Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Diagnostic systems
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Ocena chodu i biegu ma istotne znaczenie przy identyfikacji chorób związanych z układem ruchu. W celu wyznaczenia określonych parametrów można wykorzystać specjalistyczne oprogramowanie jak BTS, SkillSpector oraz czujniki ProMove mini. Pacjent porusza się ze stałą prędkością na bieżni. Uzyskane wyniki są następnie przekształcane za pomocą funkcji trygonometrycznych dla prawej i lewej kończyny, przez co uzyskuje się kąty w odpowiednich stawach. Znormalizowanie danych na poszczególne kroki i podział na fazy w każdym kroku pozwala na wyznaczenie asymetrii podczas ruchu. Poprzez zastosowanie metod numerycznych, za pomocą szeregu trygonometrycznego Fouriera oraz sumy sinusów uzyskuje się parametry każdego ze stawów w poszczególnych fazach kroku. Można je wykorzystać do planowania trajektorii egzoszkieletu wspomagającego proces rehabilitacji. Dokładność dopasowania określa się za pomocą błędu średniokwadratowego.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problemy diagnostyki pojazdów z innowacyjnymi systemami sterowania układów ułatwiających pracę kierowcy. Opisano nową wersję systemu dynamicznej kontroli stabilności i trakcji (DSTC) wraz z zaawansowaną funkcją sterowania stabilnością (ASC) oraz funkcją kontroli trakcji w zakręcie (CTC) oraz system ostrzegający o zderzeniu z samoczynnym hamowaniem. Przedstawiono współazleżność operacji systemowych oraz zaprezentowano badania oscyloskopowe sprawnych systemów w magistralach klasy B i C. (abstrakt oryginalny)
The paper deals with the problem of designing diagnostic systems for technical objects such as power plant, machining etc. The new approach for this problem that is based on the methodology that are used in the design of machines and some aspects of requirement engineering that derived from the software area is considered in the article. In general case the requirements may be used to formalized notation of the project need, that described the designed diagnostic systems. The evaluation of gathered set of requirements may be done by using the specialized expert systems, that may be developed as part of proposed approach. The whole process related to gathering, writing and evaluation of requirements for the purpose of designing diagnostic system is presented in the article.(original abstract)
W ostatnich latach wszystkie podmioty gospodarcze stanęły wobec wyzwań gospodarki w stanie kryzysu. Dekoniunktura obecna na wszystkich rynkach, choć co prawda w zróżnicowanym zakresie, dotknęła wszystkie branże, w tym transport. Wszystkie podmioty gospodarcze transportu w mniejszym lub większym zakresie odczuły negatywny wpływ warunków funkcjonowania na swój byt. Stworzyło to konieczność pewnych dostosowań tych podmiotów, m.in. w zakresie ich zachowań rynkowych. Zachowania rynkowe, będąc zewnętrznym obrazem działań podmiotów gospodarczych, są z jednej strony przejawem sytuacji, w jakiej te podmioty się znajdują (jej identyfikatorami), a z drugiej są sposobem na zapewnienie owym podmiotom niezbędnego poziomu równowagi funkcjonalnej. Prawidłowa ich ocena może przyczynić się do sukcesu działań adaptacyjnych. W warunkach dekoniunktury również podmioty gospodarcze transportu musiały niejednokrotnie pozmieniać swoje zachowania - kiedy dotychczasowe przestały być adekwatne do zmienionej sytuacji rynkowej. Stąd rodzi się interesujący problem badawczy - w jakim stopniu różnicują się zachowania podmiotów gospodarczych w wyniku pogorszenia się ich warunków funkcjonowania lub też jaki poziom intensywności dotychczasowych zachowań jest niezbędny, aby przetrwać na rynku. Głównym celem opracowania jest wykazanie zmian zachowań operatorów i organizatorów transportu oraz producentów środków transportowych w warunkach dekoniunktury gospodarczej ostatnich lat wyrażający się zmianą ich wartości (natężenia). Dla zrealizowania tak określonego celu został opracowany system diagnostyczny oceny zachowań, który dał podstawę do wygenerowania wniosków co do stopnia odchyleń poszczególnych zachowań ujawnianych na rynku przez badane podmioty. Dla potrzeb opracowania zbadano trzy podmioty (po jednym z każdej grupy wcześniej wspominanych). Tym samym było też możliwe pokazanie użyteczności zaproponowanego systemu diagnozowania zachowań rynkowych. Jednakże należy mieć świadomość, że podjęte działania badawcze nie pozwalają na uogólnianie wniosków na całą branżę transportową, ale mogą sygnalizować pewne procesy kształtowania się zachowań rynkowych.(abstrakt autora)
Wstępne prace nad stworzeniem dedykowanych systemów diagnostycznych maszyn, wykorzystujących opracowane w niniejszym artykule metody genezowania stanu maszyn, są już obecnie w kraju prowadzone, np. w postaci analizy opracowanych procedur genezowania stanu dla wybranych układów maszyn roboczych. W artykule przedstawiono również możliwość wykorzystania programu Matlab do implementacji metod genezowania stanu maszyn. (abstrakt oryginalny)
Znajomość stanu dynamicznego i struktury systemu maszyny umożliwia opisanie jej zachowań, a także pozwala na budowanie modeli prognostycznych zachowań systemu w funkcji czasu ewolucji dynamicznej. W pracy przedstawione zostały problemy związane ze stanem dynamicznym maszyn. Szczególną uwagę zwrócono na nowoczesne systemy pomiarowe drgań. Opisano możliwości analizatora dźwięku i drgań SVAN 912AE. Zaprezentowano możliwości systemu diagnostycznego do monitorowania i diagnozowania maszyn " Vibex". Jednym z najbardziej zaawansowanych systemów pomiarowych jest system LMS SCADAS Recorder. Konkurencyjnym rozwiązaniem jest system wielokanałowej rejestracji i analizy sygnałów wibroakustycznych PULSE. (abstrakt oryginalny)
W tej pracy przedstawiono użyteczne informacje o sposobach konstruowania nowoczesnych maszyn. Zwrócono uwagę na przydatność metody elementów skończonych w praktyce inżynierskiej. Zaprezentowano podstawowe sposoby wykorzystywania FEM w praktyce. W podsumowaniu zwrócono uwagę na sposoby, możliwości i rozwój metod komercyjnych.(abstrakt oryginalny)
Istotnym problemem w diagnostyce środków transportu jest wiedza eksperta. Zdarza się często, że wynajęcie eksperta jest bardzo drogie. Z tego też powodu, na przykładzie układu hamulcowego, w pracy przedstawiono zastosowanie systemu eksperckiego w diagnostyce środków transportu. System ten może mieć również zastosowanie w innych, nie omawianych tutaj układach.(abstrakt oryginalny)
W poniższej pracy przedstawiono podejście diagnozowania stanów złożonych obiektów technicznych z wykorzystaniem logiki czterowartościowej. Scharakteryzowano stany obiektu technicznego, określono przedziały zmian stanów i zdefiniowano reguły wnioskowania przy rozpoznawaniu poszczególnych stanów. Zamieszczono również schemat klas w logice czterowartościowej oraz możliwe kierunki zmian stanów badanego obiektu technicznego. Dokonano porównania procesu diagnostycznego w logice dwu i trójwartościowej z logiką czterowartościową, w kontekście pozyskania informacji diagnostycznej oraz profilaktycznej obsługi technicznej określającej przeciętny czas bezawaryjnej pracy obiektu. Słowa kluczowe: diagnostyka techniczna, metody wnioskowania, systemy diagnostyczne, ocena stanu w obiektach, rozpoznawanie stanu technicznego. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano istotę konstruowania systemu nadzoru i bezpieczeństwa dla farmy wiatrowej. Znaczna część materiału w artykule dotyczy opisu podstaw funkcjonowania siłowni wiatrowej oraz pozostałych urządzeń składowych farmy wiatrowej. Proponowana metoda diagnozowania (oceny stanu farmy wiatrowej) polega na porównaniu wektorów sygnałów diagnostycznych z ich wzorcami. Podstawą wypracowywania decyzji oceny stanu farmy wiatrowej jest analiza wektorów sygnałów w przestrzeni Euklidesowej elementarnych metryk wektorów odległości sygnałów diagnostycznych. Na bazie metryk wektorów odległości sygnałów diagnostycznych system diagnostyczny (DIAG) wypracowuje diagnozy o stanie farmy wiatrowej w logice trójwartościowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono możliwość autodiagnostyki maszyn elektrycznych z magnesami trwałymi stosowanych często jako źródło napędu pojazdów elektrycznych. Opisano w nim innowacyjną metodę analizy stanu technicznego silników elektrycznych z magnesami trwałymi na podstawie ich sygnałów własnych oraz możliwości jej zastosowania w systemach autodiagnostyki pojazdów samochodowych. Przedstawiona metoda wykorzystuje podobieństwo budowy maszyn elektrycznych z magnesami trwałymi do czujnika drgań i jest ona przedmiotem zgłoszenia patentowego nr P.40566. W pracy przybliżono również zalety i wady napędów elektrycznych opartych o silniki elektryczne z magnesami trwałymi wraz z przykładami zastosowania takich napędów w pojazdach rekreacyjnych, użytkowych i osobowych. Dodatkowo przedstawiono porównanie własności trakcyjnych pojazdu Sportowo-Rekreacyjnego z tradycyjnym napędem spalinowym oraz koncepcyjnym napędem elektrycznym. (abstrakt oryginalny)
W pracy zwrócono uwagę na rozwiązania konstrukcyjne wprowadzane we współczesnych pojazdach rolniczych, które wymuszają zmiany w zakresie metod diagnozowania i zwiększają różnorodność świadczonych usług przez autoryzowane stacje obsługi. Wprowadzane w budowie pojazdów systemy sterująco-diagnostyczne wspomaga proces użytkowania pojazdu, oraz jego bieżącą ocenę techniczną. Aktualizacja struktury systemu eksploatacji pozwala na uwzględnienie elementów diagnostyki technicznej w systemie obsługi pojazdów przez autoryzowane stacje obsługi.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano istotę konstruowania systemu nadzoru i bezpieczeństwa dla farmy wiatrowej. Znaczna część materiału w artykule dotyczy opisu podstaw funkcjonowania siłowni wiatrowej oraz pozostałych urządzeń składowych farmy wiatrowej. Proponowana metoda diagnozowania (oceny stanu farmy wiatrowej) polega na porównaniu wektorów sygnałów diagnostycznych z ich wzorcami. Podstawą wypracowywania decyzji oceny stanu farmy wiatrowej jest analiza wektorów sygnałów w przestrzeni Euklidesowej elementarnych metryk wektorów odległości sygnałów diagnostycznych. Na bazie metryk wektorów odległości sygnałów diagnostycznych system diagnostyczny (DIAG) wypracowuje diagnozy o stanie farmy wiatrowej w logice trójwartościowej.(abstrakt oryginalny)
W pracy omówiono wybrane problemy eksploatacji maszyn, wspomaganej metodami diagnostyki technicznej i monitorowania stanu. Dotyczy to coraz częściej systemów mechatronicznych w ujęciu inżynierii diagnostyki. Przedstawiona problematyka tego opracowania znajduje swoje uzasadnienie w procesach destrukcji maszyn, towarzyszących każdej maszynie tuż po jej wytworzeniu, aż do likwidacji. Kształtowanie się kosztów eksploatacji maszyn i różnorodność działań organizacyjnych w tym obszarze różnicują możliwości stosowania znanych strategii eksploatacji. Rozwijająca się diagnostyka techniczna daje podstawy do racjonalnej eksploatacji maszyn w nowo tworzonych diagnostycznych systemach eksploatacji. (abstrakt oryginalny)
Głównym zadaniem artykułu jest przekazanie informacji o koncepcji i wynikach badań uzyskanych w projekcie strategicznym Zaawansowane Technologie Pozyskiwania Energii, głównie w zadaniu 1: Opracowanie technologii dla wysokosprawnych "zero-emisyjnych" bloków węglowych zintegrowanych z wychwytem CO2 ze spalin. Jego głównym celem było: a) opracowanie metod, technologii i programów zwiększenia efektywności energetycznej i ekologicznej wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w elektrowniach i elektrociepłowniach węglowych oraz podwyższenie ich niezawodności i dyspozycyjności, b) opracowanie dokumentacji technologicznej układów stanowiących podstawę do budowy krajowych instalacji demonstracyjnych wychwytu ze spalin oraz bezpiecznego składowania CO2, c) opracowanie dla warunków krajowych strategicznych kierunków rozwoju czystych technologii węglowych do zastosowań w energetyce, w tym bloków 50+. Przedstawiono koncepcję nowej klasy bloków kondensacyjnych na parametry pary: 650°C/670°C/30 MPa, które jednocześnie powinny spełniać wymagania capture ready. Wskazano na podstawie badań materiałowych i studiów konstrukcyjnych prowadzonych w projekcie na możliwość wzrostu temperatury pary pierwotnej do poziomu 673/670°C, a temperatury pary wtórnej do wartości 692/690°C, co stanowi istotny postęp w stosunku do obecnie budowanych bloków na parametry nadkrytyczne (para świeża/para wtórna 600 (610)/610 (620)°C). Analizowane kierunki wzrostu sprawności sprawdzano dla tej koncepcji bloku referencyjnego. Określono potencjał różnych przedsięwzięć służących poprawie sprawności. Omówiono zakres badań w zakresie oceny elastyczności cieplnej, zwiększenia dyspozycyjności, nowych systemów diagnostycznych. Osobnym zagadnieniem rozpatrywanym w artykule jest analiza procesu wychwytu CO2 i dyskusja efektywności różnych opcji integracji instalacji wychwytu z obiegiem wodno-parowym bloku. W zakończeniu artykułu pokazano kierunki dalszych badań dla rozwiązania współczesnych problemów energetyki węglowej oraz wskazano na monografie dokumentujące wyniki uzyskane w projekcie. (abstrakt oryginalny)
Zmienność otoczenia przyczynia się do konieczności definiowania nowego podejścia do oceny zagrożeń działalności podmiotu. Obecnie kluczową jest ocena dokonywana na podstawie wyłącznie jednego rodzaju danych (danych finansowych). Wydaje się to być niewystarczające i obciążone zbyt dużym ryzykiem błędu, co do definiowania zagrożenia funkcjonowania przedsiębiorstwa. Diagnozowane w ten sposób zagrożenia upadłością czy pogorszenia kondycji przedsiębiorstwa opiera się na danych odzwierciedlających w sprawozdaniach finansowych przeszłe zdarzenia gospodarcze, nie uwzględniając obecnej - bieżącej sytuacji przedsiębiorstwa, która w stosunku do sytuacji z przeszłości może być diametralnie inna, gorsza lub lepsza. Konieczne jest dostosowywanie modeli i systemów diagnostycznych do interdyscyplinarnego charakteru przedsiębiorstw oraz do możliwości badania bieżącej sytuacji przedsiębiorstwa. Diagnozowanie złego stanu przedsiębiorstwa w oparciu tylko o dane historyczne jest obecnie sytuacją optymalną mogącą jednak przyczynić się do podejmowania błędnych decyzji zarządczych zarządów tych przedsiębiorstw, jak i ich interesariuszy. Ustalenie stanu przed powstaniem zagrożenia upadłością lub pogorszeniem kondycji, przyczynić się może do zwiększenia efektywności podejmowanych decyzji biznesowych i działań wyprzedających przez zarządy tych firm, jak i partnerów biznesowych. Zdefiniowanie pojęcia podatności przedsiębiorstwa na kryzys oraz narzędzi pozwalających na ocenę stopnia podatności przedsiębiorstwa na kryzys wydaje się być alternatywą dla modeli oceny zagrożenia przedsiębiorstw upadłością, analiz finansowych, analiz strategicznych czy analiz sprzedażowych. Stworzenie mechanizmu, który będzie analizował i diagnozował kompleksowo zasoby podmiotu uwzględniając wartości jakościowe i ilościowe w ujęciu historycznym, bieżącą sytuację przedsiębiorstwa oraz jego plany i możliwości w kontekście otoczenia gospodarczego może przyczynić się do poprawienia m.in. jakości zarządzania przedsiębiorstwem. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono organoleptyczne metody diagnozy zawieszeń pojazdów samochodowych, które nie umożliwiają obiektywnej oceny stanu technicznego, wykazują jedynie cykliczne przemieszczenia elementów węzłów, a ocena ta odbywa się na zasadzie obserwacji tych przemieszczeń przez diagnostę. Proponowane przez Katedrę Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn Politechniki Łódzkiej, stanowisko do badań sztywności poprzecznej układu nośnego pojazdu samochodowego służyć ma opracowaniu systemu diagnostycznego do badań stanu technicznego tego układu, a mianowicie wykrywanie niesprawności (luzów), poszczególnych węzłów układu nośnego. Zasada działania stanowiska opiera się na analizie sygnałów wyjściowych przy wzbudzaniu drgań o stałej amplitudzie sygnału harmonicznego i zmiennej częstości za pomocą wzbudnika oddziałującego bezpośrednio na koło jezdne. W stosunku do istniejących obecnie metod diagnozowania, proponowane stanowisko oraz metoda będzie umożliwiała dokonywanie obiektywnych badań stanu technicznego układu nośnego. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Metody reprezentacji i pozyskiwania wiedzy w systemach diagnostycznych
63%
Reprezentacja wiedzy w systemach diagnostycznych jest trudnym i ważnym, ale dotąd jeszcze nie w pełni rozwiązanym problemem. Dwie podstawowe formy reprezentacji wiedzy to forma symboliczna i niesymboliczna. Można je przedstawić za pomocą opisów, które zawierają pierwotne cechy i pojęcia zaprezentowane w danym języku, oraz relacji, które przedstawiają zależności i asocjacje pomiędzy faktami w bazie wiedzy.(fragment tekstu)
W krajach Unii Europejskiej prowadzone są badania związane z zastosowaniem systemów inżynierii wiedzy w naukach technicznych oraz szeroko rozumianej ekonomii i zarządzaniu. W badaniach tych przyjmuje się za pewnik, że jakościową przewagę w technologii komputerowej można przełożyć na gospodarczą przewagę kraju.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.