Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Development of economic sciences
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule autor dowodzi, że ekonomia jako nauka musi formułować predykcyjne wnioski, co jest warunkiem dobrej teorii T.S. Kuhna. Aby do tego doprowadzić, paradygmat ekonomii głównego nurtu musi być rozszerzony o metodologiczny holizm, który: uwzględnia historyczne i kulturowe otoczenie gospodarującego człowieka i grupy społecznej, jest komplementarny (a nie substytucyjny) w stosunku do indywidualizmu metodologicznego, nie burzy wolności politycznej i ekonomicznej jednostki, swobodnego wyboru i zasad demokracji. (abstrakt oryginalny)
Nurt zarządzania humanistycznego rozwija się ostatnimi czasy zarówno w Polsce, jak i na świecie. W naszym kraju uzyskał nawet oficjalne uznanie jako odrębna dyscyplina naukowa. Pomimo to w dostępnej literaturze, zwłaszcza w języku polskim, rzadko spotyka się refleksję nad związkami zarządzania i humanistyki oraz nad możliwością i zasadnością rozdzielenia humanistycznego i ekonomicznego podejścia do zarządzania. W celu rozpoczęcia zapełniania owej luki artykuł przedstawia genezę, charakterystykę oraz główne punkty programowe nurtu humanistycznego zarządzania. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest osiągnięciom życiowym Leonida Hurwicza - jednego z trzech laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 2007 roku. Stworzyli oni podstawy teorii projektowania mechanizmów ekonomicznych.
4
Content available remote Korporatyzacja innowacji jako współczesna bariera rozwoju nauk ekonomicznych
75%
Przedstawiono wyniki obserwacji dotyczące innowacji wdrażanych przez gospodarstwa specjalistyczne w województwie łódzkim, a także propozycję dotyczącą pomiaru efektywności na skutek innowacji wprowadzanych w procesie produkcyjnym. Zaprezentowano także odmienność czynników istotnych dla producenta i konsumenta wynikających z wprowadzanych innowacji. Na tym tle podkreślono znaczenie otwartego dostępu do rozwiązań innowacyjnych finansowanych ze środków publicznych oraz pierwszoplanowe znaczenie interesu konsumenta. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu rozważania zostały skoncentrowane na dyskusji o miejscu ekonomii wśród innych nauk, połączonej z kwestiami metodologicznymi oraz spojrzeniu na ekonomię przez pryzmat głównych współczesnych programów czy stanowisk metodologicznych. Poza obszarem zainteresowań autora, w tym opracowaniu, pozostają w związku z tym tak istotne kwestie, jak np. dyskusja o osiągnięciach poszczególnych szkół czy kierunków współczesnej ekonomii (np. ekonomia głównego nurtu versus tzw. ekonomia alternatywna), czy też rozważania odnoszące się do pozaekonomicznego kontekstu nauki o gospodarce i gospodarowaniu związanego np. z ideami liberalizmu czy neoliberalizmu. (fragment tekstu)
6
Content available remote Idea własności w systemie fizjokratycznym
75%
Powszechnie przyjmuje się, że szkoła fizjokratów była pierwszym naukowym i spójnym systemem poglądów ekonomicznych, który opierał się na przyjętych założeniach, metodach badawczych i koncepcjach teoretycznych. Fizjokratyzm stanowił zdecydowaną reakcję przeciwko dominującemu wcześniej systemowi merkantylnemu z silnym interwencjonizmem, protekcjonizmem państwa oraz rozbudowanym systemem przywilejów i regulacji. Fizjokraci propagowali zasady leseferyzmu gospodarczego, a wśród ich najważniejszych postulatów, obok wolności gospodarczej, pojawiły się postulaty dotyczące wolności własności prywatnej i jej ochrony. Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia własności oraz jej postrzegania w dyskursie fizjokratów. W pierwszej części artykułu wskazano kontekst społeczno- -gospodarczy, w którym narodził się system fizjokratyczny. Druga część artykułu stanowi syntetyczną prezentację tezy, że fizjokraci byli rzecznikami własności prywatnej.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest konstrukcja procedury umożliwiającej dynamiczną charakterystykę najważniejszych periodyków naukowych oraz wiodących w Unii Europejskiej uczelni ekonomicznych, ze względu na obecną w nich tematykę badawczą. Skoncentrowano się na latach 1998-2007 ze względu na, szczególnie interesującą dla autorów, rosnącą w tym okresie obecność w międzynarodowych bazach danych publikacji naukowców afiliowanych w uczelniach z Europy Środkowej. (fragment tekstu)
Autor, profesor ekonomii i nauk społecznych Graduate School of Business Uniwersytetu Chicago, przedstawia swoje przewidywania, w jaki sposób nauka ekonomii rozwinie się w ciągu następnych lat.
Autor przedstawił najważniejsze fakty z życia jednego z najwybitniejszych ekonomistów Polski, Profesora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Edwarda Łukawera, przebieg Jego kariery naukowej, zainteresowania Profesora oraz ważniejsze publikacje.
Artykuł zawiera rozważania na temat obecnego stanu nauk ekonomicznych ze zwróceniem szczególnej uwagi na kontekst polski. Punktem wyjścia rozważań jest prezentacja różnych klasyfikacji nauk ekonomicznych w Polsce, a także klasyfikacji międzynarodowych. Dalej podejmuje się próbę określenia tożsamości nauk ekonomicznych czyli tego, co łączy poszczególne dyscypliny tych nauk (ekonomia, finanse, nauki o zarządzaniu, towaroznawstwo). Następnie autor omawia dwie najważniejsze, jego zdaniem, cechy współczesnych nauk ekonomicznych: 1) różnorodność i wieloparadygmatowość oraz 2) interdyscyplinarność oraz relacje z innymi obszarami, dziedzinami i dyscyplinami nauki. W kolejnym kroku podjęto kwestię przyszłości nauk ekonomicznych. W zakończeniu sformułowano kilka rekomendacji pod adresem naukowców uprawiających nauki ekonomiczne z myślą o zwiększeniu pożytków płynących z ich pracy dla społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu prezentację kolejnych rewolucji przemysłowych ze szczególnym naciskiem na rewolucję najnowszą, określenie ich przebiegu oraz skutków dla rozwoju społeczno-gospodarczego, a także wskazanie najistotniejszych zmian, jakie następowały wraz z kolejnymi rewolucjami przemysłowymi w ekonomii. Postawiono tezę, że rewolucje przemysłowe należy rozpatrywać z perspektywy długookresowej, która daje pełny obraz przemian nie tylko technologicznych, lecz także społeczno-gospodarczych. Tym samym ocena zmian zachodzących w ramach dwóch ostatnich rewolucji przemysłowych budzi wiele wątpliwości trudnych bądź wprost niemożliwych do rozstrzygnięcia z obecnej perspektywy historycznej.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba pokazania, na czym polega obecny "ferment" w ekonomii i w jaki sposób reaguje ona na wysuwane wobec niej zarzuty. W myśl głównej tezy artykułu, reakcja ta przebiega dwutorowo: z jednej strony, przede wszystkim za sprawą ekonomii behawioralnej, dokonuje się daleko idąca rekonstrukcja założeń koncepcji homo oeconomicus; z drugiej strony, za sprawą badań składających się na umowne pojęcie "ekonomia złożoności", kwestionowany jest tradycyjny sposób rozumienia równowagi i dynamiki systemów gospodarczych. Pomija się zmiany zachodzące w ekonomii pod wpływem nowych badań prowadzonych w ramach ekonomii instytucjonalnej, ekonomii politycznej oraz na styku ekonomii z prawem i socjologią. Przeprowadzona analiza prowadzi do wniosku, że ekonomia głównego nurtu bardzo znacząco poszerza zakres przedmiotu badań, ale jednocześnie bardzo twardo broni swojej metody badawczej. Oznacza to, że w najbliższych latach należy oczekiwać dosyć szybkiego otwierania się jej na te wątki ekonomi behawioralnej, które stosują podobną metodologię. Ze względu na dużą złożoność "ekonomii złożoności" i jej transdyscyplinarny charakter, wczesny etap zmiany paradygmatu okaże się prawdopodobnie okresem dosyć długim. Procesy zmian będą się jwzmacniać, ponieważ program badawczy ekonomii behawioralnej jest jednocześnie częścią składową "ekonomii złożoności". (abstrakt oryginalny)
Artykuł rozpoczyna teza, że nie ma uzasadnienia utożsamianie zjawisk kryzysowych w gospodarce, ani w sferze realnej, ani regulacyjnej, z kryzysem nauki ekonomicznej, gdyż nauka nie traci swej wartości poznawczej i siły predykcji. Kolejny wątek dotyczy tezy, że „normalny” rozwój ekonomii jako nauki to rodzaj wędrówki idei, w której ważną rolę odgrywają inspiracje, wynikające nie tyle z realnego świata, ile ze „świata ekonomistów” czyli z idei dominujących w środowiskach akademickich, a także z takich zjawisk otoczenia zewnętrznego jak nowe ideologie społeczne i polityczne, trendy cywilizacyjne i kulturowe, jak również zmiany geopolityczne. W końcowej części artykułu podjęta jest próba identyfikacji tych trendów cywilizacyjnych i technologicznych oraz zmian strukturalnych w rozwiniętych gospodarkach, które nie są należycie analizowane w ekonomii głównego nurtu, co prowadzi do osłabienia poznawczej, predykcyjnej i utylitarnej wartości nauki ekonomii. Autor stawia tezę o potrzebie „eklektyzmu”, rozumianego jako postulat poszukiwania właściwych elementów analitycznych i propozycji polityk gospodarczych w różnych (niekiedy konkurujących ze sobą) teoriach i szkołach współczesnej ekonomii. (skrócony abstrakt oryginalny)
Postępujące procesy globalizacji i międzynarodowej integracji kształtują współczesny obraz cywilizacyjnych przemian. Towarzyszą im dynamiczne zmiany zjawisk i warunków determinujących procesy budowania gospodarki - nowoczesnej, konkurencyjnej i innowacyjnej. Powszechne jest przekonanie, że przełom XX i XXI w. zapoczątkował nową erę w tym procesie. Wykształca się nowe spojrzenie na światowe problemy gospodarcze, a dokonuje się to przez pryzmat innych, niekoniecznie zupełnie nowych, czynników: wiedzy i innowacji. Chociaż każdy z nich może istnieć jako samodzielny byt, to jednak dopiero ich współistnienie nadaje im wartość. Można to uogólnić do stwierdzenia, że podstawą innowacyjnego rozwoju jest umiejętność i zdolność tworzenia i/lub absorpcji wiedzy oraz jej zastosowania w praktyce. Uznanie tego za priorytet, nie tylko w sferze werbalnej, ale przede wszystkim w realnej, stanowi o istocie gospodarki opartej na wiedzy. Rozszerzenie tej koncepcji o uwarunkowania społeczno-kulturowe nadaje jej "nową wartość", którą odzwierciedla gospodarka kreatywna. Jej ideą jest funkcjonowanie w oparciu o model 3T, zgodnie z którym procesy "napędzające" gospodarkę zależą od technologii generowanej przez twórcze talenty tworzące klasę kreatywną, dla której źródłem aktywności jest tolerancja rozumiana jako otwartość i akceptacja różnorodności i odmienności. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą określenia zakresu ekonomiki jakości. Przedstawiono pojęcie ekonomiki oraz kryteria wyróżniania ekonomiki. Omówiono pojęcie ekonomiki jakości, jej przedmiot oraz zakres. Zwrócono uwagę na istotę ekonomiki jakości przedsiębiorstw.
Artykuł przedstawia zarys historycznych powiązań ekonomii i zarządzania. Podstawę rozważań stanowi koncepcja ewolucji. Analizę przeprowadzono na podstawie dwóch podstawowych dzieł: Oikonomikos autorstwa Ksenofonta oraz Bogactwa narodów A.Smitha. Ewolucja cywilizacji na Ziemi, prowadzi do ewolucji pracy, co przejawia się w jej specjalizacji, a w tym – specjalizacji pracy naukowej. W ten sposób powstała jako nauka ekonomia, potem wyłoniło się naukowe zarządzanie, a z tego ostatniego – zarządzanie strategiczne. Ramy badawcze oparte na teorii ewolucji pozwalają uznać coraz szybszą zmienność świata za kategorię ekonomiczną. Pogłębienie zrozumienia zachodzących procesów może odbywać się tylko poprzez integrację wszystkich nauk społecznych. (abstrakt oryginalny)
W artykule Nowy pragmatyzm, czyli ekonomia i polityka dla przyszłości prof. G.W. Kołodko stwierdza, że "dobra ekonomia to nie tylko opis świata, to także instrument jego zmiany na lepsze" ("Ekonomista" 2014, nr 2, s. 178). Teza ta jest banalnie prawdziwa, jeżeli przez opis świata będziemy rozumieć prawa i teorie ekonomiczne dobrze potwierdzone przez praktykę. Powstaje w związku z tym pytanie: Jakie podstawy teoretyczne ma nowy pragmatyzm zaproponowany przez autora? Ponadto zależność między teorią pozytywną i normatywną nie jest tak prosta, jak to zakłada autor, ponieważ z opisu świata nie można logicznie wyprowadzić zaleceń, rekomendacji dla praktyki gospodarczej. Ważne są zatem również aspekty metodologiczne, przyjęte implicite w koncepcji nowego pragmatyzmu, czyli precyzyjne odróżnienie praw ekonomicznych, teorii od norm, które są instrumentem zmiany na lepsze. (fragment tekstu)
Przedstawiono analizę rozwoju ekonomii matematycznej prezentując problemy w tej dziedzinie nauki z punktu widzenia trzech kryteriów: historycznego, metodologicznego i pozycyjnego. Przeprowadzona w pracy analiza pozwala na sformułowanie ostrożnej konkluzji o rosnącej i ekspansywnej roli modeli matematycznych w ekonomii, a w szczególności modeli strukturalnych w teorii ekonomii.
Problem naukowego statusu marketingu stawiany jest od dawna, czy zatem warto do niego wracać? Mimo wszystko uważam, że warto, ponieważ w polskim środowisku akademickim dyskusja na ten temat dopiero zaczyna się rozwijać. Długo toczyła się leniwie, ale zdaje się zyskiwać na popularności. Jest sprawą bezdyskusyjną, że poglądy dotyczące statusu marketingu są wyraźnie spolaryzowane. Można wyróżnić dwa zasadnicze stanowiska, wokół których toczyła się dyskusja w tym obszarze: jedno, bliskie przekonaniu, któremu jeszcze z początkiem lat 50 minionego wieku niedawno dał wyraz K. Hutchinson, twierdząc, że marketing nie jest i nigdy nie będzie nauką, i drugie -- diametralnie przeciwne, które znajduje szczególny wyraz w poglądach Sh. Hunta. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę ujęć interdyscyplinarnych i warunki jakie muszą one spełniać aby podnosiły wartość poznawczą, oraz praktyczną użyteczność prowadzonych przez ekonomistów badań nad gospodarką i przedsiębiorstwami. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.