Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Demographic structure of the urban population
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote The process of urban shrinking in Poland
100%
Kurczenie się miast stanowi aktualny problem procesów urbanizacyjnych, które cechują współczesna miejska sieć osadnicza Polski i Europy. Obecne prognozy demograficzne GUS wskazują na spadek liczby ludności kraju, Wraz z ogólnym spadkiem potencjału ludnościowego kraju nastąpi spadek liczby mieszkańców miast. Proces kurczenia się miast w przyszłości będzie nadal postępował i będzie miał istotny wpływ na ich rozwój. Skutki tego procesu są zróżnicowane i w większości przypadków negatywne. Przedmiotem opracowania jest zagadnienie kurczenia się miast w Polsce. W opracowaniu dokonano analizy wybranych aspektów sytuacji demograficznej miast. W analizie uwzględniono przekrój czasowy obejmujący lata 1990-2014. (abstrakt oryginalny)
Na przykładzie rozwoju miejskiego Konakry niniejszy artykuł ma na celu refleksję nad postępem i innowacjami, jakie niesie ze sobą coraz powszechniejsze stosowanie międzynarodowych standardów środowiskowych i społecznych Banku Światowego w zakresie uwzględniania lokalnych interesariuszy w procesach zarządzania. Celem jest także zbadanie paradoksu polegającego na tym, że na tym samym terytorium mogą one nie być stosowane, co prowadzi do znacznych nierówności, zwłaszcza w traktowaniu mieszkańców miast w kontekście przymusowych przesiedleń ludności w ramach projektów użyteczności publicznej. Różnice w traktowaniu osób, na które projekt ma wpływ, zależą od kryteriów, które są trudne do zrozumienia dla zainteresowanych.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Wybrane osiedla Katowic w perspektywie efektu depopulacji
100%
Pod koniec lat 80. XX w. socjologowie H. Häußermann i W. Siebel po raz pierwszy sformułowali przypuszczenie, według którego miasta dotknięte kryzysem demograficznym mogą stanowić nowy model rozwoju. Został on przez nich nazwany kurczącym się miastem. Aktualnie w Katowicach mieszka 308 tys. mieszkańców (dane GUS), lecz za dwie dekady liczba ta spadnie do 229 tys. osób. W latach powojennych do miasta napłynęło 50 417 repatriantów i oni to w głównej mierze zasiedlili powstające osiedla mieszkaniowe. Artykuł skupia się na trzech katowickich osiedlach mieszkaniowych: im. Tysiąclecia, im. I.J. Paderewskiego oraz im. A. Zgrzebnioka, i pokazuje ich stan aktualny, zarówno urbanistyczny, jak i zasobowy, który został przebadany w ramach polsko-niemieckiego projektu badawczego, dotyczącego wielkich osiedli mieszkaniowych. Niezmiernie ważnym dla tych analiz był wybór osiedla komparatywnego, którym zostało lipskie osiedle Grünau, gdzie efekt depopulacji i starzenia się społeczeństwa jest już od lat widoczny. Głównym celem artykułu jest więc nie tylko pokazanie różnic, jakie występują na osiedlach polskich i osiedlu niemieckim, lecz przede wszystkim wskazanie perspektywy rozwoju, która pozwoliłaby z jednej strony na zastosowanie pozytywnych wzorców, z drugiej dałaby szansę uniknięcia błędów, jakie popełniono na osiedlu Grünau, podejmując drastyczne kroki w obliczu depopulacji.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie jest skrótem ekspertyzy, wykonanej dla władz samorządowych Pleszewa. Jej celem była m.in. wariantowa prognoza ludnościowa do 2050 r. w oparciu o alternatywne sposoby szacowania liczby ludności, sporządzona dla potrzeb planowania przestrzennego i rozwoju miasta i gminy. W projekcjach zastosowano metodę kohortowo-składnikową i opracowano dwie projekcje na podstawie dwóch scenariuszy rozwoju gminy. Następnie wyniki skonfrontowano z bilansem terenów pod różne funkcje w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, wykazując pewną nadwyżkę terenów inwestycyjnych. Oprócz tego wyniki mogą być traktowane jako przyczynek do rozpoznania procesów demograficznych i ich uwarunkowań w jednym z miast pogranicznego zbioru małych i średnich ośrodków.(abstrakt oryginalny)
Wykorzystując procedury porównań addytywnych struktur przestrzennych, przedstawiono strukturalne zróżnicowanie ekonomicznych grup wieku w powiatach województwa małopolskiego w 2005 r. Charakterystykę wyodrębnionych z pomocą zastosowanej metody grup powiatów o podobnej strukturze ekonomicznych grup wieku, dopełniono prezentacją struktur ekonomicznych grup wieku dla całego województwa małopolskiego w latach 1995 oraz 2000 i 2005. (oryg. streszcz.)
6
Content available remote Rozwój demograficzny Łodzi w latach 1945-1985
100%
Artykuł omawia relacje demograficzne w Łodzi na przestrzeni 40 lat. Przedstawiono dynamikę i strukturę rozwoju tego zjawiska na tle innych dużych miast w Polsce.
7
Content available remote Starzenie się demograficzne miast w województwie opolskim
100%
Artykuł charakteryzuje procesy demograficznego starzenia się miast województwa opolskiego w latach 1960-2007 na podstawie odsetka mieszkańców w wieku powyżej 60 lat wśród ogółu ludności oraz indeksu późnej starości, wyrażającego relację liczby osób w wieku powyżej 80 lat do liczby osób przekraczających próg starości (60 lat). Województwo opolskie utworzono w 1950 r. na ziemiach włączonych w granice państwa polskiego po drugiej wojnie światowej. Wśród jego mieszkańców wyróżnić można dwie grupy ludności - miejscową (autochtoniczną) oraz napływową - które reprezentowały odmienne typy struktury demograficznej, rzutujące na przebieg procesów demograficznych w regionie w latach 1950-2007. Procesy ten a Opolszczyźnie były też uwarunkowane intensywnymi migracjami (zwłaszcza ludzi młodych), mającymi wpływ na pogłębienie zjawiska starzenia się populacji regionu. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę analizy statystycznej struktury demograficznej miast polskich w latach 1989-2013, wykorzystując dane z Rocznika statystycznego 2015. Do zbadania tych danych zastosowano głównie metodę statystyczną w zakresie analizy korelacji, analizy wybranych statystyk opisowych, jak również przyjętą interpretację ważnych wskaźników dotyczących demografii. Wybrany okres jest szczególnie ważny w aspekcie przemian, które zaszły wtedy w naszym kraju.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu zwrócono uwagę na stan i dynamikę struktury wiekowej ludności, aktywność zawodową, zatrudnionych w gospodarce uspołecznionej według działów gospodarki narodowej, poziom wykształcenia, przyrost zasobów pracy i ludności pracującej. Stan i strukturę społeczno-zawodową ludności miasta Krakowa oraz ich przemiany przedstawiono na tle ludności miejskiej Polski w okresie międzyspisowym 1978-1988 i w 1990 roku. W niektórych aspektach, także na tle ludności miejskiej województwa krakowskiego.
Obserwowane przez autora zjawiska w rozwoju ludności, były inspiracją do podjęcia szczegółowych badań empirycznych, na przykładzie miasta średniej wielkości, jakim jest Jelenia Góra i otaczające ją gminy, w ostatnim dziesięcioleciu. Szczególnym przedmiotem zainteresowania autora były zmiany w rozmieszczeniu ludności, ruch naturalny oraz zmiany w strukturze wiekowej ludności. Zdaniem autora, przykład Jeleniej Góry pokazuje, że już teraz można mówić o kryzysie ludnościowym większości polskich małych i średnich miast, a otwarcie zagranicznych rynków pracy niewątpliwie pogłębi proces wyludniania się miast i wsi oraz starzenia się społeczeństwa.
Powszechnie wiadomo, że od proporcji ludności według płci i wieku zalety przebieg ruchu naturalnego, a w konsekwencji rozwój ludności. Równocześnie zdolność do działania gospodarczego i siła konsumpcyjna są zróżnicowane w zależności od płci i wieku. Sprawia to, te wszelkie zmiany w strukturze ludności według tychże cech pociągają za sobą nie tylko określone skutki demograficzne, ale także społeczno-ekonomiczne. Celem prac badawczych podjętych w temacie 11 .5.2.11 "Społeczno-ekonomiczne skutki przemian w strukturze wieku ludności Polski" Problemu Węzłowego 11.5 była próba ustalenia potencjalnych konsekwencji społeczno-ekonomicznych zmian struktury wieku ludności Polaki z punktu widzenia ich oddziaływania na produkcję i konsumpcję do roku 2060. Występowanie istotnych różnic w obecnych i przewidywanych strukturach ludności miast i wsi według płci i wieku spowodowało konieczność analizy skutków zmian w tych strukturach na podstawie prognoz rozwoju ludności Polaki w wersji po migracyjnej. Z tego powodu w podjętych pracach badawczych jako źródło informacji o przyszłych strukturach przyjęto prognozę rozwoju ludności Polski do roku 2000 /GUS, wersja po migracyjna - Wariant III/. Spowodowało to ograniczenie horyzontu czasowego badań do roku 2000. W dociekaniach uznano następujące problemy za podstawowe i nadano im rangę samoistnych zadań badawczych: -wpływ czynników demograficznych i społeczno-ekonomicznych na zasoby siły roboczej w Polsce /łącznie z prognozami zasobów/; -wpływ zmian w strukturze wieku na popyt konsumpcyjny; -przeobrażenia demograficzne jako czynnik zmian potrzeb w zakresie wychowania i oświaty; -przeobrażenia demograficzne jako czynnik zmian potrzeb w zakresie ochrony zdrowia ; -przeobrażenia demograficzne jako czynnik zmian w zapotrzebowaniu na mieszkania. W tym miejscu należy wyjaśnić, że analizy społeczno-ekonomicznych skutków mian struktur wieku prowadzone były w opisywanym w niniejszym raporcie temacie przede wszystkim z punktu widzenia falowania struktur wieku ludności Polski. Rzecz oczywista, że analizowano też skutki starzenia się ludności Polski, ale ze względu na istnienie w problemie węzłowym 11 .5 odrębnego tematu: "Demograficzne, społeczne, ekonomiczne i zdrowotne aspekty procesu starzenia się ludności. (fragment tekstu)
Procesy suburbanizacji, których intensywny rozwój w Polsce obserwujemy od lat 90. XX w. wpływają na zmiany w rozmieszczeniu ludności, ruchu naturalnym i wędrówkowym oraz strukturze wieku populacji. Celem niniejszego opracowania jest określenie, w jaki sposób procesy suburbanizacji przyczyniły się do zmian demograficznych w Krakowskim Obszarze Metropolitalnym (KOM) w okresie 1995-2013. Wzięto pod uwagę wskaźniki dynamiki zaludnienia, salda migracji, przyrostu naturalnego oraz udziały ekonomicznych grup wieku ludności. Ponadto, aby odpowiedzieć na pytanie o wpływ procesów suburbanizacyjnych na zachowania prokreacyjne ludności, przeprowadzono badania ankietowe w strefie podmiejskiej i dojazdów do pracy w Krakowskim Obszarze Metropolitalnym. Łącznie zebrano 1020 ankiet. Badania zostały sfinansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki przyznanych na podstawie decyzji numer DEC-2012/05/B/HS4/04200 w ramach projektu badawczego.(abstrakt oryginalny)
In this article we discuss and analyse changes in the sex-age structure of both the urban and the rural population of the Republic of Kazakhstan since independence (1991) and until 2013. Spatial analysis by age and sex was carried out for the urban and rural population of the Republic of Kazakhstan. The article focuses on the population of Astana and Almaty as cities of "republican subordination". The aim of this article is to study and analyse the sex-age structure of the total population taking the urban and rural population from 1991 to 2013 separately. For comparison and analysis of statistical data in the dynamics, the data by sex and age of the urban and rural population for 1991, 2001 and 2011 were examined. Thus changes over 10 years are considered. The age groups for which the data were collected were based on differentiation of the population by economic status: pre-working (0-14 years), working (15-64), and post-working age (over 65 years). (original abstract)
Celem artykułu jest wskazanie charakterystycznych trendów demograficznych i towarzyszących im warunków rozwoju zachodzących w metropoliach Polski. Korzystna struktura demograficzna stanowi grupę czynników dodatnio stymulujących rozwój lokalny i poprawę jakości życia społeczeństwa miasta. Cechy statystyczne opisujące strukturę zasobów demograficznych obejmują lata 2000-2003.
Początek XXI wieku charakteryzuje się większą intensywnością procesów wyludniania w Polsce. Z perspektywy demograficznej spadek liczby ludności jest wynikiem interakcji dwóch czynników: ujemnego przyrostu naturalnego i ujemnego salda migracji, które mogą działać osobno lub razem. Kiedy poziom przyrostu naturalnego jest bliski wartości lub ujemny, migracje zyskują na znaczeniu jako czynnik wpływający na wielkość populacji. Na początku XXI wieku przepływy ludności odgrywały znaczącą rolę we wzroście populacji w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, ale w Poznaniu i Łodzi przyspieszyły utratę mieszkańców. Celem badania była ocena bezpośredniego wpływu migracji na wzrost liczby ludności w dużych polskich miastach, a także jej pośredniego wpływu ujawniającego się poprzez wzrost liczby urodzeń wśród migrantów. Analiza obejmuje lata 2002-2017 i wykorzystuje dane z publikacji Głównego Urzędu Statystycznego (Roczniki demograficzne) oraz z bazy danych Demografia (http://demografia.stat.gov.pl/ bazademografia/).(abstrakt oryginalny)
The administrative changes were accompanied not only by decreasing population dynamics but also by changes of towns' or districts' position in creation of the actual growth in the province [Runge, 1999]. The region, which used to attract thousands of immigrants due to beyond-local importance of the industry located in this area, became a problem region and instead of immigration-absorptive it became an emigration-generating area. This and other trends of social-economic transformations force to pay more attention to the position of the largest towns in the region, which used to be assumed as motorial in population transformation. This is therefore the aim of this paper. (fragment of text)
W artykule przedstawiono obraz struktury demograficznej zbiorowości 41 miast polskich, które liczyły w końcu 1988 roku (po ostatnim spisie ludności) 100 tys. lub więcej mieszkańców. Dla każdego z miast podano 12 wybranych wskaźników obrazujących dynamikę i strukturę demograficzną ich mieszkańców. Poprzez sumowanie danych indywidualnych obliczono szerszy zestaw mierników charakteryzujących zagragowaną zbiorowość tych miast. W toku analizy są one porównywane z analogicznymi wskaźnikami charakteryzującymi: ogół ludności Polski, populację wiejską i miejską, a także ludność miast liczących mniej niż 100 tys. mieszkańców.
W artykule omówiono zagadnienia dotyczące rozmieszczenia oraz przemieszczania ludności województwa zachodniopomorskiego w latach 1998-2000.
W artykule przedstawiono poziom i przestrzenne zróżnicowanie starości demograficznej oraz dynamikę procesu starzenia się ludności na obszarach wiejskich województwa wielkopolskiego. Ukazano ją na tle przebiegu tego procesu w miastach. Badania dotyczą lat 1995-2019. Analizę przeprowadzono w ujęciu gmin. W badaniach wykorzystano miary starości demograficznej w ujęciu statycznym i dynamicznym. Obszary wiejskie charakteryzują się postępującym procesem starzenia się, przy czym stopień zaawansowania starości demograficznej oraz dynamika tego procesu są niższe niż w miastach województwa. Względnie niski poziom zaawansowania starości demograficznej obszarów wiejskich wykazuje znaczne zróżnicowanie wewnątrzregionalne. Obok gmin, które można nazwać demograficznie starymi, występują jednostki o relatywnie wolniej postępującej starości oraz takie, w których ma miejsce odmładzanie populacji.(abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił problem społeczny i demograficzny ludności Karpacza na podstawie spisu z 1840 roku. Dzięki temu spisowi można określić przynależność do poszczególnych kategorii społecznych, typowych dla ludności wiejskiej a także wykonywanych przez nich zawodów. Wyniki przedstawiono w formie tabelarycznej.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.