Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Developer agreement
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W dniu 20.05.2021 r. uchwalono nową ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Głównym celem wprowadzonej ustawy było zwiększenie ochrony praw nabywców, ustanowienie funduszu gwarancyjnego oraz dokonanie szeregu poprawek dotychczasowej regulacji tzw. ustawy deweloperskiej, które powodowały szereg wątpliwości interpretacyjnych. Jedną z nowych instytucji wprowadzonych w ustawie jest umowa rezerwacyjna, będąca przedmiotem analizy w niniejszym artykule. W szczególności w treści opracowania nie tylko wyjaśniono istotę badanej umowy, lecz także poddano analizie jej charakter prawny oraz treść. Znaczną część wywodów poświęcono również niezwykle istotnej z punktu widzenia obrotu instytucji opłaty rezerwacyjnej.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia zmiany wprowadzone nową ustawą z 20.05.2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Autor porusza problematykę konstrukcji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, ocenia nowe elementy oraz zmiany w dotychczasowych regulacjach. Ustawa z 2021 r. poszerza ochronę nabywców, nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów podnoszonych w doktrynie.(abstrakt oryginalny)
The conference on the developer contract and other means of protecting purchasers' rights took place at the Faculty of Law, Administration and Economics of Wrocław University on 14 June 2013. The conference was organized by the Commercial and Economic Law Department. The National Notary Council, Notary Chamber in Wrocław, Association of Notaries of the Republic of Poland, Polish Developers' Association, Foundation for Safer Legal Transactions, the Rector of Wrocław University Professor Marek Bojarski and the Dean of Faculty of Law, Administration and Economics of Wrocław University Professor Włodzimierz Gromski provided their honorary patronage. The monthly publication "Rejent" and LexisNexis Polska provided media patronage for the conference. (fragment of text)
Przedmiotem artykułu jest zagadnienie dopuszczalności zastrzegania zadatku w umowie deweloperskiej. Zagadnienie to zostało przeanalizowane w kontekście semiimperatywnego charakteru norm prawnych zawartych w ustawie deweloperskiej. Rozważono, które skutki ustanowienia zadatku są mniej korzystne dla nabywcy, a tym samym nie wystąpią w analizowanym przypadku. Przedmiotem analizy uczyniono również kwestię, czy klauzula zadatku może stanowić niedozwolone postanowienie umowy konsumenckiej. Druga część pracy dotyczy sposobu ustanowienia zadatku w umowie deweloperskiej. Wyjaśniono w niej zagadnienia dotyczące sposobu zastrzeżenia zadatku w umowie deweloperskiej, formy klauzuli zadatku, przedmiotu zadatku oraz sposobu jego przekazania. (abstrakt oryginalny)
Pogarszająca się koniunktura gospodarcza, rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, groźba utraty miejsc pracy - to ekonomiczne tło naszego życia w ostatnich miesiącach. Przede wszystkim narażeni na konsekwencje tych negatywnych zjawisk są nasi rodacy, którzy w lepszych czasach zaciągnęli zobowiązania kredytowe. Raty rosną lawinowo, głównie przez koszty odsetek i to niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z kredytem zaciągniętym w walucie rodzimej, czy też denominowanym do którejś z walut obcych. W wielu przypadkach piętrzące się problemy powodują konieczność rezygnacji np. z wymarzonego mieszkania lub domu, którego zakup miał zostać współfinansowany właśnie kredytem bankowym. Smutna to prawda, ale możemy liczyć się z tym, że skala takich zjawisk będzie w nadchodzących miesiącach narastać. Opisane okoliczności wywołały u mnie skojarzenie z problemem podatkowym, który może stać się dla pewnej grupy podatników pułapką zagrażającą nieplanowanym zobowiązaniem pogłębiającym kłopoty, ale warto również przypomnieć o nim każdemu, kto - niezależnie od przyczyny - może znaleźć się w takiej sytuacji. Piszę "przypomnieć", gdyż nie jest to problem nowy, jednak aktualnie powraca, na co wskazują sygnały ze środowiska doradców podatkowych, w tym moje własne doświadczenia zawodowe. Dotyczy on lokali i domów mieszkalnych nabywanych w tzw. systemie deweloperskim.(fragment tekstu)
Cesja praw i obowiązków z umowy przedwstępnej dotyczącej nieruchomości jest bardzo popularna na rynku związanym z obrotem nieruchomościami. W praktyce stanowi ona bowiem czynność w drodze do nabycia nieruchomości, w szczególności tej deweloperskiej (mieszkalnej lub usługowej). Celem tego artykułu jest omówienie wątpliwości, jakie istnieją w związku z opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług czynności polegającej na cesji praw i obowiązków z umowy przedwstępnej dotyczącej nieruchomości.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł traktuje o genezie wykształcenia się umowy deweloperskiej w polskim obrocie prawnym, źródłach jej powstania, a także rodzajów umów występujących w powszechnej praktyce działalności deweloperskiej najczęściej. W artykule przedstawiono istotę urnowy deweloperskiej w kontekście jej charakteru prawnego. Autorka skoncentrowała się na analizie umów deweloperskich dotyczących-budowy, wyodrębniania i sprzedaży lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, jednakże uniwersalny charakter omawianych postanowień umownych pozwala na ich uwzględnienie w treści umów, których przedmiotem jest sprzedaż nieruchomości o innym przeznaczeniu czy charakterze. Do opracowania materiału zawartego w pracy, autorka po-służyła się w znacznej mierze metodą analizy dostępnych dokumentów, takich jak: akty normatywne czy orzecznictwo w zakresie wybranych zagadnień. Niezwykle istotną rolę odegrały także źródła stanowiące tzw. literaturę fachową tego tematu, najczęściej pod postacią pod ręczników, jak również źródła internetowe. Ponadto, autorka korzystała z własnych spostrzeżeń oraz doświadczenia pozyskanego w toku działalności zawodowej dotyczącej w dużej mierze obszaru zagadnień niniejszego opracowania. (abstrakt oryginalny)
Odpowiedzialność z tytułu gwarancji może stanowić jedną z podstaw żądania przez nabywcę lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego naprawy nieruchomości lub jej części. Dopuszczalność udzielenia gwarancji przez dewelopera nie jest oczywista wobec braku odniesienia się do takiej podstawy odpowiedzialności przez przepisy szczególne, które mają zastosowanie do umów deweloperskich. Ponadto należy zauważyć, że umowa deweloperska nie stanowi umowy sprzedaży, wobec czego nie znajdą zastosowania wprost przepisy o gwarancji przy sprzedaży. Wątpliwości może budzić charakter prawny przeniesienia posiadania dokumentacji gwarancyjnej w kontekście przeniesienia przez dewelopera przysługujących mu uprawnień gwarancyjnych na nabywcę nieruchomości mieszkaniowej.(abstrakt oryginalny)
Instrumentem alokacji ryzyka na pierwotnym rynku nieruchomości mieszkaniowych jest tzw. umowa deweloperska. Konieczność zaangażowania znacznych środków finansowych po stronie dewelopera, niepewność w zakresie finalizacji procesu inwestycyjnego oraz przeniesienia własności nieruchomości na kupującego, to jedne z kilku czynników stanowiących o potrzebie precyzyjnego uregulowania umownego wzajemnych zobowiązań dewelopera i nabywcy. Wobec dynamicznego rozwoju inwestycji mieszkaniowych w ostatnich latach, nierzadkim staje się zjawisko dopuszczania się nadużyć we wzajemnych zobowiązaniach stron umowy deweloperskiej w związku z zawieraniem w jej treści tzw. niedozwolonych postanowień umownych zwanych "klauzulami abuzywnymi" co skutkuje znaczącymi konsekwencjami o charakterze ekonomicznym. Następstwa te należy rozpatrywać na kilku płaszczyznach. Skutki zawieranych umów deweloperskich mają charakter zarówno jednostkowy i wówczas należy je rozpatrywać mając na uwadze analizę wymiernych strat, które nabywca poniósł zawierając umowę obejmującą zapisy należące do katalogu niedozwolonych postanowień umownych, jak również generalny, który pozwala na szerszą ocenę skali zjawiska, a co za tym idzie- ocenę ryzyka związanego z nabywaniem nieruchomości mieszkaniowych w ramach rynku pierwotnego i wpływ tak ugruntowanej niewłaściwej praktyki na szanse i jakość jego dalszego rozwoju. Należy równocześnie podkreślić, iż rynek nieruchomości mieszkaniowych stanowi główny obszar aktywności deweloperów w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony odpowiedzialności dewelopera na pierwotnym rynku nieruchomości. To polemika kształtująca odpowiedzialność dewelopera poprzez porównanie obowiązujących przepisów nowej ustawy deweloperskiej z 2021 r. z przepisami poprzednio obowiązującej z 2011 r., dotyczącej zaistnienia wad, a także najważniejszych aspektów działania nabywcy na rynku nieruchomości w zakresie obowiązków stron umowy.(abstrakt oryginalny)
Umowa deweloperska została częściowo uregulowana w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Środki ochrony konsumenta przewidziane w tej ustawie można podzielić na: związane z zabezpieczeniem jego interesu przy zawarciu umowy, zabezpieczające jego wpłaty oraz odnoszące się do etapu wykonania zobowiązania dewelopera. Ponadto ustawa przewiduje sankcje cywilnoprawne i sankcje karne obowiązków dewelopera. Wpływ prawa Unii Europejskiej na przyjęte rozwiązania jest niejednolity. Z jednej strony prawodawstwo unijne wskazuje i wspiera ogólny cel regulacji, jakim jest ochrona konsumenta. Z drugiej strony brak odpowiedniej dyrektywy dotyczącej ochrony konsumenta w umowach deweloperskich. Unia Europejska nie skorzystała niestety z kompetencji, jaką daje jej art. 4 i art. 169 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Jedynie w sferze odpowiedzialności za wady przedmiotu umowy można dopatrzyć się bezpośredniego wpływu prawa unijnego, gdyż w tym zakresie obowiązuje w Unii Europejskiej dyrektywa 1999/44/WE. (abstrakt oryginalny)
Autor w swoim artykule omówi kwestię stron umowy deweloperskiej. Postara się przedstawić podstawę prawną dotyczącą przedmiotu wykładu. Omówi także prawa i obowiązki strony umowy deweloperskiej, wynikające zarówno z tzw. ustawy deweloperskiej, a także z innych aktów prawnych. Twórca przedstawi uprzywilejowaną pozycję nabywcy w stosunku do dewelopera w kontekście ochrony praw strony kontraktu, a także poruszy problematyczną kwestię w przypadku, gdy zarówno deweloperem, jak i nabywcą jest przedsiębiorca. W artykule za punkt wyjścia przyjęto przepisy Kodeksu cywilnego, ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz. U. 2011 nr 232 poz. 1377 ze zm.), ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. Nr 50, poz. 331) oraz innych ustaw.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.