Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 345

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Development barriers
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
1
Content available remote Bariery rozwoju rynku ubezpieczeń w Polsce
100%
Podejmując próbę systematyzacji i oceny czynników wpływających na rozwój rynku ubezpieczeniowego w Polsce, z których każdy - przy zbiegu niesprzyjających okoliczności - może stanowić barierę rozwoju tegoż ryku, trzeba w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę te spośród ogółu czynników, które mają bezpośredni i niezaprzeczalnie największy wpływ na rozwój rynku, również ubezpieczeniowego, pamiętając przede wszystkim o tym, że o specyfice rynku ubezpieczeniowego decyduje jego silny związek z uwarunkowaniami makroekonomicznymi, tak w sferze gospodarki i polityki oraz prawa. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono interpretację rozwoju lokalnego, genezę koncepcji rozwoju lokalnego. Zawarto w nim próbę usystematyzowania czynników warunkujących ów rozwój. Podjęto także rozważania nad barierami rozwoju w skali lokalnej. (abstrakt oryginalny)
W krajach rozwiniętych następuje przejście od gospodarki "menedżerskiej" do gospodarki "przedsiębiorczej". Społeczeństwo przedsiębiorcze charakteryzuje się aktywnością, energią, inicjatywą dążeniem do sukcesu. W społeczeństwie przedsiębiorczym ludzie przestają myśleć "dlaczego nie można tego zrobić", zaczynają zaś myśleć "jak to zrobić". Jakie są źródła przedsiębiorczości? Na to pytanie ekonomiści nie potrafią odpowiedzieć. Przedsiębiorczość ma źródła kulturowe (normy wartości, postawy, przekonania, motywacje), źródła polityczne (tworzenie możliwości gospodarczych, ochrona własności, regulacje prawno-administracyjne, instytucje wspierające), źródła ekonomiczne (tworzenie i ochrona rynku, dostęp do kapitału, ekonomiczne motywacje). Przedsiębiorczość ma swe źródła również w demografii, oświacie, nauce. "W społeczeństwie przedsiębiorczym ludzie stają wobec ogromnego wyzwania, które powinni traktować jako okazję - potrzebę ciągłego uczenia się i odnawiania wiedzy". (fragment tekstu)
Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej ma istotne znaczenie dla rozwoju turystyki w polskich regionach przygranicznych. Dogodna lokalizacja Obwodu Kaliningradzkiego przyczynia się do organizacji promocji i sprzedaży polskich usług turystycznych. Opracowanie zawiera wyniki badań, których celem była identyfikacja obszarów o największych perspektywach rozwoju na polsko-rosyjskim pograniczu. Na podstawie badań przeprowadzonych wśród Rosjan, określono determinanty rozwoju turystyki na polsko-rosyjskim pograniczu oraz bariery jej rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Autor definiuje w opracowaniu pojęcie przedsiębiorstwa rodzinnego oraz omawia cechy charakterystyczne takich przedsiębiorstw. Prezentuje również wyniki swoich badań poświęconych kluczowym barierom rozwojowym przedsiębiorstw rodzinnych. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Bariery rozwoju MSP w świetle badań Pomorskiego Obserwatorium Gospodarczego
100%
Do klasyki teorii barier wzrostu należy klasyfikacja D. Storey'a1, który wyróżnia barierę finansową, barierę zarządzania i barierę popytu (tab. 1). Klasyfikacja ta została w ograniczonym stopniu wykorzystana w badaniu POG 20062. Mimo iż D. Storey opisał powyższe bariery w roku 1995 to jednak wyniki wielu badań prowadzą do wniosku, iż ich postrzeganie jest raczej stabilne3. Jednak w związku z postępującą internacjonalizacją działalności MSP dostęp do źródeł finansowania, rynków, know-how, szkoleń itp. stale się poprawia. Z drugiej zaś strony rośnie konkurencja w związku z eliminacją barier między gospodarkami. Na postrzeganie barier rozwoju przez MSP znacząco wpływa również sytuacja makroekonomiczna gospodarki. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest wskazanie najistotniejszych barier utrudniających lub uniemożliwiających przedsiębiorstwom przekształcanie się w organizacje inteligentne. W opracowaniu przybliżono pojęcie organizacji inteligentnej, przedstawiono najistotniejsze bariery ich rozwoju, a także wskazano uniwersalne sposoby ich obniżania lub też redukowania.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie roli inicjatywy lokalnej, jakim jest powołanie Polsko-Czeskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (PCZIPH) w rozwoju lokalnym. Jako przedmiot analizy wybrano pogranicze polsko-czeskie. Autor dowodzi, że rozwój lokalny na pograniczu polsko-czeskim jest zależny od czynników endogenicznych (wewnętrznych), wśród nich szczególna rola przypada rozwiązaniom instytucjonalnym. Punktem wyjścia jest teza, że rola instytucji samorządu gospodarczego w rozwoju lokalnym jest szczególna. Jako studium przypadku wybrano (PCZIPH) w Świdnicy, jedną z pierwszych tego typu instytucji rozwoju lokalnego i regionalnego o charakterze transgranicznym. Jest to typowy przykład inicjatywy lokalnej, budzącej z jednej strony korzystny odbiór w skali lokalnej i regionalnej, w mniejszym stopniu na szczeblu centralnym, z drugiej zaś - uwagi krytyczne, szczególnie w ostatnim okresie.Artykuł ma charakter autorski i opiera się na materiałach źródłowych PCZIPH w Świdnicy, a także zgromadzonych przy udziale Konsulatu Generalnego RP w Pradze. (fragment tekstu)
Peter F. Drucker w swoich pracach jako jeden z pierwszych dowodził, że podstawowym zasobem determinującym rozwój jest wiedza. Wartość tworzona jest obecnie przez produktywność i innowacje, a obie wynikają właśnie z wiedzy. Wykwalifikowani pracownicy, czyli odpowiednio wykształceni praktycy stają się głównym źródłem zysku, marginalizując tym samym zasób pracy, ziemi oraz kapitału rzeczowego i finansowego. Czynnik ten uznany dziś na świecie za nadrzędny zasób, napędzający rozwój nowoczesnych innowacyjnych gospodarek tj. Japonia, Stany Zjednoczone czy kraje Unii Europejskiej, nie byłby jednak możliwy do wykorzystywania w procesach gospodarczych, bez udziału pozostałych materialnych zasobów. Osiągnięcie sukcesu gospodarczego powinno wykorzystywać zatem efekt synergii, rozumiany jako efekt łączenia sił w dziedzinach komplementarnych, ale także pozornie niekomplementarnych. (fragment tekstu)
W artykule omówiono problemy i bariery rozwoju Wałbrzycha. Wskazano również zasoby i czynniki kluczowe pod względem umocnienia pozycji miasta tak, aby mogło spełniać funkcje adekwatne dla drugiego co do wielkości pod względem liczby ludności ośrodka w regionie.(abstrakt oryginalny)
W artykule dowodzi się, że innowacyjność może pełnić aktywną rolę w realizowaniu spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym i terytorialnym. Dla wykorzystania instrumentalnej roli innowacyjności w odniesieniu do spójności społecznej, a także w osiąganiu efektów synergicznych w harmonizowaniu wszystkich jej wymiarów konieczne jest podmiotowe traktowanie innowacyjności i myślenie o niej w ujęciu holistycznym. Są to warunki wystarczające do tego, by innowacyjność tworzyła perspektywę wielowymiarowego rozwoju człowieka w kontekście jego wartościowego życia. Pomimo, że takie ujęcie innowacyjności jest konieczne dla tworzenia strategicznych podstaw rozwoju społeczno-gospodarczego, z dokumentów programowych UE i z praktyki gospodarczej wynika, że innowacyjność utożsamiana jest z intensywnością wdrażania innowacji i odnoszona do przedsiębiorstw, gospodarki krajowej jako całości, ale także do regionów. W raportach kohezyjnych pojawia się w działach konwergencji konkurencyjności. Stanowi to potwierdzenie wiązania jej z realizacją spójności ekonomicznej i terytorialnej, Takie rozumienie innowacyjności ma wyraźnie przedmiotowy charakter. Jest wystarczające w analizach wzrostu gospodarczego. Posiada również wysokie walory analityczne z racji oparcia w znacznym stopniu na wymiernych, systematycznie ujednolicanych miarach, umożliwiających porównania międzynarodowe. Nie spełnia jednakże efektywnej roli w realizowaniu spójności społeczno-ekonomicznej.(abstrakt oryginalny)
Najnowsze raporty GUS pokazują, że liczba zarejestrowanych samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych stale rośnie. Wzrasta także liczba przedsiębiorstw transportowych a zatrudnienie w nich znajduje aż 7,5 proc. pracujących Polaków. Branża transportowa wytwarza 10 proc. PKB i wciąż się rozwija, pomimo ciągle nowych problemów i barier, z którymi najczęściej pozostaje sama, bez wsparcia przez państwo, które wydawałoby się, że powinno wspomagać ten najprężniejszy sektor gospodarki. W artykule przedstawiono wybrane problemy dotyczące branży transportowej, szczególnie wpływające na jej aktualny stan. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Bariery rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw powiatu konińskiego
76%
Małe i średnie przedsiębiorstwa często napotykają na szereg barier, które ograniczają ich rozwój, a także uniemożliwiają osiąganie założonych celów. W niniejszym opracowaniu omówiono czynniki ograniczające i spowalniające rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, szczególnie w regionie powiatu konińskiego. Przedstawiono także podstawy teoretyczne zagadnień związanych z przedsiębiorstwami sektora MŚP. (abstrakt oryginalny)
Wstęp: Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja barier wpływających na niskie wykorzystanie transportu intermodalnego w Polsce, a także wskazanie obecnie podejmowanych na gruncie administracji publicznej oraz przedsiębiorstw działań mających na celu zmianę niekorzystnej sytuacji, np. powstanie Rady ds. transportu intermodalnego działającej przy Ministrze Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, planowane utworzenie Polskiego Klastra Transportu Intermodalnego. Metody: Prezentowany artykuł koncentruje się na eksperckiej analizie barier ograniczających rozwój przewozów intermodalnych w Polsce. Autor przedstawił wyniki wybranych projektów badawczych finansowanych ze środków Unii Europejskiej, których był realizatorem, inicjatyw podejmowanych na poziomie Unii Europejskiej oraz administracji rządowej w Polsce. Wnioski: Przedstawione w niniejszym artykule bariery ograniczające rozwój przewozów intermodalnych w Polsce oraz wskazane działania mające na celu odwrócenie tej niekorzystnej sytuacji, pokazują jak można podołać wyzwaniom związanym ze stale rosnącym wolumenem transportu towarowego w Polsce w sposób ekonomicznie opłacalny oraz odpowiedzialny wobec środowiska, klimatu i człowieka. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Siberian Regional Policy : the Past and Modern Problems
76%
Autor skupił się na obecnych trudnościach w rozwoju regionalnym Syberii. Jego zdaniem, a także w opinii wielu naukowców, dzisiejsze problemy Syberii mają swoje źródła nie tylko w uwarunkowaniach historycznych, ale także w specyficznym ukształtowaniu terytorialnym i w kontrastach geograficznych.
Celem artykułu jest przegląd literatury poświęconej barierom rozwoju ekologicznego systemu produkcji. Rolnictwo ekologiczne, jako system gospodarowania łączący cele ekonomiczne i środowiskowe zyskało społeczną akceptację. Świadczy o tym wzrost zainteresowania konsumentów żywnością ekologiczną. Ważną rolę w rozwoju produkcji ekologicznej spełniają środki publiczne, które są zachętą do przejścia z tradycyjnego na ekologiczny system gospodarowania. Obserwuje się jednak zmniejszone tempo wzrostu liczby gospodarstw ekologicznych, a nawet powrót do konwencjonalnych metod produkcji. Takie zachowania rolników obserwuje się w wielu państwach Unii Europejskiej. Analizę przeprowadzono na podstawie wyników dotychczasowych badań i danych statystyki masowej. Wyniki analizy wskazują, że rolnictwo ekologiczne napotyka na liczne bariery rozwoju. Są to bariery związane z zarządzaniem, bariery rynkowe i kulturowe oraz związane z polityką państwa, a także technologiczne. Istotne znaczenie ma również wsparcie społeczne dla rozwoju produkcji ekologicznej. Istnieje zatem potrzeba identyfikacji barier i przyjęcie strategii wsparcia rolnictwa ekologicznego. Ograniczanie tych barier przyczyni się do poszerzenia oferty żywności o wysokich walorach odżywczych i ochrony środowiska naturalnego.(abstrakt oryginalny)
Małe i średnie przedsiębiorstwa są bardzo ważne dla gospodarki z powodu ich dużego udziału w tworzeniu dochodu narodowego oraz w zatrudnieniu, jak i ze względu na pozytywny wpływ na jej rozwój i konkurencyjność. Specyficzna rola małych i średnich firm wynika również z faktu, iż rozwijają przedsiębiorczość, kreują nowe potrzeby, nowe dziedziny i sposoby działania. Szczególna rola sektora małych i średnich przedsiębiorstw w gospodarce sprawia, że jest on w większości krajów przedmiotem polityki państwa. Prawie wszystkie kraje stwarzają preferencje dla zakładania i rozwoju małych i średnich firm, które mają zrównoważyć naturalne słabości wynikające z niewielkiej skali działania tych przedsiębiorstw. W referacie przedstawiono uwarunkowania rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości w Polsce po 1989 roku. (fragment tekstu)
Przedsiębiorstwa rodzinne odgrywają znaczącą rolę we współczesnych procesach gospodarczych zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Są one podmiotami o znacznym potencjale gospodarczym i odgrywają ważną rolę społeczną. Jednak w swojej działalności napotykają różne bariery wewnętrzne i zewnętrzne. Głównym celem artykułu jest przedstawienie barier rozwoju rodzinnych firm działających na terenie województwa śląskiego. W artykule zaprezentowano analizę wyników badań empirycznych przeprowadzonych w formie badań jakościowych dotyczących identyfikacji barier rozwoju rodzinnych firm. (abstrakt oryginalny)
New companies are an opportunity to develop a region, increase its employment and GDP, and push a country's economy forward. However, only some of them survive the barriers and vicissitudes the economy throws up before them. Analysis of data on Poland allow us to assess whether the country's economy enables newly formed companies to survive more than a year or two, or if tends to close the door on them before they can fully develop their activities. The article also shows the types of barriers that are most burdensome for newly formed companies, and what should be changed so that Polish enterprise can grow. (original abstract)
Celem artykułu jest zbadanie głównych ograniczeń we wdrażaniu koncepcji CSR w polskich przedsiębiorstwach. W artykule postawiono trzy hipotezy badawcze dotyczące zależności pomiędzy wielkością przedsiębiorstwa a stosowaniem koncepcji CSR oraz struktury barier wdrażania CSR w przedsiębiorstwach działających na terenie całej Polski ze szczególnym uwzględnieniem Mazowsza. W celu udowodnienia postawionych hipotez wykorzystano badania ogólnopolskie prowadzone przez FOB, K.PMG oraz badania własne przeprowadzone w latach 2014-2016 na grupie przedsiębiorstw województwa mazowieckiego. Z analiza wyników badań wynika, że istnieje zależność pomiędzy wielkością przedsiębiorstwa a poziomem stosowania zasad koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu. Im większe przedsiębiorstwo tym częściej w zarządzaniu przedsiębiorstwem jest wykorzystywana idea CSR. Ponadto główną barierą wdrażania CSR przez przedsiębiorstwa polskie był brak wiedzy osób zarządzających firmami na temat idei społecznej odpowiedzialności biznesu oraz korzyści wynikających ze stosowania tej koncepcji. Przedsiębiorstwa działające na Mazowszu za podstawową barierę stosowania zasad CSR określiły konieczność poniesienia nakładów finansowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.