Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Demand constraint
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W wyniku kryzysu gospodarczego na rynku ubezpieczeń na życie mogą zaistnieć dekoniunkturalne ograniczenia popytu na produkty ubezpieczeniowe. Wpływają one na spadek sprzedaży niektórych produktów ubezpieczeniowych. Możliwość różnicowania oferty rynkowej przez towarzystwa ubezpieczeń na życie pozwala na neutralizowanie ograniczeń popytowych. Celem pracy jest przedstawienie wpływu spowolnienia gospodarczego na popyt na ubezpieczenia na życie z uwzględnieniem różnej wrażliwości koniunkturalnej produktów ubezpieczeniowych. Uzasadnieniem dla zaprezentowanych tez jest prezentacja zmian popytu na ubezpieczenia na życie w Polsce w latach 2007-2011 przedstawiona na tle koniunkturalnych zmian popytu na inne produkty na rynku finansowym. (fragment tekstu)
Raport Komisji Europejskiej "Observatory of European SME 2007" sygnalizuje istnienie nadmiernych barier administracyjnych, jako jednej z trzech największych (obok ograniczeń popytowych oraz dostępności i kosztów kapitału ludzkiego) przeszkód w rozwoju MŚP w Unii Europejskiej1, dlatego jednym z podstawowych celów polityki gospodarczej UE jest likwidacja pozaekonomicznych barier międzynarodowej aktywności podmiotów gospodarczych. Szczególne znaczenie dla ułatwień w prowadzeniu działalności międzynarodowej przez podmioty gospodarcze mają ułatwienia, związane z redukcją wymogów o charakterze podatkowym. Jednym z podstawowych programów unijnych, dotyczących obniżania barier tego typu, jest program zmniejszenia podatkowych kosztów przystosowawczych małych i średnich przedsiębiorstw. Ważnym uzupełnieniem tego programu mogą stać się relatywnie nowe koncepcje podatkowe, polegające na radykalnej zmianie zasad opodatkowania podmiotów gospodarczych, prowadzących międzynarodową działalność na terenie Unii Europejskiej; należą do nich zwłaszcza program opodatkowania zysku przedsiębiorstwa według zasad państwa macierzystego (Home State Taxation for SME) oraz koncepcja wspólnej, skonsolidowanej podstawy podatkowej (Common Consolidated Tax Base). (fragment tekstu)
Obrót nieruchomościami rolnymi podlega daleko idącym ograniczeniom. Mają one charakter podmiotowy i przedmiotowy. Ekonomiczna analiza tych regulacji wskazuje na ograniczenia w podaży i popycie. Dotyczy to w szczególności liczby transakcji na rynku oraz zmiany cen tych nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Asymetria informacji jako przyczyna ograniczeń kredytowych w rolnictwie
63%
Celem opracowania jest określenie mechanizmów wpływu asymetrii informacji na powstawanie ograniczeń kredytowych w rolnictwie zarówno o charakterze zewnętrznym (ograniczenia podażowe), jak i wewnętrznym (ograniczenia popytowe). W opracowaniu wykorzystano literaturę dotyczącą teoretycznych aspektów asymetrii informacji oraz ograniczeń kredytowych w rolnictwie. Ponadto skorzystano także z wyników badań empirycznych, prowadzonych przez autora w Polsce południowo-wschodniej na losowo wybranych próbach gospodarstw rolnych oraz banków działających w sferze finansowania wsi i rolnictwa. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest identyfikacja wpływu zjawisk kryzysowych na zmiany stopnia użyteczności marketingu oraz różnych jego rodzajów. Przyjęto, że między różnymi rodzajami rynku i marketingu zachodzą związki, które uwidaczniają się w sytuacji zaburzenia płynnego przebiegu procesów gospodarowania i dotyczą zmiany struktury ograniczeń popytowych. Wzrost udziału twardych ograniczeń popytowych zmniejsza użyteczność marketingu na rynku produktów. (abstrakt oryginalny)
6
63%
Konsekwencje kryzysu na rynkach finansowych, którego pierwsze objawy zaobserwowano w połowie 2007 roku w Stanach Zjednoczonych i który stosunkowo szybko rozprzestrzenił się na rynki finansowe innych państw, znajdując przełożenie na sferę realną, nie ominęły także Polski. Negatywne następstwa sytuacji kryzysowej odczuły zwłaszcza rynek kapitałowy oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Z powodu ograniczeń popytowych przedsiębiorstwa zmuszone zostały do zmniejszenia stopnia wykorzystania mocy wytwórczych i częściowej rezygnacji z realizacji zamierzeń inwestycyjnych. Znalazło to odzwierciedlenie między innymi w relacjach między sektorem przedsiębiorstw i sektorem bankowym, a konkretnie w mniejszym niż wcześniej zainteresowaniu kredytami. Celem artykułu jest ocena wpływu destabilizacji makroekonomicznych uwarunkowań funkcjonowania podmiotów gospodarczych na zmiany poziomu i struktury kredytów jako źródła finansowania przedsiębiorstw. Obiektem analizy są przedsiębiorstwa przemysłu przetwórczego, a okres badania obejmuje lata 2008-2012. (fragment tekstu)
artykule przedstawiono uwarunkowania makroekonomiczne konsumpcji, sytuację dochodową gospodarstw domowych i ich wpływ na dynamikę i strukturę spożycia indywidualnego w Polsce w latach 2007-2012. Wskazano na niewielki wpływ ograniczeń popytowych na konsumpcję w sektorze gospodarstw domowych; spożycie większości podstawowych artykułów żywnościowych uległo obniżeniu, ale wzrosła konsumpcja trwałych dóbr użytkowych.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest hipoteza niedostatecznego popytu konsumpcyjnego, stanowiąca szczególną formę koncepcji ograniczenia popytowego. W ostatnich dekadach w krajach rozwiniętych rosną nierówności dochodowe, przede wszystkim następuje spadek udziału płac w PKB. Zgodnie z tradycyjnym ujęciem dochody płacowe stanowią podstawowe źródło finansowania wydatków konsumpcyjnych, a spadający udział płac znajduje odzwierciedlenie w spadku udziału konsumpcji lub w rozwoju nietrwałych form finansowania konsumpcji kredytem. W konsekwencji wysokie dochody kapitałowe nie mogą znaleźć ujścia w inwestycjach w rozwój aparatu wytwórczego; w gospodarce pojawiają się silne tendencje stagnacyjne. Ponieważ realia współczesnej gospodarki odpowiadają mechanizmom właściwym hipotezie niedostatecznego popytu, zyskuje ona na znaczeniu i warta jest uważnej analizy. Artykuł przedstawia ujęcia i interpretacje omawianej hipotezy i bliskich jej teorii wzrostu i równowagi w historii myśli ekonomicznej od czasów wczesnych klasyków po współczesność. Ten przegląd wskazuje, że hipoteza niedostatecznego popytu zawsze stanowiła - mimo swej pozornej prostoty i rzeczywistej rangi - wyzwanie dla ekonomistów i do dziś nie została właściwie przyswojona. Końcowa część artykułu poświęcona jest wyjaśnieniu trudności ze statystyczną weryfikacją (warunkowym potwierdzeniem lub falsyfikacją) hipotezy. (abstrakt oryginalny)
Autor artykułu prezentuje koncepcję progów rentowności, wyrażonego ilościowo - BEP i wyrażonego wartościowo - BEPV. Prezentowane podejścia dają możliwość prowadzenia rozważań odnośnie do dwóch lub więcej asortymentow produkcji na plaszczyźnie dwuwymiarowej, a nie w trudno wyobrażalnej przestrzeni wielowymiarowej. W rozważaniach pominięto kwestię zdolności produkcyjnej w szczególności produktu "zamykającego rachunek", a także minimalnego poziomu produkcji poszczególnych rodzajów produktów. Celem prowadzonych rozważań nie była jednak prezentacja metod służących optymalizacji programu produkcji przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim prezentacja istoty zaproponowanych rozwiązań metodycznych i próba pewnego uporządkowania problematyki graficznych ujęć kwestii związanych z (księgowym) progiem rentowności produktu i przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Sprzedaż kosmetyków w Polsce, pomimo ograniczeń popytowych, od lat utrzymuje się na stabilnym poziomie. W branży tej można zresztą zaobserwować ruch związany z naszą akcesją do Unii Europejskiej. Czołówka dostawców kosmetyków konsoliduje siły, aby zwiększyć szanse konkurowania na rynku europejskim. Aktywnie rozbudowuje także obecność na wschodnich rynkach.
The forecast of a Post-WWII depression is contrasted against the vigorous growth that actually happened. Economists called for continued control over the economy to prevent the feared depression. But, in spite of the warning, returning soldiers were rapidly demobilized and the economy decontrolled. While economists dismissed indications toward the end of the war of pen-tup demand as unsustainable, pent-up demand played an important role in the smooth transition from a wartime to a peacetime economy. Indicators of pent-up demand included buying plans and the accumulation of liquid assets. This study tracks expectations of a post-war depression of the general public, business and economists during this period. It shows that, in 1947, all three groups expected a recession, if not a depression. Yet, no such thing occurred. In the case of the general public, a time series of expectations is extracted from heterogeneous survey data.(original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.