Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 87

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Determinant of economic transformation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Are de jure rules that formally shape democratic systems relevant for the actual condition of democracy? The authors pose this question with regard to post-socialist countries of Europe and Asia and their experiences with democracy since the beginning of their transition process, and the contribution consists in extending the focus to de jure institutions underpinning de facto democratization and economic performance of these countries. The empirical part employs panel data regression techniques to identify whether certain de jure rules of democracy established in the new post-socialist constitutions after 1989 were significant for these countries' 'democratic performance' during transition. The authors relate, in particular, to core components of electoral democracy, as well as to some aspects of its participatory dimension.(original abstract)
2
100%
W opracowaniu pokrótce omówiono początek i uwarunkowania procesu transformacji systemowej państw należących do byłego bloku sowieckiego oraz aktualną sytuację (stan na koniec 2010 r.) w krajach transformacji, z uwzględnieniem podobieństw pomiędzy poszczególnymi grupami państw oraz wyzwaniami wciąż stojącymi przed tymi państwami w poszczególnych sektorach gospodarczych. (fragment tekstu)
3
Content available remote Uwarunkowania procesu transformacji na Ukrainie
100%
W pierwszej części artykułu omówiono główne czynniki (wewnętrzne i zewnętrzne), które wpłynęły na procesy transformacji ustrojowej w europejskich i zakaukaskich krajach postkomunistycznych. W drugiej części artykułu skupiono się na czynnikach, które zadecydowały, że jak dotychczas proces transformacji ustrojowej na Ukrainie jest bardzo słabo zaawansowany. (abstrakt oryginalny)
Transformacja polityczna zainicjowana w 1989 r. jest jedną z najbardziej dynamicznych pod względem zakresu i rodzaju zmian wprowadzonych w polskiej gospodarce. W artykule omówiono zakres i cele transformacji systemowej, oraz sekwencje i tempo zmian systemu ekonomicznego.
5
Content available remote Socially responsible business formation in Ukraine
75%
The paper reviews development process of social responsibility of business in Ukraine during transition of its economy to market. Today social responsibility of business is understood by national entrepreneurs as marketing or PR-technology, this way it is limited to social events. In this interpretation the concept can not support stable development both at micro- and macro level and provide competitive edge for enterprises in the longer term. The author suggests possible scenarios for developing of social responsibility of business in the crisis.(original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest zatem przedstawienie sposobów finansowania rozwoju polskich przedsiębiorstw pod koniec XX wieku i na początku nowego stulecia, które ewokowały na skutek ciągłych zmian w warunkach makroekonomicznych funkcjonowania podmiotów oraz na skutek rozwoju wiedzy menedżerów i zmian w priorytetach działalności firm w Polsce. Tak postawiony cel analityczny pracy może być pomocny w wypracowaniu wstępnych założeń teorii finansowania przedsiębiorstw w warunkach transformacji ekonomicznej kraju ich funkcjonowania. (fragment tekstu)
Problem rozwoju gospodarczego krajów rozwijających się należy do najbardziej interesujących problemów zarówno teorii, jak i praktyki gospodarczej. Jednym z najciekawszych przypadków są Indie, które od czasu wyzwolenia się spod władzy brytyjskiej wdrażały różne strategie rozwojowe mające skutkować wysokim tempem wzrostu gospodarczego. W latach 1956-1974 wzrost PKB Indii był relatywnie niski, a sama gospodarka była zamknięta i wysoce regulowana. Specyfiką gospodarki indyjskiej były i są uwarunkowania wynikające z regulacji i inicjatyw podejmowanych na szczeblu centralnym, ale także stanowym i lokalnym. Dopiero zmiany paradygmatu w polityce gospodarczej po 1990 r. zaowocowały wyższymi wskaźnikami wzrostu, a Indie stały się jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. Artykuł omawia zmiany w indyjskiej polityce rozwoju gospodarczego po 1990 r., które stopniowo doprowadziły do wysokich stóp wzrostu. Wykorzystano analizę historyczną opartą na literaturze krajowej i zagranicznej oraz analizę danych zastanych. Głównym obszarem zainteresowania jest polityka prowadzona na poziomie centralnym. W wyniku badań można stwierdzić, że reformom opartym na zaleceniach konsensusu waszyngtońskiego towarzyszyła silna rola państwa, które tworzyło fundamenty nowego ładu instytucjonalnego, nadzorowało zmiany i w razie konieczności interweniowało. W wyniku reform gospodarka weszła na tory szybkiego wzrostu i zwiększyła się jej efektywność. Bez aktywnej i skoordynowanej roli państwa tak wielki sukces w ciągu ostatnich lat nie byłby możliwy.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono sytuację gospodarczą Polski w latach 1990-2008. Autor zwrócił uwagę na program reform strukturalnych realizowany w latach 1994-1997 oraz na przystąpienie Polski do OECD. Omówiono również lata 1998-2001, które były niekorzystnym okresem dla polskiej gospodarki. Następnie opisano sytuację w latach 2002-2005, które były finalnym etapem negocjacji w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Na koniec zaprezentowano sytuację Polski w latach 2006-2008.
Zaprezentowano model substytucji prostej Fishera-Pry`a oraz jego zastosowanie w symulacji procesu transformacji gospodarki polskiej. Porównano wyniki badań z początkowej fazy transformacji i dokonanych wówczas symulacji przebiegu procesów z danymi z lat 1994-2002.
Celem pierwszej części opracowania jest zaprezentowanie postaw współczesnych znanych intelektualistów wobec globalizacji, uwzględniających niebezpieczeństwa, jakie ten proces za sobą pociąga. Druga część dotyczy rozważań nad rolą państwa w warunkach dokonujących się przemian społeczno-gospodarczych i politycznych w kraju. Przebiegające równocześnie w polskiej rzeczywistości procesy globalizacji, transformacji systemowej oraz integracji gospodarki z Unią Europejską nadają kształt gospodarce.(fragment tekstu)
Poziom zaspokajania potrzeb ludności wiejskiej w dziedzinie oświaty i ochrony zdrowia kształtuje w znacznym stopniu obecny wizerunek i perspektywy rozwoju polskiej wsi. Umożliwia przygotowanie ludzi do kreatywnego życia w zmieniających się warunkach społeczno-ekonomicznych, z poszanowaniem dbałości ojej zdrowotność. Właściwa realizacja tych potrzeb uzależniona jest od poziomu rozwoju infrastruktury wiejskiej służby zdrowia oraz infra-struktury oświatowej na obszarach wiejskich.(fragment tekstu)
Recenzowana książka jest bardzo interesującym opracowaniem dotyczącym polskiej transformacji gospodarczej. Pozwala czytelnikowi spojrzeć na zmiany ustrojowe w momencie, gdy procesy transformacyjne można zacząć uważać w dużej mierze za dokonane i dopełniające się.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono kierunki i tendencje rozwoju gospodarek Ukrainy oraz Wspólnoty Niepodległych Państw w warunkach globalizacji. Wśród największych zagrożeń wzrostu gospodarczego Ukrainy i WNP wymieniono dysproporcję w bilansie handlowym, uzależnienie od zagranicznych dostawców surowców energetycznych, nieefektywną politykę inwestycyjną i kredytową. W celu zwalczenia recesji gospodarczej na Ukrainie i innych państwach WNP należałoby wprowadzić politykę stymulowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych w priorytetowych gałęziach gospodarki: przemyśle elektromaszynowym, lotniczym oraz spożywczym. W warunkach kryzysu szczególnie ważne byłoby wykorzystanie międzynarodowego doświadczenia w tworzeniu stref postępu technicznego, innowacyjnych grup gospodarczych, m.in. parków technologicznych. (abstrakt oryginalny)
Cel. W ciągu ostatnich dekad Chiny odnotowały wysokie stopy wzrostu gospodarczego, co przyczyniło się do znacznego wzrostu dochodów ludności. Jednocześnie zaczęły wzrastać nierówności społeczne w wymiarze dochodowym, majątkowym i regionalnym. Celem artykułu jest przedstawienie relacji między dochodami i nierównościami w Chinach na przestrzeni ostatnich dekad. Praca dzieli się na trzy części. W pierwszej z nich przybliżony zostaje problem nierówności w teorii ekonomii, część druga przedstawia ewolucję nierówności i dochodów w ChRL, a ostatnia bada wpływ wzrostu dochodów na poziom nierówności. Praca kończy się zakończeniem, w którym syntetycznie przedstawione zostały wnioski. Metoda. W pracy zastosowano następujące metody badawcze: przegląd literatury, analiza danych zastanych, metody statystyczne. Wyniki.W ciągu ostatnich lat gwałtownie zaczęły wzrastać nierówności społeczne w Chinach. Na podstawie zebranych danych można wysnuć wniosek, że było to nie tyle wynikiem stagnacji lub spadku dochodów na wsiach, co szybszego wzrostu dochodów w miastach. Owoce wzrostu nie były i nie są równomiernie dystrybuowane społeczeństwie, co jest oznacza faktyczne odrzucenie deklaratywnej, socjalistycznej równości ekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
Do innowacji w handlu detalicznym zaliczyć można zarówno te rozwiązania, które przedsiębiorstwo handlowe opracowało jako pierwsze lub które po raz pierwszy pojawiły się w handlu, oraz te, które zostały przyswojone od innych przedsiębiorstw/ podmiotów lub przejęte od innych sektorów. Ze względu na znaczenie handlu detalicznego dla gospodarki istotne jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co wpływa na innowacje w handlu detalicznym. Obok uwarunkowań makroekonomicznych, takich jak ekonomiczne, społeczne i technologiczne, najważniejsze są oczekiwania i preferencje klientów, poziom innowacyjności oraz intensywność konkurencji i jej sposoby działania na rynku. (abstrakt oryginalny)
The author develops a model of probable responses of state enterprises to changes in the macroeconomic policy under conditions of transformation of the economic system. It is assumed that, over the period of changing economic system, state enterprises are not interested in accumulation of their own means for development purposes. On the other hand, when running into debt, which happens frequently, they show excessive, in relation to the possibilities, expectations of aid from outside. Imparts of changes in economic policy on the financial position of these enterprises are considered. It is observed that the ways of adjustment most advantageous for the enterprise are the least advantageous from the macroeconomic point of view. As a result, the improvement in the microeconomic efficiency, one of the main goals of transformation of the economic system, is advancing very slowly. (original abstract)
Jednym z największych wyzwań, przed jakim stanęła ekonomia u schyłku stulecia, jest poszukiwanie teorii transformacji gospodarczej, której podlega obecnie wiele krajów. Na przejście to - od gospodarki nakazowej do rynkowej - można spojrzeć z punktu widzenia ewolucji systemów gospodarczych. Zarazem najogólniej rozumiany proces ewolucyjny ujmuje zmienność obiektów w kategoriach czasu i przestrzeni. Stąd matematycznym narzędziem modelowania tak rozumianej ewolucji jest koncepcja jakościowego uogólnionego układu dynamicznego. Poszukiwana teoria winna ujmować pewne fundamentalne cechy gospodarek rynkowych, a także możliwość takich ich modyfikacji, które uwzględniałyby istotne rysy gospodarek nakazowych. Proponuje się wykorzystać w tym celu modele Arrowa-Debreu ogólnej równowagi ekonomicznej i poddać je dynamizacji, konstruując stosowny układ dynamiczny. W konsekwencji analizie aksjomatycznej poddano (por. [9]): procesy urynkowienia sfery produkcji, tj. odrzucenia nakazu realizacji planu centralnego i uwolnienia cen, zmiany strukturalne obejmujące restrukturyzację systemu produkcji i procesy prywatyzacji, a także ewolucję norm społecznych. Otrzymane własności badanych układów dynamicznych ujęto w postać matematycznych twierdzeń. W niniejszej pracy przedstawiono ideę omawianego programu badawczego. (fragment tekstu)
System ochrony zdrowia w Estonii, mimo niskiego poziomu finansowania] należy do najbardziej efektywnych w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2009 Estonia uplasowała się na wysokim, dwunastym miejscu w międzynarodowym rankingu systemów ochrony zdrowia Euro Patient Empowerment Index 2009 w badaniach wzięło udział 31 państw). Na pierwszym miejscu znalazła się Dania, na której doświadczeniach, w znacznej mierze, oparła proces transformacji Estonia (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.