Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 691

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 35 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Demography
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 35 next fast forward last
Jednym z głównych zjawisk demograficznych mających wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy województwa śląskiego jest liczba i struktura ludności według wieku. Celem badania jest opis kształtowania się liczby ludności województwa śląskiego oraz wybranych zmiennych demograficznych wpływających na zmianę liczby i struktury ludności według wieku badanego regionu w latach 1998-2008, a także wskazanie skutecznej metody prognozowania badanych zmiennych na kolejne lata. Do prognozowania zmiennych wykorzystano modele stosowane dla szeregów czasowych z tendencją rozwojową i wahaniami przypadkowymi (modele analityczne i metody adaptacyjne). Dokonano porównania wybranych metod i ich przydatności do obliczania prognoz badanych zmiennych na kolejne okresy. Badanie przeprowadzono na podstawie danych pochodzących z Roczników Statystycznych i Roczników Demograficznych GUS z lat 1998-2009. W badaniach wzięto pod uwagę następujące zmienne: liczba ludności i jej struktura ze względu na ekonomiczne grupy wieku, współczynnik urodzeń żywych, współczynnik zgonów niemowląt, standaryzowany współczynnik zgonów ludności ogółem. W badanych szeregach czasowych wystąpiły składowa systematyczna w postaci trendu oraz wahania przypadkowe. Do opisu tendencji rozwojowej oraz obliczenia prognoz na kolejne lata wykorzystano modele liniowe i metody adaptacyjne. W modelach adaptacyjnych nie przyjmuje się stałej postaci analitycznej trendu. Oceny parametrów modeli adaptacyjnych są wyznaczane sekwencyjnie, w miarę dopływu nowych informacji i są funkcjami poprzednio wyznaczonych ocen oraz najnowszych danych. (fragment tekstu)
2
Content available remote Przestrzenne zróżnicowanie dzietności w Polsce
100%
Celem niniejszego opracowania jest stwierdzenie, czy na obszarze naszego kraju istnieje zróżnicowanie współczynnika w ramach gmin. Zakres czasowy obejmuje dwa lata: 2009 i 2010. Dokonana zostanie klasyfikacja gmin ze względu na badaną cechę. Ponadto zostaną zbadane osobno tereny wiejskie i miejskie. Skoncentrowano się na gminach, gdyż - według autora - to właśnie w tych najmniejszych jednostkach administracyjnych kraju zachodzą procesy będące zalążkami wszelkich decyzji na większą skalę. Dotyczy to również dzietności, która jest uwarunkowana między innymi strukturą kobiet według wieku. (fragment tekstu)
3
Content available remote Cykliczność zmian zmiennych demograficznych charakteryzujących proces urodzeń
100%
Celem opracowania jest identyfikacja cykliczności procesu urodzeń w wybranych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Wahania cykliczne obserwowane w procesach demograficznych przejawiają się w postaci powtarzających się wokół trendu okresów wzrostu i spadku wartości niektórych zmiennych. Regularnie powtarzające się zmiany rozpoznawane są jako wyże i niże demograficzne, co odbywa się poprzez wskazanie najwyższej i najniższej wartości zmiennej w badanym przedziale czasowym. Nie przywiązuje się jednak wagi do określenia długości cyklu, długości oraz intensywności faz wzrostu i faz spadku. (fragment tekstu)
|
2014
|
nr 1(62)
186-193
W tekście omówiono wybrane artykuły opublikowane w książce "Ludność. Największe bogactwo świata". Artykuł jest próbą polemiki z założeniami teorii T. Malthusa. Omówione zostały takie problemy, jak: przeludnienie, polityka demograficzna, korzyści przyrostu naturalnego czy znaczenie imigracji. Czytelnik będzie mógł spojrzeć na pewne sporne kwestie w nowy sposób.(abstrakt oryginalny)
5
80%
W niniejszym opracowaniu podjęto próbę odpowiedzi na pytania: czy procesy demograficzne zachodzące na obszarze badawczym można uznać za typowe dla obszarów górskich? Jakie działania muszą być podjęte na sudeckim przygranicznym obszarze górskim w celu odwrócenia niekorzystnych tendencji demograficznych? Odpowiedź na pierwsze pytanie wymagała obliczenia gęstości zaludnienia, współczynnika przyrostu naturalnego, udziału ludności według ekonomicznych grup wieku w ludności ogółem. W celu oceny powszechności występujących na sudeckim przygranicznym obszarze górskim zjawisk demograficznych wyniki porównano z analogicznymi, otrzymanymi dla Landkreis Bad Tölz-Wolfratshausen. Na podstawie praktycznych doświadczeń regionów górskich zaproponowano wiele zaleceń dla władz lokalnych. Rozważania te zostały poprzedzone krótką charakterystyką sudeckiego przygranicznego obszaru górskiego.(abstrakt oryginalny)
6
80%
Celem niniejszej publikacji jest próba oceny statystycznej emigracji z Polski w latach 2004-2013. W artykule postawiono dwie hipotezy. Pierwsza mówi, iż istotnym efektem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej był wzrost liczby osób podejmujących mobilność zagraniczną, co wynika głównie z uwarunkowań instytucjonalnych. Druga z postawionych hipotez wskazuje, że mieszkańcy Polski Wschodniej, ze względu na warunki społeczno-gospodarcze, częściej decydują się na wyjazd za granicę niż mieszkańcy "bogatszej" Polski Zachodniej. Analiza danych pozwoliła jednak sfalsyfikować drugą hipotezę oraz stwierdzić, że duży wpływ na skalę wahań liczby osób emigrujących na stałe za granicę po 2004 roku miały zmiany koniunkturalne. Największy spadek liczby polskich emigrantów nastąpił w 2009 roku (o blisko 40%), co związane było z kryzysem ekonomicznym.(abstrakt oryginalny)
Artykuł skupia się, na wybranych aspektach demografii regionalnej, głównie na źródłach danych i wskaźnikach stosowanych w demograficznych analizach regionalnych. Uwzględnia budowę i interpretację wybranych wskaźników demograficznych. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Application of Adaptive Methods in Demographic Variables Forecasting
80%
Niniejsze opracowanie poświęcone jest ocenie przydatności metod adaptacyjnych do prognozowania zmiennych demograficznych. Celem artykułu jest analiza retro i prospektywna w zakresie zmian w czasie wybranych wielkości demograficznych oraz wskazanie skutecznej metody prognozowania badanych wielkości na kolejne okresy. Podstawą sporządzenia prognozy były szeregi czasowe dla Polski z okresu 2000-2013. Jako miary jakości prognoz wykorzystano błędy średniokwadratowe prognoz wygasłych. Rezultaty badań wskazują, że spośród zastosowanych metod prognozowania za najlepszą, tzn. dającą najmniejsze błędy prognoz, należy uznać metodę trendu pełzającego z wagami harmonicznymi.(abstrakt oryginalny)
|
2021
|
55
|
nr 128
5-10
Począwszy od kwietnia 2016 r. ustawodawca wprowadził nowy rodzaj świadczenia społecznego - świadczenie wychowawcze. Początkowo przysługiwało ono na drugie i kolejne dziecko, a w rodzinach najuboższych także na pierwsze. Ustawą z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw rozszerzono, począwszy od 1 lipca 2019 r., obowiązywanie programu "Rodzina 500 +" na każde dziecko do 18. roku życia, bez względu na kryterium dochodowe rodziny. W opracowaniu poddano analizie założenie i cel reformy oraz postarano się odpowiedzieć na pytanie, na ile rozszerzenie programu Rodzina 500+ przyniosło spodziewane efekty.(abstrakt oryginalny)
Świadomość fatalnego trendu demograficznego, jaki ma miejsce w Polsce od lat 90. ubiegłego wieku, z trudnością trafia do pracodawców. Starają się oni nie zauważać tego problemu lub go bagatelizować. Niestety taka postawa nie przyczynia się do rozwiązania problemów, jakie polska demografia szykuje w nadchodzących latach firmom i ich działom personalnym. (fragment tekstu)
A extensive body of literature is devoted to the production of mobility measures based on transition matrices. The applications often involve panel data, and yet the impact of demographic events on enterprise mobility is not considered. The article aims provide a definition of enterprise mobility, in terms of the capability to create or liquidate jobs. Moreover, some existing mobility measures are modified so that they also take into account newborn and exiting firms. The proposed index has all the relevant basic properties which make it a rigorous descriptive statistics. The mobility of Italian capital-owned enterprises in the years 2010 - 2017 is analysed in the case study. What we propose may be an alternative tool for practitioners to measure the degree of mobility in the presence of demographic events. It may be considered an initial step in future research regarding its different applications (e.g. labour market flows or movements among income classes), also considering more complex theoretical backgrounds. (original abstract)
|
1998
|
nr 2(132)
107-108
Podstawową ideą konferencji była ocena tendencji w sferze zjawisk demograficznych zachodzących w okresie transformacji w dawnych europejskich krajach socjalistycznych. Obrady zostały podzielone na pięć sesji.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Wpływ przeobrażeń demograficznych na popyt turystyczny w Polsce
80%
Przeobrażenia demograficzne w Polsce, w wyniku których doszło do wielu zmian na poziomie jednostki oraz społeczeństwa, są zarówno szansą, jak i wzwaniem dla turystyki. W wielu segmentach rynku turystycznego wzrasta popyt, ale zmienia się także jego struktura. Pojawia się wiele nowych form turystyki, adekwatnych do potrzeb ludności. Zmiana w stylu życia społeczeństwa sprawia, że ludzie mają większe oczekiwania i wymagania odnośnie do bazy turystycznej oraz usług. Jednak największym wyzwaniem dla turystyki w Pol- sce jest zapewnienie odpowiedniej oferty dla osób starszych, których z roku na rok przybywa. Emeryci, którzy mają dużo wolnego czasu i będą przeznaczać większe sumy pieniędzy na wyjazdy profilaktyczno-zdrowotne połączone z ciekawym spędzaniem czasu, będą motorem przyszłego rozwoju turystyki. ( tekst z oryginału).
Autor pisząc biedne Południe ma na myśli "państwa Trzeciego Świata". Przyjmuje się, że większość krajów Trzeciego Świata leży na półkuli południowej , a stosunki z nimi są określone jako stosunki Północ-Południe.Państwa te, z kilkoma wyjątkami, są dawnymi koloniami. Wśród nich te, położone w Ameryce Łacińskiej uzyskały niepodległość na początki XIX wieku, a niemal wszystkie pozostałe po II wojnie światowej - głównie w latach 60. (fragment tekstu)
Fundusz Rezerwy Demograficznej wszedł w życie w 2002 roku jako państwowy, rezerwowy fundusz emerytalny, mający zabezpieczać stabilność systemu emerytalnego i łagodzić problemy związane ze starzeniem się społeczeństwa. Cel - charakterystyka funkcjonowania Funduszu Rezerwy Demograficznej w latach 2002-2017 oraz plany jego wzrostu do 2025 roku. Fundusz ten utworzono w celu gromadzenia i pomnażania środków przeznaczonych w przyszłości na uzupełnienie niedoborów funduszu emerytalnego. Metodyka badania - w artykule wykorzystano metody analizy jakościowej ujmującej badane związki i zależności w formie opisowej, werbalnej, nie próbując nadać im ilościowego, mierzalnego wyrazu. Opracowanie powstało na podstawie analizy literatury oraz danych statystycznych dotyczących Funduszu Rezerwy Demograficznej i Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce. Wynik - stwierdzono, że wraz z wprowadzeniem reformy emerytalnej w 1999 roku istotnie zmieniły się zasady przyznawania i obliczania świadczeń emerytalnych. Reforma podyktowana była niekorzystnymi prognozami demograficznymi, które wskazywały na groźbę niewypłacalności dotychczasowego systemu emerytalnego. Wartość - w artykule przedstawiono problemy prognozowanych zmian w funkcjonowaniu Funduszu Rezerwy Demograficznej, które powinny być w najbliższym czasie dokonane w Polsce. Artykuł ma charakter przyczynkowski.(abstrakt autora)
Zasadniczym celem rozdziału jest analiza i ocena zmian w poziomie potencjałów życiowych mężczyzn i kobiet w Polsce w latach 1995-2019 z wykorzystaniem miar demografii potencjalnej. Twórcą demografii potencjalnej jest L. Hersch [1942], a wzory przybliżone podał J. Bourgeois-Pichat [1951]. Pierwsza w Polsce monografia, autorstwa E. Vielrosego, dotycząca demo-grafii potencjalnej ukazała się w 1958 r., choć wcześniej ukazywały się już pewne jego artykuły. W literaturze polskiej wykorzystanie metod demografii potencjalnej można znaleźć m.in. w pracach M. Rószkiewicz [1987], I. Kuropki [2002], M. Gazińskiej [2003a, 2003b], E. Sojki [2007], M. Murkowskiego [2012]. Wspomniane metody mogą być wykorzystane również w analizach do porównań pomiędzy państwami, tak jak to na początku wykorzystywał L. Hersch, porównując Belgię z Holandią [1940]. Współcześnie również inni badacze [Blangiardo, 2012; Blangiardo, Rimoldi, 2013] nawiązują bezpośrednio do metod zaproponowanych przez Herscha, próbując ocenić m.in. wkład imigrantów w demograficzny potencjał Włoch czy szacując potencjał życiowy poszczególnych państw Unii Europejskiej (fragment tekstu)
|
|
nr 2
97-112
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie sytuacji demograficznej państw Grupy Wyszehradzkiej oraz zastanowienie się, czy transformacja ustrojowa w sposób znaczący wpłynęła na zmiany w tej sferze oraz czy był to jedyny czynnik tych zmian. Tekst został oparty na danych Roczników Statystycznych i Demograficznych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), raportach i publikacjach Rządowej Rady/Komisji Ludnościowej oraz Centralnych Urzędów Statystycznych państw Grupy Wyszehradzkiej (Węgry - Központi Statisztikai Hivatal, Czechy - Český Statistický Úřad, Słowenia - Štatistický Úrad Slovenskej Republiky).(fragment tekstu)
Wykład wygłoszony na inaugurację roku akademickiego 2000-2001 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie(abstrakt oryginalny)
Przemówienie wygłoszone na sesji inauguracyjnej Kongresu Demograficznego(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Próba zastosowania modeli neuronowych do prognozowania liczby urodzeń żywych
80%
Badanie polega na zastosowaniu sztucznych sieci neuronowych do szacowania liczby urodzin żywych dzieci z uwzględnieniem: liczby zawartych małżeństw, liczby rozwodów, przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia oraz emigracji. Dane dotyczą lat 1950-2010. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 35 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.