieniu od innych organizacji międzynarodowych cechuje znaczna niezależność od państw członkowskich.
Strategic planning and development is a critical yet often overlooked issue in company'soperations. The planning of development as well as addressing the distribution of availableresources should be done systematically rather than instinctively however, many companiesstill do not have any reliable method that would facilitate the decision making processes attheir disposal.This article aims at presenting the innovative analytical method- Balanced Critical FactorIndex (BCFI) for addressing the need for change in company'soperational strategy accordingto changes in available technology and knowledge. By examining a wide array of indexes,the presented method is expected to suggest the directions of development. The presentedmethod also addresses the challenges of the complex processof decision-making. Moreover,the empirical evidence gathered in the studied case companyserves as a source of importantfeedback regarding the further improvement of the BCFI method(original abstract)
6
Content available remote Self-Control And Financial Decision-Making: A Test of A Novel Depleting Task
80%
Celem badania jest przetestowanie nowego narzędzia do wyczerpywania samokontroli, które można by wykorzystać jako miernik poziomu samokontroli w zakresie decyzji finansowych. W pracy zakładamy, że ekspozycja ma serię zaskakujących, obciążających emocjonalnie negatywnych wyników (tj. przegranie większości zakładów z dodatnią wartością oczekiwaną (EV)), obniży zdolność do samokontroli i zwiększy skłonność do uczestnictwa w nieracjonalnym zakładzie (zakładzie z ujemną EV). Wyniki badania pokazują, że uczestnicy poddani wspomnianemu zadaniu wybierają zakłady, które mają mniejszą skumulowaną EV, co jest jednak wynikiem zmniejszonego uczestnictwa w zakładach z dodatnią EV, a nie wynikiem zwiększonego uczestnictwa w zakładach z ujemną EV. Brak występowania tego drugiego zjawiska oznacza, że nasza hipoteza nie znalazła potwierdzenia, pomimo że przeprowadzona po eksperymencie ocena stanów afektywnych potwierdziła, że opracowane narzędzie było dla uczestników obciążające emocjonalnie(abstrakt oryginalny)
The main problem in multi-attribute decision making is deciding how to trade off increased value on one attribute for lower on another. In this paper utility function and two approaches to multi-attribute decision making were described. Also the additive function in multi-attribute decision making was presented.
Zarządzanie to ciągłe podejmowanie decyzji. I kto "lepiej" dokonuje wyborów, ten jest lepszym kierownikiem, dyrektorem, prezesem. Aby właściwie podjąć decyzję, nie można pominąć elementów z nią związanych, takich jak planowanie czy analiza danych. Żaden z etapów nie powinien być zaniedbany, ale nie może też być przedłużany w nieskończoność. (fragment tekstu)
Proces decyzyjny w tradycyjnym ujęciu zarządczym polega na zdefiniowaniu celu, zebraniu odpowiednich informacji, tworzeniu możliwych wariantów, podjęciu decyzji oraz jej wdrożeniu i ocenie. Podejście takie, jakkolwiek nadal słuszne i uzasadnione, nie obejmuje ważnego składnika mającego fundamentalne znaczenie dla jakości samego procesu decyzyjnego - a mianowicie stanu najważniejszego narzędzia, jakim posługuje się każdy decydent - jego umysłu. (fragment tekstu)
Racjonalne1 decyzje ekonomiczne powinny uwzględniać postulat optymalności. Optymalizacja natomiast podejmowanych decyzji oznacza najlepszy sposób wykorzystania dostępnych zasobów2. Istota optymalizacji i sposoby rozwiązywania problemów optymalizacyjnych nie są szczegółowo opisane w literaturze ogólnoekonomicznej. Rozwiązań takich szukać należy raczej w opracowaniach dotyczących konkretnych dziedzin, co jest uzasadnione tym, że problemy ekonomiczno-optymalizacyjne w dużym stopniu odzwierciedlają specyfikę danego sektora gospodarki i nie jest łatwo znaleźć uniwersalne zasady optymalnego gospodarowania zasobami. (fragment tekstu)
Cel: Celem artykułu jest identyfikacja determinant wykorzystania intuicji w procesach podejmowania decyzji przez menedżerów najwyższego szczebla.Metodyka badań: Metoda ankietowa (dobór próby: losowy, warstwowy nieproporcjonalny; metoda zbierania danych: CATI; liczebność próby: 300 wypełnionych ankiet).Wyniki badań: Rezultatem przeprowadzonych badań jest typologia determinant wykorzystania intuicji w procesach podejmowania decyzji oraz propozycje ich hierarchii.Wnioski: Hierarchia determinant kształtuje się odmiennie w zależności od sposobu podejmowania decyzji reprezentowanego przez ankietowanych. W przypadku wyceny dokonywanej przez respondentów będących przedstawicielami wszystkich stylów decyzyjnych za kluczowe determinanty uznano wyłącznie te o charakterze wewnętrznym. Natomiast w opinii decydentów intuicyjnych czynnikami decydującymi o wykorzystaniu intuicji w praktyce podejmowania decyzji były przede wszystkim, oprócz doświadczenia, czynniki zewnętrzne: warunki otoczenia oraz rodzaj i struktura problemu decyzyjnego.Wkład w rozwój dyscypliny: zidentyfikowanie i empiryczna weryfikacja autorskiej typologii determinant wykorzystania intuicji w procesach podejmowania decyzji. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono metodę pomiaru siły głosu uczestników gry prostej. Obliczono indeksy Banzhafa i Shapley'a, mierząc wpływ krajów członkowskich na decyzję Rady UE w trzech różnych wariantach podziału głosów (oficjalnych propozycji w Brukseli). Zaprezentowano dwa modele "sprawiedliwego" rozdziału głosów między przedstawicieli państw w Radzie UE opierające się na pierwiastkowych prawach Penrose'a (kompromis jagielloński i propozycja tu zawarta). (fragment tekstu)
14
Content available remote Wnioskowanie dedukcyjne, wnioskowanie redukcyjne, rozumowanie przez analogię
80%
Wnioskowanie, czyli rozumowanie proste, jest to proces myślowy, zastosowanie pewnego schematu, podczas którego na podstawie uznania za prawdziwe pewnych zdań będących przesłankami wnioskować o prawdziwości kolejnego zdania będącego wnioskiem. Innymi słowy wnioskowanie jest próbą ustalenia prawdziwości hipotezy będącej celem wnioskowania. Proces ten wymaga umiejętności podejmowania decyzji w oparciu o posiadaną wiedzę. (fragment tekstu)
W artykule omówiono podstawowe relacje i definicje oraz aksjomaty teorii użyteczności.Na koniec przedstawiono przykład numeryczny.
Celem przeprowadzonych badań było wykrycie wybranych psychospołecznych uwarunkowań partycypacji decyzyjnej w rodzaju: kolektywizmu i indywidualizmu hierarchicznego lub równościowego, a także umiejscowienia poczucia kontroli w procesie dowodzenia oraz kierowania jednostkami wojskowymi. Do przeprowadzenia badania wykorzystano "Zestaw Hipotetycznych Problemów Decyzyjnych (SET 5)" (Problem Set), umożliwiający określenie preferowanego przez osobę badaną stylu podejmowania decyzji. Wykorzystano również KIRH - kwestionariusz do pomiaru kolektywizmu i indywidualizmu równościowego oraz hierarchicznego (questionnaire to measure collectivism and individualism egalitarian and hierarchical). Do pomiaru umiejscowienia kontroli (locus of control) użyto Skali I-E w Pracy, wzorowanej na Skali I-E. Autorki zweryfikowały moc dyskryminacyjną, trafność i rzetelność wykorzystanych narzędzi. Próba badana składała się z 168 menedżerów - wojskowych, wyłonionych losowo, zatrudnionych w pięciu jednostkach wojskowych na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego oraz poznańskiego. Wykazano, że większą gotowość do stosowania stylów kierowania o charakterze partycypacyjnym posiadają wojskowi menedżerowie, charakteryzujący się: kolektywizmem równościowym oraz wysokim poczuciem kontroli wewnętrznej. Natomiast oficerów i podoficerów z większą gotowością do wyboru autorytarnych stylów kierowania cechuje indywidualizm hierarchiczny. Wyniki z przeprowadzonych badań poszerzają istniejącą wiedzę nad partycypacyjnym procesem podejmowania decyzji w nowoczesnej armii wojskowej. Wnioski z przeprowadzonych badań pozwolą opracować metody wspierające rozwój umiejętności kierowniczych, dobór i selekcję kadr. Ponadto mają szansę zapoczątkować opracowania dotyczące warunków koniecznych do upowszechniania partycypacyjnych stylów decyzyjnych wśród menedżerów różnych szczebli zarządzania. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Implementacja metod łączenia modeli dyskryminacyjnych w programie R
80%
W artykule zostanie przedstawiony przegląd dostępnych pakietów zawierających dodatkowe procedury napisane w języku R. Pokazane zostaną także ich zastosowania w przykładowych programach napisanych w tym języku oraz wyniki analiz porównawczych. (fragment tekstu)
Jedną z najważniejszych aktywności, poprzez które realizowane są podstawowe role kierownicze i menedżerskie, jest podejmowanie decyzji. Jest to zarówno proces, jak i akt woli menedżera, które stanowią codzienną praktykę i konieczność w pracy każdej osoby zarządzającej. Jest też przywilejem i niejednokrotnie złożonym procesem, który dla swojej skuteczności wymaga dobrego planowania, zastosowania właściwych metod i narzędzi, odpowiedniej kontroli oraz elastyczności i gotowości do modyfikacji i zmian. (fragment tekstu)
19
Content available remote Decision-Making in Flat and Hierarchical Decision Problems
80%
The article is dedicated to the modelling of the essence of decision-taking processes in flat and hierarchical decision problems. In flat decision problems particular attention is drawn to the effectiveness of strategies in seeking decision variants on solution decomposition trees, taking into account the strength of their predefined contradictions. For hierarchical decision processes, the issue of iterative balancing of global (hierarchical) decisions is expressed, based on the valuation of the significance of flat decisions. (original abstract)
Many decisions in various fields of application have to take into account the joint effects of two elements that can interfere with each other. This happens, for example, in Medicine (synergic or antagonistic drugs), Agriculture (anti-cryptogamics), Public Economics (interfering economic policies), Industrial Economics (where the demand of an asset can be influenced by the supply of another asset), Zootechnics, and so on. When it is necessary to decide about the dosage of such elements, there is sometimes a primary interest for one effect rather than another; more precisely, it may be of interest that the effects of an element are in a certain proportion with respect to the effects of the other. It may also be necessary to take into account minimum quantities that must be assigned. In Carfì, Gambarelli and Uristani (2013), a mathematical model was proposed to solve the above problem in its exact form. In this paper, we present a solution in closed form for the case in which the function of the effects is bilinear. (original abstract)
first rewind previous Strona / 78 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.