Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 26

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Defense infrastructure
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł prezentuje możliwość wykorzystania modeli terenu pochodzących z danych LiDAR do odtworzenia elementów historycznych fortyfikacji polowych. Podczas badań odtworzono przebieg linii okopów pochodzących z II wojny światowej na obszarze Pasma Jałowieckiego i Grupy Mędralowej. W celu weryfikacji dokładności danych pozyskanych z LiDAR i identyfikacji form punktowych oprócz interpretacji modelu przeprowadzono kartowanie terenowe z użyciem GPS. Zaprezentowana w artykule metoda badań pozwala na zidentyfikowanie linii okopów rozmieszczonych na rozległym, często trudno dostępnym obszarze, przez co wskazana jest do stosowania podczas prowadzonych badań na obszarze Karpat. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki analizy zastanego stanu gospodarki określanej jako gospodarka o obiegu zamkniętym w siłach zbrojnych w czasach pokoju. Wskazywana jest ona jako model docelowy nie tylko w obszarze cywilnym, ale także jako model działania w "Planie działania w zakresie obrony europejskiej". Przeprowadzone analizy wskazują, że niektóre europejskie siły zbrojne, w tym także polskie siły zbrojne materializują zasady gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli tworzenie zamkniętych pętli przepływu materiałów; spowolnienie przepływu materiałów; jak i pomniejszanie ilości przepływu materiałów. Niektóre z tych działań są swoiste dla sektora militarnego, jak choćby cywilne wykorzystanie "przedatowanej" amunicji. Potwierdza to zachodzącą transformację w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym w siłach zbrojnych w czasie pokoju. Metodą badawczą artykułu jest krytyczna analiza literatury. (abstrakt oryginalny)
W prezentowanym artykule autorzy omawiają zagadnienia "sztucznego środowiska militarnego" przez pryzmat wykorzystania jego osiągnięć do podniesienia standardu i komfortu życia w obiektach niczym nieprzypominających techniki i sprzętu wojskowego oraz inżynieryjnych budowli obronnych. Pierwowzoru środowiska militarnego należy upatrywać w czasie, kiedy człowiek zbudował pierwszą palisadę okalającą jego siedlisko. Modyfikując przez lata siedlisko i miejsce jego położenia, często przenosząc je w obce mu środowisko, rozumiane jako dotychczas nie zagospodarowane, technizował je coraz bardziej, stosownie do poziomu społeczno-gospodarczego. Na tak opisywane "sztuczne" środowisko autorzy spojrzą poprzez pryzmat zagadnień i kierunków dociekań z militarnowojskowego punktu widzenia. Śledząc historię wojskowości nie można oprzeć się wrażeniu, że walczący ewoluując od woja poprzez rycerza do żołnierza, zawsze dbali nie tylko o rozwój sztuki wojennej, ale również wiele uwagi poświęcali orężu, mobilnym i statycznym urządzeniom i budowlom militarnym. Nie jest żadną tajemnicą, że zanim jakikolwiek wynalazek zostanie wykorzystany przez "cywili" najpierw jego przydatność badają wojskowi w celu określenia jego funkcjonalności do szeroko rozumianej obronności państwa. Historię wykorzystania militarnych osiągnięć i wprowadzenie ich do życia cywilnego przedstawiono w niniejszym artykule w oparciu o specjalistyczną i branżową literaturę przedmiotu oraz prezentując wyniki badań przeprowadzonych na grupach celowych wyodrębnionych z regionów, które statystycznemu Polakowi kojarzą się z szeroko rozumianą obronnością państwa. (abstrakt oryginalny)
Tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości podjęto wstępne prace zmierzające do podniesienia obronności państwa, poprzez zorganizowanie na szeroką skalę wyszkolenia wojskowego dla młodzieży. Już w lutym 1919 r. powstała Komisja Tymczasowa ds. Wyszkolenia Wojskowego Młodzieży, 29 XII 1919 r. - Rada ds. Wychowania Fizycznego i Kultury Cielesnej, a w marcu 1920 r. przy Oddziale II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego - Wydział Stowarzyszeń Wojskowo-Wychowawczych. Z kolei, 1 VI 1920 r. w Dowództwie Okręgu Generalnego nr IV Łódź - na obszarze którego leżał Tomaszów Maz. - powstał Referat Stowarzyszeń Wojskowo-Wychowawczych, koordynujący współpracę wojska z organizacjami zajmującymi się propagowaniem wiedzy wojskowej wśród młodzieży. Z kolei w czerwcu 1921 r. powołano Wydział Przysposobienia Rezerw oraz Wydział Wychowania Fizycznego w Oddziale III Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, mające przygotować plan wprowadzenia w życie przysposobienia wojskowego wśród młodzieży szkolnej. (fragment tekstu)
5
Content available remote Integrated Logistics Support in Acquisition Process of Weapon Systems
75%
W artykule przedstawiono identyfikację i charakterystyke głównych elementów zintegrowanego wsparcia logistycznego, które powinny być brane pod uwagę w realizacji programów uzbrojenia. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest pokazanie wpływu umów offsetowych na restrukturyzację przedsiębiorstw przemysłu obronnego. Analiza opracowana została na podstawie wyników badań empirycznych (ankieta pocztowa, case studies) przeprowadzonych w 2006 roku w spółkach produkcyjnych polskiego przemysłu obronnego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie wpływu umów offsetowych na restrukturyzację przedsiębiorstw przemysłu obronnego. Zaprezentowano wyniki badań empirycznych (ankieta pocztowa, case studies) przeprowadzonych w 2006 r. w spółkach produkcyjnych polskiego przemysłowego potencjału obronnego. (abstrakt oryginalny)
Głębokie zmiany w otoczeniu polskiego przemysłu obronnego, jakie zaszły na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, spowodowały konieczność podejmowania wieloaspektowych procesów restrukturyzacyjnych, w tym przekształceń własnościowych. Celem artykułu jest prezentacja i analiza procesów komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw polskiego przemysłu obronnego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wybrane wyniki badań, które przeprowadzono wśród mieszkańców gmin, przedstawicieli samorządów lokalnych i żołnierzy, których jednostki stacjonują na terenie tych gmin. Realizując je dążono do poznania opinii badanych w zakresie wpływu jednostki wojskowej na sytuację społeczno-ekonomiczną w gminach oraz konsekwencje dla społeczności lokalnej w wyniku jej likwidacji. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie roli armii i jej ewolucji w systemie politycznym Turcji. Głównym zadaniem sił zbrojnych, zgodnie z zasadami kemalistowskimi, jest nie tylko obrona państwa przed zagrożeniami zewnętrznymi, ale przede wszystkim utrzymywanie jego integralności terytorialnej i jedności. Środowiska wojskowe mają wpływ na kierowanie polityką zagraniczną Turcji. Charakteryzują się one tendencją do upraszczania zagrożeń międzynarodowych, przyrównują je bowiem do problemów wewnętrznych w państwie. (fragment tekstu)
It is obvious that more data contributes to create the foundation for making the best decision in the case of Air Defence Integrated Systems up-gradation. These take into account the following considerations: technical and performing parameters required by central leadership structure (effectiveness, mobility, safety personnel, system, structure, etc.), agility/ versatility of the main equipment, the existence of scientific skills and industrial facilities, alliances policy, the doctrine regarding to equipment and tactics unification, financial support available. (original abstract)
Opisano zasady powodzenie działań zbrojnych. Zależą one od innowacji i ulepszania technik nawigacyjnych oraz celowniczych. W artykule przedstawiono także rozwój technologii satelitarnej wykorzystanej w armii amerykańskiej.
W kontekście wyzwań praktycznych następuje zmiana paradygmatu nauk o bezpieczeństwie polegająca na przesunięciu uwagi z zagadnień występowania zewnętrznych zagrożeń polityczno-militarnych na zagadnienia zarządzania kryzysowego związanego z zagrożeniami dla społeczeństwa. Tym samym potrzebne jest wykorzystanie dorobku nauk o zarządzaniu i pojawia się pole integracji obu dyscyplin. Współczesne koncepcje, metody i standardy, związane z wprowadzaniem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, kreują nowe potrzeby kształcenia specjalistycznego na potrzeby zarządzaniu kryzysowego, które jest obligatoryjnie prowadzone na wszelkich szczeblach administracji publicznej oraz w podmiotach administrujących infrastrukturą krytyczną państwa. To interesujące zjawisko równoległego rozwoju teorii i praktyki.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Zamki i turnieje: Turystyka pasjonatów kultury militarnej Europy
63%
Perspektywa teoretyczna. Perspektywę dla badań współtworzą tu: humanistyczna teoria sztuk walki, socjologia sportu, socjologia turystyki i systemowo-antropologiczna teoria turystyki.Cel. Problemem naukowym, podjętym przez autorów niniejszego studium, jest próba eksplanacji zjawiska turystyki pasjonatów kultury militarnej Europy w sytuacji, gdy oto "walki rycerskie" stały się dyscypliną sportową. Dla dookreślenia obszaru problemowego postawiono następujące pytania badawcze: 1. Jakie wartości wnosi dziedzictwo rycerstwa? 2. Jakie są przejawy aktywności dzisiejszych rycerzy i ich sympatyków? 3. Jakie jest aktualne wykorzystanie turystyczne zamków obronnych? 4. Jakie są perspektywy dla miłośników zamków i turniejów rycerskich? Metody. Zastosowano metody jakościowe - analizę treści literatury przedmiotu, metodę obserwacji uczestniczącej i analizę treści stron internetowych wybranych organizacji. Dodatkowo zastosowano metodę sądów eksperckich - sędziów kompetentnych. Sędziami tymi byli trzej czynni uczestnicy eventów rycerskich. Wyniki i wnioski. Dla dzisiejszych pasjonatów rycerstwa uprawianie średniowiecznych rekonstrukcji wnosi wartości poznawcze, etyczne (etyka normatywna, tradycyjne cnoty), z zakresu kultury fizycznej oraz ludyczne (zabawa, radość). Aktywność hobbystów przejawia się w udziale w eventach lub rzemiośle - wytwarzaniu ubrań i broni. Wykorzystanie turystyczne zamków jest jeszcze nie dość dobrze zorganizowane; rekonstrukcji historycznych mogłoby być więcej, przy różnych okazjach. Są jednak wszelkie szanse, że ruch bractw rycerskich nie zaniknie, lecz z ruchu żywiołowego przeistoczy się w bardziej zinstytucjonalizowany. (abstrakt oryginalny)
Wyjaśniono pojęcia nakładów, kosztów i wydatków wojskowych na cele militarne oraz obronne, a także przedstawiono ich strukturę w wybranych krajach. Wydatki wojskowe podzielono na wydatki na personel, na wyposażenie, na infrastrukturę oraz inne (np. na operacje wojskowe poza granicami krajów, pomoc wojskową dla zaprzyjaźnionych partnerów itp.). Zaobserwowano wyraźne tendencje wzrostu nakładów na personel i zmniejszania się łącznej sumy pozostałych wydatków. Przedstawiono również trzy grupy modeli wydatków wojskowych. Są to: strategiczne modele wydatków sektora militarnego, modele potencjału obronno-gospodarczego w skali poszczególnych krajów oraz modele wydatków wojskowych związane z funkcjonowaniem resortów obrony. Następnie dokonano analizy statystycznej modelu. Stwierdzono, że wydatki wojskowe zależą m.in. od dochodu narodowego wytworzonego, liczby ludności, wskaźnika cen detalicznych i stosunku wartości konsumpcji do akumulacji.
16
Content available remote Współczesne systemy uzbrojenia i ich cykl życia
63%
W artykule przestawiono identyfikację i klasyfikację systemów uzbrojenia. Przedstawiono również ich cykl życia oraz problemy normalizacji i jakości występujące w procesie pozyskiwania systemów uzbrojenia. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono ogólne znaczenie pojęcia system uzbrojenia. Przedstawiono cykl życia systemów technicznych oraz podejście do cyklu życia systemów w ujęciu NATO wyszczególniając występujące w nim procesy. Szczegółowo zaprezentowano model cyklu życia lądowych systemów uzbrojenia funkcjonujący w Siłach Zbrojnych RP. We wnioskach zawarto spostrzeżenia dotyczące modelowania cyklu życia lądowych systemów uzbrojenia w fazie eksploatacji. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule omówiono opracowywane i stosowane w NATO programy ochrony środowiska, skupiające się na zagadnieniach oczyszczania środowiska, przestrzeganiu przepisów, ochronie środowiska naturalnego, zapobieganiu zanieczyszczeniom. Przedstawiono system zarządzania środowiskowego oraz wpływ wyrobów obronnych na środowisko naturalne.
Punktem wyjścia dla analizy jest określenie znaczenia reform, które podjęto na początku lat 90., gdy zmianie uległa rola Bundeswehry. Omówiona została ówczesna debata polityczna oraz jej aspekty prawne, a także oczekiwania związane z reformą. Przedmiotem rozważań są również działania koalicji rządowej SPD-Zieloni, która objęła władzę we wrześniu 1998 r. i zleciła opracowanie dwóch zasadniczych raportów. Omówione są ich najważniejsze punkty oraz istota programu reform Scharpinga. W części końcowej dokonano przeglądu niemieckich i międzynarodowych reakcji na te propozycje oraz konsekwencje reform.
Countries' defence industries are the leading indicator of their global power. The warehouse is the place where the materials are kept until the customer order arrives so that the companies are viable and can respond appropriately to internal/external customer demands. In this regard, warehouse location plays a vital role in the defence industry in terms of storage options with increased flexibility, a simplified supply chain with cost management and optimal positioning according to deployment locations. In this study, the decision on the location of warehouses for logistic support during the warranty period of military vehicles manufactured and supplied to the armed forces by a defence company was made. It is aimed to propose the best solution to a real-life problem with high complexity, containing many data and constraints. In this context, the criteria that are thought to be most relevant to this problem have been determined by taking expert opinions. Having determined the order of importance of the requirements by the analytical hierarchy process (AHP) with the Super Decisions V 2.10, their weights were included as a coefficient of the objective function in the goal programming (GP) model. As a result of solving the GP model using GAMS (general algebraic modelling system), it was decided to select the warehouses that provided the optimal results among the alternative warehouse locations in 9 different locations. Furthermore, to see the impact of changes in criterion weights, sensitivity analysis has also been included. The significance of this research lies within the integrated usage of AHP and GP in the defence industry when determining warehouse locations by the experts' opinions. With this study, not only solution strategy was developed, but also a basis for the warehouse location decision in the defence industry projects already signed or to be signed was given. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.