Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Defence planning
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zaprezentował 17 czerwca 2008 r. konkluzje Białej Księgi Obrony Narodowej, czyli założenia polityki obronnej Francji na lata 2008-2025. Wśród wielu kwestii, które znalazły się w wystąpieniu prezydenta, na szczególną uwagę zasługuje zapowiedź powrotu Francji do struktury wojskowej Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli NATO. Nicolas Sarkozy zaznaczył przy tym, że powrót Francji do NATO nie będzie pełny, gdyż dokona się z wyłączeniem sił odstraszania jądrowego, które pozostaną w wyłącznej gestii Francji. Ponadto Francja nie wyśle swego przedstawiciela do Grupy Planowania Jądrowego. W Stanach Zjednoczonych zarówno Biały Dom, jak i Departament Stanu za pośrednictwem swoich rzeczników prasowych z zadowoleniem powitali deklarację prezydenta Francji. (fragment tekstu)
Polityka przestrzenna jest istotna sama w sobie, ale jest także narzędziem do urzeczywistniania strategii w dziedzinie rozwoju społeczno-ekonomicznego, obronności i bezpieczeństwa państwa. Dlatego też powinna ona - poza wewnętrznymi celami (tj. kształtowaniem ładu przestrzennego, przeciwdziałaniem dzikiej suburbanizacji, wdrażaniem modelu miasta zwartego, ochroną dziedzictwa naturalnego i kulturowego) - realizować cele zewnętrzne. Wydaje się, że odpowiedzią na tak sformułowane wyzwania jest tzw. podejście dual-use, które nakazuje postrzegać rzeczywistość w sposób bardziej złożony, każdorazowo poprzez cywilne i wojenne zdolności wykorzystania określonych rzeczy, produktów, technologii, usług. Podejście dual-use powinno stanowić nowy paradygmat w planowaniu przestrzennym. I temu też podejściu poświęcony jest prezentowany artykuł. (abstrakt oryginalny)
Uregulowane prawnie procesy planowania obronnego i cywilnego powinny w skuteczny sposób przygotowywać struktury państwa do funkcjonowania zarówno w czasie pokoju i zagrożeń zewnętrznych, jak i w maksymalnie skuteczny sposób umożliwiać reagowanie w sytuacjach kryzysowych. Wskazanie podmiotów uczestniczących w tych procesach i zawartości poszczególnych planów i programów niewątpliwie wyeliminowało wiele problemów organizacyjnych i decyzyjnych. Analiza procesów mających wpływ na przebieg planowania obronnego wykazała, że bezpieczeństwo państwa nie zawsze jest zasadniczą kwestią dla polityków, a troska o niezakłócone funkcjonowanie procesu planowania staje się nieistotna. Nieprzestrzegane są przez podmioty odgrywające zasadniczą rolę w procesie planowania obronnego terminy i postanowienia aktów prawnych wpływających na cykl planowania strategicznego w państwie.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Zmiany w postrzeganiu działań wojennych - zarys problemu
63%
W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Świat odetchnął z ulgą, kiedy to na arenie polityki międzynarodowej ogłoszono koniec tzw. zimnej wojny. Euforia była duża, pojawiały się opinie, że od tej chwili Świat jest bezpieczny. Wydawało się, że na znaczeniu traci potencjał militarny państw, jako zbędny w obliczu zapowiadanych konfliktów o charakterze ekonomicznym. Jak pokazał upływający czas nic bardziej mylnego. Wprawdzie konflikty na linii Wschód-Zachód faktycznie na kilka dekad ucichły, ich miejsce zajęły jednak inne zagrożenia, których źródłem była głównie polityka pomiędzy Państwa Zachodu, a krajami Bliskiego Wschodu. Wynikające z niej bolesne doświadczenia bezlitośnie pokazały, że niemożliwe są skuteczne zabiegi o bezpieczeństwo współczesnego państwa, bez dbałości o jego potencjał militarny. Celem artykułu jest wskazanie współczesnych uwarunkowań postrzegania działań wojennych. Skutkiem tak sformułowanego celu było określenie problemu badawczego w postaci pytania: jak postrzega się działania wojenne w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku? W badaniach zastosowano podejście holistyczne, przyjmując, że zjawiska i sytuacje rozpatruje się w sposób kompleksowy. Do rozwiązania problemu badawczego stosowano podejście systemowe, ukierunkowane na badanie zjawisk jako całości uwzględniając ich cechy i wielkości charakterystyczne oraz określenie różnorodności relacji wewnętrznych. Istotną metodą badawczą była analiza literatury odnoszącej się do zagadnień działań wojennych, współczesnych zagrożeń państwa oraz teorii bezpieczeństwa, a także badania dokumentów normatywno-prawnych z obszaru rozważań. W toku badań towarzyszących wykorzystano metody teoretyczne (głównie analiza, synteza, wnioskowanie), które zostały zastosowane w pracy analitycznej i koncepcyjnej. Wyniki przeprowadzonych badań sformułowane zostały z wykorzystaniem wnioskowania.(abstrakt oryginalny)
5
63%
Przemiany polityczno-militarne, jakie dokonały się w Europie Środkowo-Wschodniej pod koniec XX wieku zmieniły nie tylko rozkład sił w relacjach międzynarodowych, ale również wymusiły na poszczególnych państwach - w tym również na Polsce - nowelizację dokumentów strategicznych regulujących kwestie zapewnienia bezpieczeństwa państwa w nowych uwarunkowaniach. Warto więc prześledzić, jakie zmiany zaszły w polskiej myśli strategicznej od czasu przynależności do Układu Warszawskiego, aż po współczesny proces planowania strategicznego bezpieczeństwa Polski - członka NATO.(fragment tekstu)
W niniejszym opracowaniu przedstawiono procedury planowania zdolności logistycznych na osnowie przyjętych zasad planowania struktur zadań i możliwości sił zbrojnych krajów członkowskich NATO. Analiza doświadczeń zdobytych w ostatnim czasie, podczas misji, w których uczestniczyły wojska państw Sojuszu wskazują na potrzebę większej spójności procesów planistycznych pozyskiwania nowych zdolności zarówno w obszarze operacyjnym, jak i zabezpieczenia logistycznego. Karygodnym błędem byłoby zaniechanie dążenia do równoległego planowania i weryfikowania poziomu ambicji w wymiarze operacyjnym ze zdolnościami czy możliwościami systemu logistycznego. (abstrakt oryginalny)
Implementacja dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa i zmieniającej dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE do polskiego porządku prawnego spowodowała konieczność systemowego uregulowania zasad kwalifikowania w Ministerstwie Obrony Narodowej niektórych zamówień sprzętu wojskowego do kategorii "podstawowy interes bezpieczeństwa państwa". W artykule przedstawiono zasady, procedurę oraz przesłanki identyfikowania tego typu zamówień. Obecnie decyzję w tej sprawie podejmuje Minister Obrony Narodowej na wniosek Dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Obronnego będącego przewodniczącym Zespołu do spraw wypracowania rekomendacji występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Countries' defence industries are the leading indicator of their global power. The warehouse is the place where the materials are kept until the customer order arrives so that the companies are viable and can respond appropriately to internal/external customer demands. In this regard, warehouse location plays a vital role in the defence industry in terms of storage options with increased flexibility, a simplified supply chain with cost management and optimal positioning according to deployment locations. In this study, the decision on the location of warehouses for logistic support during the warranty period of military vehicles manufactured and supplied to the armed forces by a defence company was made. It is aimed to propose the best solution to a real-life problem with high complexity, containing many data and constraints. In this context, the criteria that are thought to be most relevant to this problem have been determined by taking expert opinions. Having determined the order of importance of the requirements by the analytical hierarchy process (AHP) with the Super Decisions V 2.10, their weights were included as a coefficient of the objective function in the goal programming (GP) model. As a result of solving the GP model using GAMS (general algebraic modelling system), it was decided to select the warehouses that provided the optimal results among the alternative warehouse locations in 9 different locations. Furthermore, to see the impact of changes in criterion weights, sensitivity analysis has also been included. The significance of this research lies within the integrated usage of AHP and GP in the defence industry when determining warehouse locations by the experts' opinions. With this study, not only solution strategy was developed, but also a basis for the warehouse location decision in the defence industry projects already signed or to be signed was given. (original abstract)
9
Content available remote Zarządzanie bezpieczeństwem państwa
51%
W artykule zwrócono uwagę na istotę i ważność funkcji bezpieczeństwa realizowaną przez państwo. Przedstawione zostały podmioty funkcjonujące w systemie bezpieczeństwa państwa oraz ich zadania, ze szczególnym naciskiem na zadania administracji rządowej i samorządowej. Zaprezentowany został zakres planowania obronnego w tym planowania operacyjnego i programowania obronnego. (abstrakt oryginalny)
10
51%
Opracowanie ma na celu przedstawienie modelu planowania rozwoju sił morskich w państwie średniej wielkości na przykładzie Polski, za pomocą trafnej i skutecznej modernizacji, w dynamicznie zmieniającej się politycznej i militarnej sytuacji na wschodniej flance NATO oraz w basenie Morza Bałtyckiego. Tematyka ta, jak wskazuje dotychczasowa praktyka, jest skomplikowana i złożona, a osiągane do tej pory wyniki prac modernizacyjnych są dalekie od satysfakcjonujących. Osiągnięcie sformułowanego powyżej celu wymaga rozwiązania problemu badawczego, poprzez zdefiniowanie właściwej metodologii ułatwiającej planowanie rozwoju sił morskich, uwzględniając wymagania sojusznicze i narodowe. Hipoteza badawcza, którą należy zweryfikować w celu rozwiązania problemu badawczego stanowi, że przedmiotowa metodologia powinna jasno określać zakres działań modernizacyjnych, wykorzystując metody i narzędzia stosowane w naukach o zarządzaniu i jakości, uwzględniając jednocześnie wymagania w zakresie pozyskiwania zasobów obronnych zawarte w dokumentach standaryzacyjnych NATO. Takie podejście umożliwia autorom wypełnienie pewnej niszy badawczej w zakresie interdyscyplinarnego podejścia do przedmiotowego zagadnienia, uwzględniając zarówno kwestie typowe dla obszaru nauk o zarządzaniu i jakości, jak też problemy charakterystyczne dla nauk o bezpieczeństwie, głównie w zakresie obronności. Opracowanie prezentuje pewną koncepcję działania, wskazując w jaki sposób stworzyć trafny i uzasadniony program rozwoju sił morskich. Prezentuje ono również aktualizację wyników badań, prowadzonych w tym temacie w latach 2020 - 2021, przed atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.