Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Deming cycle
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W niniejszym artykule przedstawiono analizę omówień i uzupełnień cyklu Taylora - Le Chateliera, a także płynących z nich wskazówek dotyczących logiki przeprowadzania zmian organizacyjnych. Zaprezentowano cykl zorganizowanego działania Taylora - Le Chateliera i jego modyfikacje oraz cykl zorganizowanego działania w filozofii TQM - Koło Deminga (cykl PDCA). Omówiono kulturowe uwarunkowania realizacji cyklu zorganizowanego działania w postaci cyklu PDCA.
Przedsiębiorstwa coraz bardziej są narażone na kryzys. Muszą w związku z tym zarządzać antykryzysowo, aby zapobiegać kryzysom i jak najlepiej się do nich przygotować. Okazuje się jednak, że jest to bardzo trudne zadanie. Dlatego konieczne jest doskonalenie działań w ramach poszczególnych faz zarządzania antykryzysowego. Jedną z metod jest wykorzystanie cyklu PDCA. Z badań przeprowadzonych za pomocą kwestionariusza ankietowego w 2015 r. na próbie 60 przedsiębiorstw wynika, że kadra zarządzająca ma niewielką świadomość narzędzi i działań związanych z doskonaleniem zarządzania antykryzysowego. Problemem jednak okazuje się nie sama znajomość sposobów doskonalenia, lecz zarządzanie antykryzysowe. W artykule zaprezentowano wynikające z przeprowadzonych badań działania w ramach faz zarządzania antykryzysowego, uwzględniające cykl PDCA, które uzupełniono o propozycje teoretyczne. Celem tekstu jest zaprezentowanie podejścia przedsiębiorstw do podejmowanych działań doskonalących za pomocą cyklu PDCA w poszczególnych fazach zarządzania antykryzysowego.(abstrakt oryginalny)
Ciągłe doskonalenie jest istotnym elementem skutecznego zarządzania wydajnością procesów. Aby osiągać stałą poprawę jakości, każda organizacja musi stosować odpowiedni dobór narzędzi oraz technik. Celem niniejszego rozdziału uczyniono analizę popularnych w praktyce metod postępowania przy wdrażaniu usprawnień w procesach, a następnie ustalenie, czy w przebadanych metodach zachodzi powtarzalna systematyka, to jest podobna kolejność takich samych lub zbliżonych działań. Na podstawie obszernego przeglądu literatury wytypowano cztery metody ciągłego doskonalenia procesów produkcyjnych: A3 Report, Gemba-Kaizen, cykl PDCA oraz cykl Deminga. Wybrane metody do porównań są obecnie stosowane we wszelakich nurtach doskonalenia organizacji. Z przeprowadzonych badań wynika, że wszystkie często stosowane metody zasadniczo opierają się na cyklu PDCA, a różnice wynikają z konieczności dostosowania podejścia ciągłego doskonalenia pod konkretny proces biznesowy. (fragment tekstu)
Procedury i standardy w firmie przede wszystkim pozwalają uniknąć chaosu. Dzięki nim nowi pracownicy są szybciej wdrażani na stanowiska pracy, a procesy są wykonywane szybciej i lepiej. Stałe ulepszanie standardów niejednokrotnie pozwala organizacjom kontrolować koszty i generować wyższe zyski. Ważne, żeby procedury nie były tworzone tylko dla samego tworzenia. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest omówienie reguł modelowania i projektowania łańcuchów dostaw. Najbardziej efektywne jest stosowanie zasady ciągłego ulepszania łańcuchów dostaw opartej na ewolucyjnym podejściu do przebudowy procesów gospodarczych, sformułowanej w 1993 r. przez T. Davenporta. Realizację tej zasady w planowaniu umożliwia metoda W. Deminga PCDA (planuj - wykonaj - sprawdź-działaj) adaptowana przez J.B. Ayersa do projektowania łańcuchów dostaw. Przedstawiono zasady przebudowy łańcucha dostaw realizowane są w 3 etapach: koncepcji projektu, projektów szczegółowych oraz w etapie realizacji. Ostatnią część artykułu poświęcono doborowi kryteriów oceny wybranego do wdrożenia wariantu rekonstruowanego łańcucha dostaw. (streszcz. oryg.)
Autor prezentuje koncepcje zarządzania i podejścia do spraw jakości w ujęciu W.E. Deminga: system dogłębnej wiedzy, problem zmienności i jej wpływu na funkcjonowanie systemów, naukowe podejście do dokonywania zmian w organizacji. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie zawiera analizę procesu ewolucji cyklu Shewharta. Celem tego opracowania jest wskazanie na kroki, które doprowadziły do powstania cyklu PDSA oraz pogłębienie wiedzy o jego idei. Poza cyklem Shewharta omówiono takie zagadnienia, jak: układ czynności Taylora, koło Deminga, cykl PDS, cykl Ishikawy czy też cykl DMAIC. Elementy te stanowią kroki procesu ewolucji, który doprowadził do przemiany cyklu Shewharta w cykl PDSA. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie i przeanalizowanie ewolucji cyklu PDCA ze szczególnym uwzględnieniem tego jaki wkład w jego powstanie wnieśli jego kolejni współtwórcy. (fragment tekstu)
W artykule omówiono samoocenę jako nieformalną zasadę zarządzania jakością. Przedstawiono cele i modele samooceny. Zaprezentowano korelacje między elementami kluczowymi i poziomami dojrzałości jako samoocenę elementów kluczowych. Wskazano proponowane kierunki doskonalenia.
10
Content available remote Znaczenie filozofii kaizen i kaizen costing w przedsiębiorstwie
84%
W otoczeniu, gdzie jedyną pewną jest zmiana - współcześni menedżerowie codziennie stają przed wyzwaniami związanymi z efektywnym zarządzaniem przedsiębiorstwem. Jedną z koncepcji pozwala na zwiększenie produktywności, redukcję kosztów oraz lepszą jakość tworzonych produktów i usług jest japońska filozofia Kaizen. Oznacza ona zmianę na dobre lub proces ciągłego doskonalenia i może przyczynić się do bardziej efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem. Cel artykułu stanowi opracowanie problematyki filozofii Kaizen przez pryzmat barier jej wprowadzenia oraz korzyści, które wynikają z jej aplikacji. Na wybranych przykładach opisana zostanie implementacja filozofii Kaizen, Kaizen costing wraz z narzędziami jak i Metoda 3M, 5S oraz Cykl Deminga (PDCA) oraz ich wpływ na wyniki organizacji. (abstrakt oryginalny)
Cel - celem niniejszego artykułu jest wskazanie możliwości wykorzystania cyklu Deminga do poprawy jakości nauczania z rachunkowości, a także do modyfikacji specjalności na różnych kierunkach studiów, a w szczególności na kierunku Finanse i Rachunkowość. Metodologia badania - metody badawcze zastosowane w trakcie pisania artykułu to przede wszystkim badania literaturowe oraz przemyślenia Autorki i dedukcji. Wynik - cykl Deminga można wykorzystać na uczelniach wyższych zarówno do poprawy jakości nauczania przedmiotów związanych z rachunkowością, jak i podczas wykonywania modyfikacji specjalności na kierunku Finanse i Rachunkowość. Można go również zastosować w niższych szczeblach edukacji. Oryginalność/Wartość - artykuł ten pokazuje, że cykl Deminga można wykorzystać nie tylko w przedsiębiorstwach produkcyjnych, ale również w szkolnictwie do poprawy jakości nauczania, w tym przedmiotów związanych z rachunkowością, oraz do modyfikacji specjalności otwieranych w ramach różnych kierunków studiów. (abstrakt oryginalny)
Analiza współczesnych modyfikacji cyklu zorganizowanego działania Le Châteliera (obejmująca też zalecaną w filozofii TQM propozycję tzw. Koła Deminga) wskazuje na cenne jego uzupełnienia związane z przyjęciem podejścia systemowego, ale również na fakt, że bazą współczesnych propozycji procesu dokonywania zmian i ciągłego doskonalenia pozostaje niezmiennie logika cyklu zorganizowanego działania. (abstrakt oryginalny)
Poprawiając jakość wyrobów medycznych, przedsiębiorstwo zarządzane projakościowo decyduje się na usystematyzowanie procesu reklamacji. Doskonalenie wyrobu medycznego powinno być następstwem sfinalizowanego procesu reklamacji produktu. Proces reklamacji wyrobu medycznego można traktować jako narzędzie polepszające jakość wyrobu medycznego, kluczowe w procesie zarządzania jakością produktu, jak również zwiększające satysfakcję użytkownika wyrobu medycznego, co decyduje o przewadze konkurencyjnej. Celem artykułu jest ukazanie procesu reklamacji jako narzędzia doskonalenia wyrobu medycznego z wykorzystaniem metod takich, jak: analiza literatury, studium przypadku, metoda dedukcji. Celem opracowania było także zwrócenie uwagi na rozwiązania w procesie reklamacji produktu wykorzystywanego do zabiegów specjalistycznych przez znane przedsiębiorstwo branży medycznej. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Podejście PDCA Problem Solving w rozwiązywaniu problemów organizacji
84%
Szczegółowej analizie poddano jedną z metod wykorzystywanych do rozwiązywania problemów organizacji - PDCA (Plan, Do, Check, Action - planowanie, wykonanie, kontrola, działanie). Omówiono metodykę PDCA Problem Solving, na którą składa się dziewięć etapów procesu rozwiązywania problemów. Zwrócono uwagę na korzyści płynące ze stosowania opisywanej metody w procesie ciągłego doskonalenia organizacji.
Celem pracy jest przedstawienie statystycznych aspektów zasad zarządzania jakością W.E. Deminga. Zasady te opisywane są w postaci 14. tez. Zastosowanie tych tez wspomagane odpowiednimi narzędziami i metodami, umożliwia zbudowanie kompleksowego systemu doskonalenia jakości. Doskonalenie jakości powinno obejmować nie tylko jakość produktu przedsiębiorstwa, ale każdą sferę związaną z działalnością firmy.
We współczesnej literaturze z zakresu zarządzana jakością na pierwszy plan wysuwa się zasada PDCA (plan-do-check-act), prezentowana w postaci tzw. Koła Deminga. Stanowi ono odzwierciedlenie uniwersalnego schematu myślowego w postaci cyklu zorganizowanego działania Henri Le Chateliera z początku XX w. Cykl zorganizowanego działania określa właśnie następstwo czynności, takie aby działanie przebiegało w sposób sprawny i zorganizowany. Koncepcja ta stanowi podstawę metody diagnostycznej w zarządzaniu. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie wyników badań oraz utylitarnych aspektów wynikających z opracowania oryginalnej metodyki wdrażania metodyki Lean Six Sigma w małych i średnich przedsiębiorstwach sektora produkcyjnego. Metodyka ta powstała na podstawie badań przeprowadzonych w polskich i francuskich przedsiębiorstwach w latach 2009 - 2011. W opracowaniu został zaprezentowany zarys proponowanej metodyki oraz przykład jej zastosowania we francuskim przedsiębiorstwie należącym do sektora MŚP. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia rozwój podejść do rozwiązywania problemów w przemyśle opartych na metodzie naukowej. Rozwój systemów produkcyjnych w kierunku produkcji masowej oraz zmieniające się wymagania klienta zmienił traktowanie problemów jakościowych - uprzednio klasyfikowanych jako techniczne teraz stały się czynnikiem ekonomicznym wpływającym na wynik finansowy firmy. W związku z powyższym techniki rozwiązywania problemów musiały się również zmieniać. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza problematyki rozwiązywania problemów oraz weryfikacja zastosowania wybranych narzędzi w przedsiębiorstwie produkcyjnym z branży opakowań przemysłowych. W artykule przedstawiona została definicja problem solvingu jako metody stosowanej w organizacjach zarządzanych zgodnie z duchem Lean Managment oraz omówione wybrane narzędzia. W dalszej części tego opracowania próbowano dokonać analizy kultury organizacyjnej związanej z rozwiązywaniem problemu w przedsiębiorstwa na podstawie studium przypadku oraz zaprezentowanie wypracowanego schematu rozwiązywania problemów w tym przedsiębiorstwie. W artykule przedstawiono poszczególne etapy stosowane w omawianym przedsiębiorstwie oraz wpisano je w cykl Deminga (PDCA) oraz metodę stosowaną w Six Sigma (DMAIC). Artykuł opisuje etapy od budowy zespołu po przez definiowanie problemu, a następnie przechodzi do omówienia narzędzi takich jak 5W2H, Ishykawa, 5Why oraz Brainstroming. Następnie zostają poruszone zagadnienia związane z planem działań, monitoringiem wdrożonych działań oraz standaryzacją rozwiązania. Przeprowadzona analiza problem solving oraz dalsze działania pozwoliła ograniczyć skalę problemu oraz uzyskać zakładany 20% stopień poprawy wyniku w stosunku do roku poprzedniego. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Methodology of ERP System Improving
67%
Today, it is hard to imagine a production company which is not using information technology. IT (Information Technology) infrastructure and software have become indispensable tools used by the majority of companies. Moreover, many companies could not run their business if it was not for efficient IT infrastructure and involvement of highly qualified IT specialists. The interpretation of the ERP (Enterprise Resource Planning) vary depending on whether it is used by a company, an IT market analyst or software distributor. The ERP systems are defined as a cohesive integration of processes in functional areas of the company, which improve work flow and order management, standardizes business practices, improve materials accounting and facilitates supply chain management [1]. The paper describes methodology of continuous improvement of the ERP system functionality on the basis of a user satisfaction survey, data analysis and the Deming Cycle. The proposed methodology is a result of many practical functionality innovations implemented in ERP sys- tems, executed in order to improve business, logistic, production and decision processing. Some of the implemented innovations have been described using the example of manufactur- ing companies. The necessity of constant adaptation and improvement of the ERP system functionality caused by changing market conditions and the necessity of adapting enterprises executing engineer-to-order production to these changes is the principal reason for applying the presented methodology. The research is based on the survey and case study analysis of a manufacturing company (Delta company). The illustrative examples are also given. (original abstract)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.